Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/05/2020 at 13:50, mechpanos said:

Να μην ανοίξεις πόρτες στο router σου, παρά μόνο μέσω vpn είναι αρκετά safe. 

Άνοιξα για κανα 15λεπτο για να δω οτι δουλεύει το ddns και το εκλεισα (όπως και το ddns).

pi-vpn χρησιμοποιείτε κυρίως εδώ; Είναι δωρεάν, σωστά;

 

--- edit ---

Βασικά λέω γι αυτόν εδώ τον οδηγό (χωρίς να τον έχω τσεκάρει ακόμα όμως)

 

--- edit 2 ---

Τελικά χρησιμοποίησα αυτόν εδώ που έχει πάρει πληροφορίες από αυτόν εδώ.

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειπα να ασχοληθω με το pi zero σημερα. Το συνδεσα, συνδεθηκα σε αυτο κανονικα μεσω της ip του (192.168.137.2) και διαπιστωσα οτι δεν εχει προσβαση στο ιντερνετ. Οι dns του ειναι σωστοι (της google), αλλα δεν μπαινει πουθενα. Το μονο πραγμα στο οποιο γινεται ping ειναι η rndis του pc μου (192.168.137.1). Τι να κοιταξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

μετά το σετάρισμα pihole-pivpn είπα να βάλω και κάποιες γραμμές στο iptables. Το θέμα όμως είναι ότι μετά από τη διαδικασία, όλα έγινα υπερβολικά αργά (ούτε καν στο speedtest δε μπορούσα να μπω) και ξεκίνησα να σβήνω τις γραμμές και το RPi. Έχει νόημα να προσπαθήσω ξανά (ίσως διαφορετικές ρυθμίσεις αυτή τη φορά) ή είναι υπερβολή;

Σημείωση ότι είμαι με ένα Rpi1B που είχα στην άκρη

 

--- edit ---

Λόγω κάποιων προβλημάτων που είχα σε ένα raspbian με kodi, έβαλα σε ένα RPi το έτοιμο OSMC.

Τώρα που έβαλα και το pihole σε άλλο RPi, παρατήρησα ότι το osmc επικοινωνεί με το "stats.osmc.tv". Δε γνωρίζω τι είναι αυτό, αλλά δε μου άρεσε και πολύ.

Δεδομένου ότι τα προβλήματα που είχα στο αρχικό (raspbian με kodi) είχαν σχέση με το τροφοδοτικό, το οποίο πλέον αλλάχτηκε, θα γυρίσω στην αρχική μου κατασκευή (raspbian-kodi-samba)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, το osmc συλλεγει usage statistics και υπαρχει επιλογη καπου στα μενου του να τα κλεισεις αν δεν τα θες. Θα βαλω μετα την παλια καρτα στο zero και θα σου πω για σιγουρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον έχεις δίκιο, μη χάνεις χρόνο. Ρώτησα και στο osmc.tv και μου απάντησε ότι στην ουσία είναι anonymous και έχει μόνο πληροφορίες για την έκδοση του osmc και σε τι μηχάνημα τρέχει. Μάλλον πρόκειται γι αυτό εδώ, αν και δε βρίσκω κάτι άλλο.

Όπως και να έχει, είχα σκοπό να γυρίσω στο custom build μιας και το έλυσα το πρόβλημα με τα κολλήματα που είχα (πήρα το original τροφοδοτικό).

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, τι τροφοδοτικό χρησιμοποιείται, γιατί αν είναι να πάρω 3 τροφοδοτικά θα προτιμούσα κάτι φτηνότερο από το official (αλλά να μη μου δημιουργεί πρόβλημα).

Επίσης, επειδή υπάρχει πιθανότητα να πάρω και κάποιο RPi 4 σε λίγο καιρό, εκεί έχετε να προτείνετε κάποιο τροφοδοτικό πέρα του official;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το αυθεντικο που το πηρα μαζι με το 3b+ σετ και το βαζω και στο zero πλεον. Πριν απο αυτο, ειχα ενα φορτιστη της samsung 5v/2a και πριν απο αυτον εναν της nokia 5v/1,5a.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα τον αυθεντικό και τον έβαλα στο zero που έχω το osmc, γιατί με τον φορτιστή της samsung (τον κλασσικό τον άσπρο), μου έκανε νερά (είτε στο 1B είτε στο 2B) παραπάνω από μια φορά τη μέρα.

Από ότι βλέπω όμως, μόνο στο mediaplayer (σε οποιοδήποτε RPi) είχα πρόβλημα, στις άλλες υλοποιήσεις φαίνεται οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι,

θέλω να κάνω backup μια κάρτα (16άρα) αλλά θέλω να κάνω backup μόνο τα γραμμένα sectors της κάρτας (<2GB)

Παλιά χρησιμοποιούσα το παρακάτω

Quote

sudo dd if=/dev/sdX iflag=fullblock of=/home/backup3.img bs=1M count=3600

και το έλεγχα με αυτό τρέχοντας το από άλλο terminal:

Quote

sudo watch -n60 'sudo kill -USR1 $(pgrep ^dd)'

 

επειδή δε ξέρω και πολλά απο linux, είναι σωστό το παραπάνω ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για καλύτερα;

 

Είναι δυο οι λόγοι που το θέλω,

1ον. θέλω να χρησιμοποιήσω μικρότερη κάρτα

2ον. συγκεκριμένα για αυτήν την κάρτα, μάλλον έχω πρόβλημα σε κάποιο sector (όχι στα γραμμένα) και δε μπορεί να τη διαβάσει και δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το win32 disk imager

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thodoris1985 με το fsarchiver μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις. Κοίταξε προς τα εκεί.

