Προς το περιεχόμενο

DVD Drive Δεν έχει ρεύμα


wassilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά.

 

Για κάποιο λόγο ενώ χθές το dvd drive στο pc μου δούλευε μια χαρά, σήμερα δεν ανοίγει και μέσα έχει ένα cd. Απ' ότι βλέπω δεν έχει καν ρευμα γιατί το λαμπάκι δεν αναβει. Υπάρχει κανας τρόπος να βγάλω το cd, δοκίμασα με το συνδετηρα στη τρυπα που έχει αλλά τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναδοκίμασε με συνδετήρα. Δεν το κάνεις καλά. Προσπάθησε το έστω και λίγο να ανοίξει. Μόλις τώρα άνοιξα 2 κιόλας.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρήσει οτι τα optical drive αν μείνουν αχρησιμοποίητα για πολύ καιρό (που αυτό συμβαίνει συνήθως) τότε κολλάει το tray και στην καλύτερη μπαινοβγαίνει με δυσκολία, στη χειρότερη δέν ανοίγει καθόλου.

 

Αν συμβεί το δεύτερο, τότε και με το συνδετήρα θα ανοίξει πολύ δύσκολα, γιατι έχει κολλήσει όλος ο μηχανισμός εσωτερικά. Θέλει ταυτόχρονο τράβηγμα στο πορτάκι με πένσα ή μυτοτσίμπιδο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλεισα χθες το pc και εβγαλα το cd πριν κανει boot τα windows. Μετά προσπάθησα να το ξανα βάλω αλλά παλι δεν ανοιγε. Σήμερα ανοιγει κανονικά. Δεν ξέρω τι παίζει (τωρα δουλεψε και το κολπο με τον συνδετηρα). Anyway μάλλον επειδη ειναι αχρησιμοποίητο πολύ καιρό και ειναι και αρκετά παλιό κάνει τα κόλπα του.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκει που τερματισε ο συνδετηρας και πιστευεις οτι εσπρωξες αρκετα,εκει θελει περισσοτερο σπρωξιμο για να ανοιξει.

Καλη ειναι και η υποβοηθηση με ενα τσιμπιδακι τραβωντας προς τα εξω ταυτοχρονα οπως λεει και ο fubar.

Ειδα οτι εκανες δουλεια,πληροφοριακα ειναι τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...