Προς το περιεχόμενο

Στα 270 εκατομμύρια οι συνολικές εγκαταστάσεις των Windows 10 μέσα σε 8 μήνες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρούλα είναι τα 8.1, δεν βλέπω κανέναν λόγο να πάω (στο μηχάνημα της γυναίκας μου) στα 10ρια... που ουσιαστικά είναι ΛΙΓΟ (καλύτερα) 7άρια και πολύ καλύτερα (ανανεωμένα) 8άρια!!!

...Άστε δε, που τα "10άρια" δεν υποστηρίζουν ένα σορό (παλιότερες) συσκευές κτλ.

 

Μέχρι να βγάλουν ΟΝΤΩΣ ΝΕΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ, θα παραμείνω με τα 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καταλαβαίνω γιατί "τρώγεστε".

Αυτό που βλέπω είναι ότι ΟΛΟΙ μιλάτε για τα 3 ίδια λογισμικά.

Windows XP

Windows 7

Windows 10

 

Τα XP κακά τα ψέματα φτιάχτηκαν για το τότε hardware οπότε λογικό είναι να είναι πανάλαφρα, με τα αντίστοιχα ελαττώματα βέβαια (βλέπε TRIM/DirectX/64bit)

 

Windows 7...Βελτιωμένα vista.Φοβερή υποστήριξη από όλους γι αυτό και τα δουλεύουμε ακόμα...

 

Windows 10...Φαίνεται ξεκάθαρα ότι η Microsoft θέλει να φτιάξει ένα οικοσύστημα (Desktop/Laptop/Mobile) το αν θα το πετύχει είναι άλλο θέμα...Σαν υποστήριξη από προμηθευτές δεν είναι και σαν windows 7...(Βλέπε κατασκευαστές λάπτοπ που πρότειναν να μην κάνουμε update).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πως γινεται σε μηχανημα που ετρεχε παντα windows 7, να μη μπορω να τα εγκαταστησω πλεον, μου το εξηγει καποιος? Δοκιμασα 5 διαφορετικες εκδοσεις (του θειου).

 

Εβαλα λινουξ. Τι να κανω? Αντιστεκομαι με τον τροπο μου.

 

Κανε μωρη google το θαυμα σου! Βγαλε ενα λειτουργικο για το πισι. Κι αν δε θες.... Στηριξε κατι ταλαιπορους που προσπαθουν να κανουν port το android στο pc.

 

GOOOOOGLE, MAΣ ΤΑ ΠΡΙΖΟΥΝΕ ΟΙ ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ ΤΗΣ MICROSOFT,  καθε μηνα ανακοινωνουν νουμερα.

Oι σιχαμενοι... με το ζορι να αναβαθμισουμε.

ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΡΕΕΕΕΕ.

 

Μιλαμε για εντονα ψυχολογικα ετσι; Εβαλες εκδοσεις του θειου και θες και απαντηση. Μαλλον φταιει η κακια η microsoft που εκανε βουντου στον υπολογιστη σου επειδη σε παρακολουθει. Η google αντ'αυτου, δε παρακολουθει κανεναν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι αν δεν υπήρχαν οι brainwashed cavepeople των xp/7 που φοβούνται να μεταβούν από το last decade στο σήμερα τα νούμερα θα ήταν διπλάσια.

 

If it works, leave it alone.

 

 

Windows 10, επιτέλους ένα λειτουργικό σοβαρό, σταθερό, γρήγορο και ασφαλές!

 

Το alpha testing τους μόλις πρόσφατα ολοκληρώθηκε. Όταν ολοκληρωθεί και το beta testing θα το δούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το alpha testing τους μόλις πρόσφατα ολοκληρώθηκε. Όταν ολοκληρωθεί και το beta testing θα το δούμε.

