Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο σπιτιου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, totalius είπε

Καλησπέρα παιδιά . . Καμια γνώμη για πλαστικό χρωμα εσωτερικού χώρου ;  Δεν έχω ιδέα τι παίζει από μάρκες . Ο μάστορας μου είπε οικολογικό να πάρω για να μη μυρίζει αλλά εγώ θυμάμαι στους γονείς μου που βάψανε πριν μια 10ετια τι σπίτι το οικολογικό χρωμα που έβαλαν μύριζε για κανα μήνα με όλα ανοιχτά πόρτες παράθυρα . 
 

εμενα με αυτο εκαναν ενα φρεσκαρισμα στο εξοχικο και δε μπορω να πω οτι μυριζε τιποτα μετα μια μερα ανοιχτα παραθυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, totalius είπε

Καλησπέρα παιδιά . . Καμια γνώμη για πλαστικό χρωμα εσωτερικού χώρου ;  Δεν έχω ιδέα τι παίζει από μάρκες . Ο μάστορας μου είπε οικολογικό να πάρω για να μη μυρίζει αλλά εγώ θυμάμαι στους γονείς μου που βάψανε πριν μια 10ετια τι σπίτι το οικολογικό χρωμα που έβαλαν μύριζε για κανα μήνα με όλα ανοιχτά πόρτες παράθυρα . 
 

Δε ξερω τι πουλάει ο καθένας ως "οικολογικό".

Αν πάρεις ένα κανονικό vitex ή vivechrom δε παίζει να "μυρίζει" πάνω από 1-2 μέρες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2020 στις 11:19 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Μακρια απο οικολογικά, πάρε vivechrom, τωρα καλοκαίρι δεν μυρίζει ουτε μια μέρα με ανοιχτό το σπίτι

Γιατι να μη πάρει οικολογικο; πχ https://www.vivechrom.gr/el/proionta/super-neopal-eco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα οικολογικά αλλά έχουν μικρότερη καλυπτικότητα. Ουσιαστικά μοιάζουν με τα Β κατηγορίας χρώματα που η διαφορά τους είναι οτι καλύπτουν λιγότερο απο τα Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, totalius είπε

Μου ζήτησαν για 80 τετρ. σπίτι 400 ευρώ για βάψιμο κ 600 αν βάψουν κ τις κάσες σε 4 πόρτες .Τοσο μεγαλη διαφορά κανουν οι κάσες ρε παιδια ;

ναι, αν ειναι λαδομπογιά (πορτες και κασες, πορτες ντουλαπων) ανεβάζει το κοστος σημαντικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γιατι να μη πάρει οικολογικο; πχ https://www.vivechrom.gr/el/proionta/super-neopal-eco

Στο skroutz πάντως υπαρχουν δύο κριτικές που θάβουν το neopal eco  ακριβώς λογω της μυρωδιάς . Τωρα αν το super εχει διαφορά δε ξέρω .

https://www.skroutz.gr/c/1887/plastika-xromata/m/18587/Vivechrom.html?keyphrase=super+neopal+eco&o=vivechrom+super+neopal+eco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, totalius είπε

Στο skroutz πάντως υπαρχουν δύο κριτικές που θάβουν το neopal eco  ακριβώς λογω της μυρωδιάς . Τωρα αν το super εχει διαφορά δε ξέρω .

https://www.skroutz.gr/c/1887/plastika-xromata/m/18587/Vivechrom.html?keyphrase=super+neopal+eco&o=vivechrom+super+neopal+eco

δε τα εχω δοκιμάσει... παντως ειχα δοκιμασει το ultra resist και βρωμαγε 1 εβδομαδα +. Με το vitex satin eco δε μυριζε τιποτα.. το εβαψα βραδυ 12 και κοιμηθηκα μετα και δε μυριζε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως Πολιτικός Μηχανικός και Υπεύθυνος του Τμήματος Έργων της ελληνικής εταιρείας χρωμάτων Berling θα σας πω δυο πράγματα σχετικά με την ποιότητα ενός οικολογικού πλαστικού χρώματος και τη μυρωδιά.

Σημείωση: Δεν είμαι εδώ ώστε να διαφημίζω τα προϊόντα της εταιρείας μου, παρά μόνο να βοηθάω μεταδίδοντας τις τεχνικές μου γνώσεις

Το αν ένα χρώμα είναι οικολογικό δεν έχει να κάνει με την ποιότητα, την απόδοση, την κάλυψη, τις αντοχές και την ποιότητα εφαρμογής του. Το ότι είναι οικολογικό σημαίνει ότι δεν περιέχει στη σύνθεσή του τοξικές ουσίες και μεγάλο ποσοστό VOC ή Π.Ο.Ε. (Πτητικές Οργανικές Ενώσεις), οι οποίες κυρίως ευθύνονται και για τη μυρωδιά.

Στην «πυραμίδα οικολογίας» των χρωμάτων θα διαπιστώσετε ότι υπάρχουν και «πιο οικολογικά» χρώματα από τα οικολογικά τα Α+.

Τα Α+ περιέχουν σχεδόν μηδενικές ποσότητες  τοξικών ουσιών και συνεπώς ανήκουν στην κατηγορία άοσμα.

Άοσμο Α+ λέγεται το χρώμα, που την ώρα που βάφεις και μυρίσεις τον τοίχο δε θα μυρίζεις τίποτα.
Άοσμο Α+ λέγεται το χρώμα, που μόλις στεγνώσει βάζεις το παιδί σου δίπλα στον τοίχο και κοιμάται.
 
