Προς το περιεχόμενο

TeslaCrypt 3: Ένα από τα πιο επικίνδυνα ransomware


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια.

Το σαιτ για να το κατεβασεις ειναι το https://www.foolishit.com/cryptoprevent-malware-prevention/     ?

Ρωταω διοτι το google εχει γινει λιγο ανοητο πλεον με το να εχει στις πρωτες θεσεις κατι κακοβουλα σαιτ και επισης διοτι αυτο το fool/shit για ονομα σοβαρου αντιιικου/antimalware κλπ δεν μου καθεται και τοσο καλα. :-D

Ναι απο αυτό το site.

Σε βάζει μετά να διαλέξεις επίπεδο προστασίας που θέλεις.

Εγώ διαλέγω το maximum, και πριν πατήσω apply πηγαίνω advanced->advanced features ή κάτι τέτοιο, και επιλέγω constant protection σε scr, cpl, .pif επεκτάσεις.

Apply και είσαι οκ.

 

 

@Avatar_GR:

Το UAC είναι κάτι που μπορεί να παρακαμφθεί.

Αλλά πολλές φορές, ακόμα και σε τέτοιες επιθέσεις, μπορεί να αποβεί σωτήριο. Δηλαδή να γίνει μικρή ζημιά, που στο τέλος όμως επειδή δεν πάτησες yes στο UAC, να μπορεί να διορθωθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για όποιον γνωρίζει.

1) Τι γίνεται σε περίπτωση που ο χρήστης έχει δικαιώματα admin στο pc του αλλά απλού χρήστη στο δίκτυο?

2) Τί γίνεται στην περίπτωση που ο χρήστης δεν έχει δικαιώματα admin στο pc του και απλού χρήστη στο δίκτυο.

 

Μιλάω για Active directory δίκτυο. Εγώ ανήκω στην 2η περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για όποιον γνωρίζει.

1) Τι γίνεται σε περίπτωση που ο χρήστης έχει δικαιώματα admin στο pc του αλλά απλού χρήστη στο δίκτυο?

2) Τί γίνεται στην περίπτωση που ο χρήστης δεν έχει δικαιώματα admin στο pc του και απλού χρήστη στο δίκτυο.

 

Μιλάω για Active directory δίκτυο. Εγώ ανήκω στην 2η περίπτωση.

 

Με επιφύλαξη καθότι δεν είμαι ειδικός.

 

Δεν έχει σημασία αν είσαι admin ή απλός χρήστης στο τοπικό μηχάνημα. Το cryptolocker είναι απλά μια εφαρμογή (δεν κάνει εγκατάσταση για να απαιτεί admin rights).

 

Για το δίκτυο αυτό που έχει σημασία είναι αν έχεις δικαιώματα εγγραφής (write) στο δικτυακό path. Αν ναι, θα τα κλειδώσει, αν όχι δεν κινδυνεύουν, καθότι δεν θα μπορεί να τα αλλάξει.

 

Αυτά πολύ γενικά, υπάρχουν τρόποι να προστατευτείς πχ GP για να μην τρέχουν exe από appdata folders

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...