 

Εάν ήταν έτσι όλες οι alpha εκδόσεις λογισμικού θα ήμασταν όλοι πολύ περισσότερο ευχαριστημένοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι ειναι pre-alpha. Σε λιγο θα γινουμε alpha testers . Σε 2 χρονια η full εκδοση.

 

Επαναλαμβανω παντως οτι κανενας δεν υποχρεουται να εγκαταστησει τα Windows 10. Για καποιους οντως ειναι αχρειαστα και η δουλεια γινεται και με Win 7 (για τα ΧΡ δε θα πω κατι , διοτι ειναι πλεον μεσα στις "τρυπες" και στα κενα ασφαλειας - ξεφραγο αμπελι κοινως- ασχετα με το 64/32 bit της υποθεσης , οπου το πρωτο δεν υπαρχει καν καλα καλα ). 

 

Αυτοι που τα σιχαθηκαν επειδη ειναι κακα και μας παρακολουθουν , και δεν εχουν και Drivers (λες και φταινε τα Windows που δε γραφουν Drivers γιατι σου λενε , αν θες νεο λειτουργικο , παρε το νεο μας εκτυπωτη inkjet σουπερντουπεριδη και δε θα χασεις), ας μεινουν με τα 7, ουτε ανθρωπους των σπηλαιων θα τους πω, ουτε τιποτα, αλλα αν δεν εχουν ιδεα για ποιο λογο βριζουν τα 10ρια, καλυτερα ας σωπασουν. 

Καλησπερα σας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αφαιρεί αυτούς που τα έβαλαν και τα ξηλωσαν μετα, έτσι δεν είναι;

Κρίνοντας από το ποσοστό τους (όχι απο το netmarketshare που έχει τον IE με >50% ξερω γω) και μέρα απο την τόσο επιθετική πολιτική που στα χώνει στο λαιμό, δε θα τα λεγα επιτυχημένα.

Πάντως είναι πολύ καλό OS, προσωπικά έχω θέμα με το spying και τη νέα πολιτική της MS πάνω σ αυτό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αφαιρεί αυτούς που τα έβαλαν και τα ξηλωσαν μετα, έτσι δεν είναι;

Κρίνοντας από το ποσοστό τους (όχι απο το netmarketshare που έχει τον IE με >50% ξερω γω) και μέρα απο την τόσο επιθετική πολιτική που στα χώνει στο λαιμό, δε θα τα λεγα επιτυχημένα.

Πάντως είναι πολύ καλό OS, προσωπικά έχω θέμα με το spying και τη νέα πολιτική της MS πάνω σ αυτό

Λεει για τις εγκαταστασεις, οχι τις ενεργοποιησεις. Μπορει ενεργοποιησεις να ειναι 300+ εκατ. I suppose.

 

Εκτος του οτι αφαιρουνται, τα περισσοτερα, γιατι ειστε ολοι μα ολοι τοσο σιγουροι οτι δε συνεβαινε το ιδιο στα παλιοτερα Windows ? 

Σα να μου λες εχω Android αλλα με χαλαει η πολιτικη της Google, λες και δε την ξεραμε απο πριν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ήταν έτσι όλες οι alpha εκδόσεις λογισμικού θα ήμασταν όλοι πολύ περισσότερο ευχαριστημένοι..

 

Δηλαδή εσύ που υποθετικά τώρα είσαι περισσότερο ευχαριστημένος, σύντομα με την beta έκδοση θα βρεθείς στον παράδεισο, ενώ όταν το OS θα είναι πια έτοιμο για πραγματική heavy αξιόπιστη καθημερινή χρήση (αν θα είναι ποτέ), θα περάσεις σε κατάσταση εξαπτέρυγου τουλάχιστον.

 

Εγω νομιζω οτι ειναι pre-alpha. Σε λιγο θα γινουμε alpha testers . Σε 2 χρονια η full εκδοση.

