Προς το περιεχόμενο

Το FBI μπορεί να μη χρειαστεί την Apple για να ξεκλειδώσει το iPhone


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι το εξής: γιατί δεν δίνει το FBI το κινητό στην Apple να το ανοίξει, να πάρει τα αρχεία και να τα δώσει σε αυτούς χωρίς να τους ενημερώσει τον τρόπο που το έκανε και χωρίς να διακυνδινέυσουν καθόλου τα αρχεία του κοσμάκι... Έτσι ούτε η Apple θα δώσει τον τρόπο άρα ούτε την τεχνογνωσία στο FBI αλλά από την άλλη το FBI θα πάρει αυτό που θέλει δηλαδή τα αρχεία του τρομοκράτη... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι το εξής: γιατί δεν δίνει το FBI το κινητό στην Apple να το ανοίξει, να πάρει τα αρχεία και να τα δώσει σε αυτούς χωρίς να τους ενημερώσει τον τρόπο που το έκανε και χωρίς να διακυνδινέυσουν καθόλου τα αρχεία του κοσμάκι... Έτσι ούτε η Apple θα δώσει τον τρόπο άρα ούτε την τεχνογνωσία στο FBI αλλά από την άλλη το FBI θα πάρει αυτό που θέλει δηλαδή τα αρχεία του τρομοκράτη... 

φανταζομαι το εχουν σκεφτει αυτο

ισως φοβουντε οτι με καποιο τροπο θα διαρευσει ο τροπος που ξεκλειδώνουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και να μπορούν να το ξεκλειδώσουν απλά θα κοστίσει πολλά λεφτά από τους φορολογούμενους. Ή μέθοδος θα είναι ακριβή και χρονοβόρα απλά θέλουν ένα πατσάκι ώστε να ξεκλειδώνει αυτόματα. Αυτό κυνηγάνε κυριως, πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι το εξής: γιατί δεν δίνει το FBI το κινητό στην Apple να το ανοίξει, να πάρει τα αρχεία και να τα δώσει σε αυτούς χωρίς να τους ενημερώσει τον τρόπο που το έκανε και χωρίς να διακυνδινέυσουν καθόλου τα αρχεία του κοσμάκι... Έτσι ούτε η Apple θα δώσει τον τρόπο άρα ούτε την τεχνογνωσία στο FBI αλλά από την άλλη το FBI θα πάρει αυτό που θέλει δηλαδή τα αρχεία του τρομοκράτη... 

αυτο που θέλουμε ειναι να μη μπορεί ούτε η ίδια η apple να το ξεκληδώσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τα εχει κανει νταουλια η apple με το απαραβιαστο κλειδωμα, για το οτι πρεπει να βαλει τους καλυτερους της να δουλευουν για μερες ωστε να βρουνε τροπο να το ξεκλειδωσουν, αν το ξεκλειδωσουν θα ανοιξουν το κουτι της πανδωρας και θα βγουνε καρκινοι και διαφορες αλλες αρρωστιες και στο τελος θα βρει το FBI καποιον τυχαρπαστο που θα το ξεκλειδωσει;

 

Πραγματικα πολυ θελω να μην ειναι μουφα και να το ξεκλειδωσει αυτος ο καποιος, να δω που θα κρυφτει μετα ο cook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι υποστηρίζουν ότι η Apple τα'χει βρει με το FBI και έχει δώσει την πρόσβαση στα κρυφά (μέσω "ενός τρίτου ατόμου") για να μην διακινδυνεύσει την φήμη της, ας αναρωτηθούν το εξής. Είσαι μια εταιρεία που βγάζει δεκάδες δις κέρδη κάθε χρόνο επειδή πουλάς συσκευές που διαχειρίζονται τα δεδομένα των πελατών σου (κινητά, τάμπλετ, υπολογιστές, cloud κλπ.). Γνωρίζεις ότι επί της ουσίας το χρήμα προέρχεται από το γεγονός ότι οι πελάτες σου αποθηκεύουν τα δεδομένα τους στις συσκευές σου. Πείτε μου έναν λόγο, ΕΝΑΝ λόγο, για τον οποίος μια εταιρεία θα διακινδύνευε με τόση αφέλεια αυτή την κότα με τα χρυσά αυγά, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που δεν την υποχρεώνει κανένας νόμος? Αντιλαμβάνεστε περί τίνος πρόκειται όταν μιλάμε για μεγέθη όπως η Apple, Google κλπ? Νομίζετε ότι ιδρώνει το αυτί τους από τις δήθεν PR επιθέσεις και απειλές του FBI, όταν γνωρίζουν ότι (προς το παρόν τουλάχιστον) δεν υποχρεούνται από τον νόμο να δώσουν πρόσβαση

