Προς το περιεχόμενο

TeslaCrypt 3: Ένα από τα πιο επικίνδυνα ransomware


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ποιο εύκολο πράγμα πλέον είναι κάποιος πιτσιρικάς να κατεβάσει τα tool του cryptolocker προγράμματος να αλλάξει την Bitcoin address σε μια δικιά του και να αρχίσει να σπαμάρει το διαδίκτυο με την νέα αυτή δικιά του version.

Το θέμα όμως είναι ότι το 99% αυτών των τύπων είναι απλά άσχετοι που ανάθεμα και αν ξέρουν να καλύψουν τα ίχνη τους στις Bitcoin συναλλαγές. Γιατί να καλύψεις τα ίχνη σου σε μια τέτοια συναλλαγή θα πρέπει να γνωρίζεις τι κάνεις και πως θα το κάνεις.

Οι συναλλαγές στο Bitcoin δίκτυο είναι public και μπορούν να τις δούνε όλοι.

Σύμβουλή δικιά μου απλά πάρτε backup και μην πληρώνετε τους εκβιαστές ακόμα και είναι να χάσετε αρχεία σας. Πληρώνοντας απλά γιγαντώνετε το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τα παραπάνω σχόλια και βλέπω πόσο έξω από το παιχνίδι είναι κάποιοι, ειδικά όσοι νομίζουν ότι πολύ εύκολα μπορείς να αρνηθείς να πληρώσεις για να μην δώσεις την δυνατότητα στους εκβιαστές να συνεχίσουν το έργο τους.

Δυστυχώς τυχαίνει να γνωρίζω μεγάλες εταιρείες που έχουν δεχθεί επίθεση και χάσανε πολύτιμα αρχεία αλλά προσπαθούν να το κρατήσουν μυστικό. Διαβάζω περιπτώσεις που ο άλλος έχασε όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο της αδερφής του που πέθανε σε νεαρή ηλικία. Γνωστός μου ελεύθερος επαγγελματίας έχασε όλα τα αρχεία με τις προσφορές, τα υπόλοιπα πελατών, τα σχέδια της δουλειάς του κλπ. και όχι μόνο δεν μπορεί να δουλέψει αλλά και δεν γνωρίζει τι του χρωστάνε και τι χρωστάει. Υπάρχουν πολλά άλλα παραδείγματα που δείχνουν ότι το ποσό που ζητάνε οι εκβιαστές είναι κάποιες φορές ασήμαντο μπροστά σε αυτό που έχει χάσει κανείς.

Λόγω της δουλειάς μου έχω ασχοληθεί αρκετά με την συγκεκριμένη περίπτωση ηλεκτρονικής απειλής και διαπίστωσα ότι τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά. Προφανώς και δεν προτρέπω κανένα να πληρώσει τα λύτρα που ζητάνε οι απατεώνες. Είναι δύσκολο όμως σε περιπτώσεις σαν τις παραπάνω να μην κάνει σκέψεις κάποιος να υποκύψει. Μιλάμε βέβαια "εκ των υστέρων", καθώς όλοι οι παραπάνω δεν είχανε την ευκαιρία και τις γνώσεις να προστατευθούν αποτελεσματικά. Μάλιστα, ο ελεύθερος επαγγελματίας νόμιζε ότι το απλό backup σε εξωτερικό δίσκο θα ήταν αρκετό και αποδείχθηκε δυστυχώς πόσο λάθος πληροφορημένος ήτανε.

Νομίζω ότι ο πλέον αποτελεσματικός τρόπος προστασίας περιλαμβάνει, σε συνδυασμό και με άλλες μεθόδους διατήρησης αντιγράφων ασφαλείας, ένα σύστημα τύπου nas με χρήση snapshots. Κάτι τέτοιο προσφέρουν για παράδειγμα όσα υποστηρίζουν σύστημα αρχείων ZFS, όπως το FreeNAS, Nas4Free, FreeBSD, Solaris, OS X κλπ. Αν βγάζει κανείς συχνά snapshots τότε θα μπορέσει να ανακτήσει με ασφάλεια σχεδόν το σύνολο των αρχείων του. Οι λύσεις τύπου antivirus, antispam κλπ. είναι απλώς για να περιορίσει κανείς τις πιθανότητες να μολυνθεί αλλά το σημαντικό είναι να μπορεί να αντιμετωπίσει την περίπτωση που έχει μολυνθεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τα παραπάνω σχόλια και βλέπω πόσο έξω από το παιχνίδι είναι κάποιοι, ειδικά όσοι νομίζουν ότι πολύ εύκολα μπορείς να αρνηθείς να πληρώσεις για να μην δώσεις την δυνατότητα στους εκβιαστές να συνεχίσουν το έργο τους.

