Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, LEFteriz είπε

Από θερμοκρασίες πως πάτε;;; στο δικό μου ( pi 4)  είμαι στους 60-65 βαθμούς με πολύ λίγο cpu usage. Με ανοιχτό καπάκι πέφτω  περίπου 8-10 βαθμούς.

Πήρα κάτι φθηνοψυκτράκια από ebay να δοκιμάσω.. θα κάνουν δουλειά ή πρέπει να πάμε σε ενεργή ψύξη;

Βάλε ανεμιστήρι να ησυχάσεις.

 

Σε άλλα θέματα:

Έφτιαξα στο pi το a2dp setting στο bluetooth, πλέον παίζω μουσική από το κινητό (spotify ή από youtube) και την ακούω από τα ηχεία που έχω συνδεδεμένα στην αναλογική! Καλή φάση!
Αν ενδιαφέρεται κάποιος, μπορώ να στείλω τους οδηγούς που ακολούθησα, οι οποίοι είχαν κατά την άποψή μου κάποια περιττά πράγματα (έκαναν κατά κάποιο τρόπο τα εύκολα δύσκολα) και ίσως αν είχα χρόνο να κάτσω να το κάνω από την αρχή να έγραφα έναν βήμα-βήμα, αλλά όποιος ασχοληθεί, θα βγει άκρη (εντάξει, εγώ έχω πλήρες raspbian desktop, άλλος μπορεί να θέλει να το κάνει σε pi zero μόνο από γραμμή εντολών, εκεί είναι ΟΚ οι οδηγοί)...

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ειδους βουντου πρεπει να κανω για να παρει δικτυο μεσω usb το pi zero? Εκανα τα οσα λεει εδω, το βρηκε κανονικα σαν rndis gadget, αλλα δεν μπορω να συνδεθω σε αυτο ουτε με την ip του (192.168.137.1), ουτε με raspberrypi.local

https://learn.adafruit.com/turning-your-raspberry-pi-zero-into-a-usb-gadget/ethernet-gadget

---edit
Αν ξερει κανεις πως μπορει να γινει το παραπανω σε λινουξ, δηλαδη το tethering της υπαρχουσας συνδεσης δικτυου μεσω usb, ας ποσταρει. Αν βοηθαει καπου, το dmesg βγαζει αυτα οταν το συνδεω στη δικη μου λινουξοεγκατασταση

[ 6156.169273] usb 7-2: new high-speed USB device number 3 using ehci-pci
[ 6156.198468] usb 7-2: New USB device found, idVendor=0525, idProduct=a4a2, bcdDevice= 4.19
[ 6156.198473] usb 7-2: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
[ 6156.198477] usb 7-2: Product: RNDIS/Ethernet Gadget
[ 6156.198480] usb 7-2: Manufacturer: Linux 4.19.97+ with 20980000.usb
[ 6156.226509] cdc_subset: probe of 7-2:1.0 failed with error -22
[ 6156.229000] cdc_subset 7-2:1.1 usb0: register 'cdc_subset' at usb-0000:00:1a.7-2, Linux Device, e2:c9:5d:c8:f4:36
[ 6156.230201] usbcore: registered new interface driver cdc_subset
[ 6156.231628] cdc_ether: probe of 7-2:1.0 failed with error -16
[ 6156.231663] usbcore: registered new interface driver cdc_ether

---ξαναedit
Αν βοηθαει, αυτη ειναι η στοκ ρυθμιση που εχει στα windows η νεα συνδεση που δημιουργει και ping σε αυτη την ip γινεται κανονικα. Για να συνδεθει με raspberrypi.local θελει bonjour, που δεν εχω σκοπο να βαλω στα windows. Στο λινουξ πιστευα οτι γινεται με το avahi, αλλα b@lls.