Μα γι αυτό γίνεται το δικαστήριο για να αλλάξει ο νόμος. Αλλά έστω και αλλάζει ο νόμος και ξεκλειδώνουν το αιφονι, ποσο πιστεύεις ότι θα χάσει η Αpple; Θα σταματήσουν οι πελάτες, νυν και μελλοντικοί, να αγοράζουν τα αιφονια, επειδή δεν τους παρέχεται η υποτιθεμενη ασφάλεια; Και πόσοι απο αυτούς που είναι κάτοχοι των iPhones γνώριζαν ότι υπήρχε αυτη η ασφάλεια και αν αυτό ήταν κριτήριο για να αγοράσουν το προϊόν.

Νομίζω ότι το FBI και γενικά η Αμερικανική κυβέρνηση θέλουν να τελειώνουν με το θέμα ασφαλεια και αυτά περί κότας με χρυσά αυγά, είναι για ευρεία κατανάλωση.Για να μην πούμε και την περίπτωση ότι το FBI ξεκλείδωσε ήδη το αιφινι και ήδη έχει πρόσβαση στα δεδομένα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι το εχουν σκεφτει αυτο

ισως φοβουντε οτι με καποιο τροπο θα διαρευσει ο τροπος που ξεκλειδώνουν.

Εγώ όταν άρχισε το θέμα είχα προτείνει το απλό. Με εντολή του ανώτερου δικαστηρίου της χώρας, μιας και πρόκειται για εγκληματική ενέργεια, να παρευρεθεί ένας της Apple που θα ξεκλείδωσει το αιφονι, ένας απο το FBI που θα διαβάσει το περιεχόμενο και δυο δικηγόροι απο τις δυο πλευρές. Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να διαρρεύσει το άνοιγμα διότι θα είναι άνθρωπος της Apple.

Άρα κάτι άλλο παίζει....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εμένα κάτι μου λεει οτι αυτό ήταν για να ακουσει ο κόσμος και κάτι αλλο συμβαίνει;

 

Π.χ.

ΕΚΔΟΧΗ Α: το fbi τα βρήκε με την apple (οχι πως τα ειχε χάσει) και ειπανε να βρουνε κάποιον να το κάνει. Ετσι και η φήμη της apple παραμένει ακέραια και το fbi παραμένει νικητης. Κατασταση win win

 

ΕΚΔΟΧΗ B: To fbi ξέρει οτι δε θα δικαιωθεί και με την παπαρα του τριτου, κερδίζει χρόνο. 

καλα τα λες μαν, το Α ειναι, και οι αμερικανοι για αλλη μια φορα θα τσιμπησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι υποστηρίζουν ότι η Apple τα'χει βρει με το FBI και έχει δώσει την πρόσβαση στα κρυφά (μέσω "ενός τρίτου ατόμου") για να μην διακινδυνεύσει την φήμη της, ας αναρωτηθούν το εξής. Είσαι μια εταιρεία που βγάζει δεκάδες δις κέρδη κάθε χρόνο επειδή πουλάς συσκευές που διαχειρίζονται τα δεδομένα των πελατών σου (κινητά, τάμπλετ, υπολογιστές, cloud κλπ.). Γνωρίζεις ότι επί της ουσίας το χρήμα προέρχεται από το γεγονός ότι οι πελάτες σου αποθηκεύουν τα δεδομένα τους στις συσκευές σου. Πείτε μου έναν λόγο, ΕΝΑΝ λόγο, για τον οποίος μια εταιρεία θα διακινδύνευε με τόση αφέλεια αυτή την κότα με τα χρυσά αυγά, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που δεν την υποχρεώνει κανένας νόμος? Αντιλαμβάνεστε περί τίνος πρόκειται όταν μιλάμε για μεγέθη όπως η Apple, Google κλπ? Νομίζετε ότι ιδρώνει το αυτί τους από τις δήθεν PR επιθέσεις και απειλές του FBI, όταν γνωρίζουν ότι (προς το παρόν τουλάχιστον) δεν υποχρεούνται από τον νόμο να δώσουν πρόσβαση?