 

2 χρόνια; Αισιόδοξο σε βρίσκω. Τα Windows 8.1, που κυκλοφόρησαν το 2013 μέχρι σήμερα 3 χρόνια μετά (!) πετάνε BSOD, μπλε οθόνες κοινώς, στο ξεκάρφωτο τελείως με αποτέλεσμα βίαιη επανεκκίνηση χωρίς καν προειδοποίηση. Δεν κάνω πλάκα, δείτε στις εικόνες του google irql not less or equal για του λόγου το αληθές. 3 χρόνια μετά, επαναλαμβάνω.

 

Δεν ισχυρίζομαι φυσικά ότι η κατάσταση αυτή είναι αδικαιολόγητη και χωρίς εξηγήσεις. Ούτε ότι δεν υπάρχουν λύσεις και workarounds. Αυτό που είναι αδικαιολόγητο και χωρίς εξηγήσεις είναι τα πανηγύρια ορισμένων που έτυχε (διότι περί καθαρής σύμπτωσης πρόκειται) να δουλεύουν χωρίς προβλήματα στο μηχανάκι τους και νομίζουν ότι αυτό συμβαίνει με όλους.

1459327514144925084.jpg

 

Windows 3.1 Is Still Alive, And It Just Killed a French Airport

By Pierre Longeray

November 13, 2015 | 2:30 pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ που υποθετικά τώρα είσαι περισσότερο ευχαριστημένος, σύντομα με την beta έκδοση θα βρεθείς στον παράδεισο, ενώ όταν το OS θα είναι πια έτοιμο για πραγματική heavy αξιόπιστη καθημερινή χρήση (αν θα είναι ποτέ), θα περάσεις σε κατάσταση εξαπτέρυγου τουλάχιστον.

 

Όπως είπα,εάν τα υπόλοιπα λογισμικά σε "alpha" είναι απροβλημάτιστα όπως τα win10,τότε θα ήταν εξαιρετικά...

 

Btw για τα λοιπά:Μπελαλίδικα επαγγελματικά προγράμματα τρέχω σε win10 από τότε που βγήκαν(στο λάπτοπ) και κρασάρισμα δεν έχω φάει.Δεν ξέρω κανέναν προσωπικά που έχει φάει κρασάρισμα στα 10.Μόνο ιστορίες έχω ακούσει στα φόρουμς.

Δύο τινά συμβαίνουν, είτε όλος ο κύκλος μου κάποιων δεκάδων ατόμων είναι υπερ-τυχεροί του τζόκερ,είτε παίζει παπάς από τις ιστορίες τρόμου για τις μπλε οθόνες,είτε ξεκατινιάζουν τα μηχανήματα τους και κατηγορούν τα 10αρια. 

Διαλέγεις και παίρνεις.

Προσωπικά τελευταία φορά που είχα κρασάρισματα σε win μηχάνημα ήταν στα win8(όχι 8.1) όταν είχα το παλιό λάπτοπ με 2Gig Ram και έναν άθλιο AMD E1...Από τότε(αρχές 2011) δεν μου έχει τύχει τίποτα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο να χρησιμοποιείς xp ακόμα βρίσκω λογική μόνο αν τρέχεις προγράμματα που ναι συμβατά με xp ή έχεις πολύ παλιό υπολογιστή.

Έχω βάλει 10αρια σε 20+ υπολογιστές που έτρεχαν 7αρια και όλα τρέχουν πιο γρήγορα και σταθερά αν εξαιρέσεις ένα laptop που χαν θέματα οι drivers του ασύρματου προσαρμογέα και πέταγε μπλε οθόνες και λύθηκε με την ενημερωμένη εκδοσή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

2 χρόνια; Αισιόδοξο σε βρίσκω. Τα Windows 8.1, που κυκλοφόρησαν το 2013 μέχρι σήμερα 3 χρόνια μετά (!) πετάνε BSOD, μπλε οθόνες κοινώς, στο ξεκάρφωτο τελείως με αποτέλεσμα βίαιη επανεκκίνηση χωρίς καν προειδοποίηση. Δεν κάνω πλάκα, δείτε στις εικόνες του google irql not less or equal για του λόγου το αληθές. 3 χρόνια μετά, επαναλαμβάνω.

