Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο σπιτιου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το φλόγιστρο η το διαβρωτικό στην κουζίνα δεν το γλυτώνεις με τίποτα.

Αυτα τωρα που ξεκολλανε απο τον τοιχο θελουν πολυ υπομονη με σπατουλα να φυγουν ολα οσα φεύγουν, καποια θα μεινουν βεβαια

Όλοι οι τοίχοι θα τρυφτουν ασταρωθουν και θα σπατουλαριστουν απο την αρχη.

Για τους τοιχους που εχουν περαστει με κολλα, δεν ξερω, αλλα πιστευω με ενα τρίψιμο και ενα πολυ καλο ασταρι δεν θα εχεις προβλήματα

.

Να ξερεις η δουλεια αυτη εχει πολυ μεγαλύτερο κοστος απο οτι ενας νεος τοιχος.

Αρκεί βεβαια αυτος που θα αναλάβει να κανει καλη δουλεια και να διαθέτει μηχανη τριβής

Αλλιως κλαφτα χαραλαμπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, 

 

Ειναι λιγο γενικη ερωτηση, αλλα ποσο πιστευετε θα κοστιζε ενα σπιτι ~60 τ.μ. να:

- Τριφτουν ολοι οι τοιχοι
- Ασταρωθουν
- Σπατουλαριστουν
- Βαφτουν

Ολα οσες φορες χρειαζεται (φανταζομαι ασταρωμα 2-3 και βαψιμο 2).

Να σημειωσω οτι το σπιτι ειναι τελειως αδειο. Η κουζινα δεν εχει καν ντουλαπια, το σαλονι αδειο οπως και η κρεβατοκμαρα.

Επεξ/σία από Cokoblokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2016 στις 3:11 ΜΜ, Lee80 είπε

^^^ + φίλος ανέθεσε βάψιμο σε "μάστορα" σε χαμηλή  τιμή (150ευρώ) για δυάρι, αλλά το σπίτι περάστηκε όλο με πλαστικό χρώμα και χωρίς ιδιαίτερες λεπτομέρειες (το ρολό που έβαφε περάσε πάνω απο ολους τους διακόπτες - λερωμένα πατώματα κλπ).

 

Γι΄αυτό ότι τιμή και αν βρεις να ρωτήσεις τι συμπεριλαμβάνει ακριβώς , αν θα μπουν ταινίες για προστασία αν θα βαφτούν πορτες και ντουλάπια με λαδομπογιά όπως πρέπει δηλαδή αντι για πλαστικό χρώμα κλπ.

 

Επίσης καλό θα είναι να είσαι παρών όταν θα βάφουν.

θεωρω απαραδεκτο οσο χαμηλη και αν ειναι η τιμη το να γινουν πραγματα σαν αυτο που ανεφερες. διακοπτες πρεπει να βγαινουν, ευαισθητα σημεια πρεπει να περνιουνται με χαρτοταινια, ο μαστορας πρεπει να προσεχει να μην κανει ατσαλιες και λερωματα. 

δεν παει να πει οτι επειδη πηρε δουλεια με χαμηλη τιμη ο αλλος οτι θα του χυθουν χρωματα στο δαπεδο και θα πει δεν πειραζει επειδη παιρνω λιγα. πρωτον προσεχεις να μην χυθουν χρωματα και δευτερον αν γινει ζημια την αποκαθιστας αμεσα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
58 λεπτά πριν, Raylan είπε

144 τ.μ βάψιμο για εσωτερικό χώρο 1.200€ πολλά είναι? Χρώματα δικά μου..

Μαζί με πόρτες και ταβάνια ή μονο τοίχους ; Σε κάθε περιπτωση είναι πολλά... παρε και απο αλλου προσφορες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Μαζί με πόρτες και ταβάνια ή μονο τοίχους ; Σε κάθε περιπτωση είναι πολλά... παρε και απο αλλου προσφορες 

Και μένα πολλά μου φάνηκαν, μαζί με ταβάνια, καλοριφέρ..

