Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου-ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ


billspeed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!Αυτή την περίοδο ψάχνω για αγορά alfa romeo giulietta μεταχειρισμένης.Έχω καταλήξει και κοιτάω μόνο για την έκδοση βενζίνης 170hp μιας και αυτή με τα 120hp μου φαίνεται λίγη και η άλλη με τα 240 πολύ.Από την άλλη δεν με ενδιαφέρουν κινητήρες πετρελαίου.Επίσης ψάχνω χρώματος άσπρου και με έξτρα.Βρήκα μια μοντέλο 6/2013 λευκού χρώματος sport pack με tct δερμα xenon,cruise control με 28.000km με τιμή 19.000.Πιστεύω πως η τιμή αν πέσει 1000ευρό κάτω θα είναι ιδανική για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο προέρχεται από χρήση leasing και εκτός αυτού ότι και υπάλληλος της μάντρας που το πουλάει μου είπε πως στα αυτοκίνητα δεν μπορείς να βρεις τα πραγματικά χιλιόμετρα γιατί αυτοί που τα πειράζουν ξέρουν.

 

Ποια είναι η γνώμη σας αρχικά για αυτό το αυτοκίνητο από όλες τις απόψεις;

Ισχύει ότι τα χιλιόμετρα αν τα πειράξει κάποιος δε φαίνονται πουθενά;

Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με τα λεγόμενα του υπαλλήλου και με δεδομένο ότι ο προιγούμενος το είχε με leasing?

Σε σχέση με vw polo,golf,ford fiesta,bmw 116,bmw 118,audi a1,mercedes a180 είναι καλύτερο το alfa romeo giulietta ;Όχι από άποψη ταχύτητας αλλά από ποιότητα κατασκευής,ασφάλεια;οδηγηκή συμπεριφορά προβληματα κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να έχουν γυρίσει χιλιόμετρα λίγα θα είναι...πόσα παραπάνω να έχει κάνει σε ούτε 3 χρόνια; Αμαξάρα είναι και πανέμορφο. Το πιο όμορφο στην κατηγορία του για μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα αμαξι ειναι αλλα πολλα μου φαινονται τα λεφτα κ ειδικα απο μαντρα..

Υπαρχει κ ενα στο car απο ιδιωτη του ΄11 στα 10.000+ και γενικα βλεπω πολλα σε χαμηλες τιμες,για εμενα μην δωσεις κοντα 20.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 χιλιαρικα για μτχ αμαξι..δεν εχει νοημα.

Το μεταχειρισμενο το παιρνεις για να πετυχεις καλη τιμη.Πχ βρισκεις alfa romeo GT που ειναι υπερ-ταυλα με ενα 7αρι χιλιαδες ευρω μοντελο 08.

 

Αμαξι απο leasing κ γενικα ενοικιαζομενα μακρυα.Δε το ποναει ο αλλος κ μπορει ναχει τα χιλιομετρα της αρκουδας ας ειναι κ φετινο

 

Γνωμη μου δες κατι φτηνοτερο απο ιδιωτη κ ελεγχος σε μαστορα δικο σου.

Αλλιως αν εχεις την οικονομικη ανεση μη παρεις μτχ με τοσα λεφτα αλλα κολλα αλλα λιγα κ παρε καινουριο του κουτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα leasing δεν είναι εμπιστοσύνης για 2 λόγους:
1. Ελλιπής συντήρηση από την ίδια την εταιρεία. Κυρίως αν τα συντηρεί με δικά της συνεργεία και όχι στον αντιπρόσωπο.
Αλλά και στον αντιπρόσωπο , τα αμάξια του leasing τα περνάνε γραμμή παραγωγής και δεν ασχολούνται ιδιαίτερα.

Έχω τύχει σε περιπτώσεις που μέχρι και στα λάδια κάνανε απατεωνιές (βάζανε πιο φτηνά ή απλά συμπλήρωναν και δεν άλλαζαν ούτε φίλτρα λαδιού ούτε τίποτα).

2. Αδιαφορία από το χρήστη. Κυρίως στην οδήγηση. Κοπάνημα σε λακούβες - καβάλημα πεζοδρόμια, οδήγηση που ταλαιπωρεί κινητήρα και μηχανικά μέρη κλπ., καγκουριές γενικότερα.



Σε γενικές γραμμές , αν δεν μπορείτε να έχετε ακριβή τρόπο υπολογισμού,
υπολογίστε 30 χιλιάδες χλμ. το χρόνο τουλάχιστον για αμάξια leasing.

