Προς το περιεχόμενο

Προβλημα port forward σε \\speedport entry 2i\\*ote vdsl


djhorhe69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csAuth.jsp

 

Ayto einai to link? Ti ennoeis pos mpaineis? Bazeis ta stoixeia sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σορρυ που ξεσηκωνω παλι αυτο το topic αλλα εχω το ίδιο router και το ιδιο προβλημα και σε εμενα δεν λυθηκε αλλαζοντας απλα τον τυπο του WAN. Και εγω απενεργοποίησα το φιλτρο του ΟΤΕ. Έχω ADSL 24mpbs.

Θελουμε με ενα φιλο να παιξουμε LAN Age of empires 3 και τις πιο πολλες φορες δε βλεπει ο ενας υπολογιστης τον αλλον στο in game μενου η οποτε τον βλεπει και πατας join απλα δεν κανει τιποτα...

 

Επισης δοκιμασαμε με gameranger αλλα καθε φορα που μπαινουμε ειτε κανει Host ο ενας η ο αλλος τα γραμματα στο username στο room βγαινουν italics (που στο gameranger σημαινει οτι δε προκειται να συνδέθει ο παικτης). Σχετικα με αυτο λοιπον η πρωτη ερωτηση ειναι: Υπαρχει μηπως προβλημα επειδη ειμαστε στο ιδιο LAN οταν προσπαθεις να κανεις VPN (το gameranger κανει VPN ουσιαστικα)-εννοω μηπως εξ αρχης δε γινεται να κανεις VPN με δυο PC που ειναι στο ιδιο LAN (σορρυ αν ειναι χαζη ερωτηση)?

 

Εχω βαλει static IPs και στα δυο PC και ο δικος μου ειναι σε DMZ και στον αλλον ανοιξα ολα τα πορτς οπως φαινεται στα screenshot που θα βαλω παρακάτω. Και αναποδα το δοκιμασα και τα δυο με portforwarding επισης το δοκιμασα. Windows defender και windows firewall κλειστα και ρουτερ firewall στο low. Και συγκεκριμενα ports ειχα προσπαθησει ατομικα (οπως το UDP 16000 του gameranger) να ανοιξω. Οτι αλλαγες και να κανω στο ρουτερ δε παρατηρω καμια διαφορα στη συμπεριφορα του παιχνιδιου η του gameranger.

 

Οτι και να χρησιμοποιήσω για να ελεγξω τα ports (ειτε online checkers ειτε το προγραμμα του portforward.com) μου τα βγαζει ολα μα ολα κλειστα πραγμα που ειναι αδυνατον βεβαια. Οποτε δεν εχω ασφαλη τροπο να ελεγξω αν πραγματικά ανοιγουν η απλα αν το ρουτερ μου με γραφει στα παλια του οτι ρυθμιση και να κανω (αυτη την αισθηση εχω παντως).

 

Καμια ιδεα?

 

 

αν εισαστε μεσα στο ιδιο lan τοτε δεν χρειαζεται ουτε dmz ουτε Port forward.απλα στο ρουτερ να επιτρεπετει η lan το lan κινηση που συνηθως επιτρεπεται και προσοχη στα firewall των windows.

το port forward αν παιξεις απο wan για να το δοκιμασεις ειναι απλο.

κλεινεις αυξημενη ασφαλεια.ανοιγεις το port πχ 4444 και το βαζεις στο mtorrent.μετα κλεινεις ανοιγεις mtorrent και πας στο www.canyouseeme.org για να δεις αν ειναι ανοιχτη.το mtorrent να τρεχει αλλιως μπορει να στην βγαλει κλειστη.δεν μπορει να ανοιξει μια port για 2 Ip.

 

 

με το username/password συνδεσης σου.

https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csAuth.jsp

 

Ayto einai to link? Ti ennoeis pos mpaineis? Bazeis ta stoixeia sou.

oxi greeklish

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εισαστε μεσα στο ιδιο lan τοτε δεν χρειαζεται ουτε dmz ουτε Port forward.απλα στο ρουτερ να επιτρεπετει η lan το lan κινηση που συνηθως επιτρεπεται και προσοχη στα firewall των windows.

το port forward αν παιξεις απο wan για να το δοκιμασεις ειναι απλο.

κλεινεις αυξημενη ασφαλεια.ανοιγεις το port πχ 4444 και το βαζεις στο mtorrent.μετα κλεινεις ανοιγεις mtorrent και πας στο www.canyouseeme.org για να δεις αν ειναι ανοιχτη.το mtorrent να τρεχει αλλιως μπορει να στην βγαλει κλειστη.δεν μπορει να ανοιξει μια port για 2 Ip.

 

 

με το username/password συνδεσης σου.

oxi greeklish

Κλεινω αυξημενη ασφαλεια τι εννοεις? Το firewall του router? Στο low to εχω δε παει πιο κατω.

