Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας , είμαι καινούργιος στο Rpi και σκέφτομαι να στήσω ένα raspberry pi zero για το pi hole 

Είδα βίντεο στο yt , pcsteps και linus που το σεταραν και δουλεύει ωραία και το βρήκα στα 30€ το μοντέλο με το wifi και σκέφτομαι να το κάνω και εγώ ποιο πολύ για τις διαφημίσεις στο yt και στα σάιτ για να βλέπω δωρεάν ποδόσφαιρο θα κάνει δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30ε για το ZERO?! Παρα πολλα imho.

Οταν λες να βλεπεις site για ποδοσφαιρο, εννοεις να ανοιγεις τον browser και να μπαινεις σε καποια σελιδα απο αυτες που ειναι τιγκα στο js και στη διαφημηση? Το zero δεν ειναι τοσο δυνατο για να κανει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

30ε για το ZERO?! Παρα πολλα imho.

Οταν λες να βλεπεις site για ποδοσφαιρο, εννοεις να ανοιγεις τον browser και να μπαινεις σε καποια σελιδα απο αυτες που ειναι τιγκα στο js και στη διαφημηση? Το zero δεν ειναι τοσο δυνατο για να κανει κατι τετοιο.

30 έχει το full pack με όλα τα κουρκουτα 

12€ έχει σκέτο , φορτιστή , κάρτα μνήμης έχω μόνο θήκη θα θέλω 

Αυτό που λες εννοώ με το ποδόσφαιρο είναι κάποια σάιτ που μπαίνω έχει ένα σωρό διαφήμισεις και βλακείες κάποιες φορές και θα ήθελα αν γίνεται να μπλοκάρει και αυτές 

Όταν λες τόσο δυνατό αναφέρεσαι στην δύναμη του ή στο ότι ένα τέτοιο πρότζεκτ δεν γίνεται να κάνει κάτι τέτοιο;

Πχ ένα rpi 4 2gb θα δουλέψει ; Ή γίνεται να φτιάξω pi hole με ένα άλλο μηχάνημα πχ τάμπλετ ή λάπτοπ/pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Καλημέρα σας , είμαι καινούργιος στο Rpi και σκέφτομαι να στήσω ένα raspberry pi zero για το pi hole 

Είδα βίντεο στο yt , pcsteps και linus που το σεταραν και δουλεύει ωραία και το βρήκα στα 30€ το μοντέλο με το wifi και σκέφτομαι να το κάνω και εγώ ποιο πολύ για τις διαφημίσεις στο yt και στα σάιτ για να βλέπω δωρεάν ποδόσφαιρο θα κάνει δουλειά;

Τις διαφημίσεις στο youtube δεν τις κόβει το pi-hole.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panoskir είπε

Τις διαφημίσεις στο youtube δεν τις κόβει το pi-hole.

Βάση linus από ότι είδα σε ένα βίντεο του με το rpi zero τις έκοβε απλά δεν θυμάμαι αν χρησιμοποίησε το pi hole ή κάτι/κάποιο άλλο πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις να κοβει τις διαφημησεις στη σελιδα που θα δεις το ποδοσφαιρο, προφανως απο αλλο υπολογιστη γιατι το zero ειναι αναιμικο σαν hw, τοτε ναι αυτο μπορει να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Αν εννοεις να κοβει τις διαφημησεις στη σελιδα που θα δεις το ποδοσφαιρο, προφανως απο αλλο υπολογιστη γιατι το zero ειναι αναιμικο σαν hw, τοτε ναι αυτο μπορει να το κανει.

Ναι θέλω να κόβει αυτές τις διαφημίσεις από τα ιδιαίτερα αυτά σάιτ 

Άρα το zero είναι αδύναμο και πρέπει να δω κάτι άλλο σωστά; Το να κόβω τις διαφημίσεις αυτές γίνεται να το κάνω με κάποια άλλη συσκευή ή μόνο με Rpi;

Θα βλέπω πχ στο σάιτ αυτό κάτι από το λάπτοπ και το zero θα κόβει απλώς τις διαφημίσεις αυτό θέλω αν είναι αδύναμο να το κάνει αυτό και θα μπορέσει να το κάνει αυτό μια άλλη οποιαδήποτε συσκευή ή ένα rpi 4 τότε μπορώ να δω κάτι άλλο

Επεξ/σία από Nik1239
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργεί κ θα σε αφηνει να δεις το λιβε ενω δεν εχεις πατήσει σε διαφημίσεις. δωσε μου λινκ  του σιτε με τους αγωνες να δοκιμάσω κατα ποσο παίζει. για youtube ξεχνατο με pi hole. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αρα δεν θα βλεπεις καποια σελιδα στο zero, απλα θα το κανεις pi hole για να κοβει τις διαφημησεις στο δικτυο και θα βλεπεις απο το pc?

