Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο σπιτιου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι κερατιάτικα τα μεροκάματα; <_<

 

...κερατιάτικο είναι οτιδήποτε σου κοστίζει ακριβά και σου γαμεί το ήδη άδειο πορτοφόλι, ειδικά όταν είσαι "αναγκασμένος" να το κάνεις/δεν μπορείς να το αποφύγεις.

 

Το ότι εσένα είναι η δουλειά σου, δε σημαίνει ότι σε αφορά ούτε ο χαρακτηρισμός, όπως ούτε και το τί ζόρι ενδεχομένως θα τραβήξει κάποιος που θα πρέπει να σε πληρώσει. Θα το τραβήξει όμως. Και η κατάσταση που τον υποχρεώνει, είναι μια χαρά "κερατιάτικο" για αυτόν. (...Θα προτιμούσε να μη χρειαζόταν να γίνει η εργασία - σε αυτήν την περίπτωση θα τον κράξεις που δεν σου ΔΙΝΕΙ την δουλειά...; )

 

Επίλογος : δεν είσαι κερατάς εσύ που βάφεις.

Κέρατο ΕΙΝΑΙ ο κωλότοιχος που χρειάζεται βάψιμο, και κερατιάτικο αυτά που θα πρέπει να βγουν βρέξει-χιονίσει από την τσέπη αυτού που θα σε φωνάξει να βάψεις.

Αντίστοιχα για έναν ασθενή η αρρώστια είναι κατάρα, τα λεφτά που θα πληρώσει για να γιάνει, κερατιάτικα - ενώ για τον γιατρό η όλη φάση είναι ευλογία διότι αλλιώς θα ψόφαγε της πείνας.

 

...ΤΩΡΑ με καταλαβαίνεις, ή συνεχίζεις να νομίζεις ότι έκανα λάθος διατύπωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20-30 ευρώ έχει η μεγάλη συσκευασία άοσμου πλαστικού στα Leroy, σε όποιο χρώμα θέλεις. Εξωφρενικά τα ποσά που ζητάνε οι περισσότεροι, και εγώ προσωπικά το θεωρώ κοροϊδία να τα δώσω. Βάφω μόνος μου. Σιγά την επιστήμη ρε παιδιά, που ζητάνε 50 ευρώ μεροκάματο και χωρίς απόδειξη / τιμολόγιο.

Είναι βαρύ επάγγελμα, μην κοιτάς που εσύ τα μυρίζεις για μια εβδομάδα το πολύ ανά 7-10 χρόνια, για μύριζέ τα για 15-20 χρόνια σερί καθημερινά να δείς αν θα αποφύγεις τα αναπνευστικά...

 

Ενα θα σου πω: Εχθές έτριψα το σπατουλάρισμα σε χώρο 20τμ φορώντας ωτοασπίδες και μάσκα(λόγω της σκόνης), σήμερα έχω βουλωμένο το αριστερό μου αυτί(!). Βάλε τί έχει πάει στους πνεύμονες...

...κερατιάτικο είναι οτιδήποτε σου κοστίζει ακριβά και σου γαμεί το ήδη άδειο πορτοφόλι, ειδικά όταν είσαι "αναγκασμένος" να το κάνεις/δεν μπορείς να το αποφύγεις.

 

Το ότι εσένα είναι η δουλειά σου, δε σημαίνει ότι σε αφορά ούτε ο χαρακτηρισμός, όπως ούτε και το τί ζόρι ενδεχομένως θα τραβήξει κάποιος που θα πρέπει να σε πληρώσει. Θα το τραβήξει όμως. Και η κατάσταση που τον υποχρεώνει, είναι μια χαρά "κερατιάτικο" για αυτόν. (...Θα προτιμούσε να μη χρειαζόταν να γίνει η εργασία - σε αυτήν την περίπτωση θα τον κράξεις που δεν σου ΔΙΝΕΙ την δουλειά...; )

 

Επίλογος : δεν είσαι κερατάς εσύ που βάφεις.