Δε νομίζω ότι βγάζει δις γι'αυτό το λόγο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι το εξής: γιατί δεν δίνει το FBI το κινητό στην Apple να το ανοίξει, να πάρει τα αρχεία και να τα δώσει σε αυτούς χωρίς να τους ενημερώσει τον τρόπο που το έκανε και χωρίς να διακυνδινέυσουν καθόλου τα αρχεία του κοσμάκι... Έτσι ούτε η Apple θα δώσει τον τρόπο άρα ούτε την τεχνογνωσία στο FBI αλλά από την άλλη το FBI θα πάρει αυτό που θέλει δηλαδή τα αρχεία του τρομοκράτη... 

Διότι η κρυπτογράφηση δεδομένων γενικότερα δεν δουλεύει έτσι. Το "κλειδί" για την αποκρυπτογράφηση δεν το έχει ούτε το FBI, ούτε η Apple, παρά μόνο ο ίδιος ο χρήστης (μάντεψε τι είναι το Apple Key που βάζεις κάθε φορά που ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο ή κατεβάζεις ένα app από το App Store ;) ). 

Συνεπώς, ο μόνος τρόπος να αποκτήσει πρόσβαση το FBI στα δεδομένα των συσκευών της Apple είναι η τελευταία να τροποποιήσει τον κώδικα των συσκευών -  softwar-ικά που λέμε και στο χωριό μου - ώστε να δίνει πρόσβαση στις Federal Agencies μέσω κάποιου master key ή άλλου μηχανισμού. Εδώ προκύπτει το μέγα ζήτημα για την ασφάλεια των δεδομένων των χρηστών της Apple, καθώς όποιος έχει πρόσβαση στη κερκόπορτα θα μπορεί να τα διαβάζει (είτε αυτός είναι το FBI, είτε η ίδια η Apple, είτε ακόμα και κάποιος τρίτος αν διαρρεύσει η πρόσβαση αυτή). Καταστροφικό σενάριο για οποιαδήποτε εταιρεία. 

 

Μα γι αυτό γίνεται το δικαστήριο για να αλλάξει ο νόμος. Αλλά έστω και αλλάζει ο νόμος και ξεκλειδώνουν το αιφονι, ποσο πιστεύεις ότι θα χάσει η Αpple; Θα σταματήσουν οι πελάτες, νυν και μελλοντικοί, να αγοράζουν τα αιφονια, επειδή δεν τους παρέχεται η υποτιθεμενη ασφάλεια; Και πόσοι απο αυτούς που είναι κάτοχοι των iPhones γνώριζαν ότι υπήρχε αυτη η ασφάλεια και αν αυτό ήταν κριτήριο για να αγοράσουν το προϊόν.

Νομίζω ότι το FBI και γενικά η Αμερικανική κυβέρνηση θέλουν να τελειώνουν με το θέμα ασφαλεια και αυτά περί κότας με χρυσά αυγά, είναι για ευρεία κατανάλωση.Για να μην πούμε και την περίπτωση ότι το FBI ξεκλείδωσε ήδη το αιφινι και ήδη έχει πρόσβαση στα δεδομένα .