---ξαναμαναedit
Εχω αρχισει να πιστευω πως το documentation για την ενεργοποιηση του ssh απο την αρχη, αυτο δηλαδη που λεει για το κενο αρχειο ssh μεσα στον /boot, ειναι για τα σκουπιδια. Το ssh δεν φαινεται να εινια ενεργο και ο μονος τροπος να ενεργοποιηθει ειναι με κανονικη προσβαση στο λειτουργικο και τρεξιμο του raspi-config, που σημαινει οτι θα χρειαστω πληκτρολογιο και οθονη για να το κανω.

stok.jpg

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα. Καινούριος στο άθλημα.
Χθες βράδυ πήρα στα χέρια μου το εργαλείο (pi 4) και το έβαλα σε μια flirc case χρησιμοποιώντας thermal paste (μια arctic silver 5 που είχα από παλιά).
Οι θερμοκρασίες βλέπω είναι 60-62 (idle).
Μάλλον κάτι δεν έχει πάει καλά.
Πριν το ανοίξω να το καθαρίσω και να του βάλω το pad, να ρωτήσω έχει δοκιμάσει κανείς επιτυχημένα flirc με thermal paste αντί για το pad;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, trabakoulas είπε

Καλημέρα κι από εμένα. Καινούριος στο άθλημα.
Χθες βράδυ πήρα στα χέρια μου το εργαλείο (pi 4) και το έβαλα σε μια flirc case χρησιμοποιώντας thermal paste (μια arctic silver 5 που είχα από παλιά).
Οι θερμοκρασίες βλέπω είναι 60-62 (idle).
Μάλλον κάτι δεν έχει πάει καλά.
Πριν το ανοίξω να το καθαρίσω και να του βάλω το pad, να ρωτήσω έχει δοκιμάσει κανείς επιτυχημένα flirc με thermal paste αντί για το pad;
 

Εγώ έχω διαβάσει  ότι  οι flirc δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτικές και θες και ανεμιστήρι για να κατεβάσεις κι άλλο θερμοκρασίες.
Θέλω κι εγώ να ρωτήσω, όμως! Έχω ένα ανεμιστήρι των 3€ και ούτε χρόνο δεν έκλεισε, άρχισε να σκούζει! Παίρνει επιδιόρθωση ή να το αλλάξω, και με τι; Κανένα που να έχει pwm και να κόβει ώστε να μη στροφάρει συνέχεια και διαλύεται, παίζει; (το pi το δουλεύω 24/7 προφανώς...)

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εγώ έχω διαβάσει  ότι  οι flirc δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτικές και θες και ανεμιστήρι για να κατεβάσεις κι άλλο θερμοκρασίες.

Δεν ισχύει αυτό. Μια χαρά είναι η flirc.
Μπορείς να τσεκάρεις reviews και στην προηγούμενη μόλις σελίδα ο @george1551 πόσταρε πως έχει 44 C αν πρόσεξες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

Δεν ισχύει αυτό. Μια χαρά είναι η flirc.
Μπορείς να τσεκάρεις reviews και στην προηγούμενη μόλις σελίδα ο @george1551 πόσταρε πως έχει 44 C αν πρόσεξες.

Δεν το είχα προσέξει! Δεν θυμάμαι πού το είχα διαβάσει ότι δεν έχανε πολλή δουλειά, ίσως στο fb, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη οπότε ο @george1551 κάτι παραπάνω θα ξέρει :)

Κοιτώντας την FLIRC, βλέπω ότι έχει ένα αλουμινένιο ποδαράκι που φτάνει μέχρι την επιφάνεια του CPU, και λογικά έχουν υπολογίσει ένα διάκενο μεταξύ CPU και αλουμινίου, στο οποίο παρεμβάλλεται το pad. Μήπως εσύ βάζοντας πάστα, δεν γίνεται η επαφή που πρέπει σε όλη την επιφάνεια του αλουμινίου και με την πίεση που πρέπει, και έτσι έχουμε απώλεια μετάδοσης θερμότητας; Η flirc πώς κουμπώνει; Ίσως, για καλύτερο πάτημα αν θες οπωσδήποτε πάστα, να πρέπει να φας λίγο αλουμίνιο από την βάση, και να βάλεις βιδάκια με ελατηριάκια να ασκούν μια συνεχή ελαφρά πίεση μεταξύ καπακιού και βάσης, η οποία θα μεταδίδεται στο CPU - όπως είναι οι ψύκτρες στους επεξεργαστές των PC!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν θα το κουράσω τόσο να τρίψω το αλουμίνιο. Λογικά το βράδυ ή όποτε βρω λίγο παραπάνω χρόνο αυτές τις μέρες θα βάλω το pad.
 Απλά έχω δει να προτείνουν paste κι έχω απορία αν έχει κάποιος "πραγματική" πετυχημένη εμπειρία με flirc, μήπως κάνω άλλη μια προσπάθεια.
Κι εμένα η πρώτη μου σκέψη είναι ότι δεν έκατσε καλά. Μπορεί να έφταιγε το συγκεκριμένο paste ή να μην πρόσεξα κάτι.
Anywayz, για να δούμε, αν έχει παραπάνω info και κάποιος με flirc:)

