Προς το περιεχόμενο

20 κατασκευαστές δεσμεύτηκαν για αυτοκίνητα με τεχνολογία αυτόματης πέδησης έως στο 2022


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ HackerW32

 

Σιγουρα αλλο το να οδηγεις σαν ανθρωπος, και αλλο το να κάνεις ράλλυ σε δρόμο με αλλους ανθρώπους πάνω. Παραυτα δεν πιστευω επ ουδενι λόγο  οτι θα πρεπει να παμε σε αυτοκινηση τυπου ασανσερ με προσχημα την ασφάλεια. 

 

Επισης, για μένα... τον μαγκά στις στροφές οποιος θέλει ας τον κάνει, αρκεί να ειναι μόνος του και να μην εκθέσει σε κινδυνο αλλους. Ποτε δεν ημουν οπαδος της αποστείρωσης ή του αστυνομοκρατούμενου κράτους. Πιστεύω στην κοινή λογική.

 

ps: κανεις μα κανεις απο οσους γραφουμε εδώ, δεν πάει στο δρομο με το χέρι στο ευαγγέλιο... χωρίς να σημαίνει οτι ντε και καλά πάει επικινδυνα.

φιλε μου ειμαι αρρωστος με το αυτοκινητο και με την οδηγηση. το απολαμβανω.

παρολαυτα, συμφωνω απολυτα με τα ηλεκτρονικα. ολοι ξερουμε τι κυκλοφορει εκει εξω. ολοι πηραμε διπλωμα κανοντας ενα παρκαρισμα, μια οπισθογωνια και μια αναστροφη, με μεγιστη ταχυτητα τα 30-40χλμ/ωρα μεσα σε ερημα στενακια.

η πλειοψηφια των οδηγων ειναι απο μετριοι εως επικινδυνοι, με ελαχιστες εξαιρεσεις φυσικα. παρολαυτα, η πλειοψηφια των οδηγων, αν τους ρωτησεις, θα σου πουνε οτι ειναι πολυ καλοι οδηγοι.

βαλε στην εξισωση τους παραγοντες "εγωισμο", "ξεροκεφαλια", "ελλειψη παιδειας", "αισθηση ασφαλειας και υπεροχης πισω απο το τιμονι" και δημιουργειται ενα επικινδυνο κοκτειλ.

το βλεπουμε καθε μερα στους δρομους. μονο στην ελλαδα εχουμε πανω απο 1200 νεκρους καθε χρονο. η κλασσικη αιτια ειναι η παραβιαση του οριου ταχυτητας, μονο που τα ορια ταχυτητας ειναι απαρχαιωμενα στην ελλαδα. φυσικα και δεν φταιει η ταχυτητα. απλα, κρατωντας χαμηλα τα ορια, το κρατος καλυπτεται πισω απο αυτο, μην επιτρεποντας να βγουν στην επιφανεια παραγοντες οπως η κατασταση του οδικου δικτυου και η ελλειψη σωστης εκπαιδευσης των περισσοτερων οδηγων

 

αν λοιπον μπορουμε να γλυτωσουμε 1200 νεκρους καθε χρονο, εγω ευχαριστως θυσιαζω τις γρηγορες βολτες μου στο βουνο, θυσιαζω και τις υψηλες ταχυτητες στην εθνικη.

 

οποιος ισχυριστει οτι η προσωπικη του "ελευθερια" στην παραβιαση του ΚΟΚ προηγειται των ανθρωπινων ζωων, απλα δεν αξιζει σχολιασμου κατα τη γνωμη μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για το αυτόματο φρενάρισμα θα προτιμούσα μόνο ηχητική ειδοποίηση και αυστηρά μόνο σε ταχύτητες πόλης. Σε διαφορετική περίπτωση αν πεταχτεί ένα σκυλί εκτός πόλης ο οδηγός 100% θα πανικοβληθει όταν δει ότι το αυτοκίνητο φρενάρει χωρίς την εντολή του ενώ ταυτόχρονα έναν γρήγορο ελιγμό που ενδεχομένως είχε στο μυαλό του θα μπορούσε να αποφύγει το εμπόδιο. Φυσικά υπάρχει πρώτα ηχητική ειδοποίηση και μετά αυτόματο φρενάρισμα αλλά πόση καθυστέρηση υπάρχει μέχρι να ενεργοποιηθεί. Αν ο χρόνος αντίδρασης είναι 1 δευτερόλεπτο μετά από πόσα δευτερόλεπτα θα φρενάρει μόνο του. Τότε είναι βέβαιο ότι δεν θα τρακάρει; Ο οδηγός τι κάνει κοιμάται; αν χαζεύει δεν θα γυρίσει να δει τι γίνεται; εκτός και αν ενεργοποιείται σχεδόν στιγμιαία και τότε ο οδηγός πανικοβληθει και ενδεχομένως επειδή ξέρει ότι πρόκειται να τρακάρει με το που γυρίσει να δει τι γίνεται κάνει ελιγμούς και μετά έχουμε τπτ χειρότερα αποτελέσματα.

 

σου δινει ηχητικη ειδοποιηση και μετα απο περιπου 1 δευτερολεπτο φρεναρει μονο του. εξαιρετικα αποτελεσματικο (προσωπικη εμπειρια).

η ηχητικη ειδοποιηση αυτοματως σε βαζει σε "alert mode" ακομα και οταν εισαι αφηρημενος, οποτε, ακομα και αν δεν αντιδρασεις απο μονος σου, το μυαλο ειναι ηδη προετοιμασμενο.

