Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για Νεογνούς Προγραμματιστές


Ts Cherryman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραίες συμβουλές.

Να σας ρωτήσω, με τα code boot camps τι παίζει γενικά; Αξίζει κάποιος νέος(ειδικά φοιτητής που είμαι εγώ) να επενδύσει time and effort σε κάτι τέτοιο; Υπάρχει πιστοποίηση ότι το έκανες και ξέρεις κάτι ή το λες ότι το έκανες και βασίζεσαι στο να ελέγξει κάποιος ότι ξέρεις;

 

Υπάρχει κάποια πιστοποίηση, αν και αυτή δεν παίζει σοβαρό ρόλο για να περάσεις ενα interview. Αυτό που αποκομίζεις απο τέτοια camps είναι η εξοικίωση με τις trendy τεχνολογίες, η απόκτηση κάποιων γνωριμιών, η εκπαίδευση σου πάνω στο πως να παρουσιάσεις τα skills σου κλπ.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει κάποια πιστοποίηση, αν και αυτή δεν παίζει σοβαρό ρόλο για να περάσεις ενα interview. Αυτό που αποκομίζεις απο τέτοια camps είναι η εξοικίωση με τις trendy τεχνολογίες, η απόκτηση κάποιων γνωριμιών, η εκπαίδευση σου πάνω στο πως να παρουσιάσεις τα skills σου κλπ.

Έχω μία γιγάντια λίστα με todos μόλις γυρίσω από διακοπές, έβαλα και αυτό :lol:

Δεν ξέρω αν αγχώνομαι τζάμπα και προσπαθώ να μάθω πολλά μόνος μου. Νομίζω πως είναι καλό που θέλω να εξερευνήσω τόσο πολύ αλλά δεν ξέρω αν θα με βγάλει σε καλό. Δεν μου αρκεί αυτό που μου δίνει η σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία γιγάντια λίστα με todos μόλις γυρίσω από διακοπές, έβαλα και αυτό :lol:

Δεν ξέρω αν αγχώνομαι τζάμπα και προσπαθώ να μάθω πολλά μόνος μου. Νομίζω πως είναι καλό που θέλω να εξερευνήσω τόσο πολύ αλλά δεν ξέρω αν θα με βγάλει σε καλό. Δεν μου αρκεί αυτό που μου δίνει η σχολή.

 

Η σχολή σου δίνει το έναυσμα για να προχωρήσεις σε πιο βαθειά γνώση του αντικειμένου, πράγμα που επιτυγχάνεται με μακρόχρονη ενασχόληση και συνεχές ψάξιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία γιγάντια λίστα με todos μόλις γυρίσω από διακοπές, έβαλα και αυτό :lol:

Δεν ξέρω αν αγχώνομαι τζάμπα και προσπαθώ να μάθω πολλά μόνος μου. Νομίζω πως είναι καλό που θέλω να εξερευνήσω τόσο πολύ αλλά δεν ξέρω αν θα με βγάλει σε καλό. Δεν μου αρκεί αυτό που μου δίνει η σχολή.

Δεν βρίσκω όμως δυστυχώς τίποτα άλλο πέρα απο HTML/CSS/JS σε bootcamp ή κάτι τέτοιο.. Πέρα από αυτό ειναι 10-12κ$ average λίγο που έχω ψάξει + οτι χρειαστείς εκεί.

Επειδή είμαι στην ίδια φάση με εσένα προσπαθώ να ακολουθήσω μια συμβουλή που μου έδωσαν. Τώρα που είναι νωρίς προσπάθησε να μάθεις "έννοιες" και όχι συγκεκριμένες γλώσσες ή τεχνολογίες γιατί όταν θα έρθει η ώρα να δουλέψεις μπορεί να μην είναι πλέον στην μόδα.

Πχ τώρα μέσα στο καλοκαίρι εγώ μαθαίνω αντικειμενοστρέφεια και μια εισαγωγή σε βάσεις,πράγματα που δεν είναι μεταβλητά δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...