Κέρατο ΕΙΝΑΙ ο κωλότοιχος που χρειάζεται βάψιμο, και κερατιάτικο αυτά που θα πρέπει να βγουν βρέξει-χιονίσει από την τσέπη αυτού που θα σε φωνάξει να βάψεις.

Αντίστοιχα για έναν ασθενή η αρρώστια είναι κατάρα, τα λεφτά που θα πληρώσει για να γιάνει, κερατιάτικα - ενώ για τον γιατρό η όλη φάση είναι ευλογία διότι αλλιώς θα ψόφαγε της πείνας.

 

...ΤΩΡΑ με καταλαβαίνεις, ή συνεχίζεις να νομίζεις ότι έκανα λάθος διατύπωση;

Τελικά όντως χαθηκες στη μετάφραση στην αρχή. Πράγματι κερατιάτικο είναι Η ΖΗΜΙΑ που σε βάζει σε έξοδα που δεν είχες υπολογίσει, οχι το μεροκάματο που χρειάζεται για να διορθωθεί...

 

Πάλι καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...μιας και το έθεσες : μην κάνεις το λάθος να συγκρίνεις εσένα που το κάνεις καθημερινά και για χρόνια, με όσους το κάνουν εκ περιτροπής και πιθανώς λιγότερο υπεύθυνα ή αφοσιωμένα από εσένα και όμως ζητάνε μαναδοπατεράδες "κι άμα σ' αρέσει". Και φυσικά το ξέρεις ότι είναι Ο ΚΑΝΟΝΑΣ αυτοί, και όχι απλά η εξαίρεση.

Όπως επίσης ζητάνε κατά βάση ένα 50άρι "μεροκάματο" κι ας μην δουλέψουν 8ωρο (...τί οκτάωρο...κοροϊδευόμαστε; Ποιός δουλεύει πάνω από 4-5 ώρες τη μέρα σε συγκεκριμένη δουλειά=σπίτι; ). Παρόμοια αναλογικώς ποσά ζητάνε ακόμη κι αν το πάνε "με το κομμάτι" (με τους τοίχους, βασικά). 

Το θέμα λοιπόν με το βάψιμο είναι ότι "πουλάει τέχνη". "Εσύ δεν ξέρεις-εγώ ξέρω-κι εγώ θέλω τόσο/κι αν σ' αρέσει" φάση. Κι επειδή επί δεκαετίες οι τέχνες αυτές έχει γίνει συνήθεια να πληρώνονται ακριβά, τα ίδια και χειρότερα θα πάρει και κάποιος θα σου κόψει χόρτα στην αυλή, όπως και κάποιος θα σου κάνει δουλειά σε υδραυλικά, θα σου καθαρίσει σπίτι, θα σου νταντέψει άνθρωπο, θα κάνει ξυλουργική εργασία, θα σου περιφράξει κτλ-κτλ....: 50 και ούτω βοήσομεν. Είτε κάνει δύο ώρες, είτε κάνει δεκαδύο.

Και υπάρχουν και χειρότεροι, όπως "κανονικοί επαγγελματίες" υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, αποφράκτες, τεχνικοί υπολογιστών και άλλοι διάφοροι που ζητάνε (και παίρνουνε) ακόμη περισσότερα από "50"...

 

