Προς το περιεχόμενο

Προβλημα port forward σε \\speedport entry 2i\\*ote vdsl


djhorhe69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 26/1/2018 at 7:06 PM, giachous said:

καλησπερα παιδια. 

μια βοηθεια κ σε μενα

εχω κανει port frwd ανοιξα της πορτες κανονικα. 

εχω βγαλει firewall απο cosmote κ windows 

αλλα κ παλι δεν μπορω να δω το dvr απο τον IE

οι ρυθμησεις στο dvr ειναι οι εξης. 

ip 192.168.1.xxx

gate away 191.168.1.1

mask 255 κτλπ

dns 192.168.1.1

dvr port 3456 ανοιχτη

web port 81 ανοιχτη

οταν λοιπον παω στον ie και βαζω 192.168.1.xxx:3456 η 81 δεν κανει τιποτα. 

τοπικα βλεπω κανονικα. 

δεν εχω κανει ddns μιας κ το ρουτερ δεν κλεινει ποτε η τουλαχιστον θελω να το δω οτι δουλευει κ να το κανω μετα. 

εχω κατεβασει χαμηλα τα active x

δεν ξερω τι αλλο να κανω? 

Σας ευχαριστώ για καθε βοηθεια σας. 

το γραφω τυπικα. εσωτερικα βλεπεις 192.168.1.200 πχ το dvr.μετα εκανες σωστα port forward τις δυο θυρες στην 192.168.1.200.οταν εισαι απεξω δεν θα μπεις με 192.168.1.200 αλλα με την Wan ip που θα εχεις παρει εκεινη την στιγμη αλλιως θα σεταρεις Noip ή dyndns.

και 2 tips.

α.μην προσπαθησεις να δεις το καταγραφικο με την Wan ip μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο. το ρουτερ αν δεν υποστηριζει Nat loopback δεν θα παιξει ποτε.δηλαδη μπες με 3g και γραψε 194.219.222.222:81 .

β.προσοχη γιατι ο οτε εχει αυξημενη ασφαλεια και κοβει αρκετα ports και θα πρεπει να το απενεργοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα

αντιμετωπιζω και εγω το ισιο προβλημα

 

εχω κανει τα εξης

εχω κανει τα παντα που αναφερει εδω https://portforward.com/zte/speedport-entry-2i/

 

επεισης ακουγοντας την συμβουλη για

 

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

 

εχω βαλει απο 5000 στο tcp και 5100 στο udp

 

τις ιδιες τιμες εχω βαλει και στο router

 

δυστυχως δεν μου βλεπει τα ports το  e mule οταν κανει testing 

 

και τελος το περιεργο της υποθεσης ειναι το εξης

 

ενω παω στo www.canyouseeme.org   δεν με βλεπει καθολου ουτε οταν γραφω 80 η 8080  συνεχεια μου λεει error!!!!!!!

 

Error: I could not see your service on xxxxxxxxx on port (80)
Reason: Connection timed out

Επεξ/σία από pepinos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι τελευταιο

 

το κουμπακι ηταν σε  atm και το γυρισα σε  ptm  λογω vdsl συνδεσης

 

και παλι και με την αλλαγη αυτη το e-mule δεν μπορει να δει τις θυρες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει όλο το thread. αλλά επειδή εμένα στο συγκεκριμένο router το port forward δούλευε μία χαρά χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ενώ σε άλλους δεν δούλευε με τίποτα, θα συνιστούσα ένα hard reset, μιας και τα router αυτά τα  χρεώνει, μπας και το είχε άλλος και του έχει αλλάξει τα μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Ξέρει κάποιος να μου πει γιατί, σε dvr ,σε λειτουργία nat η external ip adress μου βγαίνει διαφορετική από την external ip address που έχει το ρούτερ μου?

Παραδειγμα, σε Ports που θα ανοίξω, μου δείχνει στο Nat οτι η ip ειναι η τάδε, και στο canyouseeme.org  η ip είναι διαφορετική. 

διορθώνεται? και γιατί συμβαίνει αυτο?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Constantoxen said:

Καλησπέρα,

Ξέρει κάποιος να μου πει γιατί, σε dvr ,σε λειτουργία nat η external ip adress μου βγαίνει διαφορετική από την external ip address που έχει το ρούτερ μου?

Παραδειγμα, σε Ports που θα ανοίξω, μου δείχνει στο Nat οτι η ip ειναι η τάδε, και στο canyouseeme.org  η ip είναι διαφορετική. 

διορθώνεται? και γιατί συμβαίνει αυτο?.

οσες φορες το εχω δει αυτο ειναι γιατι βγαινεις με proxy και επαιρναν την cosmote και το φτιαχνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2018 στις 4:53 ΜΜ, poulinos είπε

οσες φορες το εχω δει αυτο ειναι γιατι βγαινεις με proxy και επαιρναν την cosmote και το φτιαχνε

Καλησπέρα,

Poulinos είχες δίκιο.

Λοιπόν σαν εγκαταστάτης και εγώ θα σας πω πως δούλεψε το port forward στο συγκεκριμένο router.

