Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ειμαι σε w7,  αυτο που λεει ο οδηγος στο "Allow other network users to connect through this computer’s Internet connection" δεν δινει σε μενα επιλογες σε dropdown menu. Θα βγαλω screenshot αργοτερα που θα παω στα windows.
Επισης, επειδη καπου διαβασα οτι η συγκεκριμενη λυση δεν πιανει παντα, σε αντιθεση με την λυση του bridge, την δοκιμασα μια φορα, δεν δουλεψε, οποτε μετα πηγα σε bridge... που ουτε αυτη δουλεψε.

Στις ρυθμισεις της rndis, μηπως πρεπει να βαλω και μια gateway εκει περα?

---edit
Οριστε και η εικονα. Ανακαλυψα επισης οτι η 192.168.137.1 (που εχω στο προηγουμενο μηνυμα σε εικονα) ειναι η ip που δινεται στην rndis οταν ενεργοποιειται η κοινη χρηση στην κανονικη

koini.jpg

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καταφερα! Με ενεργη την κοινη χρηση συνδεσης για την ενσυρματη συνδεση και την rndis να παιρνει αυτοματα 192.168.137.1, εβαλα την usb0 του pi σε

ip = 192.168.137.2
mask = 255.255.255.0
gw = 192.168.137.1

και οχι μονο ηρθε το ιντερνετ στο pi, δεν επεσε και απο την κανονικη συνδεση! Χωρις bridge και αλλα τετοια περιεργα. Το ενημερωσα, εβαλα οτι ηθελα, εστησα και τη samba μου και θα δω τι αλλο θα κανω αυριο.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι θερμοκρασίες που πιάνει είναι τραγικές χωρίς ψύξη, θα έπρεπε  μέσα να είχε έστω κάνα ψυκτράκι για τον επεξεργαστή...

80αρίζω για πλάκα, ειδικά όταν αντιγράφω αρχεία από τον δίσκο που έχω κουμπωμένο πάνω για rTorrent.

περιμένω τα υλικά από ebay :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LEFteriz είπε

Πάντως οι θερμοκρασίες που πιάνει είναι τραγικές χωρίς ψύξη, θα έπρεπε  μέσα να είχε έστω κάνα ψυκτράκι για τον επεξεργαστή...

80αρίζω για πλάκα, ειδικά όταν αντιγράφω αρχεία από τον δίσκο που έχω κουμπωμένο πάνω για rTorrent.

περιμένω τα υλικά από ebay :D 

ebay ?

4.5 μηνες περιμενα απο κινα.

θα το καψεις μεχρι τοτε.

κοψε κανενα southbridge / northbridge απο παλια motherboard .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, haris013 είπε

Σε raspberry pi 3 που θα είναι μόνιμα πάνω στην tv, τι να στήσω για netflix και γενικά δυνατότητες smart tv ?

Rasbpian+KODI ή για πιο γρήγιαρα και αν δεν το θες και για άλλες χρήσεις, LibrELEC. Περνάς και το Netflix addon και είσαι έτοιμος!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Rasbpian+KODI ή για πιο γρήγιαρα και αν δεν το θες και για άλλες χρήσεις, LibrELEC. Περνάς και το Netflix addon και είσαι έτοιμος!

Android έχει βάλει κάποιος ; παίζει κανονικά εφσρμογες και παιχνίδια;

35 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Rasbpian+KODI ή για πιο γρήγιαρα και αν δεν το θες και για άλλες χρήσεις, LibrELEC. Περνάς και το Netflix addon και είσαι έτοιμος!

Συγγνώμη για το πρήξιμο, θέλει να φορτώσω συγκεκριμένο repo Για το adon? Έχεις κάποιο εύκαιρο guide για το librelec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, haris013 είπε

Android έχει βάλει κάποιος ; παίζει κανονικά εφσρμογες και παιχνίδια;

Συγγνώμη για το πρήξιμο, θέλει να φορτώσω συγκεκριμένο repo Για το adon? Έχεις κάποιο εύκαιρο guide για το librelec?

Για Android υπάρχουν images αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υποστηρίζεται καλά η επιτάχυνση γραφικών οπότε πάνε κάπως αργά. Επίσης Netflix δεν ξέρω αν θα τρέξει τουλάχιστον όχι σε HD, γιατί δεν θα έχει πιστοποίηση DRM. Ενώ το KODI add-on, κάνει χρήση της πιστοποίησης του ChromeOS και βλέπεις μια χαρά.

Ο οδηγός για το Netflix είχε αναρτηθεί εδώ, κάποια posts πιο πριν. Για libre elec δεν έχω κάποιον οδηγό, υπάρχουν δεκάδες καλοί οδηγοί στο Google!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια!

