Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το σκ κοιταζα να κανω το ενα Pi3 ρουτερ με το openwrt αλλα μετα σκευτικα οτι ποια η χρησημοτητα του .. εχω ενα huawei ax3 pro τι παραπανω να κανει? οποτε το αφησα

1 σε οσα βιντεο ειδα κανανε usb to lan

2. το wifi νομιζω θα σε οριακα ειναι δυνατο αλλα με τοιχο? δε ξερω.. κ δε θα χεις κ αλλες παρεμβολες?

 

το pi4 ειναι τερατακι συγκριτικα με το πι3 δε νομιζω να χεις θεμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, sndev είπε

το σκ κοιταζα να κανω το ενα Pi3 ρουτερ με το openwrt αλλα μετα σκευτικα οτι ποια η χρησημοτητα του .. εχω ενα huawei ax3 pro τι παραπανω να κανει? οποτε το αφησα

proxy server και av και πολλά ακόμα που κανω τώρα με x86 θα ήθελα να παω σε pi λογω κατανάλωσης και φορτικότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα φως και μπήκα! 😋

έχω στη κατοχή μου ένα pi 4. το αγόρασα αρχικά για octoprint αλλά τελικά δε τα πάει και τόσο καλά με το custom Marlin firmware του 3dprinter οπότε και το παρόπλισα για λίγο διάστημα.

ψάχνοντας άλλες χρήσεις είδα μπόλικα, αλλά του έδωσα μια δοκιμαστική για LibreELEC και Kodi19 μπας και διώξω το android box 4k που έχω (Α95Χ Max)

Δυστυχώς περιμένω και εκεί κάθε βράδυ τις nightly builds για υποστήριξη 4k60Hz αλλά ακόμα τίποτα.

 

Επόμενη προσπάθεια έλεγα για pi-hole αλλά βλέπω οτι είναι overkill και ακόμα δε το προχώρησα.

Τι θα κάνατε στη θέση μου με το 4άρι;

Δεν έχω θέμα να δώσω ένα μικρό ποσό για ένα φθηνότερο pi για adblocker (αν ναι ποιό;). Φάση set it up and forget it.

έχω και μια εσπρεσιέρα που το ψήνω για espressuino

Espressuino - DIY PID, Bluetooth and Preheat Coil on Gaggia Classic - CyberElectronics

 

Μελλοντικό πρότζεκτ θα είναι και Smart Home με Hassio Rpi

Έχω πελαγώσει δηλαδή λιγάκι με τις επιλογές hardware και χρήσεων... Με βάση όσα είπα δηλαδή που να δουλέψει το 4άρι και αν αγοράσω 2ο για μια από τις παραπάνω χρήσεις ποιο μοντέλο και για ποιό σκοπό.

Θενκς ❤️

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2021 στις 2:22 ΠΜ, greekfragma είπε

είδα φως και μπήκα! 😋

έχω στη κατοχή μου ένα pi 4. το αγόρασα αρχικά για octoprint αλλά τελικά δε τα πάει και τόσο καλά με το custom Marlin firmware του 3dprinter οπότε και το παρόπλισα για λίγο διάστημα.

ψάχνοντας άλλες χρήσεις είδα μπόλικα, αλλά του έδωσα μια δοκιμαστική για LibreELEC και Kodi19 μπας και διώξω το android box 4k που έχω (Α95Χ Max)

Δυστυχώς περιμένω και εκεί κάθε βράδυ τις nightly builds για υποστήριξη 4k60Hz αλλά ακόμα τίποτα.

 

Επόμενη προσπάθεια έλεγα για pi-hole αλλά βλέπω οτι είναι overkill και ακόμα δε το προχώρησα.

Τι θα κάνατε στη θέση μου με το 4άρι;

Δεν έχω θέμα να δώσω ένα μικρό ποσό για ένα φθηνότερο pi για adblocker (αν ναι ποιό;). Φάση set it up and forget it.

έχω και μια εσπρεσιέρα που το ψήνω για espressuino

Espressuino - DIY PID, Bluetooth and Preheat Coil on Gaggia Classic - CyberElectronics

 

Μελλοντικό πρότζεκτ θα είναι και Smart Home με Hassio Rpi

Έχω πελαγώσει δηλαδή λιγάκι με τις επιλογές hardware και χρήσεων... Με βάση όσα είπα δηλαδή που να δουλέψει το 4άρι και αν αγοράσω 2ο για μια από τις παραπάνω χρήσεις ποιο μοντέλο και για ποιό σκοπό.

Θενκς ❤️

 

nas server με omv και μετά docker για plex server κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Daredevil είπε

nas server με omv και μετά docker για plex server κλπ

ενδιαφέρουσα πρόταση.

