Προς το περιεχόμενο

Προβλημα port forward σε \\speedport entry 2i\\*ote vdsl


djhorhe69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομαδα,

μετα την αναβάθμιση μου σε vdsl ο οτε με προμηθευσε με το speedport entry 2i.

 

εχει κανενας ανοιξει με επιτυχια πορτα στο συγκεκριμενο router?

 

Εχω απενεργοποιησει firewall και φίλτρο του οτε και τιποτα.

Καμια πορτα δεν δουλευει σε καμια συσκευη πανω στο δικτυο μου.

Οποιος γνωριζει κατι καλυτερο πανω στο θεμα ασ ριξει λιγο φως.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

 

post-122380-0-07186900-1458240604_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο που σκέφτομαι ακόμα είναι να χρειάζεται TCP/UDP αντί για σκέτο TCP που έχεις βάλει ή να μην ισχύει η 192.168.1.11 στη συσκευή που θες να ανοίξεις την πόρτα (αν π.χ. δεν την έβαλες στατική και πήρε άλλη διεύθυνση από DHCP).

 

Το αν δουλεύει το port forward πώς το ελέγχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτο που έιδες είναι μια επι των πολλών δοκιμών!tcp udp είναι αυτή την στιγμη

Εσωτερικά δουλεύουν όλα οπωσ και πριν αλλάξω το router. Ολα είναι στατικά δηλωμενα . αλλά δεν βγαινω εξω. Εκανα την ανάρτηση μπας και βρω κάποιον που του δούλεψε στο συγκεκριμένο και μαλλον επειδή έχω δοκιμάσει τα παντα το δικο μου router είναι για αλλαγμα!!

Ευχαριστώ πάντως για το χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα πώς το δοκιμάζεις γιατί αν δοκιμάζεις μέσα από το δικό σου δίκτυο με την WAN IP διεύθυνσή σου πολύ πιθανό να μη δουλεύει μιας και τα περισσότερα router που δίνουν οι πάροχοι δεν υποστηρίζουν NAT Loopback. Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να πεις σε κάποιον άλλον να δοκιμάσει, από τη δική του σύνδεση.

 

Όλα τα άλλα φαίνεται να τα έχεις κάνει σωστά, οπότε περίμενε να σου πει κάποιος που έχει το ίδιο router αν έχει κάποιο θέμα ή επικοινώνησε με τον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμάσει και απο εξω! Και με τον ΟΤΕ Μίλησα με δυο διαφορετικούς αλλά δεν είχαν ιδέα μου ειπαν και οι δυο οτι το router μου με τουσ ελέγχους που έκαναν φαίνεται οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω δοκιμάσει και απο εξω! Και με τον ΟΤΕ Μίλησα με δυο διαφορετικούς αλλά δεν είχαν ιδέα μου ειπαν και οι δυο οτι το router μου με τουσ ελέγχους που έκαναν φαίνεται οκ...

Εχω ανοιξει ενα σωρο πορτες στο συγκεκριμενο ρουτερ χωρις προβλημα. Κοιταξε στην παρακατω φοτο μια απ' ολες.  Προσεξε τα εξης...

 

1.   Εχεις δηλωσει στην καρτα δικτυου την στατικη IP (192.168.1.11) ?

 

2.   Βλεπω ΑΤΜ dsl. Αν εισαι adsl εικαι ο.κ. Αν εισαι vdsl πρεπει να εχει PTM dsl οπως εμενα. Επισης στο wan host πρεπει να ειναι ΟΛΑ μηδενικα...

 

3.   Εχεις εξαιρεσει το προγραμμα η την πορτα (πχ. σε μενα το bittorrent) απο οποιοδηποτε firewall εχει το πισι σου συπεριλαμβανομενου ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΙΒΙΩΤΙΚΟΥ?  Εχει τυχει μερικα αντιβιωτικα οπως π.χ το Ζον αλαρμ που δεν αφηνουν τιποτα να περασει, ειδικα αν η μπαρα προστασιας ειναι ψηλα. ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ για λιγο ΟΛΟ, και ξαναδοκιμασε να δεις αν ανοιξε η πορτα...

 

4.   Δεν ξερω για πιο προγραμμα θες να ανοιξεις την 1124, ομως αν εχεις την επιλογη αλλαξε την με μια ανω των 40000, γιατι πορτες με τετραψηφια νουμερα πολλες φορες τις κοβουν πολλα τειχη προστασιας, μιας και χρησιμοποιουνται απο αλλες εφαρμογες...