EDIT:
Με λίγο παραπάνω ψάξιμο, βλέπω πως το διάκενο παραείναι μεγάλο μεταξύ του cpu και της "ψύκτρας" (1.2mm) για να καλυφθεί μόνο με paste.
Κάποιος ανάφερε πως χρησιμοποίησε 2 copper pads ενδιάμεσα.
Δεν θα ασχοληθώ προφανώς με κάτι τέτοιο. Τζάμπα καθάρισμα τώρα:P

Επεξ/σία από trabakoulas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trabakoulas είπε

Καλά δεν θα το κουράσω τόσο να τρίψω το αλουμίνιο. Λογικά το βράδυ ή όποτε βρω λίγο παραπάνω χρόνο αυτές τις μέρες θα βάλω το pad.
 Απλά έχω δει να προτείνουν paste κι έχω απορία αν έχει κάποιος "πραγματική" πετυχημένη εμπειρία με flirc, μήπως κάνω άλλη μια προσπάθεια.
Κι εμένα η πρώτη μου σκέψη είναι ότι δεν έκατσε καλά. Μπορεί να έφταιγε το συγκεκριμένο paste ή να μην πρόσεξα κάτι.
Anywayz, για να δούμε, αν έχει παραπάνω info και κάποιος με flirc:)

Κοίτα μήπως εχεις κάτι που τρώει πόρους από το σύστημα , εμένα με ένα σκασμό  πράγματα να τρέχουν έχει 4-5% usage (όλη μέρα το dlna δουλεύει σε 2 τηλεοράσεις όπως και το qbittorrent που κάνει seed τουλάχιστον 39 torrent αυτή την στιγμή  ενώ το pi-hole κόβει ότι μπορεί ) κατανάλωση μετρημένη που δεν ξεπερνάει τα 6-8 watt max , εγώ εχω βάλει στο chipset τα εξτρά ψυκτράκια που κυκλοφορούν γιατί το flirc  ψύχει μόνο την cpu  αλλά χρησιμοποίησα τα pad που είχε μέσα, τώρα που γράφω με εσωτερική θερμοκρασία 23,9 εχω  44 βαθμούς και είμαι χωρίς reboot 2 εβδομάδες και average load 3%

 

 

Screenshot_2.jpg.64d311ded1a49f4c0d34359216208d98.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1551 είπε

Κοίτα μήπως εχεις κάτι που τρώει πόρους από το σύστημα , εμένα με ένα σκασμό  πράγματα να τρέχουν έχει 4-5% usage (όλη μέρα το dlna δουλεύει σε 2 τηλεοράσεις όπως και το qbittorrent που κάνει seed τουλάχιστον 39 torrent αυτή την στιγμή  ενώ το pi-hole κόβει ότι μπορεί ) κατανάλωση μετρημένη που δεν ξεπερνάει τα 6-8 watt max , εγώ εχω βάλει στο chipset τα εξτρά ψυκτράκια που κυκλοφορούν γιατί το flirc  ψύχει μόνο την cpu  αλλά χρησιμοποίησα τα pad που είχε μέσα, τώρα που γράφω με εσωτερική θερμοκρασία 23,9 εχω  44 βαθμούς και είμαι χωρίς reboot 2 εβδομάδες και average load 3%

Δεν έχω load καθόλου.
Δεν επαρκεί το paste για να καλύψει το κενό με την ψύκτρα, έκανα edit και το πρόσθεσα και στο προηγούμενο post.
Άντε να καθαρίζεις τώρα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, george1551 είπε