Σταμάτα λοιπόν να θίγεσαι τόσο εύκολα όταν κάποιος ούτε για εσένα συγκεκριμένα μιλάει, και ούτε εννοεί να μην πληρώνεται ο βαφέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Πληρώνω κερατιάτικα σημαίνει πως πληρώνω τις συνέπειες για κάτι που δεν ευθύνομαι. Πχ κερατιάτικα είναι αυτά που πληρώνουμε στη ΔΕΗ και δεν αφορούν το ρεύμα που καταναλώσαμε, κερατιάτικα δεν είναι ούτε η αμοιβή του γιατρού, ούτε του τεχνίτη/εργάτη. Η δήλωση "Το μεγάλο κερατιάτικο είναι τα εργατικά" είναι εντελώς λανθασμένη, λογικό είναι να θίγει οποιονδήποτε πληρώνεται για να παρέχει κάθε είδους υπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όντως χαθηκες στη μετάφραση στην αρχή. Πράγματι κερατιάτικο είναι Η ΖΗΜΙΑ που σε βάζει σε έξοδα που δεν είχες υπολογίσει, οχι το μεροκάματο που χρειάζεται για να διορθωθεί...

 

Πάλι καλά :)

 

...καθόλου δεν είχα χαθεί. Για μία ακόμη φορά, και όσο πιο απλά γίνεται :

Για ΕΣΕΝΑ το μεροκάματό σου/η δουλειά σου, είναι η ζωή σου. Σεβαστό.

Για ΕΜΕΝΑ τΑ μεροκαματΑ που χρειάζεται να πληρώσω σε σχετικό τεχνικό (2-3 κατοστάρικα, να πούμε τον μέσο όρο; ) είναι ΓΑ-ΜΗ-ΣΙΑ-ΤΙ-ΚΟ. Σεβαστό;

Και όχι, ΔΕΝ θέλω να έρθεις ούτε τζάμπα, ούτε φυσικά και να με πληρώσεις κι από πάνω "για να με ξεβρωμίσεις" (όπως...όμορφα το είχες θέσει...). ΑΛΛΟΙ, μπορεί και μπορεί και να σου έχουν τύχει κι όλας να υποθέσω. Δε μιλάς όμως με αυτούς τώρα. Με εμένα μιλάς.

Και οι μπογιές θα μου κοστίσουν, πόσα, 50; 100; Τρώγονται πάντως σαν ποσό. Κι εκτός προγραμματισμού να βγω, άντε να δώσω ένα 20άρι ακόμα; Το γαμήσι είναι ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ, είναι αυτά που θα χρειαστεί να πληρώσω για την εργασία σου. Ας πούμε ότι εσύ συγκεκριμένα παίρνεις και λίγα και ότι δεν ανταποκρίνονται καν στο ζόρι που περνάς. Αυτό όμως δεν θα κάνει ΕΜΕΝΑ να ΜΗΝ δω ως κερατιάτικο, γαμησιάτικο, γουατεβεράτικο αυτά που θα πρέπει να βρω για να σε πληρώσω. Και όχι, δεν βγάζω εκατοντάδες ή καν δεκάδες χιλιάδες τον χρόνο για να μην με κόφτει και για να μη με λες μαλάκα κι εμένα και τον τρόπο που βλέπω το κόστος για βαφέα. Αντίστοιχα, αν οι μπογιές μου κόστιζαν 200 και το μεροκάματό σου 20 χ 3 πες, ΤΟΤΕ θα έλεγα πως το πραγματικό κερατιάτικο είναι οι μπογιές.

Όχι, δεν σου λέω να χρεώνεις 20 για να ευχαριστηθώ εγώ.

Όσο χρέωνες θα/να χρεώνεις.

Κι αν σε θέλω και σε χρειαστώ θα σου πω να έρθεις και θα σε πληρώσω αυτά που θα ζητήσεις.

Απλά δεν πρέπει να το ΧΑΙΡΟΜΑΙ κι όλας από πάνω. Νοτ;

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Πληρώνω κερατιάτικα σημαίνει πως πληρώνω τις συνέπειες για κάτι που δεν ευθύνομαι. Πχ κερατιάτικα είναι αυτά που πληρώνουμε στη ΔΕΗ και δεν αφορούν το ρεύμα που καταναλώσαμε, κερατιάτικα δεν είναι ούτε η αμοιβή του γιατρού, ούτε του τεχνίτη/εργάτη. Η δήλωση "Το μεγάλο κερατιάτικο είναι τα εργατικά" είναι εντελώς λανθασμένη, λογικό είναι να θίγει οποιονδήποτε πληρώνεται για να παρέχει κάθε είδους υπηρεσία.