Όταν λέω ακριβή τρόπο υπολογισμού,
εννοώ :
α. να δοθεί αναλυτικό ιστορικό - βιβλίο service με επίσημες σφραγίδες συνεργείου,
που θα επιβεβαιώσετε με το συνεργείο,

β. να ανέβει το αμάξι σε εγκέφαλο με πλήρες διαγνωστικό,
(θα σας δείξει αν βγάζει ενδείξεις βλαβών για τυχόν ζημιές ή φθορές κινητήρα - δυναμό - ηλεκτρικό σύστημα )

γ.και να περάσει ένα τεχνικό έλεγχο τύπου κτεο ..
(για συνήθεις φθορές σε σύστημα διεύθυνσης - πέδησης - αναρτήσεις - τροχούς - καυσαέρια


Θα μπορούσατε να κάνετε και μια δυναμομέτρηση. Στις μεγάλες ιπποδυνάμεις όπως αυτή, φαίνεται πτώση στην απόδοση (και θέματα ίσως) , που δεν δικαιολογούνται από τα χιλιόμετρα που έχουν δηλωθεί.

Υπάρχουν και διάφοροι οπτικοί έλεγχοι που μπορεί να κάνει μηχανικός ή γνώστης.

Φθορές σε συγκεκριμένα εξαρτήματα δεν δικαιολογούνται με 28 χιλιάδες χλμ.

Ημερομηνία κατασκευής ελαστικών και φθορά τους. Σε αυτά τα χιλιόμετρα θα φοράει της μάνας του, και θα είναι και σε καλή κατάσταση. Αν τα έχει αλλάξει, ή ήταν κάγκουρας και τα λιωσε, ή τα χιλιόμετρα ηταν πολύ παραπάνω.

Μπόσικα σε σαζμάν - κρεμαγιέρα - προβλήματα σε χειρόφρενα, κλασμένες αναρτήσεις ίδια με το παραπάνω.

Το αν είναι τρακαρισμένο , και πού, το βρίσκεις πλέον εύκολα με ανιχνευτές επισκευών (μετράνε το πάχος του χρώματος, το επισκευασμένο είναι πολύ πιο παχύ από το εργοστασιακό). πχ. http://www.car-gadgets.gr/index.php/gadgets-autokinitou/mini-detail


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Αγορά και μεταβίβαση μεταχειρισμένου αυτοκίνητου.

 

Επειδή εγώ με τον μισθό μου δεν μπορώ να δικαιολογήσω τέτοια αγορά πρέπει να φανεί το μεγαλύτερο ποσό σαν δωρεά.  Όπως και είναι. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από κάποιο ποσό νομίζω 12 η 15 χιλιάδες η δωρεά αυτή φορολογείται με 10 % σε αυτό το ανίκανο κράτος που ζούμε.  Που είναι πολλά!

 

Σκέφτομαι να πάει το αυτοκίνητο σε 2 ονόματα πχ 50 - 50 έτσι ώστε να σαν ποσό που θα αντιστοιχεί σε μένα να είναι μικρότερο όπως και το ποσό της δωρεάς που λογικά μετά είναι μικρότερο από 12χιλ. έτσι ώστε να είναι αφορολόγητο. Βέβαια για όλα αυτά θα μιλήσω και με τον λογιστή μου αλλά πολύ δεν είναι και τόσο ενημερωμένοι σε τέτοια θέματα.

 

Καμία ιδέα από εσάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δυο ονοματα μπορουν να δικαιολογησουν το μισο της αξιας του αυτικινητου ?Ο φορος δωρεας εξαρταται και απο το ποιος σου την κανει .Γιται δεν το γραφεις σε καποιον δικο σου που μπορει να το δικαιολογησει ?

 

Εχω 4 αμαξια στο ονομα μου .Ενα δικο μου κια τρια των πιαδιων μου που οταν τους τα πηρα δεν μπορουσαν να δικαιολογησουν αγορα .Τωρα τα 2 μπορουν αλλα θελει κοστος μεταβιβασης.

 

Αφου ειναι μεταχειρισμενο μπορεις να γραψεις οτι ποσο σε βολευει σαν αγορα σε συνενοηση με τον πωλητη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Αγορά και μεταβίβαση μεταχειρισμένου αυτοκίνητου.

 

Επειδή εγώ με τον μισθό μου δεν μπορώ να δικαιολογήσω τέτοια αγορά πρέπει να φανεί το μεγαλύτερο ποσό σαν δωρεά.  Όπως και είναι. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από κάποιο ποσό νομίζω 12 η 15 χιλιάδες η δωρεά αυτή φορολογείται με 10 % σε αυτό το ανίκανο κράτος που ζούμε.  Που είναι πολλά!

 

Σκέφτομαι να πάει το αυτοκίνητο σε 2 ονόματα πχ 50 - 50 έτσι ώστε να σαν ποσό που θα αντιστοιχεί σε μένα να είναι μικρότερο όπως και το ποσό της δωρεάς που λογικά μετά είναι μικρότερο από 12χιλ. έτσι ώστε να είναι αφορολόγητο. Βέβαια για όλα αυτά θα μιλήσω και με τον λογιστή μου αλλά πολύ δεν είναι και τόσο ενημερωμένοι σε τέτοια θέματα.

 

Καμία ιδέα από εσάς?

Κάνεις λάθος, δεν υπάρχει αφορολόγητο σε δωρεές. Κάποια στιγμή πέρσι έλεγαν πως θα βάλουν αφορολόγητο όριο 5.000 σε δωρεές από γονείς/παππούδες σε παιδιά/εγγόνια, αλλά δεν έγινε.