Από επιλογή δίσκων τι προτείνεις για κάτι τέτοιο. Δικτυακούς πάνω στο ρούτερ ή με usb3 πάνω στο 4άρι; Θέλω να κουμπώσω όλη τη συλλογή από ταινίες/ μουσική που έχω αυτή τη στιγμή σε έναν απλό εξωτερικό 2tb. Σκεφτόμουν για raid1 με 2 των 4Tb. 

Σκέτους hdd ή αυτό που κάνουν ως οικονομικότερη λύση και ξηλώνουν από έτοιμους εξωτερικούς;

για pi-hole ένα 3άρι αρκεί με τα 2gb ram;

 

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pihole είναι λίγο overkill, βάλε unbound και μετά το script από αυτόν

https://vermaden.wordpress.com/2020/11/18/unbound-dns-blacklist/

για να κόψεις τις διαφημίσεις . (το rpi είναι DNS όλου του δικτύου σου βέβαια)

Στο δικό μου εχω βάλει και Cups και τον εκτυπωτή με USB και τον μοιράζω σε όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cups ειναι το ολο "συστημα" που χρησιμοποιει το λινουξ για εκτυπωσεις. Μαλλον εννοει οτι συνδεσε τον usb-only εκτυπωτη του σε ενα rpi και τον εκανε δικτυακο, μοιραζοντας τον μεσω cups και samba (= το "συστημα" που χρησιμοποιει το λινουξ για να βλεπει ή να εχει windows shares).

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jim_p είπε

Cups ειναι το ολο "συστημα" που χρησιμοποιει το λινουξ για εκτυπωσεις. Μαλλον εννοει οτι συνδεσε τον usb-only εκτυπωτη του σε ενα rpi και τον εκανε δικτυακο, μοιραζοντας τον μεσω cups και samba (= το "συστημα" που χρησιμοποιει το λινουξ για να βλεπει ή να εχει windows shares).

Οπως το είπες, με τη διαφορά οτι δεν έχει ούτε χρειάζεται  samba για εκτυπώσεις. Τα windows τον βλέπουν σαν Internet printer δηλαδή http://rpi.lan/printers:631/hplaser

unbound είναι ένας DNS server με υποστήριξη dnssec (αν θέλεις). Τρέχει στο rpi, και την ip του rpi την έχω δηλώσει σε όλα τα άλλα συστηματα. Το script που είπα παραπάνω απλά σου φέρνει λίστες με servers που σερβίρυν διαφημίσεις. η λίστα είναι σε στυλ που υποστηρίζεται από τον unbound και μοιάζει έτσι. nxdomain σημαίνει "δεν υπάρχει"

local-zone: "006.freecounters.co.uk" always_nxdomain
local-zone: "007angels.com" always_nxdomain
local-zone: "00author.com" always_nxdomain
local-zone: "00fun.com" always_nxdomain
local-zone: "00go.com" always_nxdomain
local-zone: "00it.com" always_nxdomain
local-zone: "00sexus.com" always_nxdomain
local-zone: "00webcams.com" always_nxdomain


ε και το βάζεις στα έξτρα αρχεία που διαβάζει ο unbound με include, μέσα σ αυτό το directory

[email protected]:~$ ls /etc/unbound/unbound.conf.d/
blacklist.conf                    qname-minimisation.conf
network.conf                      root-auto-trust-anchor-file.conf

 

Επεξ/σία από costis ni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, costis ni είπε

Οπως το είπες, με τη διαφορά οτι δεν έχει ούτε χρειάζεται  samba για εκτυπώσεις. Τα windows τον βλέπουν σαν Internet printer δηλαδή http://rpi.lan/printers:631/hplaser

Today I learned! Πραγματικα δεν ηξερα οτι μπορει το cups να δουλεψει αυτονομα και να τον δει σαν intenet printer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, costis ni said:

Στο δικό μου εχω βάλει και Cups και τον εκτυπωτή με USB και τον μοιράζω σε όλα.

Το προσπάθησα κι εγώ το cups πριν ένα χρόνο, αλλά δεν έβγαλα άκρη γιατί δεν μου δούλεψε με κάτι drivers που βρήκα για τον εκτυπωτή μου.

Απλά, επειδή δεν είμαι βέβαιος να πω λίγο τι έκανα για να μου πεις κι εσύ αν είναι σωστό.

έβαλα το CUPS και στην ουσία μέσα από το μενού του έβαλα drivers για τον epson 1110. Αρχικά υπήρχε κάποιο θέμα και δεν είχα βρει το αρχείο που χρειαζόταν. Μετά από πολύ ψάξιμο όμως βρήκα και έκανα extract κάποιο αρχείο από εδώ (http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/searchModule) αλλά δε μου δούλεψε όταν προσπάθησα να εκτυπώσω από το κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...