 

Δεν ισχυρίζομαι φυσικά ότι η κατάσταση αυτή είναι αδικαιολόγητη και χωρίς εξηγήσεις. Ούτε ότι δεν υπάρχουν λύσεις και workarounds. Αυτό που είναι αδικαιολόγητο και χωρίς εξηγήσεις είναι τα πανηγύρια ορισμένων που έτυχε (διότι περί καθαρής σύμπτωσης πρόκειται) να δουλεύουν χωρίς προβλήματα στο μηχανάκι τους και νομίζουν ότι αυτό συμβαίνει με όλους.

 

Το γεγονός οτι το BSOD σημαινει κατι σε hardware , συνηθως, προβλημα, δε σου λεει κατι; Δεν εχεις ιδεα οτι το BSOD ειναι για καποιο λογο και δε του "σηκωνεται" , ετσι στα καλα καθουμενα να πεταχτει; Και οταν ειναι software προβλημα , συνηθως ειναι driver related , ειπαμε πιο πανω τι συμβαινει με αυτο. Και οταν δεν ειναι driver related, ειναι περιστατικο που συμβαινει σε ατομα τα οποια ειναι και τα μονα που τα αναφερουν στα φορουμ , και ειναι μεμονωμενα περιστατικα. Θα βρεις 10.000 περιστατικα. Στα 270 εκατομμυρια, ποσο % ειναι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ασυμβατότητας με οδηγούς συσκευών είναι υπαρκτό.

 

Φταίει τόσο ο κατασκευαστής, ο οποίος δεν εκδίδει αναβαθμίσεις, όπως επίσης και η msft η οποία ενώ το γνωρίζει, κάνει την πάπια προκειμένου να αυξήσει με το έτσι θέλω τα νούμερα και να μοστράρει ποσοστά για τους developers.

 

Απλά, εκμεταλλεύεται τη μονοπωλιακή της δύναμη εις βάρος του χρήστη, προκειμένου να εξυπηρετήσει το συμφέρον της.

 

Η αναβάθμιση, εξαναγκάζει συνεχώς το χρήστη να αποδεχθεί το σύμφωνο άδειας πνευματικής ιδιοκτησίας, εως οτου αυτός παραδοθεί και συμφωνήσει στην εξαναγκαστική αναβάθμιση που αποφάσισε να του επιβάλλει με το ζόρι η msft. Η αξιοποίηση μεθόδων social engineering και harassment είναι προφανέστατη, από την κατά τα λοιπά new and improved, humble msft.

 

Not accepting the EULA doesn't disable the upgrade, though. As best I can tell (these are still early days), the EULA comes back on every reboot, even if you turned it down previously. Once the "Upgrade to Windows 10" update appears as checked on your PC, you're stuck in an endless installer cycle that kicks in every time you reboot. All of the installation files stay on your system, and Windows 10 is ready to be installed, again and again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάνει την πάπια για να τα έχει καλά με τους κατασκευαστές οι οποίοι ελπίζουν να πουλήσουν νέα προϊόντα σε αυτούς που θέλουν να πάνε στα Win10 και δεν έχουν drivers της προκοπής ή drivers γενικότερα ώστε να δουλέψουν οι παλιότερες συσκευές τους στα Win10...

 

Τι θα μπορούσε να έκανε βέβαια σε έναν "αντίστοιχο" κολοσσό? Πως θα τον ανάγκαζε να βγάλει drivers για τα παλιά του προϊόντα? Θα έπρεπε να κάτσει να τους βγάλει εκείνη? Αν άρχιζαν να το κάνουν όλοι αυτό θα τους αναλάμβανε όλους η MS?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...