Ναι αυτό θέλω 

 

9 ώρες πριν, sndev είπε

δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργεί κ θα σε αφηνει να δεις το λιβε ενω δεν εχεις πατήσει σε διαφημίσεις. δωσε μου λινκ  του σιτε με τους αγωνες να δοκιμάσω κατα ποσο παίζει. για youtube ξεχνατο με pi hole. 

Σου στέλνω πμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποψιν το pihole κοβει ενα τεραστιο ογκο διαφημισεων οχι ολα , τα site με τους αγωνες ειναι λιγο ιδιαιτερα μπορει να πετανε μυνημα οτι εχεις ανοιχτο adblocker κ να μη παιζουν αν δεν τον κλίσεις.

 

επισης αντιμετωπισα σε εναν φιλο που πηγα να του βαλω το Pihole το ιδιο θεμα με τον @Gvalaor . δεν εκοβε τις διαφημησεις ενω ειχε κίνηση το Pihole. εντελή κατεληξα οτι καπως ευθυνεται ο isp vodafone που εχει. ακρη δεν εβγαλα παντως , μια μεσωβεζικη λυση βρηκα με το να κανει τον dhcp server το pihole κ οχι το router , η οποια κ παλι δε μπλοκαρει τα παντα αλλα ηταν σε καλυτερη κατασταση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, sndev είπε

υποψιν το pihole κοβει ενα τεραστιο ογκο διαφημισεων οχι ολα , τα site με τους αγωνες ειναι λιγο ιδιαιτερα μπορει να πετανε μυνημα οτι εχεις ανοιχτο adblocker κ να μη παιζουν αν δεν τον κλίσεις.

 

επισης αντιμετωπισα σε εναν φιλο που πηγα να του βαλω το Pihole το ιδιο θεμα με τον @Gvalaor . δεν εκοβε τις διαφημησεις ενω ειχε κίνηση το Pihole. εντελή κατεληξα οτι καπως ευθυνεται ο isp vodafone που εχει. ακρη δεν εβγαλα παντως , μια μεσωβεζικη λυση βρηκα με το να κανει τον dhcp server το pihole κ οχι το router , η οποια κ παλι δε μπλοκαρει τα παντα αλλα ηταν σε καλυτερη κατασταση

 

Έχω έναν adblocker στο λάπτοπ που βλέπω το ποδόσφαιρο και δεν μου έχει πετάξει ποτέ κανένα σάιτ μήνυμα να απενεργοποιήσω τον adblocker αλλά δεν κάνει δουλειά στις διαφημίσεις πάνω στο βίντεο

Στο pc steps αυτό το βίντεο είδα και το δουλεύει η Έλενα με το ίδιο ρούτερ που έχω και εγώ της κοσμοτε 

Και αυτό του linus που δείχνει ότι μπλοκάρει αυτά του yt 

 

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Τοτε απλα κανεις οτι διαδικασια ειδες ωστε να εχεις pi hole στο zero και μετα βαζεις σαν dns στο pc σου την ip του zero. Αυτο δεν το ελεγε στα howto που ειδες?

Ναι αυτό από ότι κατάλαβα 

Άλλη ερώτηση τώρα 

Αντί το zero μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη συσκευή για να στήσω το pi hole?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το pihole το youtube σου πα ξεχνατο ασε τι δείχνουν .. ισως στις μειώνει αλλα κ παλι υπάρχουν. η μπορει μια μερα να κοβει το 80% την επομενη τπτ κ την μεθεπομενη το 40%

υπαρχει αν θες extetion για το chrome που κανει πραγματικά δουλεια οσον αφορα το youtube (ισως να κοβει κ αυτες τις διαφημησεις που θες) https://chrome.google.com/webstore/detail/adblock-—-best-ad-blocker/gighmmpiobklfepjocnamgkkbiglidom?hl=el

μπορείς το Pihole Να το βάλεις σε οποιο raspberry θες. εγω το εχω σε pi 3 k pi 4, 2-3 χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά τα video στο yt έχουν κάψει πολύ κοσμο 😁

θέλω να κανω ενα openwrt με pi 3 

1. πως να προσθεσω 1 ακομα lan υπαρχει adaptor η πρεπει να παω με usb to lan 
2. το wifi του είναι καλο ? θελει κεραία για απόσταση 7 μετρων με τοίχο ? θελω 32mbit/s περίπου 

το pi 4 είναι αρκετά δυνατο να σηκωσει ips rules, snort, clamav, squid proxy ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...