Οπως ειπα και πριν οτι και να χρησιμοποιησω για να ελέγξω πορτς δεν λειτουργει. Δοκιμασα αυτο που ειπες με το μτορρεντ (και με active torrent) στο canyouseeme και λεει Error: I could not see your service on 94.66.220.245 on port (4444). Το ιδιο και με οποιοδηποτε αλλο πορτ ειτε ειναι σε χρηση ειτε οχι. Το shieldsup τις βγαζει όλες stealth. Τι αλλο μπορω να κανω για να τεσταρω τα πορτς?

Μολις προσπαθησα να κανω και homegroup με τα δυο PC και δε βλεπει καθολου το ενα το αλλο. Κατι παιζει με το LAN μου σιγουρα.

Επεξ/σία από metal_zero_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις 

Η OTENET θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.

Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας “Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασης” και μετά επιλέγοντας “ΑΛΛΑΓΗ” στο “Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας”.

Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας "ΝΑΙ"), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.

Η OTΕΝΕΤ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο της OTENET. Κάθε μετατροπή "ενεργοποιείται" μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.

 

Κλεινω αυξημενη ασφαλεια τι εννοεις? Το firewall του router? Στο low to εχω δε παει πιο κατω.

Οπως ειπα και πριν οτι και να χρησιμοποιησω για να ελέγξω πορτς δεν λειτουργει. Δοκιμασα αυτο που ειπες με το μτορρεντ (και με active torrent) στο canyouseeme και λεει Error: I could not see your service on 94.66.220.245 on port (4444). Το ιδιο και με οποιοδηποτε αλλο πορτ ειτε ειναι σε χρηση ειτε οχι. Το shieldsup τις βγαζει όλες stealth. Τι αλλο μπορω να κανω για να τεσταρω τα πορτς?

Μολις προσπαθησα να κανω και homegroup με τα δυο PC και δε βλεπει καθολου το ενα το αλλο. Κατι παιζει με το LAN μου σιγουρα.

 

απο εκει και περα.το θεμα Port forward ειναι ασχετο με το θεμα Lan.στο Lan δεν θες Port forward και κατι αλλο τρεχει και δεν βλεπεις το αλλο Pc.Πχ firewall,ενω το να μην ειναι ανοιχτο ενα Port Μπορει να φταινε αλλα πραγματα οπως γραψαμε παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε το φιλτρο το εχω ηδη απενεργοποιησει! Ας αφησουμε το θεμα του LAN για την ωρα. Γιατι οτι και να κανω παντα ολα τα πορτς εμφανιζονται κλειστα η τα site μου λενε κατι αντιστοιχο με το canyouseeme? Οπως ειπα και το windows firewall και windows defender που ειναι τα μονα που εχω ειτε κλειστα ειτε ανοιχτα δεν αλλαζει κατι.

Παντως και σε DMZ που το εχω παλι το gameranger μου βγαζει μηνυμα να ανοιξω την upd 16000. Πιστευω πως οτι και να κανω δεν ανοιγει τιποτα. Για πεταμα ειναι το συγκεκριμενο-ποτε δεν ειχα τετοια θεματα με ρουτερ της forthnet και της cyta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά το επαναφέρω. Κάνω εγκαταστάσεις καμερών. Με το συγκεκριμένο router έχω 5 εγκαταστάσεις. Στις 3 παίζω κανονικά και σε 2 που το προμυθέυτηκαν πρόσφατα δεν ανοίγουν τα ports. Χρησιμοποιώ πάντα το ίδιο καταγραφικό (dvr). Τι να πω να φταίει το firmware; Έχει κάποιος κανένα νέο σχετικά; Ευχαριστώ. Να σημειώσω ότι έχω μιλήσει με ΟΤΕ και εννοείται δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κλεισει την αυξημενη ασφαλεια?σωστο gateway στις καμερες?δοκιμασε ενα Port με το Mtorrent Πχ να δεις αν παιζει.για firmware στο site της cosmote.


Παιδιά το επαναφέρω. Κάνω εγκαταστάσεις καμερών. Με το συγκεκριμένο router έχω 5 εγκαταστάσεις. Στις 3 παίζω κανονικά και σε 2 που το προμυθέυτηκαν πρόσφατα δεν ανοίγουν τα ports. Χρησιμοποιώ πάντα το ίδιο καταγραφικό (dvr). Τι να πω να φταίει το firmware; Έχει κάποιος κανένα νέο σχετικά; Ευχαριστώ. Να σημειώσω ότι έχω μιλήσει με ΟΤΕ και εννοείται δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά άκυρο το πρόβλημα είναι ότι εμπιστευόμουν το site http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/. Τελικά παρόλο που σε αυτό το site μου τα δείχνει κλειστά τα ports μπορώ και έχω πρόσβαση κανονικά. Παράδοξο αλλά συνέβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά άκυρο το πρόβλημα είναι ότι εμπιστευόμουν το site http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/. Τελικά παρόλο που σε αυτό το site μου τα δείχνει κλειστά τα ports μπορώ και έχω πρόσβαση κανονικά. Παράδοξο αλλά συνέβη.

www.canyouseeme.org απο τα πολυ καλα sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα και από εμένα, μετά από ένα tp-link router πήρα το εν λόγο μόντεμ του οτέ και προσπαθώ να κάνω το port forwarding  για το black ops 3 αλλά δεν έχει κανένα αποτέλεσμα όπως είχε στο άλλο μόντεμ, κάποια βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.κλεισε αυξημενη ασφαλεια.