Δυστυχώς τυχαίνει να γνωρίζω μεγάλες εταιρείες που έχουν δεχθεί επίθεση και χάσανε πολύτιμα αρχεία αλλά προσπαθούν να το κρατήσουν μυστικό. Διαβάζω περιπτώσεις που ο άλλος έχασε όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο της αδερφής του που πέθανε σε νεαρή ηλικία. Γνωστός μου ελεύθερος επαγγελματίας έχασε όλα τα αρχεία με τις προσφορές, τα υπόλοιπα πελατών, τα σχέδια της δουλειάς του κλπ. και όχι μόνο δεν μπορεί να δουλέψει αλλά και δεν γνωρίζει τι του χρωστάνε και τι χρωστάει. Υπάρχουν πολλά άλλα παραδείγματα που δείχνουν ότι το ποσό που ζητάνε οι εκβιαστές είναι κάποιες φορές ασήμαντο μπροστά σε αυτό που έχει χάσει κανείς.

Λόγω της δουλειάς μου έχω ασχοληθεί αρκετά με την συγκεκριμένη περίπτωση ηλεκτρονικής απειλής και διαπίστωσα ότι τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά. Προφανώς και δεν προτρέπω κανένα να πληρώσει τα λύτρα που ζητάνε οι απατεώνες. Είναι δύσκολο όμως σε περιπτώσεις σαν τις παραπάνω να μην κάνει σκέψεις κάποιος να υποκύψει. Μιλάμε βέβαια "εκ των υστέρων", καθώς όλοι οι παραπάνω δεν είχανε την ευκαιρία και τις γνώσεις να προστατευθούν αποτελεσματικά. Μάλιστα, ο ελεύθερος επαγγελματίας νόμιζε ότι το απλό backup σε εξωτερικό δίσκο θα ήταν αρκετό και αποδείχθηκε δυστυχώς πόσο λάθος πληροφορημένος ήτανε.

Νομίζω ότι ο πλέον αποτελεσματικός τρόπος προστασίας περιλαμβάνει, σε συνδυασμό και με άλλες μεθόδους διατήρησης αντιγράφων ασφαλείας, ένα σύστημα τύπου nas με χρήση snapshots. Κάτι τέτοιο προσφέρουν για παράδειγμα όσα υποστηρίζουν σύστημα αρχείων ZFS, όπως το FreeNAS, Nas4Free, FreeBSD, Solaris, OS X κλπ. Αν βγάζει κανείς συχνά snapshots τότε θα μπορέσει να ανακτήσει με ασφάλεια σχεδόν το σύνολο των αρχείων του. Οι λύσεις τύπου antivirus, antispam κλπ. είναι απλώς για να περιορίσει κανείς τις πιθανότητες να μολυνθεί αλλά το σημαντικό είναι να μπορεί να αντιμετωπίσει την περίπτωση που έχει μολυνθεί.

 

αν υπάρχουν τέτοιες εταιρείες που δεν έχουν προνοήσει να πάρουν τουλάχιστον backup τα σημαντικότερα τους αρχεία απλά είναι εταιρείες της πλάκας και αξίζουν ότι πάθανε και είναι 100% σίγουρο ότι θα το ξαναπάθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπάρχουν τέτοιες εταιρείες που δεν έχουν προνοήσει να πάρουν τουλάχιστον backup τα σημαντικότερα τους αρχεία απλά είναι εταιρείες της πλάκας και αξίζουν ότι πάθανε και είναι 100% σίγουρο ότι θα το ξαναπάθουν.

Ωραία ανάλυση.... Καλά να πάθουν, τους αξίζει!! Πολύ εύκολα όλοι οι παραπάνω είναι άχρηστοι. Πόσο λίγα γνωρίζετε κάποιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιο εύκολο πράγμα πλέον είναι κάποιος πιτσιρικάς να κατεβάσει τα tool του cryptolocker προγράμματος να αλλάξει την Bitcoin address σε μια δικιά του και να αρχίσει να σπαμάρει το διαδίκτυο με την νέα αυτή δικιά του version.