προσπαθω να στησω pivpn αλλα ματαια. το εστησα , εκανα user, συνδεθηκα και εχω internet αλλα δεν κρυβει την ip μου...

Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xor είπε

καλησπερα παιδια!

προσπαθω να στησω pivpn αλλα ματαια. το εστησα , εκανα user, συνδεθηκα και εχω internet αλλα δεν κρυβει την ip μου...

Ευχαριστω!

Χωρίς να ξέρω ακριβώς την λειτουργία του pivpn, υποθέτω οτι δεν κάνει την δουλειά αυτή: στήνει εναν vpn server, μέσα στο δικό σου δίκτυο. Τώρα αν εσύ βγεις στο internet μέσα από τον vpn server, από την στιγμή που αυτός θα έχει την ίδια public ip, πώς να στην κρύψει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα με το raspeberry pi 4 αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Το πήρα πριν λίγες μέρες και όλα λειτουργούσαν κανονικά. Το άνοιξα πέρασα retropie και ξεκίνησα σιγα σιγα να το στήνω όπως ήθελα. Ξαφνικά πριν 3 μέρες μόλις πήγα να το ανοίξω είδα οτι δεν έβγαζε σήμα στην hdmi θύρα. Μπορούσα να συνδεθώ με ssh και vnc, βρήκα κάποια πράγματα σε ξενα φορουμ για κάποιες αλλαγές στο config.txt αλλα τίποτα δεν δούλεψε. Τελικά έκανα σε δυο διαφορερικές κάρτες που είχα format με σκοπό να τα ξαναπέρασω όλα από την αρχή, όπως και έκανα. Τίποτα όμως, εξακολουθεί να γίνεται το ίδιο. Συνδεομαι κανονικά στο pi με ssh k vnc αλλα δεν έχει εικόνα. Να σημειώσω οτι δοκίμασα διαφορετικό καλώδιο, διαφορετική τηλεόραση, διαφορετική θύρα, έκανα update bootlaoder κ οτι άλλο μπορούσα και πάνω απο 100 restart σε όλα. Δοκίμασα επίσης να περάσω άλλο λειτουργικο (retropie, raspbian,libreelec) αλλα πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα. Κάποια γνώμη τι άλλο να δοκιμασω?

Γενικά με λίγο ψάξιμο είδα οτι αρκετός κόσμος είχε αυτο το προβλημα, αλλα σε εμένα στην αρχή δούλευε κανονικά ενω μετά από 2 μέρες όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Χωρίς να ξέρω ακριβώς την λειτουργία του pivpn, υποθέτω οτι δεν κάνει την δουλειά αυτή: στήνει εναν vpn server, μέσα στο δικό σου δίκτυο. Τώρα αν εσύ βγεις στο internet μέσα από τον vpn server, από την στιγμή που αυτός θα έχει την ίδια public ip, πώς να στην κρύψει;

Ακριβώς ,  μαζί με το noip το βάζουμε για pi-hole στο κινητό για να έχουμε ad blocker ή για να συνδεθούμε στο τοπικό μας δίκτυο από έξω καμιά σχέση με αυτό που θέλει το παιδί  θες  κάτι σε windscribe για να κρύψεις την ip σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/05/2020 at 21:21, george1551 said:

Ακριβώς ,  μαζί με το noip το βάζουμε για pi-hole στο κινητό για να έχουμε ad blocker ή για να συνδεθούμε στο τοπικό μας δίκτυο από έξω καμιά σχέση με αυτό που θέλει το παιδί  θες  κάτι σε windscribe για να κρύψεις την ip σου

Αυτό, χωρίς να υπάρχει κάποιο port forwarding ειναι safe για το δίκτυο του σπιτού, σωστά;

Αν θέλω να κάνω κάποιο τυπου cloud, ποια θα ήταν μια καλή υλοποίηση από άποψη ασφάλειας (μόνο στο κομμάτι της ασφάλειας αναφέρομαι);

Ακόμα δεν έχω βάλει VPN. Προς το παρόν μονο pihole (unbound) σε ένα παλιό RPi B που είχα ελεύθερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Αυτό, χωρίς να υπάρχει κάποιο port forwarding ειναι safe για το δίκτυο του σπιτού, σωστά;

Αν θέλω να κάνω κάποιο τυπου cloud, ποια θα ήταν μια καλή υλοποίηση από άποψη ασφάλειας (μόνο στο κομμάτι της ασφάλειας αναφέρομαι);

Ακόμα δεν έχω βάλει VPN. Προς το παρόν μονο pihole (unbound) σε ένα παλιό RPi B που είχα ελεύθερο

Να μην ανοίξεις πόρτες στο router σου, παρά μόνο μέσω vpn είναι αρκετά safe. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...