β.που κολλησες με το Port forward?

γ.δοκιμασε τα ports με το mtorrent και το canyouseeme.org για να δεις αν ειναι ανοιχτα.


τελευταια λυση το Dmz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι πως κάνω από τις ρυθμίσεις του network μέσα από το pc και όχι από τις ρυθμίσεις αλλά δεν μου αποθηκεύει κάμια πορτα πατάω οκ και μόλις πατάω να τις ξαναδώ δεν υπάρχει καμία εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ρυθμισεις θα γινουν μεσα στο ρουτερ.και απλα να περνανε αυτα τα ports απο το Firewall των windows εκτος αν το εχεις ηδη disable.αν εχεις αλλο Firewall απλα να περνανε.κατα τα αλλα τα port forward μεσα στο interface του ρουτερ πχ 192.168.1.1

www.portforward.com για το πως κανεις port forward αν και λογικα θα γραφει Port forward ή virtual server

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδια δε ξερω αν βοηθάει παντως τωρα τελευταια είχα κι εγω προβλημα με το portforward και συγκεκριμενα στην εγκατασταση καμερας

αφου διαπιστωσα οτι κανενα port δεν ηταν ανοικτο οτι ρυθμισεις κι αν εκανα.

Το μονο που παρατηρησα ηταν οτι το router μου επαιρνε ipv6 διευθυνση απο τον provider (forthnet).

Τους πηρα τηλεφωνο και τους ζητησα αν μπορουν να το απενεργοποιήσουν και οντως μολις πηρα ipv4 διευθυνση απο τον provider παιξαν ολα σφαιρα λειτουργησε αμεσως το port forward και τα ports που τεσταρα φαινονταν ανοιχτα.

Το ρουτερ μου ειναι Technicolor D5130.

Απο βδομαδα θα το δοκιμασω και σε Speedport 2i σε πελατη που ειχα το ιδιο προβλημα και θα σας ενημερωσω.

Παντως σε εμενα η απενεργοποιηση του ipv6 με εσωσε(δες το connection status στο ρουτερ σου να δεις τι τυπου διευθυνση παιρνει).

Επισης εχω την εντυπωση πως στο speedport εχεις επιλογη να διαλεξεις στο connection (ipv4 ή ipv6).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δε ξερω αν βοηθάει παντως τωρα τελευταια είχα κι εγω προβλημα με το portforward και συγκεκριμενα στην εγκατασταση καμερας

αφου διαπιστωσα οτι κανενα port δεν ηταν ανοικτο οτι ρυθμισεις κι αν εκανα.

Το μονο που παρατηρησα ηταν οτι το router μου επαιρνε ipv6 διευθυνση απο τον provider (forthnet).

Τους πηρα τηλεφωνο και τους ζητησα αν μπορουν να το απενεργοποιήσουν και οντως μολις πηρα ipv4 διευθυνση απο τον provider παιξαν ολα σφαιρα λειτουργησε αμεσως το port forward και τα ports που τεσταρα φαινονταν ανοιχτα.

Το ρουτερ μου ειναι Technicolor D5130.

Απο βδομαδα θα το δοκιμασω και σε Speedport 2i σε πελατη που ειχα το ιδιο προβλημα και θα σας ενημερωσω.

Παντως σε εμενα η απενεργοποιηση του ipv6 με εσωσε(δες το connection status στο ρουτερ σου να δεις τι τυπου διευθυνση παιρνει).

Επισης εχω την εντυπωση πως στο speedport εχεις επιλογη να διαλεξεις στο connection (ipv4 ή ipv6).

για την forthnet μπορω να το επιβεβαιωσω και εγω αυτο που λες.οτι σε 5130 ή 5136 για καποιο λογο καποιος φιλος δοκιμασε port forward και δεν επαιζε.δεν θυμαμαι ομως αν επαιρνε μονο ipv6 ή αν επαιρνε και ipv4.

βεβαια τωρα εχω το technicolor 788 που παιρνει ip v6 και στο canyouseeme.org το Port forward μου παιζει μια χαρα.(ισως να οφειλεται οτι παιρνω και ipv4 ταυτοχρονα)

στον οτε βεβαια θελει και προσοχη γιατι υπαρχει και η αυξημενη ασφαλεια που κλεινει Ports και θελει να γινει disable και μετα να γινει και η συνδεση disconnect/connect για να παρει την ρυθμιση.

  View more...

        spacer.gif Type: PPPoE spacer.gif Uptime: 1 day, 14:53:48 spacer.gif IPv4 Address: 178.128.119.xx spacer.gif IPv6 Addresses: 2a02:xxxx:ff03:151:c6ea:1dff:fe3c:a65c/64 spacer.gif   fe80::xxxx:1dff:fe3c:a65c/64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...