Προς το περιεχόμενο

Προβλημα port forward σε \\speedport entry 2i\\*ote vdsl


djhorhe69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω με Cosmote το συγκεκριμένο modem κι επειδή υπάρχει συναγερμός και καταγραφικό θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να ελέγξω για τυχόν προβλήματα από προώθηση θυρών κλπ καθότι δεν μπορώ να συνδεθώ στις συσκευές όπως παλιότερα. Θεωρώ ότι έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Τώρα αν παίζει κάτι στα νέα αυτά μόντεμ και πρέπει να αλλάξω από κάποιο αριθμό και πάνω τις θύρες δεν το ξέρω. Έχω βάλει στη μια συσκευή θύρες 10000 και 9090, στην άλλη 10001 και 9091 (αυτά είναι σε ξεχωριστά MAC address) και στην τελευταία 1515 έως 1516. Τι να ξεκινήσω κι από που λοιπόν; Πάντως καλώδια utp cat6, switch Cisco, δείχνουν κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 15/01/2019 at 13:15, gousias said:

Έχω με Cosmote το συγκεκριμένο modem κι επειδή υπάρχει συναγερμός και καταγραφικό θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να ελέγξω για τυχόν προβλήματα από προώθηση θυρών κλπ καθότι δεν μπορώ να συνδεθώ στις συσκευές όπως παλιότερα. Θεωρώ ότι έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Τώρα αν παίζει κάτι στα νέα αυτά μόντεμ και πρέπει να αλλάξω από κάποιο αριθμό και πάνω τις θύρες δεν το ξέρω. Έχω βάλει στη μια συσκευή θύρες 10000 και 9090, στην άλλη 10001 και 9091 (αυτά είναι σε ξεχωριστά MAC address) και στην τελευταία 1515 έως 1516. Τι να ξεκινήσω κι από που λοιπόν; Πάντως καλώδια utp cat6, switch Cisco, δείχνουν κανονικα.

α.υπαρχει μια αυξημενη ασφαλεια στην cosmote που κοβει ports.καλο θα ηταν να την κλεισεις.υπαρχει περιπτωση να μην παιρνεις public ip αλλα να βγαινεις πισω απο Nat οποτε λογικο που δεν παιζει τιποτα .αμα βλεπεις Ip 192.168 ή τιποτα 10.χ.χ.χ τοτε τους καλεις για να σε βγαλουν απο το Nat και να παιρνεις Public ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βοηθήσεις πως το διαπιστώνω αυτό; Θα πρέπει να το ζητήσω τηλεφωνικά; Σκέφτομαι μην αρχίσουν δικαιολογίες για να το αρνηθούν;

Και κάτι ακόμη, τι υπέρ και κατά έχει αυτό που ανέφερες; Απλώς για να ξέρω τι να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, gousias said:

Μπορείς να βοηθήσεις πως το διαπιστώνω αυτό; Θα πρέπει να το ζητήσω τηλεφωνικά; Σκέφτομαι μην αρχίσουν δικαιολογίες για να το αρνηθούν;

Και κάτι ακόμη, τι υπέρ και κατά έχει αυτό που ανέφερες; Απλώς για να ξέρω τι να περιμένω.

το ζητας τηλεφωνικα ή με email.του λες οτι θελω να παιξω remote ή οτι πχ θελω να δω καμερες σε απομακρυσμενο σημειο οποτε πισω απο nat (χωρις Public ip)δεν μπορω. στην ουσια ειναι 2 Nat. Ενα το δικο σου που θα παραμεινει και ενα σε αυτους που θες να φυγει. δεν εχεις να χασεις κατι σε γενικες γραμμες.απλα το κανουν επειδη δεν υπαρχουν πολλες spare ipv4. επισης και ολοι οι παροχοι κινητης τηλεφωνιας το κανουν για να μην δινουν public ip χωρις λογο .Στην Cosmote δεν εχουν λογω να στο αρνηθουν.πρεπει να δεις τι Ip εχεις παρει μεσα απο το web interface του router για να δουμε αν εισαι πισω απο Nat ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Ignatios81 said:

Ισχύει.

Κι γω με ένα τηλ στον ΟΤΕ το έλυσα το θέμα.