 

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μεταβιβαστεί το αυτοκίνητο στο όνομα αυτού που σου κάνει τη δωρεά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος, δεν υπάρχει αφορολόγητο σε δωρεές. Κάποια στιγμή πέρσι έλεγαν πως θα βάλουν αφορολόγητο όριο 5.000 σε δωρεές από γονείς/παππούδες σε παιδιά/εγγόνια, αλλά δεν έγινε.

 

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μεταβιβαστεί το αυτοκίνητο στο όνομα αυτού που σου κάνει τη δωρεά.

 

 

Δεν ειπα οτι υπαρχει αφορολογητο αλλα παιζει ρολο ο βαθμος συγγενειας προς τον δωρητη και αν δεν υπαρχει στγγενεια ο φορος ειναι πιο μεγαλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι υπαρχει αφορολογητο αλλα παιζει ρολο ο βαθμος συγγενειας προς τον δωρητη και αν δεν υπαρχει στγγενεια ο φορος ειναι πιο μεγαλος .

Γιάννη δεν απευθυνόμουν σε σένα... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δωρεά θα την κάνει ο πατέρας μου! Έλεγα να γίνει μεταβίβαση 50 - 50 σε μένα και στον πατέρα μου έτσι ώστε να κατεβεί το ποσό που αντιστοιχεί σε μένα οπότε και το ποσό της δωρεάς. Εφόσον δεν υπάρχει πλέον αφορολόγητο τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο θα πέσει το ποσό που θα φορολογηθεί αρκετά παρακάτω από να το έχω εξ ολοκλήρου εγώ.

 

Να το μεταβιβάσω όλο στον πατέρα μου δεν γίνεται γιατί έχει ήδη ένα αμάξι στο όνομά του. Θα τον πιάσει τεκμήριο.

 

Η περίπτωση που λέει ο φίλος ο Γιάννης Platano είναι να πληρώσω εγώ το ποσό της αξίας κανονικά αλλά να παρουσιάσω σαν αγορά ένα ποσό αρκετά μικρότερο. Νομίζω όμως ότι και με αυτόν τον τρόπο πάλι εγώ δεν θα μπορώ να δικαιολογήσω τόσο μεγάλη αγορά οπότε πάλι πρέπει να γίνει δωρεά από τον πατέρα μου και πάλι να φορολογηθεί αυτό το ποσό με 10%. Απλά σε αυτήν την περίπτωση το ποσό της δωρεάς να είναι ακόμα μικρότερο με αποτέλεσμα και ο φόρος να είναι λιγοστός.

 

Καλά το κατάλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δωρεά θα την κάνει ο πατέρας μου! Έλεγα να γίνει μεταβίβαση 50 - 50 σε μένα και στον πατέρα μου έτσι ώστε να κατεβεί το ποσό που αντιστοιχεί σε μένα οπότε και το ποσό της δωρεάς. Εφόσον δεν υπάρχει πλέον αφορολόγητο τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο θα πέσει το ποσό που θα φορολογηθεί αρκετά παρακάτω από να το έχω εξ ολοκλήρου εγώ.

 

Να το μεταβιβάσω όλο στον πατέρα μου δεν γίνεται γιατί έχει ήδη ένα αμάξι στο όνομά του. Θα τον πιάσει τεκμήριο.

 

Η περίπτωση που λέει ο φίλος ο Γιάννης Platano είναι να πληρώσω εγώ το ποσό της αξίας κανονικά αλλά να παρουσιάσω σαν αγορά ένα ποσό αρκετά μικρότερο. Νομίζω όμως ότι και με αυτόν τον τρόπο πάλι εγώ δεν θα μπορώ να δικαιολογήσω τόσο μεγάλη αγορά οπότε πάλι πρέπει να γίνει δωρεά από τον πατέρα μου και πάλι να φορολογηθεί αυτό το ποσό με 10%. Απλά σε αυτήν την περίπτωση το ποσό της δωρεάς να είναι ακόμα μικρότερο με αποτέλεσμα και ο φόρος να είναι λιγοστός.

 

Καλά το κατάλαβα?

Καλά το κατάλαβες, απλά έχε υπόψιν ότι πιθανότατα να έχεις πρόβλημα αν δηλώσεις πολύ μικρό ποσό αγοράς.

 

Επίσης αν μεταβιβαστεί το 50% στο όνομα του πατέρα σου, θα επιβαρύνεται κάθε χρόνο το 50% του τεκμηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμάξι που έχει αυτήν την στιγμή είναι δέκα χρονών, η αξία που το δίνουν είναι 8500 χιλιάδες οπότε με το νέο 50% ο λογιστής είπε ότι δεν θα έχει πρόβλημα.

 

Κάτι άλλο μπορεί να γίνει μετά μεταβίβαση του 50% του δικού του σε μένα έτσι. Το μόνο που θα χρεωθώ είναι το ποσό της μεταβίβασης 250 ευρώ. Εννοείτε ότι το τεκμήριο μετά θα είναι μεγαλύτερο για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...