Είναι γενικά μεγάλο το σπίτι, είσοδος με την μαρμάρινη κυκλική σκάλα, σαλόνι, καθιστικό, κουζίνα, χολ, δύο υπνοδωμάτια, δύο ταβάνια μπάνιου, μεταλλική σκάλα και τοίχος υποδοχής, σοφίτα.

Θα τον βάλω να βάψει και τα κάγκελα του μπαλκονιού.

Μου ζήτησε 1.200€ για το εσωτερικό βάψιμο, και θα δούμε για εξωτερικό αργότερα..

Τι τιμές παίζουν γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει πλαφόν , νομίζω οτι ο καθένας χρεώνει όσο θέλει. 

Ξαναλεω θα σου βάψει και πόρτες ή μόνο τοίχους ;  Ρωτάω γιατι οι πόρτες θέλουν αρκετά περισσότερη δουλειά. 

Για μένα ρώτα και αλλού να δείς τι τιμές θα σου πούνε. ΕΙμαι σίγουρος οτι θα εκπλαγείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raylan είπε

Και μένα πολλά μου φάνηκαν, μαζί με ταβάνια, καλοριφέρ..

Είναι γενικά μεγάλο το σπίτι, είσοδος με την μαρμάρινη κυκλική σκάλα, σαλόνι, καθιστικό, κουζίνα, χολ, δύο υπνοδωμάτια, δύο ταβάνια μπάνιου, μεταλλική σκάλα και τοίχος υποδοχής, σοφίτα.

Θα τον βάλω να βάψει και τα κάγκελα του μπαλκονιού.

Μου ζήτησε 1.200€ για το εσωτερικό βάψιμο, και θα δούμε για εξωτερικό αργότερα..

Τι τιμές παίζουν γενικά?

Μαζί με ταβάνια και καλοριφέρ, και σου φάνηκαν πολλά; βγάλε λίγο τα συνολικά τετραγωνικά που θα βαφτούν και υπολόγισε λίγο πόσο βγαίνει το τετραγωνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται ότι αυτό που αναφέρει ο @CONAN_ είναι το βασικό, αν έχεις δλδ και εσωτερικές πόρτες σχεδόν θα σου βγουν διπλά μεροκάματα και υλικά για αυτές . Από εκεί και πέρα σημασία έχει η τρέχων κατάσταση των τοίχων της οικείας, η μάρκα/ποιότητα των πλαστικών χρωμάτων, ντουκοχρωμάτων που θα βάψεις τους τοίχους και η ποιότητα εργασίας.

Επεξ/σία από cger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει πλαφόν , νομίζω οτι ο καθένας χρεώνει όσο θέλει. 

Ξαναλεω θα σου βάψει και πόρτες ή μόνο τοίχους ;  Ρωτάω γιατι οι πόρτες θέλουν αρκετά περισσότερη δουλειά. 

Για μένα ρώτα και αλλού να δείς τι τιμές θα σου πούνε. ΕΙμαι σίγουρος οτι θα εκπλαγείς :)

Οχι δεν θα βάψει πόρτες και εντοιχιζόμενες ντουλάπες, απλά δεν ήξερα καθόλου ποσά παίρνουν, εγώ θέλω ανθρώπους επαγγελματίες που να ξέρουν την δουλειά, και να δώσω κάτι παραπάνω δεν με πειράζει αν το αποτέλεσμα είναι καλό αλλά 1.200€ για εργατικά πόσες μέρες θα βάφουνε..

Αυριο θα μου φέρει χρωματολόγιο να διαλέξω χρώματα, αν είναι να βάψω και το ισόγειο που είναι επαγγελματικός χώρος και δυο αποθήκες και το εξωτερικό του σπιτιού θέλει 3.000€ μεροκάματα σύνολο.

