Προς το περιεχόμενο

Wordpress translate ανάλογα με την IP


trendkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ξέρει κάποιος κανένα wordpress plugin που να κάνει μετάφραση της σελίδας ανάλογα με την ip του εκάστοτε επισκέπτη;

 

πχ

Μπαίνει άγγλος->μεταφράζεται στα αγγλικά, μπαίνει γάλλος με γαλλική ip -> μεταφράζεται στα γαλλικά κ.ο.κ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις μετάφράση on the fly; Δε νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο, αν αυτό εννοείς. Ή πιο συγκεκριμενα γίνεται αλλά θα έχεις μια μετάφραση στο περίπου επιπέδου google translate.

Αν εννοείς να έχεις έτοιμη τη σελίδα μετεφρασμένη σε αυτές τις γλωσσες και να προσπαθείς να καταλάβεις απο που είναι ο επισκέπτης σου για να του σερβίρεις την αντίστοιχη σελίδα, ε αυτό γίνεται. Με κώδικα τουλάχιστον σίγουρα και με τη βοήθεια του apache, απο wordpress plugin δε ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν εννοείς να έχεις έτοιμη τη σελίδα μετεφρασμένη σε αυτές τις γλωσσες και να προσπαθείς να καταλάβεις απο που είναι ο επισκέπτης σου για να του σερβίρεις την αντίστοιχη σελίδα, ε αυτό γίνεται. 

 

Αυτό ακριβώς ψάχνω αλλά σε wp-plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει plugin δε γνωρίζω - φυσικά μπορείς να το γκουγλάρεις- αλλά ξέρω ότι για να βρίσκεις την ip θα πρεπει να εγγραφείς και να πληρώνεις ένα κάποιο ποσό για να κάνεις χρήση της geoip database. Η δωρεάν λύση δε νομίζω να είναι τόσο ενημερωμένη όσο χρειάζεται για καθημερινή χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wpml, αν θυμάμαι καλά, σου δίνει αυτή την επιλογή. Το θέμα είναι το κατά πόσο είναι σωστό αυτό. Εννοώ ότι κάποιος που είναι πχ στη Βραζιλία και μπαίνει από εκεί, δε σημαίνει ότι καταλαβαίνει Πορτογαλικά... Μπορεί απλά να κάνει διακοπές κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To WPML σου δινει τετοια επιλογη. Κανει αυτοματα αναγνωριση τη χωρα επισκεψης και του εμφανιζει το καταλληλο content. Μπορεις να το τσεκαρεις και μονος σου με καποιο proxy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...