 

portforward.png

Επεξ/σία από goana12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο goana12.

Το ptm dsl ηταν το προβλημα.

απλωσ καθε φορα που πας να ανοιξεις μια πορτα σου εχει προεπιλεγμενο το atm dsl.

και για να παιξει θελει και restart.

ευχαριστω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια διευκρίνηση .

 

Αυτό που γράφτηκε τελευταίο με το atm --ptm  πάει με τον τύπο της σύνδεσης ή και με την κάρτα/ τύπο του dslam / καμπίνας?  

Αυτό που έχω απορία είναι : εάν είμαι κάτοχος  adsl  και είμαι σε καμπίνα ;

θα παίξω με atm  ή με  ptm;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση .

 

Αυτό που γράφτηκε τελευταίο με το atm --ptm  πάει με τον τύπο της σύνδεσης ή και με την κάρτα/ τύπο του dslam / καμπίνας?  

Αυτό που έχω απορία είναι : εάν είμαι κάτοχος  adsl  και είμαι σε καμπίνα ;

θα παίξω με atm  ή με  ptm;

Δεν εχει σχεση με το dslam. Εχει σχεση με το τι ειδους συνδεση εχεις. Αν εχει κλειδωσει το ρουτερ σε modulation adsl βαζεις atm, και αν εχει κλειδωσει σε vdsl => ptm, ασχετως αν εισαι συνδεμενος σε καμπινα η αστικο κεντρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Σορρυ που ξεσηκωνω παλι αυτο το topic αλλα εχω το ίδιο router και το ιδιο προβλημα και σε εμενα δεν λυθηκε αλλαζοντας απλα τον τυπο του WAN. Και εγω απενεργοποίησα το φιλτρο του ΟΤΕ. Έχω ADSL 24mpbs.

Θελουμε με ενα φιλο να παιξουμε LAN Age of empires 3 και τις πιο πολλες φορες δε βλεπει ο ενας υπολογιστης τον αλλον στο in game μενου η οποτε τον βλεπει και πατας join απλα δεν κανει τιποτα...

 

Επισης δοκιμασαμε με gameranger αλλα καθε φορα που μπαινουμε ειτε κανει Host ο ενας η ο αλλος τα γραμματα στο username στο room βγαινουν italics (που στο gameranger σημαινει οτι δε προκειται να συνδέθει ο παικτης). Σχετικα με αυτο λοιπον η πρωτη ερωτηση ειναι: Υπαρχει μηπως προβλημα επειδη ειμαστε στο ιδιο LAN οταν προσπαθεις να κανεις VPN (το gameranger κανει VPN ουσιαστικα)-εννοω μηπως εξ αρχης δε γινεται να κανεις VPN με δυο PC που ειναι στο ιδιο LAN (σορρυ αν ειναι χαζη ερωτηση)?

 

Εχω βαλει static IPs και στα δυο PC και ο δικος μου ειναι σε DMZ και στον αλλον ανοιξα ολα τα πορτς οπως φαινεται στα screenshot που θα βαλω παρακάτω. Και αναποδα το δοκιμασα και τα δυο με portforwarding επισης το δοκιμασα. Windows defender και windows firewall κλειστα και ρουτερ firewall στο low. Και συγκεκριμενα ports ειχα προσπαθησει ατομικα (οπως το UDP 16000 του gameranger) να ανοιξω. Οτι αλλαγες και να κανω στο ρουτερ δε παρατηρω καμια διαφορα στη συμπεριφορα του παιχνιδιου η του gameranger.

 

Οτι και να χρησιμοποιήσω για να ελεγξω τα ports (ειτε online checkers ειτε το προγραμμα του portforward.com) μου τα βγαζει ολα μα ολα κλειστα πραγμα που ειναι αδυνατον βεβαια. Οποτε δεν εχω ασφαλη τροπο να ελεγξω αν πραγματικά ανοιγουν η απλα αν το ρουτερ μου με γραφει στα παλια του οτι ρυθμιση και να κανω (αυτη την αισθηση εχω παντως).

 

Καμια ιδεα?

 

post-403200-0-74029600-1468424247_thumb.pngpost-403200-0-38108500-1468424248_thumb.pngpost-403200-0-18024600-1468424249_thumb.pngpost-403200-0-23672600-1468424251_thumb.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...