Προς το περιεχόμενο

Apple: Αναμένεται να κυκλοφορήσει νέα και λεπτότερα Macbooks 13 και 15 ιντσών τον Ιούλιο


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πω πω το ατιμο το air τοσα χρονια παλιοτερο και με bezel και παλι φαινεται ομορφοτερο και κανει το αλλο να μοιαζει φτηνιαρικο

Συμφωνώ, αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από αυτά που έχω διαβάσει για το macbook 12 ικανοποιεί τις προσδοκίες του.

Είναι ένα πανάλαφρο και μικρό laptop, αρκετά ισχυρό για τις περισσότερες λειτουργίες που το χρειάζεσαι (π.χ. για εμένα σαν web developer) και από την άλλη έχει υπέροχη οθόνη και ένα πληκτρολόγιο που οι περισσότεροι έχουν γράψει οτι μετά από καιρό το συνηθίζεις και είναι μια χαρά.

Η μια θύρα για εμένα δε θα ήταν πρόβλημα. Μάλιστα με τον τρόπο που λειτουργώ το laptop θα ήταν ακόμα καλύτερο. Υπάρχουν πολυθύρες που σου επιτρέπουν με ένα καλώδιο να  έχεις τα πάντα. Sd κάρτες,  hmdi usb κτλ.

 

Για μένα το μεγαλύτερο μείον είναι οτι είναι όλα ενσωματωμένα. Δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα. Μπαταρία, μνήμη δίσκο τίποτα. Αυτό είναι μεγάλο αρνητικό και είναι μια τάση που ακολουθούν πολλές εταιρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από αυτά που έχω διαβάσει για το macbook 12 ικανοποιεί τις προσδοκίες του.

Είναι ένα πανάλαφρο και μικρό laptop, αρκετά ισχυρό για τις περισσότερες λειτουργίες που το χρειάζεσαι (π.χ. για εμένα σαν web developer) και από την άλλη έχει υπέροχη οθόνη και ένα πληκτρολόγιο που οι περισσότεροι έχουν γράψει οτι μετά από καιρό το συνηθίζεις και είναι μια χαρά.

Η μια θύρα για εμένα δε θα ήταν πρόβλημα. Μάλιστα με τον τρόπο που λειτουργώ το laptop θα ήταν ακόμα καλύτερο. Υπάρχουν πολυθύρες που σου επιτρέπουν με ένα καλώδιο να  έχεις τα πάντα. Sd κάρτες,  hmdi usb κτλ.

 

Για μένα το μεγαλύτερο μείον είναι οτι είναι όλα ενσωματωμένα. Δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα. Μπαταρία, μνήμη δίσκο τίποτα. Αυτό είναι μεγάλο αρνητικό και είναι μια τάση που ακολουθούν πολλές εταιρίες.

Ε καλα το να μην εχεις μια επιπλεον usb θυρα ειναι πολυ αρνητικο και το ποιο αρνητικο ειναι η λογικη με την οποια τις αφαιρεσαν -με το ετσι θελω- ...επειδη θελουν να περασουν το δικο τους...Δεν ειναι ολοι υπερ των ασυρματων τεχνολογιων ουτε δουλευουν παντα οπως πρεπει..

 

Ο ssd δεν αλλαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω το ατιμο το air τοσα χρονια παλιοτερο και με bezel και παλι φαινεται ομορφοτερο και κανει το αλλο να μοιαζει φτηνιαρικο

 

Η δεν τα έχεις δει από κοντά και λες ότι να ναι η απλά εθελοτυφλείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεν τα έχεις δει από κοντά και λες ότι να ναι η απλά εθελοτυφλείς...

 

 

Προσωπικα παντως ακουγα ακουγα για το dell xps 13 μεχρι που πριν καμμια βδομαδα το ειδα στα mediamarkt..

Ωραιο χωρις bezel αλλα μεχρι εκει... Περα απ αυτο δεν εχει τιποτα αλλο εντυπωσιακο.. Εχω δει και πιο εντυπωσιακα dell..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα παντως ακουγα ακουγα για το dell xps 13 μεχρι που πριν καμμια βδομαδα το ειδα στα mediamarkt..

Ωραιο χωρις bezel αλλα μεχρι εκει... Περα απ αυτο δεν εχει τιποτα αλλο εντυπωσιακο.. Εχω δει και πιο εντυπωσιακα dell..

Ενταξει η τοπ σειρα της ειναι  τι πιο εντυπωσιακο εχεις δει εκτος απο τα allienware που ειναι "gaming".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι θα είναι σαν τo iPhone 6S+ δηλαδή γύρω γύρω καμπυλωτό, ή σαν την θύρα USB Type-C. Επίσης θα πάρει κάποια στοιχεία ή μάλλον "αντιγράψει" στο άνοιγμα της οθόνης από το Surface Book https://www.microsoft.com/surface/en-us/devices/surface-book

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει η τοπ σειρα της ειναι  τι πιο εντυπωσιακο εχεις δει εκτος απο τα allienware που ειναι "gaming".