Η ΙΡ μου ξεκινούσε πριν απο 100.χ.χ.χ

κατι 100.χ.χ.χ κατι 10.χ.χ.χ συνηθως σημαινουν οτι δεν εισαι με public ip και εισαι πισω απο το Nat,proxy οτι εχουν αυτοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Σε μια εταιρία που μετακόμισε πρόσφατα, μας είχαν δώσει το παλιό router ote.Στην νεα περιοχή μας έδωσαν το νέο router oxygen με voip τηλεφωνία. To προβλημα μου ειναι ότι υπαρχουν κάμερες και θέλουν να της βλέπουν σε κινητό. Από μια ματιά που έριξα στης ρυθμισεις του router δεν εβγαλα άκρη καθώς υπαρχουν πολλες επιλογές - ρυθμισεις. Τι μου προτείνετε να κανω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, dimitris_p said:

Καλησπερα. Σε μια εταιρία που μετακόμισε πρόσφατα, μας είχαν δώσει το παλιό router ote.Στην νεα περιοχή μας έδωσαν το νέο router oxygen με voip τηλεφωνία. To προβλημα μου ειναι ότι υπαρχουν κάμερες και θέλουν να της βλέπουν σε κινητό. Από μια ματιά που έριξα στης ρυθμισεις του router δεν εβγαλα άκρη καθώς υπαρχουν πολλες επιλογές - ρυθμισεις. Τι μου προτείνετε να κανω? 

port forward θα κανεις.η το αναφερει σαν port  forward ή σαν virtual server.και προσοχη με την αυξημενη ασφαλεια cosmote που κοβει ports

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/01/2019 at 23:13, dimitris_p said:

Aν τους ζητήσω να το κάνουν οι ιδιοι (να πω τα port που θέλω) θα το κάνουν? 

Θεωρητικα μπορουν.πρακτικα δεν ξερω αν θα το κανουν.πρακτικα δεν ειναι ουτε 2 λεπτα δουλεια να το κανεις εσυ.

https://portforward.com/gennet-oxygen/rfa1400.w/

εδω λεει πως κανεις Port forward.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2019 στις 2:32 ΜΜ, poulinos είπε

κατι 100.χ.χ.χ κατι 10.χ.χ.χ συνηθως σημαινουν οτι δεν εισαι με public ip και εισαι πισω απο το Nat,proxy οτι εχουν αυτοι.

Από το ξένο what is my ip, έβγαλε 94.x.x.x οπότε να συμπεράνω ότι δεν είναι ενεργοποιημένο το δεύτερο nat της Cosmote;

Στις 27/1/2019 στις 11:02 ΜΜ, poulinos είπε

port forward θα κανεις.η το αναφερει σαν port  forward ή σαν virtual server.και προσοχη με την αυξημενη ασφαλεια cosmote που κοβει ports

Εννοείς ότι μπορεί να καταχωρηθεί μια θύρα κανονικά και να μην λειτουργεί ουσιαστικά λόγω μπλοκαρίσματος από πάροχο; Πως το επαληθεύεις, εκτός του προβλήματος επικοινωνίας της συσκευής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, gousias said:

Από το ξένο what is my ip, έβγαλε 94.x.x.x οπότε να συμπεράνω ότι δεν είναι ενεργοποιημένο το δεύτερο nat της Cosmote;

Εννοείς ότι μπορεί να καταχωρηθεί μια θύρα κανονικά και να μην λειτουργεί ουσιαστικά λόγω μπλοκαρίσματος από πάροχο; Πως το επαληθεύεις, εκτός του προβλήματος επικοινωνίας της συσκευής;

το 94 δεν πρεπει να ειναι πισω απο nat.β.δες για αυξημενη ασφαλεια οτενετ.και να κανεις port forward δεν θα παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρεις αν είναι πίσω από NAT αν το δεις από σελίδα στο Internet και όχι μέσα από το router. Στη σελίδα εννοείται ότι θα σου δείχνει πάντα την public IP με την οποία βγαίνεις στο Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gousias Έβγαλες άκρη; Έχω και εγώ μία κάμερα σφαλείας και έχω το ίδιο πρόβλημα. Έβαλα το firewall στο low και απενεργοποίησα το "enable spi" και το "anti-hacking" checkbox. Δοκίμασα διάφορους κανόνες Port forwarding και Port triggering, επιλέγοντας κάθε φορά TCP/UDP με port 10001 και 10443. Ακόμα και με DMZ προς την IP της κάμερας και όλες τις διαθέσιμες επιλογές σε αυτό (ATM DSL, PTM DSL, ΕΤΗ), δεν μπορώ να τη δω απο έξω. Φυσικά μετά από κάθε αλλαγή έκανα και power cycle το modem. Μίλησα και με Cosmote για να δω αν έχω CG NAT και αν μπορούν να με βοηθήσουν γενικά αλλά πάλι δεν κατάφερα κάτι. Η Public IP μου ανήκει σχεδόν πάντα στην περιοχή των 94.70.xxx.xxx ή 94.66.xxx.xxx. Σημειώστε πως η κάμερά μου στέλνει κανονικά email όταν έχει motion alarm. Δεν είναι πολύ περίεργο που δεν δουλεύει ούτε καν το DMZ; Καμία ιδέα κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...