Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ Κεντρο ιπποδρομου και VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Και γιατί δηλαδή να μην συγκρίνουμε ελληνικές υποδομές με τον υπόλοιπο κόσμο; Δεν ζούμε και στην Ουγκάντα. Ευρωπαϊκή χώρα είναι η Ελλάδα γαμώ το στανιό μου. Γιατί έχουμε συμβιβαστεί με την μετριότητα στα πάντα; Στο κάτω-κάτω της γραφής όπως σκάβει ο αμερικάνος τους δρόμους έτσι σκάβουμε κι εμείς. Δεν έχουμε την απαίτηση να υπάρχει vdsl και στο τελευταίο χωριό, αλλά διάολε, γιατί να μην μπορώ να έχω 1Gbit γραμμή με κόστος στα €100-€200 το μήνα μέσα στην Αθήνα; Κι όταν λέμε 50, 100, 200, 1000 Mpbs εννοούμε download και upload. Όχι την ελληνική πατέντα που σου δίνουν 100 download και 10 upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 397
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
19 minutes ago, elorant said:

Στο κάτω-κάτω της γραφής όπως σκάβει ο αμερικάνος τους δρόμους έτσι σκάβουμε κι εμείς

Πως το εννοείς αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εννοώ ότι όπως σκάβουν αυτοί τους δρόμους για να περάσουν οπτική ίνα έτσι σκάβουμε κι εμείς. Τα ίδια μηχανήματα χρησιμοποιούμε. Τις ίδιες τεχνολογίες. Δεν είναι ότι αυτοί σκάβουν με μηχανήματα κι εμείς με τα μουλάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, elorant said:

Εννοώ ότι όπως σκάβουν αυτοί τους δρόμους για να περάσουν οπτική ίνα έτσι σκάβουμε κι εμείς. Τα ίδια μηχανήματα χρησιμοποιούμε. Τις ίδιες τεχνολογίες. Δεν είναι ότι αυτοί σκάβουν με μηχανήματα κι εμείς με τα μουλάρια.

Ίδιους φόρους/εισφορές/γραφειοκρατία κτλπ έχουμε όμως? Τι επιδοτήσεις έχουμε εδώ και τι στο εξωτερικό, με πόσο δανείζονται οι επιχειρήσεις μας και με πόσο στο εξωτερικό?

Άλλο να είναι φιλική η χώρα σε τέτοιες επενδύσεις κι άλλο να συμβαίνει αυτό που βλέπουμε με την Inalan στο Γαλάτσι...

Αν βλέπει ο πάροχος ότι βγαίνει πιο δύσκολα η απόσβεση ή το κέρδος, γιατί να επενδύσει ή πόσο μάλλον να "τρέξει" πιο γρήγορα την επένδυση?

 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά εντάξει, αυτό το παραμύθι το έχω ακούσει πολλές φορές-και το έχω πει κι ο ίδιος αρκετές. Αλλά δεν ευθύνεται η γραφειοκρατία για την στρέβλωση της αγοράς. Το κόστος της γραφειοκρατiας στην τελική είναι μια κι έξω. Από εκεί και πέρα έχεις τα λειτουργικά σου έξοδα. Κι έρχεσαι τώρα και μου δίνεις με παγκόσμια πρωτοτυπία οπτική ίνα όπου το upload είναι το 1/10 του download. Δηλαδή ουσιαστικά μου λες πάρτη μόνο για ιδιωτική χρήση. Αν θες upload έλα να σε αρμέξω με τις μισθωμένες. Ή που πληρώνεις τα 200MB όσο πληρώνουν στο εξωτερικό το γιγαμπίτ. Ή που οι τιμές για mobile Internet στην Ελλάδα είναι πολλαπλάσιες του εξωτερικού.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Ορθογραφικά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δεν σκάβουμε οπως σκάβει ο Αμερικανός και ο Ευρωπαίος και εκει λάθος σκάβουμε, για αυτό αν δεις FTTH να μου γράψεις

Για κάντο μας λιανά. Δηλαδή τι διαφορετικό κάνουν τα δικά μας τζιμάνια; Στο πατρικό μου που σκάβει η Wind έχουν φέρει την οπτική μέχρι την είσοδο κάθε πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, elorant είπε

Για κάντο μας λιανά. Δηλαδή τι διαφορετικό κάνουν τα δικά μας τζιμάνια; Στο πατρικό μου που σκάβει η Wind έχουν φέρει την οπτική μέχρι την είσοδο κάθε πολυκατοικίας.