Κοίτα μήπως εχεις κάτι που τρώει πόρους από το σύστημα , εμένα με ένα σκασμό  πράγματα να τρέχουν έχει 4-5% usage (όλη μέρα το dlna δουλεύει σε 2 τηλεοράσεις όπως και το qbittorrent που κάνει seed τουλάχιστον 39 torrent αυτή την στιγμή  ενώ το pi-hole κόβει ότι μπορεί ) κατανάλωση μετρημένη που δεν ξεπερνάει τα 6-8 watt max , εγώ εχω βάλει στο chipset τα εξτρά ψυκτράκια που κυκλοφορούν γιατί το flirc  ψύχει μόνο την cpu  αλλά χρησιμοποίησα τα pad που είχε μέσα, τώρα που γράφω με εσωτερική θερμοκρασία 23,9 εχω  44 βαθμούς και είμαι χωρίς reboot 2 εβδομάδες και average load 3%

Screenshot_2.jpg.64d311ded1a49f4c0d34359216208d98.jpg

Πως εκανες αυτο στην εικονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μόλις χθες παρέλαβα το raspberry pi 4 μαζί με τα παρελκόμενα με σκοπό να του βάλω retropie για αρχή και μετά οτιδήποτε άλλο προκύψει. Δεν έχω ιδέα και δεν έχω ξαναασχοληθεί ποτέ με κάτι αντίστοιχο. Μαζι με το pi πήρα και αυτό εδώ, το οποίο δεν μπορώ με τιποτα να το κάνω να δουλέψει. Ενώ στις οδηγίες και στο manual γράφει οτι δεν χρειάζεται την παραμικρή εντολή και είναι plug and play σε μένα δεν συμβαίνει αυτό. Έχω βάλει raspbian με retropie. Σε idle φτάνει 60C θερμοκρασία, που πιστέυω οτι είναι πάρα πολύ. 

Αν βγάλω το ανεμιστηράκι και το βάλω απευθείας πάνω στα 5v pins του Pi δουλεύει κανονικά αλλα χωρίς το hat. Με το hat συνδεμένο δεν γίνεται τίποτα απολύτως. Είναι αναμμένο το γαλάζιο λαμπάκι που γράφει cool και το ανεμιστηράκι δεν λειτουργεί ούτε όταν φτάνει 80C το pi. 

Καμία ιδέα τι λάθος κάνω? Ψάχνω από χθές το βράδυ αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό. Επίσης έχω την official θήκη και τροφοδοτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες επειδή δεν άντεχα το σκούξιμο του ανεμιστηριού, το ξεβίδωσα για να το καθαρίσω και να το λαδώσω. Επειδή δεν είχα άμεσα διαθέσιμο κατάλληλο λιπαντικό, άφησα μόνο το ψυκτράκι πάνω στο CPU... Δεν ανέβαζε ιδιαίτερα θερμοκρασίες, ακόμα και σκέτο...Το βράδυ έβαλα KODI, είδαμε Netflix, κανένα κόλλημα - περίμενα κάποια στιγμή να throttlάρει από την θερμοκρασία και να αρχίσει τα σπασίματα ή να κρασάρει το KODI, τίποτα. Σήμερα λέω να το ξαναδοκιμάσω, και να παρατηρήσω θερμοκρασίες (χθες δεν το έψαξα, απλά περίμενα πότε θα κρασάρει :) ). Αν παραμένει κομπλέ, ίσως δοκιμάσω να το αφήσω έτσι μόνο με τα ψυκτράκια.

12 ώρες πριν, christaras1990 είπε

Καλησπέρα, μόλις χθες παρέλαβα το raspberry pi 4 μαζί με τα παρελκόμενα με σκοπό να του βάλω retropie για αρχή και μετά οτιδήποτε άλλο προκύψει. Δεν έχω ιδέα και δεν έχω ξαναασχοληθεί ποτέ με κάτι αντίστοιχο. Μαζι με το pi πήρα και αυτό εδώ, το οποίο δεν μπορώ με τιποτα να το κάνω να δουλέψει. Ενώ στις οδηγίες και στο manual γράφει οτι δεν χρειάζεται την παραμικρή εντολή και είναι plug and play σε μένα δεν συμβαίνει αυτό. Έχω βάλει raspbian με retropie. Σε idle φτάνει 60C θερμοκρασία, που πιστέυω οτι είναι πάρα πολύ. 