Θα βάψω τον εσωτερικό χώρο αυτές τις μέρες, έχει εγκριθεί έργο οδοποιίας το οποίο θα υλοποιηθεί τις ερχόμενες εβδομάδες, θα περιμένω να φρεζάρουν :P τον δρόμο και να ρίξουν άσφαλτο και μετά θα βάψω το εξωτερικό μέρος.. πάνε τα λεφτά αλλά είναι κάτι που πρέπει να γίνει και το άργησα κιόλας.. :(

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, εχω ενα σπιτι που θελω να βαψω 1 κουζινα 12τμ με το κατω μερος των τοιχων λαδομπογια που εχει αρχισει να σκαει και ταβανι που εχει θεμα παλι στο ιδιο μερος (εφταιγε σωληνας του καλοριφερ, εχει φτιαχτει αυτο), 1 πολυ μικρο διαδρομο (το πολυ 2τμ), 1 υπνοδωματιο 12τμ που το χρωμα στους 3 τοιχους εχει γεμισει ρωγμες, και 4 πορτες. Οι τοιχοι σε υψος ειναι 2.80.

Εφερα χτες ενα παιδι συστημενο απο χρωματοπωλειο της περιοχης, δεν μετρησε ποτε τιποτα και σημερα μου λεει 700€ με τα υλικα ή 500€ χωρις. Η τιμη μου φαινεται εξωφρενικη διοτι η λογικη μου λεει πως δεν θα παρει πανω απο 5 μερες για ολα αυτα, αρα υπολογιζα κανα 250αρι μαξ για τα εργατικα...

Απ' οτι εχω διαβασει θελει να ξυσιμο ολη η λαδομπογια απο τους τοιχους της κουζινας + στο ταβανι εκει που φευγει. Ολα τα πρεπει να χρειαζονται τριψιμο και ασταρωμα.

Τι τιμη θα ηταν λογικη για τα εργατικα δεδομενου της καταστασης; Επισης αν παρω καλης ποιοτητας υλικα ποσο να περιμενω να κοστισουν;
Επισης, χρειαζεται σπατουλαρισμα κατω απο την λαδομπογια ή δεν χρειαζεται;

ΥΓ, Αν εχει καποιος καλο-οικονομικο μαστορα κοντα Μικολιμανο ας μου πει κανα τηλεφωνο

Επεξ/σία από stavrosms
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stavrosms είπε

Καλησπερα παιδια, εχω ενα σπιτι που θελω να βαψω 1 κουζινα 12τμ με το κατω μερος των τοιχων λαδομπογια που εχει αρχισει να σκαει και ταβανι που εχει θεμα παλι στο ιδιο μερος (εφταιγε σωληνας του καλοριφερ, εχει φτιαχτει αυτο), 1 πολυ μικρο διαδρομο (το πολυ 2τμ), 1 υπνοδωματιο 12τμ που το χρωμα στους 3 τοιχους εχει γεμισει ρωγμες, και 4 πορτες. Οι τοιχοι σε υψος ειναι 2.80.

Εφερα χτες ενα παιδι συστημενο απο χρωματοπωλειο της περιοχης, δεν μετρησε ποτε τιποτα και σημερα μου λεει 700€ με τα υλικα ή 500€ χωρις. Η τιμη μου φαινεται εξωφρενικη διοτι η λογικη μου λεει πως δεν θα παρει πανω απο 5 μερες για ολα αυτα, αρα υπολογιζα κανα 250αρι μαξ για τα εργατικα...

Απ' οτι εχω διαβασει θελει να ξυσιμο ολη η λαδομπογια απο τους τοιχους της κουζινας + στο ταβανι εκει που φευγει. Ολα τα πρεπει να χρειαζονται τριψιμο και ασταρωμα.

Τι τιμη θα ηταν λογικη για τα εργατικα δεδομενου της καταστασης; Επισης αν παρω καλης ποιοτητας υλικα ποσο να περιμενω να κοστισουν;
Επισης, χρειαζεται σπατουλαρισμα κατω απο την λαδομπογια ή δεν χρειαζεται;

ΥΓ, Αν εχει καποιος καλο-οικονομικο μαστορα κοντα Μικολιμανο ας μου πει κανα τηλεφωνο

Δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου? 