Αν έχουν φέρει οπτική ινα στο σπιτι σου ποιο το πρόβλημα.

Τέλος πάντων τα δικτυα οπτικών ινων στο ftth ειναι οπως περιπου το φυσικό αέριο(αν εχεις δει) η ινα περνά απο τον δρόμο και σε καθε κτίριο  τραβιέται μια ινα στο τοιχο οπου απο εκει παιρνουν τα διαμερισματα, ουτε εξοπλισμός vdsl σε καμπίνες, ουτε μπαταρίες, ρεύματα κλπ, είμαστε τεχνολογικά στην προηγούμενη γενιά δικτύωσης

Κάτι σαν το αποτυχημένο dialup. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το πρόβλημα μου είναι αφενός το πολύ χαμηλό upload αυτών των συνδέσεων, τουλάχιστον για την Wind που γνωρίζω, κι αφετέρου ότι με βάση τα τιμολόγια που δίνουν για τα 100-200 Mbps υποψιάζομαι ότι αν χρειαστείς να πάρεις 1Gb οι τιμές θα είναι απλησίαστες. Την ίδια στιγμή από εταιρεία hosting στην Λιθουανία που νοικιάζω servers μου δίνουν 1Gb unmetered με €130/μήνα. Αν μπορούσαμε να έχουμε συνδέσεις 1Gb με κόστος μέχρι ας πούμε €200 πολλές επιχειρήσεις θα γλύτωναν σοβαρά λεφτά που πληρώνουν τώρα σε servers στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

On 10/07/2018 at 20:44, elorant said:

Και γιατί δηλαδή να μην συγκρίνουμε ελληνικές υποδομές με τον υπόλοιπο κόσμο; Δεν ζούμε και στην Ουγκάντα. Ευρωπαϊκή χώρα είναι η Ελλάδα γαμώ το στανιό μου. Γιατί έχουμε συμβιβαστεί με την μετριότητα στα πάντα; Στο κάτω-κάτω της γραφής όπως σκάβει ο αμερικάνος τους δρόμους έτσι σκάβουμε κι εμείς. Δεν έχουμε την απαίτηση να υπάρχει vdsl και στο τελευταίο χωριό, αλλά διάολε, γιατί να μην μπορώ να έχω 1Gbit γραμμή με κόστος στα €100-€200 το μήνα μέσα στην Αθήνα; Κι όταν λέμε 50, 100, 200, 1000 Mpbs εννοούμε download και upload. Όχι την ελληνική πατέντα που σου δίνουν 100 download και 10 upload.

russia πηγα στην μεση του πουθενα σε κατι χωρια με 4-5 ξενοδοχεια 7-8 ταβερνες και ειχαν Fiber.απλα η μονη διαφορα οτι την περνανε εναερια και οχι υπογεια. το 100/10 ειναι πολυ απλα για να μην διακοπτει ο κοσμος τα μισθωμενα που εχουν πολλαπλασιες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες. Προς ενημερωση οσων ενδιαφερονται περι Ρεντη-Μοσχατου, ενημερωση λεει οτι εργασιες για VDSL τελειωνουν στο τελος σεπτεμβρη. Οσοι μενετε τριγυρω θαχετε δει τα συνεργεια. Για καλλιθεα που ρωτησα το συνεργειο οι ανθρωποι γελουσαν. Μου λεει ρε φιλε μαυτον το δημαρχο ποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, musedoubler είπε

Καλησπερα παιδες. Προς ενημερωση οσων ενδιαφερονται περι Ρεντη-Μοσχατου, ενημερωση λεει οτι εργασιες για VDSL τελειωνουν στο τελος σεπτεμβρη. Οσοι μενετε τριγυρω θαχετε δει τα συνεργεια. Για καλλιθεα που ρωτησα το συνεργειο οι ανθρωποι γελουσαν. Μου λεει ρε φιλε μαυτον το δημαρχο ποτε. 

Το έργο έχει τελειώσει στην Καλλιθέα και εχει παραδοθεί, εκτος κάποιων εξαιρέσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στον Ταύρο που είναι δήμος Μοσχάτου έχουν περάσει γραμμές παντού. Μένει να στήσουν τις καμπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2018 στις 8:29 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Το έργο έχει τελειώσει στην Καλλιθέα και εχει παραδοθεί, εκτος κάποιων εξαιρέσεων

Τοτε γιατι οι παροχοι δεν δινουν? εχω 10 ατομα γυρω γυρω στην καλλιθεα και μονο 2 μπορουν 50/5 vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...