Προς το περιεχόμενο

Προβλημα port forward σε \\speedport entry 2i\\*ote vdsl


djhorhe69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα κι από εμένα

είχα ένα router oxygen του ΟΤΕ σε μια γραμμή adsl 24. Δεν μπορούσα να κάνω port forward σε εσωτερική συσκευή (routerboard apu της power engines με ip 192.168.1.2) με τίποτα.. τους κάλεσα πολλές φορές και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα

Μετά από ένα μήνα περίπου με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν βλέπουν πρόβλημα και ότι έπρεπε να παίζει ... αλλά του κάκου. Μου είπαν ότι μπορεί να είναι το router προβληματικό και να το αλλάξουν. Οντως ήρθαν την επόμενη μέρα 2 Απριλίου (σήμερα) και μου έφεραν ένα αλλο (speedPort) αλλά πάλι τα ίδια. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ξέρει κάποιος να μου πεί τι γίνεται?

Η ip που βγαίνει είναι της μορφής 62.103.188.xx ή 79.131.124.xx οπότε φαντάζομαι δεν είναι πίσω από 2πλό nat

στο dmz ορίζω την ip  192.168.1.2. Προφανώς δεν δουλεύει ούτε αυτό

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 02/04/2019 at 17:51, alkiviadis said:

καλησπέρα κι από εμένα

είχα ένα router oxygen του ΟΤΕ σε μια γραμμή adsl 24. Δεν μπορούσα να κάνω port forward σε εσωτερική συσκευή (routerboard apu της power engines με ip 192.168.1.2) με τίποτα.. τους κάλεσα πολλές φορές και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα

Μετά από ένα μήνα περίπου με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν βλέπουν πρόβλημα και ότι έπρεπε να παίζει ... αλλά του κάκου. Μου είπαν ότι μπορεί να είναι το router προβληματικό και να το αλλάξουν. Οντως ήρθαν την επόμενη μέρα 2 Απριλίου (σήμερα) και μου έφεραν ένα αλλο (speedPort) αλλά πάλι τα ίδια. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ξέρει κάποιος να μου πεί τι γίνεται?

Η ip που βγαίνει είναι της μορφής 62.103.188.xx ή 79.131.124.xx οπότε φαντάζομαι δεν είναι πίσω από 2πλό nat

στο dmz ορίζω την ip  192.168.1.2. Προφανώς δεν δουλεύει ούτε αυτό

a.βλεπεις να ειναι κλειστη η αυξημενη ασφαλεια.

βαζεις static ip στην καρτα δικτυου σου πχ 192.168.1.2 και κανεις Port forward μια θυρα πχ 43333. την βαζεις αυτην την θυρα στο Mtorrent ανοιγεις το mtorrent και πας στο www.canyouseeme.org για να δεις αν φαινεται το Port ανοιχτο.αν φαινεται ολα δουλευουν οκ.ειναι το πιο απλο τεστ.

γ.το Port μπορει να μην βγαινει ανοιχτο σε τεστς αμα δεν χρησιμοποιειται το Port εκεινη την στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/02/2019 at 15:30, raise0 said:

@gousias Έβγαλες άκρη; Έχω και εγώ μία κάμερα σφαλείας και έχω το ίδιο πρόβλημα. Έβαλα το firewall στο low και απενεργοποίησα το "enable spi" και το "anti-hacking" checkbox. Δοκίμασα διάφορους κανόνες Port forwarding και Port triggering, επιλέγοντας κάθε φορά TCP/UDP με port 10001 και 10443. Ακόμα και με DMZ προς την IP της κάμερας και όλες τις διαθέσιμες επιλογές σε αυτό (ATM DSL, PTM DSL, ΕΤΗ), δεν μπορώ να τη δω απο έξω. Φυσικά μετά από κάθε αλλαγή έκανα και power cycle το modem. Μίλησα και με Cosmote για να δω αν έχω CG NAT και αν μπορούν να με βοηθήσουν γενικά αλλά πάλι δεν κατάφερα κάτι. Η Public IP μου ανήκει σχεδόν πάντα στην περιοχή των 94.70.xxx.xxx ή 94.66.xxx.xxx. Σημειώστε πως η κάμερά μου στέλνει κανονικά email όταν έχει motion alarm. Δεν είναι πολύ περίεργο που δεν δουλεύει ούτε καν το DMZ; Καμία ιδέα κανείς;

Δες το αποπανω post για να κανεις δοκιμη.

On 03/02/2019 at 19:58, infin1tyGR said:

Δεν ξέρεις αν είναι πίσω από NAT αν το δεις από σελίδα στο Internet και όχι μέσα από το router. Στη σελίδα εννοείται ότι θα σου δείχνει πάντα την public IP με την οποία βγαίνεις στο Internet.