Προσωπικά θα επανεξετάσω, στο ενδεχόμενο που λες, αν θα συνεχίσω τη χρήση προϊόντων της Apple ή αν θα μεταβώ σε φθηνότερα προϊόντα αφού έτσι κι αλλιώς θα έχω αφαιρέσει από το cloud της Apple τα δεδομένα μου (οπότε πολλές υπηρεσίες της δεν θα τις χρησιμοποιώ, αφού θα είναι λιγότερο ασφαλή τα δεδομένα μου). Απο κει και πέρα τα υπόλοιπα που γράφεις ("Για να μην πούμε και την περίπτωση ότι το FBI ξεκλείδωσε ήδη το αιφινι και ήδη έχει πρόσβαση στα δεδομένα") τα θεωρώ απίθανα.

 

Δε νομίζω ότι βγάζει δις γι'αυτό το λόγο...

Φυσικά και βγάζει δις γι'αυτό. Σκέψου λίγο το επιχειρηματικό μοντέλο της Apple. Πουλάει συσκευές γιατί? Διότι έχει πλούσιο software που τα συνοδεύει (είτε μαμίσιο, είτε από τρίτους προγραμματιστές). Και τι κάνεις με αυτό το software? Αγοράζεις υπηρεσίες. Τα πάντα πλέον στο ιντερνετ είναι θέμα προσφοράς υπηρεσιών μέσω διαφόρων applications. Είτε είναι κοινωνική δικτύωση, είτε διασκέδαση, είτε μηνύματα και επικοινωνία, είτε μουσική, τα πάντα. Και αυτές οι εφαρμογές διαχειρίζονται δεδομένα με πολλούς τρόπους. Δεδομένα που παράγουν έσοδα άμεσα (βλέπε Google και διαφημίσεις ή Apple και Music Store), είτε έμμεσα (για να σερφάρεις ωραία και καλά στο FB θες iPhone ή κάποιο καλό Android, αλλά το FB σώζει πληροφορίες στο κινητό, οπότε θες και ασφάλεια δεδομένων. Το ίδιο με οτιδήποτε άλλο, email, websites, online backups, photos, sharing και δεν συμμαζεύεται).

 

Με άλλα λόγια, ποιος θα αγόραζε ποτέ ένα προϊόν που δεν μπορεί να διαχειριστεί πληροφορίες και δεδομένα χρηστών? Κανένας. Οι εταιρείες που το κάνουν καλύτερα απ' όλες (Google, Apple, Microsoft) είναι και οι κορυφαίες σε electronic products.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια, ποιος θα αγόραζε ποτέ ένα προϊόν που δεν μπορεί να διαχειριστεί πληροφορίες και δεδομένα χρηστών? Κανένας. Οι εταιρείες που το κάνουν καλύτερα απ' όλες (Google, Apple, Microsoft) είναι και οι κορυφαίες σε electronic products.

Έχεις εσύ την αίσθηση ότι ο μέσος χρήστης (ιδίως Apple προϊόντων) καταλαβαίνει τι είναι τα δεδομένα του και που πάνε; Ο μέσος χρήστης βλέπει ένα κουμπί "ανέβασε" στο fb και απλά ανεβάζει μία φωτογραφία! Δεν καταλαβαίνει ούτε που πάνε τα δεδομένα του, ούτε ποιος είναι υπεύθυνος γι αυτά.

 

Τη λύση την έχει πει ο Snowden εδώ και καιρό και προφανώς δεν είναι χαζοί να μην ξέρουν ότι μπορούν να παρακάμψουν (από hardware) τη διαδικασία του ξεκλειδώματος και να ανοίξουν τα δεδομένα του κινητού. Απλά παίζουν δύο σενάρια: είτε το FBI προσπαθεί να πείσει τον κόσμο ότι έχει όρια στο τι μπορεί να κάνει προκειμένου να γίνει μερικό damage control από το σκάνδαλο της NSA και να αισθάνεται ο μέσος Αμερικανός ότι έχει ιδιωτικότητα, είτε πράγματι η όλη μάχη γίνεται με σκοπό να επιβληθεί στις εταιρείες να εισάγουν κερκόπορτες στο λογισμικό για να κάνουν πιο εύκολα τη δουλειά τους.

 

Το ότι τόσο καιρό συζητιέται ένα ζήτημα που μπορεί να λυθεί πολύ εύκολα από την πρώτη μέρα, είναι μάλλον για τα μάτια του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...