Από εκεί και πέρα κάποια πράγματα θέλουν δουλειά μην τα βλέπεις έτσι απλά,αν βάψεις πάλι λαδομπογιά ξυνεις στοκαρεις τρίβεις ασταρωνεις εκεί που χρειάζεται μόνο δεν θέλει όλο το δωμάτιο επίσης αν αποφασίσεις να το κάνεις μόνο σου με λαδομπογιά και δεν έχεις ιδέα θα δυσκολευτείς όλα θέλουν τον χρόνο τους όταν βάφεις για να γίνει σωστή δουλειά 

Δεν ξέρω ακριβώς πόσα παίρνουν προσωπικά βάφω μόνος μου αλλά με αυτά που αναφέρεις τα 250 μου φαίνονται λίγα αν είναι δικό σου χώρος και μπορείς εννοείται να πάρεις τα καλύτερα αυτό συνεπάγεται καλύτερη ποιότητα και αντοχή,αφού δεν τον ξέρεις προσωπικά πάρε μόνος σου τα υλικά για να ξέρεις τη παίρνεις

Τι εννοείς αν χρειάζεται σπατουλαρισμα κάτω από την λαδομπογιά αν εννοείς να φύγει όλη η λαδομπογιά με ξύσιμο σίγουρα ο τοίχος θα θέλει στοκαρισμα για σπατουλαρισμα όλος ο τυχος ξεφεύγει μετά,αν το κάνεις μόνος μπορείς και με ένα πιστόλι θερμότητας να βάλεις την λαδομπογιά θα σε πάρει χρόνο αλλά δεν θα ανοίξεις πληγές όπως καταλαβαίνεις δεν είναι τόσο απλά ολα θέλουν δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tollisth είπε

Δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου? 

Από εκεί και πέρα κάποια πράγματα θέλουν δουλειά μην τα βλέπεις έτσι απλά,αν βάψεις πάλι λαδομπογιά ξυνεις στοκαρεις τρίβεις ασταρωνεις εκεί που χρειάζεται μόνο δεν θέλει όλο το δωμάτιο επίσης αν αποφασίσεις να το κάνεις μόνο σου με λαδομπογιά και δεν έχεις ιδέα θα δυσκολευτείς όλα θέλουν τον χρόνο τους όταν βάφεις για να γίνει σωστή δουλειά 

Δεν ξέρω ακριβώς πόσα παίρνουν προσωπικά βάφω μόνος μου αλλά με αυτά που αναφέρεις τα 250 μου φαίνονται λίγα αν είναι δικό σου χώρος και μπορείς εννοείται να πάρεις τα καλύτερα αυτό συνεπάγεται καλύτερη ποιότητα και αντοχή,αφού δεν τον ξέρεις προσωπικά πάρε μόνος σου τα υλικά για να ξέρεις τη παίρνεις

Τι εννοείς αν χρειάζεται σπατουλαρισμα κάτω από την λαδομπογιά αν εννοείς να φύγει όλη η λαδομπογιά με ξύσιμο σίγουρα ο τοίχος θα θέλει στοκαρισμα για σπατουλαρισμα όλος ο τυχος ξεφεύγει μετά,αν το κάνεις μόνος μπορείς και με ένα πιστόλι θερμότητας να βάλεις την λαδομπογιά θα σε πάρει χρόνο αλλά δεν θα ανοίξεις πληγές όπως καταλαβαίνεις δεν είναι τόσο απλά ολα θέλουν δουλειά 

Με τα 700 ευρώ που μου ζήτησε χθές σκέφτηκα και να το κάνω μόνος αλλα δουλεύω 9ωρα και έχω μόνο μια μέρα το σκ διαθέσιμη μόνο. Έχω στοκαρει κάτι μικρές τρύπες και έχω βάψει ένα δωμάτιο όμως μου πήρε υπερβολικά πολύ χρόνο επειδή δεν γνωρίζω. Οι συγκεκριμένες εργασίες, ειδικά στην κουζίνα με την λαδομπογια είναι υπέρ των δυνάμεων μου. Στην κουζίνα θέλω να ξυστει όλη η λαδομπογια και να μπει κανονικο χρώμα. Τις κάσες και τις πόρτες υποθέτω μπορώ να τις κάνω και μόνος αν είναι να γλυτώσω 100 ευρώ.