Το θέμα όμως είναι ότι το 99% αυτών των τύπων είναι απλά άσχετοι που ανάθεμα και αν ξέρουν να καλύψουν τα ίχνη τους στις Bitcoin συναλλαγές. Γιατί να καλύψεις τα ίχνη σου σε μια τέτοια συναλλαγή θα πρέπει να γνωρίζεις τι κάνεις και πως θα το κάνεις.

Οι συναλλαγές στο Bitcoin δίκτυο είναι public και μπορούν να τις δούνε όλοι.

Σύμβουλή δικιά μου απλά πάρτε backup και μην πληρώνετε τους εκβιαστές ακόμα και είναι να χάσετε αρχεία σας. Πληρώνοντας απλά γιγαντώνετε το πρόβλημα. 

Από εγκυκλοπαιδικής άποψης και ( όχι :D ) μόνο πως θα μπορούσε κάποιος να δεχτεί ποσό σε bitcoin και να καταλήξει να το μετατρέψει σε ευρώ ανώνυμα και με το λιγότερο trace στη συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου οτι δεν εισαι τεχνικός pc...

Αν δεν προτινω στους πελατες να πληρωσουν αδρα, αγνωστους εκβιαστες, με μεγαλη πιθανοτητα να μην παρουν απαντηση ποτε δεν κανω για την δουλεια ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τα παραπάνω σχόλια και βλέπω πόσο έξω από το παιχνίδι είναι κάποιοι, ειδικά όσοι νομίζουν ότι πολύ εύκολα μπορείς να αρνηθείς να πληρώσεις για να μην δώσεις την δυνατότητα στους εκβιαστές να συνεχίσουν το έργο τους.

Δυστυχώς τυχαίνει να γνωρίζω μεγάλες εταιρείες που έχουν δεχθεί επίθεση και χάσανε πολύτιμα αρχεία αλλά προσπαθούν να το κρατήσουν μυστικό. Διαβάζω περιπτώσεις που ο άλλος έχασε όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο της αδερφής του που πέθανε σε νεαρή ηλικία. Γνωστός μου ελεύθερος επαγγελματίας έχασε όλα τα αρχεία με τις προσφορές, τα υπόλοιπα πελατών, τα σχέδια της δουλειάς του κλπ. και όχι μόνο δεν μπορεί να δουλέψει αλλά και δεν γνωρίζει τι του χρωστάνε και τι χρωστάει. Υπάρχουν πολλά άλλα παραδείγματα που δείχνουν ότι το ποσό που ζητάνε οι εκβιαστές είναι κάποιες φορές ασήμαντο μπροστά σε αυτό που έχει χάσει κανείς.

Λόγω της δουλειάς μου έχω ασχοληθεί αρκετά με την συγκεκριμένη περίπτωση ηλεκτρονικής απειλής και διαπίστωσα ότι τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά. Προφανώς και δεν προτρέπω κανένα να πληρώσει τα λύτρα που ζητάνε οι απατεώνες. Είναι δύσκολο όμως σε περιπτώσεις σαν τις παραπάνω να μην κάνει σκέψεις κάποιος να υποκύψει. Μιλάμε βέβαια "εκ των υστέρων", καθώς όλοι οι παραπάνω δεν είχανε την ευκαιρία και τις γνώσεις να προστατευθούν αποτελεσματικά. Μάλιστα, ο ελεύθερος επαγγελματίας νόμιζε ότι το απλό backup σε εξωτερικό δίσκο θα ήταν αρκετό και αποδείχθηκε δυστυχώς πόσο λάθος πληροφορημένος ήτανε.

Νομίζω ότι ο πλέον αποτελεσματικός τρόπος προστασίας περιλαμβάνει, σε συνδυασμό και με άλλες μεθόδους διατήρησης αντιγράφων ασφαλείας, ένα σύστημα τύπου nas με χρήση snapshots. Κάτι τέτοιο προσφέρουν για παράδειγμα όσα υποστηρίζουν σύστημα αρχείων ZFS, όπως το FreeNAS, Nas4Free, FreeBSD, Solaris, OS X κλπ. Αν βγάζει κανείς συχνά snapshots τότε θα μπορέσει να ανακτήσει με ασφάλεια σχεδόν το σύνολο των αρχείων του. Οι λύσεις τύπου antivirus, antispam κλπ. είναι απλώς για να περιορίσει κανείς τις πιθανότητες να μολυνθεί αλλά το σημαντικό είναι να μπορεί να αντιμετωπίσει την περίπτωση που έχει μολυνθεί.