Παλεύω καιρό να ανοίξω πύλη στο συγκεκριμένο και δεν τα κατάφερνα, έκανα όλες τις πιθανές λύσεις αλλά μάταια. Τελικά αφού είδα ότι υπάρχει proxy στην συγκεκριμένη σύνδεση, και με τη βοήθεια του φίλου poulinos , πήρα κοσμοτέ και ενημερώθηκα ότι το συγκεκριμένο router  έχει μια λειτουργία ενεργοποιημένη ,CG NAT, στην οποία (δεν θα μπώ αναλυτικά) δεν επιτρέπει γενικά το remote access. είτε για κάμερες είτε για οτιδήποτε άλλο. τηλέφωνο στην κοσμοτε λοιπόν για απενεργοποίηση της συγκεκριμένης λειτουργίας , reboot το router, και έτοιμο.

Ελπίζω να βοηθήσει κάποιους.

Επεξ/σία από Constantoxen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια εξήγηση για αυτό που βλέπω στο router μου;

βλέπω modulation type ADSL_2plus και παρακάτω Connection name PTM_DSL

τελικά εγώ τι βάζω όταν ανοίγω μια πόρτα στο router (ATM_DSL ή PTM_DSL);

*** να αναφέρω ότι η σύνδεση μου είναι ADSL 24Mbps

 

Screen Shot 2018-11-25 at 08.25.06.png

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, goana12 είπε

ATM DSL βαζεις. Το  PTM_DSL ειναι για οσους εχουν συνδεση VDSL.

ναι, και εγώ έτσι νομίζω είναι το σωστό.....γιατί όμως μου γράφει Connection name PTM_DSL και παρακάτω DSL Transfer mode PTM.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Γενικως το προβλημα σας ειναι οτι ο ΟΤΕ παιζει σε διπλο νατ και πρεπει να τον παιρνετε τηλ. να σας βγαζει.

μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό φίλε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 16/11/2018 at 22:31, Constantoxen said:

Δηλαδή παίρνω COSMOTE και τι ακριβώς ζητάω;

οτι δεν θες να βγαινεις με proxy και οτι θες πραγματικη ip γιατι εχεις καμερες που θες να τις δεις remotely . Public ip δηλαδη θες.

On 17/11/2018 at 12:56, Constantoxen said:

Καλησπέρα,

Poulinos είχες δίκιο.

Λοιπόν σαν εγκαταστάτης και εγώ θα σας πω πως δούλεψε το port forward στο συγκεκριμένο router.

Παλεύω καιρό να ανοίξω πύλη στο συγκεκριμένο και δεν τα κατάφερνα, έκανα όλες τις πιθανές λύσεις αλλά μάταια. Τελικά αφού είδα ότι υπάρχει proxy στην συγκεκριμένη σύνδεση, και με τη βοήθεια του φίλου poulinos , πήρα κοσμοτέ και ενημερώθηκα ότι το συγκεκριμένο router  έχει μια λειτουργία ενεργοποιημένη ,CG NAT, στην οποία (δεν θα μπώ αναλυτικά) δεν επιτρέπει γενικά το remote access. είτε για κάμερες είτε για οτιδήποτε άλλο. τηλέφωνο στην κοσμοτε λοιπόν για απενεργοποίηση της συγκεκριμένης λειτουργίας , reboot το router, και έτοιμο.

Ελπίζω να βοηθήσει κάποιους.

το κανουν κατα καποιο τροπο οπως και οι παροχοι στο 3g/4g>σε βγαζουν απο "proxy"  δευτερο Nat πεστο οπως θες δεν εχει σημασια για να μην χαλανε ip μια που δεν εχουν μεινει και πολλες. και επισης η cosmote εχει και την αυξημενη ασφαλεια που κοβει Ports.

On 25/11/2018 at 08:28, tempo said:

μια εξήγηση για αυτό που βλέπω στο router μου;

βλέπω modulation type ADSL_2plus και παρακάτω Connection name PTM_DSL

τελικά εγώ τι βάζω όταν ανοίγω μια πόρτα στο router (ATM_DSL ή PTM_DSL);

*** να αναφέρω ότι η σύνδεση μου είναι ADSL 24Mbps

 

λογικα πρεπει να εχεις και καποιο connection για το dsl που σε αυτο θα πρεπει να σου δειχνει οτι εχεις παρει και Ip.atm_dsl.το ptm λογικα δεν θα πρεπει να εχει Ip εφοσον εισαι adsl

On 25/11/2018 at 19:48, tempo said:

ναι, και εγώ έτσι νομίζω είναι το σωστό.....γιατί όμως μου γράφει Connection name PTM_DSL και παρακάτω DSL Transfer mode PTM.....?

α.μπορεις να τα δοκιμασεις και τα δυο και να δεις σε ποιο βγαινει ανοιχτο αλλα το atm_dsl θα πρεπει να παιξει.β.μπορει να εχεις Preconfigured αρκετα connections.εσενα σε νοιαζει αυτο που εχει παρει Ip και λειτουργει. αυτο που βλεπεις απλα υπαρχει για οταν πας σε vdsl ωστε να παιξει απευθειας.το ιδιο κανει και η forthnet πχ με τα technicolor που υπαρχουν 3 connections.2 vdsl/1 adsl

On 26/11/2018 at 18:03, tempo said:

μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό φίλε μου;

βγαινεις στο ιντερνετ με ip που δεν μπορεις να την δεις απεξω. τα αλλα ειναι λεπτομεριες.απλα παιρνεις τηλεφωνο τους λες οτι παιδια εχω καμερες ή θελω να κανω remote κτλ και οτι δεν μπορω και οτι να σε βγαλουν απο πραγματικη Ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...