δεν θυμαμαι μεχρι τι ταχυτητα λειτουργει, παντως απο οσο ξερω ειναι μονο για μεσα στην πολη. δεν θα στο κανει δλδ αν κινεισαι με 120-130 χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να πας να προσπεράσεις και τελευταία στιγμή να μην προλάβεις γιατί φρέναρε μόνο του και να πέσεις στον δεξιά σου,σε κάλυψα? η δεν έχεις κάνει ποτέ προσπέραση σε δρόμο που κάποιος πήγαινε με 10.
 
δεν σκοτώνω εγώ όταν οδηγάω είμαι σίγουρος 100% ότι αυτό που κάνω δεν θα κοστίσει ζωές.
 

 

εμενα δεν με καλυψες. την προσπεραση δεν την ξεκινας κολλημενος στον προφυλακτηρα του μπροστινου. ουτε επιταχυνεις πισω απο τον μπροστινο σου, και τελευταια στιγμη κανεις τιμονιά για να βγεις αριστερα.

και αν μου πεις οτι το κανεις για να προλαβεις την προσπεραση, σημαινει οτι ο δρομος ειναι ανεπαρκης για να κανεις ΑΣΦΑΛΗ προσπεραση. αρα ρισκαρεις.

αν λοιπον κανεις μια κανονικη προσπεραση οπως την περιεγραψα παραπανω, το συστημα δεν θα σε κοψει ποτε.

 

τωρα για το οτι εισαι 100% σιγουρος οταν οδηγεις...ειναι μια απο τις διασημες ατακες ανθρωπων που εχουν τρακαρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος γιατί ο Ελληνας γνωρίζει τι κάνει.Αφού οδηγεί κάποια χρόνια οπως αυτός γουστάρει και δεν έχει τρακάρει σημαίνει οτι δεν πρόκειται να τρακάρει ποτέ.Είναι έμπειρος.Θέλει να ξε@@@@ώσει στο αυτοκίνητο.Ούτε έχει φάει 1 καλό πρόστιμο.Επίσης δεν χρειάζεται ασφάλεια.Είναι μέχρι να γίνει η στραβή και να του αλλάξει η ζωή,τότε θα βάλει μυαλό.Οι άλλοι όμως δεν φταίνε.(Η μήπως στα αρ@@@ια μας για τους άλλους)?

 

Μην γ@@@τε την λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος γιατί ο Ελληνας γνωρίζει τι κάνει.Αφού οδηγεί κάποια χρόνια οπως αυτός γουστάρει και δεν έχει τρακάρει σημαίνει οτι δεν πρόκειται να τρακάρει ποτέ.Είναι έμπειρος.Θέλει να ξε@@@@ώσει στο αυτοκίνητο.Ούτε έχει φάει 1 καλό πρόστιμο.Επίσης δεν χρειάζεται ασφάλεια.Είναι μέχρι να γίνει η στραβή και να του αλλάξει η ζωή,τότε θα βάλει μυαλό.Οι άλλοι όμως δεν φταίνε.(Η μήπως στα αρ@@@ια μας για τους άλλους)?

 

Μην γ@@@τε την λογική.

 

Παρόμοιες αντιδράσεις είχαμε και όταν εμφανίστηκε το ABS. Και πιο πριν είμαι σίγουρος ότι πολλοί γκρίνιαζαν με τη ζώνη και επιχειρηματολογούσαν για το κατα πόσο άχρηστη είναι. Θα ήταν περίεργο αν και με αυτό τώρα βλέπαμε θετικές αντιδράσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Είμαι υπέρ της χρήσης της τεχνολογίας αυτόματης πέδησης και οποιασδήποτε τεχνολογίας μπορεί να συμβάλει στην ασφάλεια! Οδηγώ περισσότερο από 15 χρόνια και -με τις παρανομίες που βλέπω να γίνονται καθημερινά στους δρόμους- είναι πολλές οι φορές που εύχομαι να μην χρεαζόταν να χρησιμοποιώ - οδηγώ αυτοκίνητο!!

  Έχω βαρεθεί να αισθάνομαι σαν εξωγήινος ή παράνομος επειδή τηρώ τον Κ.Ο.Κ. !! Και να υπάρχουν άνθρωποι που τον παραβιάζουν και θεωρούν ότι τον τηρούν, έχοντας παράπονο όταν κυκλοφορούν οδηγοί που τους εμποδίζουν τηρώντας τους κανόνες! Ειλικρινά νοιώθω τάση αποστροφής όταν συμβαίνει αυτό, όπως παρομοίως νοιώθω όταν αλλάζει η σημασία των λέξεων!

  Όταν η έννοια του καλού μεταφράζεται ως κακό και αντιστρόφως, όταν η λογική θεωρείται παραλογισμός και αντιστρόφως κλπ. Δεν θα ξεχάσω όσα καλώς έμαθα, επειδή κάποιοι μέσα από τις κακές συνήθειές τους τα έχουν ξεχάσει!

 

  Συμφωνώ με τα τεχνολογικά συστήματα που συμβάλλουν στην ασφάλεια, αλλά θέλω επίσης να εφαρμόζεται ο νόμος. Αν όχι από τους οδηγούς, τότε από τα όργανα ασφαλείας. Όχι μόνο για να συγκεντρωθούν χρήματα, αλλά και για να συνετίζονται όσοι "βαπτίζουν" συνήθειες και λέξεις όπως τους βολεύει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...