Καλημέρα.

Κοίτα να δεις, εγω είμαι άνθρωπος του ρεαλισμού, γενικώς δε μου αρέσει να θρέφω αυταπάτες ή να χρυσώνω χάπια.

Όταν ο πελάτης μου πει οτι έπαθε αυτή την ζημιά, η συμβουλή μου είναι να μην πληρώσει για τους λόγους που προανέφερα, τονίζοντας πάντα το ρίσκο αλλά και την οικονομική κατάσταση της χώρας (αν σου ζητάει ο νταβατζής 700 και 1200€ σε bitcoin δεν είναι και λίγα, αγοράζεις αμάξι π.χ) και εκεί ο καθένας αποφασίζει τι θα κάνει, δεν είμαι δερβεναγάς στην τσέπη του, ούτε ελέγχω τις συναλλαγές του.

Παμε σε ενα παράδειγμα τώρα, προ ενος μηνός πελάτης έχασε τις φωτογραφίες του γιού του απο την ημέρα που γεννήθηκε μέχρι και σήμερα που είναι 3 ετών,έκλαιγε και με ρώτησε τι ΠΡΟΤΙΝΩ, του ανέλυσα τα ρίσκα, του έδωσα τις συμβουλές μου και αυτός αποφάσισε να πληρώσει, τώρα αν πήρε πίσω τα αρχεία του ή οχι δεν εχω μάθει, αλλά υποθέτω οτι αν τα έπαιρνε θα με είχε πάρει περιχαρής να μου το ανακοινώσει κόντρα σε οσα του είπα (να μου μπει και λίγο στο μάτι ;) )

Στο διατάυτα, τo οτι κάποιος έχασε σημαντικά αρχεία, δεν αλλάζει το γεγονός οτι έτσι ενισχύεις τον αγώνα του κάθε λαμόγιου και μάλιστα με αμφίβολο αποτέλεσμα, προφανώς εξαφανίζεις το ρίσκο γιατί τι αξία έχουν 700€ μπροστά στίς φωτογραφίες ενός ανθρώπου που έχασες ή κάποιων οφειλών πελατών 5ψήφιας ή 6ψήφιας αξίας? Γι'αυτο λοιπόν εγω συμβουλέυω τα παραπάνω και ο πελάτης αποφασίζει, στο κάτω-κατω αυτός ξέρει καλύτερα τι αξίζει και τι οχι γιατί σε τελευταία ανάλυση αυτός πληρώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O JasonR παρέθεσε την ελληνική απόδοση του κειμένου και αυτήν σχολίασε. Στην ελληνική απόδοση του κειμένου από τον Perambulator δεν υπάρχει συμβουλή.

Το "δεν έχεις άλλη επιλογή" το παίρνω οχι μόνο σαν συμβουλή αλλά και σαν υποχρεωτική πορεία.Αλλά έτσι το βλέπω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 φορές την έχουν πάθει εταιρείες που κλήθηκα να υποστηρίξω.

Η μία είχε backup, οπότε όλα καλά

Στην άλλη είχα προλάβει και είχα ενεργοποιήσει τα "Previous Versions" στους φακέλους που έχουν έγγραφα (το οποίο προτείνω να ενεργοποιήσετε κι εσείς αν δεν παίρνετε backup)

Η τρίτη δεν είχε τίποτα και απλά πλήρωσε και ξεκλείδωσαν τα αρχεία της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Κοίτα να δεις, εγω είμαι άνθρωπος του ρεαλισμού, γενικώς δε μου αρέσει να θρέφω αυταπάτες ή να χρυσώνω χάπια.

Όταν ο πελάτης μου πει οτι έπαθε αυτή την ζημιά, η συμβουλή μου είναι να μην πληρώσει για τους λόγους που προανέφερα, τονίζοντας πάντα το ρίσκο αλλά και την οικονομική κατάσταση της χώρας (αν σου ζητάει ο νταβατζής 700 και 1200€ σε bitcoin δεν είναι και λίγα, αγοράζεις αμάξι π.χ) και εκεί ο καθένας αποφασίζει τι θα κάνει, δεν είμαι δερβεναγάς στην τσέπη του, ούτε ελέγχω τις συναλλαγές του.