Αν βγάλω το ανεμιστηράκι και το βάλω απευθείας πάνω στα 5v pins του Pi δουλεύει κανονικά αλλα χωρίς το hat. Με το hat συνδεμένο δεν γίνεται τίποτα απολύτως. Είναι αναμμένο το γαλάζιο λαμπάκι που γράφει cool και το ανεμιστηράκι δεν λειτουργεί ούτε όταν φτάνει 80C το pi. 

Καμία ιδέα τι λάθος κάνω? Ψάχνω από χθές το βράδυ αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό. Επίσης έχω την official θήκη και τροφοδοτικό. 

Αυτό έχει έναν δικό του αισθητήρα θερμοκρασίας όπως γράφει, που ελέγχει την λειτουργία του ανεμιστηριού. Ίσως να μην είναι καλά τοποθετημένος ο αισθητήρας, ή να είναι ελαττωματικός. Δοκίμασε όμως και το daemon που δίνει, ώστε να μην βασίζεται στην ένδειξη του δικού του αισθητήρα, αλλά στην πραγματική θερμοκρασία της CPU, από εκεί σίγουρα θα δουλέψει καλύτερα. Έχει μέσα στο manual οδηγίες πώς το ενεργοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια μικρη προοδο στο προβλημα που λεω παραπανω με το pi zero. Εριξα τα μουτρα μου τελικα και εβαλα bonjour για να συνδεθω μεσω ssh στο raspberrypi.local.

Συνδεθηκα και για αρχη εφτιαξα το network interface usb0 δινοντας του:
- ip 192.168.2.2
- mask 255.255.255.0
- gw 192.198.2.1
και στο δικο μου, στην rndis συνδεση
- ip 192.168.2.1
- mask 255.255.255.0
- gw (κενο)
Dns εχω της google και στα 2. Στο δικο μου βεβαια τους εχω απο την ενσυρματη συνδεση με το ρουτερ, αλλα δεν ξερω πςω περαστηκανε σαν dns και στο pi.

Μπορω πλεον να συνδεθω στο pi δινοντας την παραπανω ip, αλλα δεν εχει ιντερνετ. Το ακομα χειροτερο ειναι πως εκανα bridge των 2 συνδεσεων προκειμενου να φτασει το ιντερνετ στο pi και πλεον δεν εχω προσβαση ουτε απο την κανονικη συνδεση οσο εινια συνδεδεμενο πανω το pi. Χαλασα το bridge, αλλα δεν αλλαξε κατι. Τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Εκανα μια μικρη προοδο στο προβλημα που λεω παραπανω με το pi zero. Εριξα τα μουτρα μου τελικα και εβαλα bonjour για να συνδεθω μεσω ssh στο raspberrypi.local.

Συνδεθηκα και για αρχη εφτιαξα το network interface usb0 δινοντας του:
- ip 192.168.2.2
- mask 255.255.255.0
- gw 192.198.2.1
και στο δικο μου, στην rndis συνδεση
- ip 192.168.2.1
- mask 255.255.255.0
- gw (κενο)
Dns εχω της google και στα 2. Στο δικο μου βεβαια τους εχω απο την ενσυρματη συνδεση με το ρουτερ, αλλα δεν ξερω πςω περαστηκανε σαν dns και στο pi.

Μπορω πλεον να συνδεθω στο pi δινοντας την παραπανω ip, αλλα δεν εχει ιντερνετ. Το ακομα χειροτερο ειναι πως εκανα bridge των 2 συνδεσεων προκειμενου να φτασει το ιντερνετ στο pi και πλεον δεν εχω προσβαση ουτε απο την κανονικη συνδεση οσο εινια συνδεδεμενο πανω το pi. Χαλασα το bridge, αλλα δεν αλλαξε κατι. Τι να κανω?

Μιας και μπαίνεις από Windows δεν έχω ιδέα, αλλά δοκίμασες αυτά που λέει ο οδηγός εδώ πέρα;

https://www.circuitbasics.com/raspberry-pi-zero-ethernet-gadget/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...