Οικονομικά μιλώντας, τα Α+, αν και ακριβότερα, στο συνολικό κόστος (υλικά+εργασία) των χρωματισμών μιας κατοικίας δεν είναι σημαντική η διαφορά.
 
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ TIP: Σε όλα τα χρώματα πάντα, πριν επιλέξετε, να κοιτάζετε την απόδοση του υλικού (πόσα τετραγωνικά μέτρα βγάζει το λίτρο) και όχι μόνο την αξία του δοχείου.

 

Screenshot 2020-08-23 11.37.18.png

Επεξ/σία από G_Giorgos_Berling
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2020 στις 8:25 ΜΜ, totalius είπε

Στο skroutz πάντως υπαρχουν δύο κριτικές που θάβουν το neopal eco  ακριβώς λογω της μυρωδιάς . Τωρα αν το super εχει διαφορά δε ξέρω .

https://www.skroutz.gr/c/1887/plastika-xromata/m/18587/Vivechrom.html?keyphrase=super+neopal+eco&o=vivechrom+super+neopal+eco

Φαντάζομαι παίζει να έχεις πάρει τα χρώματα σου...αλλά σε περίπτωση που δεν: πριν λίγες μέρες έβαψα ένα υπνοδωμάτιο. Αρχικά έβαψα τα  3/4 με το super (neopal eco) το οποίο δεν μύριζε καθόλου λίγα λεπτά μετά την εφαρμογή (μύριζε ελάχιστα κατά την εφαρμογή και κάπως ευχάριστα θα έλεγα). Μου τελείωσε όμως και χρειάστηκε να πάρω κι άλλο. Το τοπικό μαγαζί είχε μόνο neopal eco (όχι super) και μου είπαν ότι ούτε αυτό μυρίζει και ότι είναι θέμα marketing το super. Ε, το τελευταίο μετά από 3 μέρες σταμάτησε να μυρίζει τελείως. Την πρώτη μέρα ήταν σχετικά έντονη η μυρωδιά. Ίδιο ακριβώς δωμάτιο (πολύ καλά αεριζόμενο, τελευταίου ορόφου, ανοιχτά παράθυρα όλη μέρα), ίδια περίοδος, ίδιος καιρός, ίδιες συνθήκες. Με λίγα λόγια έχει σημαντική διαφορά το super, όσον αφορά τη μυρωδιά.

Σίγουρα θα έχουν κι άλλες εταιρείες πραγματικά άοσμα, αλλά σου γράφω για αυτά που δοκίμασα πρόσφατα. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2020 στις 12:45 ΜΜ, totalius είπε

Μου ζήτησαν για 80 τετρ. σπίτι 400 ευρώ για βάψιμο κ 600 αν βάψουν κ τις κάσες σε 4 πόρτες .Τοσο μεγαλη διαφορά κανουν οι κάσες ρε παιδια ;

Για ολο το σπιτι? 400+ τα υλικα απο σενα? Γτ αν ειναι 400 ευρω τελικη πες μου κ εμενα περιοχη που εισαι γτ ενδιαφέρομαι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sargio01 @NikosKallithea @papoys1 και λοιπους γνωστες,

 

Παιρνω προσφορες για να μου βαψουν ενα διαμερισμα του 1965 στο οποιο εχει 10 χρονια να κατοικηθει. Εχει σκασει το χρωμα εντελως σε πολλα σημεια και βγαινει τραβωντας το με το χερι. Επισης εχω κανει τα ηλεκτρολογικα και εχει σε 10 σημεια τουλαχιστον μερεμετια απο σκαψιματα για νεα πριζακια κλπ. Υγρασιες δεν βλεπω στο σπιτι. Η κουζινα εχει λαδομπογια. Οι αλλοι τοιχοι δεν ξερω τι εχουν ως πρωτο παλιο χρωμα (τοτε εβαφαν ακουω με χρωματα που ειχαν και κολλα μεσα?). Τα πιο πανω στρωματα ειναι πλαστικο κοινο.

 

Η ερωτηση μου εχει να κανει με τη διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησει ο μαστορας για να βγει σωστο το αποτελεσμα. Ενας που φαινοταν να ξερει τι ελεγε ανεφερε ξυσιμο/φλογιστρο, ασταρι μεταλλου, στοκαρισμα, βαψιμο 2-3 χερια με ακριβο χρωμα "γιατι παλια εβαζαν καλα χρωματα και μονο ετσι θα δεσει". Αυτο που με χαλασε ειναι οτι οταν τον ρωτησα τι θα στοκαρει (τοπικα ή τα παντα) μου ειπε τοπικα και αν χρειαζεται 1 δωματιο το κανω και ολο για να μη φαινεται ανομοιομορφο, χωρις να σε χρεωσω (αλλα οχι ολο το σπιτι).

 

Το σπατουλαρισμα λοιπον σε ενα τοσο παλιο σπιτι με 2-3 μερεμετια ανα δωματιο (εκτασης πχ 15*150 ποντους) και σκασμενα υπαρχοντα χρωματα θα πρεπει να γινει σε ολες τις επιφανειες ή μονο τοπικα οπου κρινει αυτος?

Το ασταρι μεταλλου ενδεικνυται εδω?

Γενικα ποια σειρα ενεργειων να ζητησω?

Επεξ/σία από sansara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...