Να ρωτήσω κάτι αυτούς που το έχουν 24/7 ανοιχτό σαν server, επειδή το έχω δει να αναφέρεται, είχατε ποτέ θέμα με sd card corruption από κάποια πτώση του ρεύματος ή κάτι άλλο;
Σκέφτομαι αν υπάρχει τέτοιο θέμα, αν είχε νόημα να βάλω το λειτουργικό σε έναν εξωτερικό ssd.

Επίσης με την flirc case, σε θερμοκρασία είμαι σε idle 51-55 'C περίπου.
Καλύτερα από πριν που δεν την είχα βάλει σωστά και είχα 62-63, αλλά δε μου φαίνεται λίγο και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

@thodoris1985 με το fsarchiver μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις. Κοίταξε προς τα εκεί.

Να ρωτήσω κάτι αυτούς που το έχουν 24/7 ανοιχτό σαν server, επειδή το έχω δει να αναφέρεται, είχατε ποτέ θέμα με sd card corruption από κάποια πτώση του ρεύματος ή κάτι άλλο;
Σκέφτομαι αν υπάρχει τέτοιο θέμα, αν είχε νόημα να βάλω το λειτουργικό σε έναν εξωτερικό ssd.

Επίσης με την flirc case, σε θερμοκρασία είμαι σε idle 51-55 'C περίπου.
Καλύτερα από πριν που δεν την είχα βάλει σωστά και είχα 62-63, αλλά δε μου φαίνεται λίγο και πάλι.

Έχω ένα backup της sd πάντα και ας εχω ακριβή μνήμη πάνω , από θερμοκρασίες τώρα είμαι 48 βαθμούς με το flirc μην ξεχνάς ότι είναι passive cooling και είναι και μια ομορφιά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 12:26 ΜΜ, george1551 είπε

Έχω ένα backup της sd πάντα και ας εχω ακριβή μνήμη πάνω , από θερμοκρασίες τώρα είμαι 48 βαθμούς με το flirc μην ξεχνάς ότι είναι passive cooling και είναι και μια ομορφιά .

Καλά εννοείται κρατείται αυτοματοποιημένο backup, αλλά δεν θα ήθελα να μπαίνω και συχνά στη διαδικασία του restore.
Που δεν είμαι και σίγουρος πόσο χρονοβόρο, εύκολο ή δύσκολο μπορεί να είναι.

Δε λέω πως είναι κακή η flirc, ούτε θα σκεφτόμουν να την αλλάξω φυσικά.
Ήθελα κι εγώ passive cooling οπωσδήποτε, απλά περίμενα καλύτερα αποτελέσματα βάσει των reviews που είχα δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι.

Τελικά θα ήθελα να κάνω κάποιες αλλαγές στο πως δουλεύω το ένα rpi που έχω ως mediacenter.

Αυτό που σκέφτομαι είναι να το μετατρέψω σε omv με plex (και ίσως κάποιο torrent client) και να βάλω επάνω και τους (1) SATA και (1) SSD σκληρούς που έχω με διάφορα βίντεο όπως και προσωπικά αρχεία.

Έτσι ώστε να έχω πρόσβαση (ως NAS) των αρχείων μου από οποιαδήποτε συσκευή στο σπίτι. Και επίσης να κάνω ένα rpi0 με plex client (ίσως μέσω κάποιου addon στο kodi).

 

Ερωτήσεις:

α) Αρκεί το rpi 2b για omv + plex server + torrent client ή πρέπει να αγοράσω rpi 4; Τα 2GB είναι αρκετά αν "χρειαστώ" στο μέλλον να βάλω και τίποτα άλλο επάνω πέρα από αυτά που έχω αναφέρει;

β) Το rpi0 είναι αρκετό για plex client (δεν είναι το w, το έχω με καλώδιο micro usb--> ethernet);

 

Αν το rpi 2b δεν είναι αρκετό για τον παραπάνω server, τότε θα χρεισιμοποιηθεί αυτό ως plex client

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2020 στις 8:55 ΠΜ, thodoris1985 είπε

Αρκεί το rpi 2b για omv + plex server + torrent client ή πρέπει να αγοράσω rpi 4; Τα 2GB είναι αρκετά αν "χρειαστώ" στο μέλλον να βάλω και τίποτα άλλο επάνω πέρα από αυτά που έχω αναφέρει;

Όταν εγκατέστησα το OMV στο rpi4, είμαι σίγουρος πως στο documentation του OMV ανέφερε πως το minimum για να τρέξει χωρίς προβλήματα είναι το Raspberry Pi 4.
Τα 2GB αρκούν γενικά για OMV και torrent client. Με Plex δεν έχω ασχοληθεί μέχρι στιγμής.
Τώρα αν θα σε καλύψει αν θελήσεις να βάλεις και τίποτα άλλο στο μέλλον εξαρτάται από σένα, τι θα χρειαστεί να του βάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...