Παμε σε ενα παράδειγμα τώρα, προ ενος μηνός πελάτης έχασε τις φωτογραφίες του γιού του απο την ημέρα που γεννήθηκε μέχρι και σήμερα που είναι 3 ετών,έκλαιγε και με ρώτησε τι ΠΡΟΤΙΝΩ, του ανέλυσα τα ρίσκα, του έδωσα τις συμβουλές μου και αυτός αποφάσισε να πληρώσει, τώρα αν πήρε πίσω τα αρχεία του ή οχι δεν εχω μάθει, αλλά υποθέτω οτι αν τα έπαιρνε θα με είχε πάρει περιχαρής να μου το ανακοινώσει κόντρα σε οσα του είπα (να μου μπει και λίγο στο μάτι ;) )

Στο διατάυτα, τo οτι κάποιος έχασε σημαντικά αρχεία, δεν αλλάζει το γεγονός οτι έτσι ενισχύεις τον αγώνα του κάθε λαμόγιου και μάλιστα με αμφίβολο αποτέλεσμα, προφανώς εξαφανίζεις το ρίσκο γιατί τι αξία έχουν 700€ μπροστά στίς φωτογραφίες ενός ανθρώπου που έχασες ή κάποιων οφειλών πελατών 5ψήφιας ή 6ψήφιας αξίας? Γι'αυτο λοιπόν εγω συμβουλέυω τα παραπάνω και ο πελάτης αποφασίζει, στο κάτω-κατω αυτός ξέρει καλύτερα τι αξίζει και τι οχι γιατί σε τελευταία ανάλυση αυτός πληρώνει.

Νομίζω ότι συμφωνούμε σε όσα γράφεις.

Μπήκα στην διαδικασία να γράψω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί είναι λανθασμένη η άποψη ότι δεν τους πληρώνεις και καθάρισες. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και δεν έχουν όλοι μόνο τραγούδια στον υπολογιστή τους ή έναν απλό τηλεφωνικό κατάλογο σε Excel. Δεν έχω προτείνει σε κανένα πελάτη μου να δώσει χρήματα στους απατεώνες αλλά βρίσκω πολύ λογικό αν κάποιοι αναγκαστούν να τους δώσουν. Αυτοί θα αποφασίσουν.

Επίσης, υπάρχει άγνοια του συγκεκριμένου κινδύνου από τους απλούς χρήστες και πολλοί άλλοι νομίζουν ότι είναι προστατευμένοι επειδή ακολουθούν τις συμβουλές κάποιου τεχνικού που όμως δεν ξέρει πώς ακριβώς λειτουργεί η συγκεκριμένη απειλή. Θέλει προσοχή το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Που να διαβαζω 4 σελιδες τωρα?  :unsure:  Οποτε κανενα προγραμμα antivirus/firewall κλπ υπαρχει αυτη τη στιγμη που να μην αφηνει αυτο το ransomware να εισβαλλει?

Απο τα πιο αποτελεσματικά εργαλεία, είναι το cryptoprevent.

Θέτει πολιτικές απαγόρευσης, στο να τρέχουν εκτελέσιμα αρχεία (όχι μόνο .exe) απο τις κλασικές τοποθεσίες που τρέχουν τα ransmware.

Στην paid έκδοση έχεις automatic updates, στην free πρέπει καλού κακού να το αναβαθμίζεις μόνος σου.

Σαφώς και δεν θέλει καθημερινό update, αλλά μπορεί να βγει και variant που ακολουθεί διαφορετική τακτική.

 

Το βάζω πλέον σε κάθε υπολογιστή.

Ο μόνος κίνδυνος είανι να μπλοκάρει κάποια εγκατάσταση καθαρού προγράμματος (δεν μου έχει τύχει).

Επεξ/σία από flik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα πιο αποτελεσματικά εργαλεία, είναι το cryptoprevent.

Θέτει πολιτικέ απαγόρευσης, στο να τρέχουν εκτελέσιμα αρχεία (όχι μόνο .exe) απο τις κλασικές τοποθεσίες που τρέχουν τα ransmware.

Στην paid έκδοση έχεις automatic updates, στην free πρέπει καλού κακού να το αναβαθμίζεις μόνος σου.