οσο θυμαμαι βλεπεις αλλη Ip στο whatismyip.com και αλλη στο interface του router οποτε και απο εκει το καταλαβαινεις.δεν ξερω και με tracert τι βγαζει και αν φαινεται κατι παραξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Έχω μια συσκευή η οποία ακούει στην πόρτα 80. Λογικά ο ΟΤΕ έχει ενεργοποιήσει την αυξημένη προστασία οπότε δεν θα μπορώ να την δω με ddns. Αν στη συσκευή αλλάξω και την βάλω να ακούει την 5678 πχ, ανοίξω στο Speedport την 5678, θα δουλέψει χωρίς να κλείσω την αυξημένη προστασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/05/2019 at 07:36, jimmmi said:

Καλημέρα. Έχω μια συσκευή η οποία ακούει στην πόρτα 80. Λογικά ο ΟΤΕ έχει ενεργοποιήσει την αυξημένη προστασία οπότε δεν θα μπορώ να την δω με ddns. Αν στη συσκευή αλλάξω και την βάλω να ακούει την 5678 πχ, ανοίξω στο Speedport την 5678, θα δουλέψει χωρίς να κλείσω την αυξημένη προστασία?

αν δεν την κοβει ο οτε λογω αυξημενης ασφαλειας τοτε θα παιξει μια χαρα αφου κανεις βεβαια και Port forward.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

αν δεν την κοβει ο οτε λογω αυξημενης ασφαλειας τοτε θα παιξει μια χαρα αφου κανεις βεβαια και Port forward.

Απλά δεν ξέρω ποιες κόβει και ποιες όχι για να βάλω μια που δεν κόβει στη συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2019 στις 3:30 ΜΜ, raise0 είπε

@gousias Έβγαλες άκρη; Έχω και εγώ μία κάμερα σφαλείας και έχω το ίδιο πρόβλημα. Έβαλα το firewall στο low και απενεργοποίησα το "enable spi" και το "anti-hacking" checkbox. Δοκίμασα διάφορους κανόνες Port forwarding και Port triggering, επιλέγοντας κάθε φορά TCP/UDP με port 10001 και 10443. Ακόμα και με DMZ προς την IP της κάμερας και όλες τις διαθέσιμες επιλογές σε αυτό (ATM DSL, PTM DSL, ΕΤΗ), δεν μπορώ να τη δω απο έξω. Φυσικά μετά από κάθε αλλαγή έκανα και power cycle το modem. Μίλησα και με Cosmote για να δω αν έχω CG NAT και αν μπορούν να με βοηθήσουν γενικά αλλά πάλι δεν κατάφερα κάτι. Η Public IP μου ανήκει σχεδόν πάντα στην περιοχή των 94.70.xxx.xxx ή 94.66.xxx.xxx. Σημειώστε πως η κάμερά μου στέλνει κανονικά email όταν έχει motion alarm. Δεν είναι πολύ περίεργο που δεν δουλεύει ούτε καν το DMZ; Καμία ιδέα κανείς;

Μετά από αρκετό καιρό προσπαθειών και τηλεφωνήματος κάποια στιγμή στον ΟΤΕ, λειτουργούν πλέον, ωστόσο έχω μια ανησυχία για πόσο καιρό, διότι αυτός από τον ΟΤΕ μου είχε αναφέρει ότι η γραμμή μου ήταν σε κοινόχρηστη διεύθυνση ip! Μου φάνηκε λίγο κουφό αυτό που είπε, αν κάνουν τέτοια όντως, πρέπει να είναι επιεικώς απαράδεκτοι! Το ερώτημα μου προς αυτόν, σχετικά με το τι γίνεται σε περίπτωση που βάλουν πάλι τη διεύθυνση μου κοινόχρηστη και πως μπορεί να αποτραπεί, έλαβα μια αποκαρδιωτική αρνητική απάντηση και ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι! Θα με ενδιέφερε η άποψη των έμπειρων εδώ και τι μπορεί να συμβαίνει όντως, όπως και πως μπορώ να προστατεύσω τη γραμμή μου ώστε να μη ξανασυμβεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, gousias said:

Μετά από αρκετό καιρό προσπαθειών και τηλεφωνήματος κάποια στιγμή στον ΟΤΕ, λειτουργούν πλέον, ωστόσο έχω μια ανησυχία για πόσο καιρό, διότι αυτός από τον ΟΤΕ μου είχε αναφέρει ότι η γραμμή μου ήταν σε κοινόχρηστη διεύθυνση ip! Μου φάνηκε λίγο κουφό αυτό που είπε, αν κάνουν τέτοια όντως, πρέπει να είναι επιεικώς απαράδεκτοι! Το ερώτημα μου προς αυτόν, σχετικά με το τι γίνεται σε περίπτωση που βάλουν πάλι τη διεύθυνση μου κοινόχρηστη και πως μπορεί να αποτραπεί, έλαβα μια αποκαρδιωτική αρνητική απάντηση και ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι! Θα με ενδιέφερε η άποψη των έμπειρων εδώ και τι μπορεί να συμβαίνει όντως, όπως και πως μπορώ να προστατεύσω τη γραμμή μου ώστε να μη ξανασυμβεί;

τους λες να σε βγαλουν απο το Cgnat γιατι θες να κανεις Port forward.Και θα σε βγαλουν οπως τοσους αλλους.απλα μπορει καποια στιγμη να σε ξαναβαλουν οποτε θα ξαναπαρεις τηλεφωνο.δεν ειναι απαραδεκτο αλλα ναι μπορει να σπας το κεφαλι σου και να λες γιατι δεν παιζει τιποτα.και στα κινητα γινεται το ιδιο απο default και αν θες να βγαινεις με public ip πρεπει να βαλεις αλλο apn όπως και να στο ενεργοποιησει ο παροχος.