Τα προηγουμενα xps ηταν πιο ωραια κατα τη γνωμη μου.. Επισης καποια απ τα alienware οπως ειπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προηγουμενα xps ηταν πιο ωραια κατα τη γνωμη μου.. Επισης καποια απ τα alienware οπως ειπες.

Τα προηγουμενα ρε συ ηταν τεραστια  οπως αυτο που εχω εγω  με 17αρα οθονη και την μεγαλη μπαταρια δεν ειναι καν φορητο ,το ιδιο ισχυει  και για τα allien   αλλα εκει παει στο διαολο  εχει αλλον σκοπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προηγουμενα ρε συ ηταν τεραστια  οπως αυτο που εχω εγω  με 17αρα οθονη και την μεγαλη μπαταρια δεν ειναι καν φορητο ,το ιδιο ισχυει  και για τα allien   αλλα εκει παει στο διαολο  εχει αλλον σκοπο .

 To προηγουμενο xps 13 ηταν ναι μεν μεγαλυτερο αλλα για μενα πιο ομορφο.

Αυτο δε ξερω, ναι μεν χωρις bezel ειναι πιο μαζεμενο αλλα εχει χασει τη στιβαροτητα του. 

Ισως μ αρεσε περισσοτερο η συμπαγης αισθηση των προηγουμενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος Macbook Air 13" και είμαι γενικά ικανοποιημένος. Λόγω διαφορών με τα windows PC που χρησιμοποιώ πολλές ώρες την ημέρα θα σκεφτόμουν άνετα το επόμενο laptop μου να είναι ένα dell xps 15. Αυτό που με κρατάει στον mac όμως είναι το θεϊκό trackpad του!

Ακόμα και όταν έβαλα bootcamp win 8.1 στο macbook air  to scrolling ήταν απαράδεκτο άσε που δεν υποστηρίζει το 3-finger drag gesture που σου επιτρέπει να κάνεις όλες τις δουλειές σου μόνο με το ένα χέρι.

Ξέρει κανείς αν προσφέρει παρόμοια εμπειρία trackpad το dell xps; Σε όσα windows laptop έχω δοκιμάσει το trackpad μου φαινεται αρχαιο σε σχεση με του macbook.

 

on topic: μακάρι να δώσει η apple 15" ultrabooks στον λαό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς τους προλαλήσαντες

 

ρε παιδιά αφού αντέγραψαν το σχήμα σταγόνας του macbook air τι ψάχνετε τώρα

τα άλλα που λέτε περί λεπτού bezel κλπ κλπ τρικ είναι και το γνωρίζετε όπως και οι κατά καιρούς διαφημιστικές π@π@ριες της apple περί retina και το καλύτερο μέγεθος τηλεφώνου 

απλά τα άλλα  δεν παίζουν mac os x οπότε  λέμε για να λέμε όποιος βολεύετε με παράθυρα έχει πλέον όμορφα παράθυρα 

ευτυχώς που υπάρχει και η apple γιατί τα λάπτοπ θα ήταν ακόμη σαν ντουλάπια για το μέλλον βλέπουμε 

αν και άσχετο στις 9.7" το ipad pro έγραψε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τόση ώρα και δεν καταλαβαίνω... Άλλο το mbp, άλλο το air, άλλο το mb 12 και άλλο τα surface, xps κτλ. Το καθένα προορίζεται για άλλη δουλειά. Το ότι έχουν αλληλοεπικαλύψεις (πχ όλα κάνουν browsing) δε σημαίνει ότι πρέπει να τα συγκρίνουμε. Επίσης εύχομαι να μην εξαφανιστούν τα mbp ή τα air, μόνο και μόνο επειδή συμφέρει τη γραμμή παραγωγής της Foxconn. Εάν κάποιοι βολεύεστε με ipad που τρέχει OSX, καλά τα λέτε και γω μαζί σας. Αλλά το να εξαφανιστούν οι άλλες σειρές και ειδικά τα mbp δεν είναι πρόοδος. Προσωπικά εύχομαι να μην πάει προς τα εκεί η αγορά. Εμένα ας πούμε μου λείπει το 17άρι το mbp και τώρα ενημερώθηκα ότι δεν μπορώ να βρω επίσημη μπαταρία για το δικό μου αφού είναι πια vintage. Πολύ θα ήθελα λοιπόν ένα ωραίο 16άρι ή 17άρι mbp με retina μικρά bezel και πάχος κάτω από μία ίντσα. Και αν αυτό που περιγράφω ακούγεται ξαναζεσταμένο ψωμί ε και; Για ποιο λόγο να χαλάσει κάτι τέλειο στο όνομα της εξέλιξης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και είπα για μπαταρία ξέρει κανείς από που μπορώ να προμηθευτώ αξιόπιστη μπαταρία για το mid 2010 17 inch mbp μου; Ξέρω είμαι off topic τώρα αλλά pls!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...