Σαφώς και δεν θέλει καθημερινό update, αλλά μπορεί να βγει και variant που ακολουθεί διαφορετική τακτική.

 

Το βάζω πλέον σε κάθε υπολογιστή.

Ο μόνος κίνδυνος είανι να μπλοκάρει κάποια εγκατάσταση καθαρού προγράμματος (δεν μου έχει τύχει).

 

Ωραια.

Το σαιτ για να το κατεβασεις ειναι το https://www.foolishit.com/cryptoprevent-malware-prevention/     ?

Ρωταω διοτι το google εχει γινει λιγο ανοητο πλεον με το να εχει στις πρωτες θεσεις κατι κακοβουλα σαιτ και επισης διοτι αυτο το fool/shit για ονομα σοβαρου αντιιικου/antimalware κλπ δεν μου καθεται και τοσο καλα. :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ανάλυση.... Καλά να πάθουν, τους αξίζει!! Πολύ εύκολα όλοι οι παραπάνω είναι άχρηστοι. Πόσο λίγα γνωρίζετε κάποιοι.

 

Τι να γνωρίζουμε. Αυτοί οι νόμοι της αγοράς. Εχεις άχρηστους τεχνικούς ασφαλείας, έχει άχρηστα συστήματα ασφαλείας μηδενικά backup έ τότε θα την πάθεις. Δεν ζούμε σε κόσμο αγγέλων. Ας δώσουν περισσότερα χρήματα την επόμενη φορά.

Τις εταιρείες δεν τις λυπάμαι καθόλου γιατί είναι επιλογή τους να μην επενδύσουν στην ασφάλεια τους και να κόψουν έξοδα από εκεί.

Αυτούς που λυπάμαι είναι οι απλοί χρήστες γιατί γνωρίζουμε τον ψηφιακό αναλφαβητισμό ιδίως των Ελλήνων που υπάρχει σε όλες τις ηλικίες.

Αλλά και εκεί δεν μπορεί ρε φίλε να μου έχεις τις ζωή του γιού σε σ έναν και μόνο σκληρό δίσκο. Ελεος. Δλδ να μην πάθεις ότι έπαθες αν σου κρασάρει ο σκληρός που είναι και αυτό πολύ περισσότερο πιθανό τότε τι κάνεις? Απλά τα χάνεις όλα.

Για να ξεκαθαρίσουμε τις πληρωμές με Bitcoin  και ότι δεν έχουν μαζικά τσουβαλιάσει όλους αυτούς τους πιτσιρικάδες που σπαμάρουν το δίκτυο με μολυσμένα email οφείλετε κυρίως στην τελείως άγνοια των διωκτικών αρχών για τις Bitcoin πληρωμές και για την νέα αυτή τεχνολογία.

Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος δεν είναι να πιάνεις μόνο καταζητούμενους με σήματα που έρχονται από το εξωτερικό αλλά να εκπεδεύεις και το τμήμα σου στις νέες τεχνολογίες. Για να μην αδικίσουμε όμως τους εδώ μπάτσους είναι παγκόσμιο φαινόμενο η αχρηστία τους στο να κατανοήσουν μια τόσο περιπλοκή τεχνολογία με βαριά κρυπτογράφηση όπως είναι το Bitcoin.

Για την ιστορία στο να ξεπλύνει κάποιος Bitcoin έχει τις επιλογές των Bitcoin πλυντηρίων που απλά αλλάζουν χρήστες μεταξύ τους τις Bitcoin διευθύνσεις ώστε να χαθούν τα ίχνη τους η το trrading με altcoin ώστε να χαθούν εκεί τα ίχνη, ομως...

Τα μεγάλα ποσά σε αυτές τις συναλλαγές πάντα γίνονται αντιληπτά γιατί όπως είπαμε το σύστημα είναι public και το βλέπουν όλοι. Δλδ ένα οργανωμένο τμήμα θα μπορούσε να πιάσει αυτές τις ερασιτεχνικές απόπειρες cash out από το Bitcoin σύστημα.

Από την άλλη όσο μένεις μέσα στο σύστημα δεν μπορεί να σε πιάσει κανείς εκτός αν υπάρξει πετυχημένο sybil attack στο δίκτυο κάτι που έχει γίνει και στο tor. αλλά και εκεί αυτοί που γνωρίζουν ξέρουν πως να το αποφύγουν όπως το να δημιουργήσουν full node που θα συνδέονται μόνο σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...