On 13/05/2019 at 18:09, jimmmi said:

Απλά δεν ξέρω ποιες κόβει και ποιες όχι για να βάλω μια που δεν κόβει στη συσκευή. 

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις 

Η OTENET θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.

Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας “Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασης” και μετά επιλέγοντας “ΑΛΛΑΓΗ” στο “Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας”.

Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας "ΝΑΙ"), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.

Η OTΕΝΕΤ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο της OTENET. Κάθε μετατροπή "ενεργοποιείται" μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
16 hours ago, maxx71 said:

εχω κανει οτι εχετε πει και δεν μπορω να ανοιξω την πορτα 54749 παρακαλω πολυ μια βοηθεια

α.κλεισε αυξημενη ασφαλεια.

β.ανοιξε το Port.

γ.βαλε Static lan ip στην συσκευη

δ.αν δεν χρησιμοποιειται η πορτα δεν θα φαινεται ανοιχτη.το πιο ευκολο τεστ ειναι Mtorrent στο μηχανημα ανοιγεις το Port,βαζεις το port Στο Mtorrent και κανεις δοκιμη με το www.canyouseeme.org.

ε.να μην σε κοβει firewall.

ζ.δεν δοκιμαζεις μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο διοτι δεν θα παιξει κατα 99,9 %.θα κανεις δοκιμη ειτε απο αλλο δικτυο ειτε απο 4g.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

Στις 3/12/2019 στις 12:07 ΜΜ, poulinos είπε

δ.αν δεν χρησιμοποιειται η πορτα δεν θα φαινεται ανοιχτη.

να σε καλά @poulinos !!! ώρα τώρα προσπαθώ  να ανοίξω μερικές πόρτες κύριος για το GTA V (Online) μπας και πάει καλύτερα , και ακόμη 2 παιχνίδια. και έλεγα: μα αφού τα κάνω όλα σωστά γιατί μου δείχνει ότι είναι κλειστή. μετά έκανα τεστ με torrent και ήταν οκ.

δεν το δοκίμασα  ακόμα μέσα στο παιχνίδι, αλλά λογικά αφού φαίνεται ανοιχτή δεν θα είναι ανοιχτή και in game ?

επίσης,

1) χρησιμοποιώ το ESET σαν προστασία αλλά χωρίς να έχω κάνει καμία αλλαγή εκεί δεν μου της κόβει, είναι λογικό αυτό ?

2) πρόσφατα ζήτησα να μου δώσουν το Speedport Plus, μετά παρατήρησα ότι δεν έχει καν επιλογή για το firewall, όπως επίσης ούτε για Qos.

ξέρουμε αν θα τα ανοίξουν σε κάποιο update και αν θα επηρεάσει αυτό τις ήδη ανοιχτές πόρτες ?.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 19/12/2019 at 02:13, darkion43 said:

να σε καλά @poulinos !!! ώρα τώρα προσπαθώ  να ανοίξω μερικές πόρτες κύριος για το GTA V (Online) μπας και πάει καλύτερα , και ακόμη 2 παιχνίδια. και έλεγα: μα αφού τα κάνω όλα σωστά γιατί μου δείχνει ότι είναι κλειστή. μετά έκανα τεστ με torrent και ήταν οκ.

δεν το δοκίμασα  ακόμα μέσα στο παιχνίδι, αλλά λογικά αφού φαίνεται ανοιχτή δεν θα είναι ανοιχτή και in game ?

επίσης,

1) χρησιμοποιώ το ESET σαν προστασία αλλά χωρίς να έχω κάνει καμία αλλαγή εκεί δεν μου της κόβει, είναι λογικό αυτό ?

2) πρόσφατα ζήτησα να μου δώσουν το Speedport Plus, μετά παρατήρησα ότι δεν έχει καν επιλογή για το firewall, όπως επίσης ούτε για Qos.

ξέρουμε αν θα τα ανοίξουν σε κάποιο update και αν θα επηρεάσει αυτό τις ήδη ανοιχτές πόρτες ?.

εφοσον παιζει με το τορρεντ θα ειναι ανοιχτη και στο παιχνιδι.εναλλακτικα καποιοι ανοιγουν ολα τα ports με Dmz που δεν προτεινεται τοσο απο θεμα ασφαλειας. αν εχεις Firewall πρεπει να το ορισεις να μην τις κοβει. το Firewall του ρουτερ συνηθως δεν κοβει τα port forward. για qos πραγματι λενε οτι δεν εχει επιλογες το speedport plus.για το firewall δεν θα σε επηρεασει λογικα στα Port forward ακομα και να μπει επιλογη εκτος αν το ορισουν τιποτα σε High που το θεωρω δυσκολο γιατι μετα οι τεχνικοι θα τρεχουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...