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα τι χρειάζεται για να βαφτούν δωμάτια σε τέτοια κατάσταση, γι αυτό ρώτησα αν θέλει σπατουλαρισμα εκεί που είναι η λαδομπογια. Σίγουρα θα χρειαστούν καλό ασταρι γιατί υπάρχει πολύ υγρασία.

Αλλα μέρη όπως το ταβάνι που ξεφλουδίζει τι χρειάζεται; Πρέπει να φύγει όλη η μπογιά ή μόνο στο σημείο που έχει το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavrosms είπε

Με τα 700 ευρώ που μου ζήτησε χθές σκέφτηκα και να το κάνω μόνος αλλα δουλεύω 9ωρα και έχω μόνο μια μέρα το σκ διαθέσιμη μόνο. Έχω στοκαρει κάτι μικρές τρύπες και έχω βάψει ένα δωμάτιο όμως μου πήρε υπερβολικά πολύ χρόνο επειδή δεν γνωρίζω. Οι συγκεκριμένες εργασίες, ειδικά στην κουζίνα με την λαδομπογια είναι υπέρ των δυνάμεων μου. Στην κουζίνα θέλω να ξυστει όλη η λαδομπογια και να μπει κανονικο χρώμα. Τις κάσες και τις πόρτες υποθέτω μπορώ να τις κάνω και μόνος αν είναι να γλυτώσω 100 ευρώ.

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα τι χρειάζεται για να βαφτούν δωμάτια σε τέτοια κατάσταση, γι αυτό ρώτησα αν θέλει σπατουλαρισμα εκεί που είναι η λαδομπογια. Σίγουρα θα χρειαστούν καλό ασταρι γιατί υπάρχει πολύ υγρασία.

Αλλα μέρη όπως το ταβάνι που ξεφλουδίζει τι χρειάζεται; Πρέπει να φύγει όλη η μπογιά ή μόνο στο σημείο που έχει το θέμα;

Στην κουζίνα μπορείς να παρεις ένα πιστολι θερμού αερα  φθηνα ειναι να ζεσταίνεις την μπόγια και με ξυστρα φεύγει πολύ ποιο εύκολα από το να ξύνεις  χωρίς να ανοίγεις άλλες δουλείες χοντρές θα σε παρει ωρες αλλα δεν θα τραυματίσεις τον τοίχο οπου χρειαζστει στοκαραρεις λιγο μετα ασταρωμα και είσαι έτοιμος

Για το ταβάνι υποθέτω είναι υδρόχρωμα και θέλεις παλι το ιδιο? αν  δεν θέλεις να το ίδιο και θέλεις πλαστικο(καλύτερα)θέλει ξύσιμο μέχρι να σταματήσει να ξεφλουδίζει δεν χρειάζεται ολο μετα στοκαρισμα,ασταρωμα και βάψιμο

Οι πορτες αν ειναι σε καλή κατάσταση τις βάφεις μονος σου με ριπολίνη νερού,καταλαβαίνω αν δουλεύεις είναι δύσκολα από άποψη χρόνου αλλά και εγώ έτσι έβαψα φέτος με πηρέ 40 μερες λογω δουλειας μιλαω για ολοκληρο σπιτι μεσα εξω μαζί με κάγκελα η αλήθεια είναι θα κουραστείς αλλά θα σου μεινουν τα χρήματα και θα μαθεις κιολας το ποιο σημαντικο  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως θα προτιμησω να βρω καναν μαστορα ισως με 300, αντε βαρια 350 γιατι ξερω πως αν το κανω εγω θα μου παρει διπλασιο χρονο απο εναν επαγγελματια και δεν θα βγει και τοσο καλο. Αν μου λενε και αλλοι 500αρια τοτε θα το αρχισω μονος να δω που θα με παει.

Το ταβανι δεν εχω ιδεα τι ειδους χρωμα, το μονο που ξερω ειναι πως θελει αντιμουχλικο.

Επισης στο παταρι εχει αρκετη μουχλα σε μια γωνια, πως φτιαχνει αυτο; Αρκει να καθαρισω τον τοιχο;  Ή θελει και αυτο κανα χερι αντιμουχλικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...