 

...εδώ βλέπω εσένα να τα ισοπεδώνεις. Διότι αν το πάμε με την λογική σου, ο γιατρός ευθύνεται για την αρρώστια μου, ο βαφέας για τους ξεφτισμένους τοίχους μου κ.ο.κ.

Κατά τ' άλλα, το κερατιάτικο είναι αναφορικά με το "τί δουλειές μου έχει ανοίξει" μία κατάσταση, και με την τσέπη μου. Και όχι αναφορικά με αυτόν που θα κάνει την δουλειά της "επιδιόρθωσης" (είτε γιατρός είναι, είτε μαραγκός).

Κι όποιος θίγεται επειδή ο άλλος έχει μπει σε οικονομικούς μπελάδες και τραβάει τα βυζιά του και το δηλώνει, δεν έχει απλώς την μύγα, έχει θέμα.

Όταν μάλιστα ο κάποιος το τραβάει μακρυά και λέει "μήπως θες να σε πληρώσω κι όλας για να σε ξεβρωμίσω", έχει κάτι παραπάνω.

Στην τελική, πες (κακώς - αλλά πες) ότι αλλάζω το "κερατιάτικο" σε "γαμησιάτικο". Θα ξαναπιάσουμε να καταπιούμε τον Μπαμπινιώτη και να διυλίσουμε τον Τριανταφυλλίδη, ή είμαστε εντάξει με την παραλλαγή;

(...αν κυκλοφορεί ανάμεσά μας πάντως καμμιά κοπέλα που τυχόν εργάζεται σε οίκο ανοχής και θιχτεί με το "γαμησιάτικο", θα σαλτάρω, το λέω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς θα κάνει παραπάνω μέρες;;

Όταν μιλάτε με κάποιον, δεν συμπεριλαμβάνει στην προσφορά και τον χρόνο διεκπεραίωσης του έργου;

πως θα κανει παραπανω μερες; θα σου πω αμμεσως.

ειμαι μπογιατζης και ερχομαι σπιτι σου για να δω την δουλεια που θα μου αναθεσεις. σαν επαγγελματιας μπορω να γνωριζω εκ των προτερων ποσες μερες χρειαζομαι.

αντε να πεσω εξω 5-6 ωρες. (και πολλες ειπα). παραπανω με καμια κυβερνηση. αν θελω 3 μερες με κανονικη δουλεια για να σου παραδωσω το σπτιτι σου λεω οτι χρειαζονται 5.

το κωλοβαραω απο την αρχη και γραφω 2 μεροκαματα παραπανω.

too simble.

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...για τον sargio υπάρχει ένας αγγελικά πλασμένος κόσμος όπου αυτοί που βάφουν είναι σωστοί, υπεύθυνοι, τίμιοι, δεν εκμεταλλεύονται, και αντιστοίχως δεν υπάρχουν ανυποψίαστοι/άσχετοι/γεννημένοι θύματα πελάτες.

Πιθανώς ο ίδιος να διαθέτει ευθύτητα και ακεραιότητα χάρακος. Κακώς όμως βάζει στο τσουβάλι του τους όσους δεν έχουν σχέση με αυτό. Και είναι και η πλειονότητα.

 

[...έτσι, ενδεικτικά, μιας και το θυμήθηκα, κι ας μην έχει απόλυτη σχέση με το βάψιμο - έχει όμως με τον μέσο όρο "τεχνίτη" : χρειαζόμασταν να ρίξουμε τσιμέντο περίπου 15x3 (μιας και ο δρόμος είχε καταστραφεί και δεν μπορούσαμε να μπούμε σπίτι). Κι επειδή ο δήμαρχος ήταν πολύ απασχολημένος με το να ξύνει τα καλοζωισμένα του αρχίδια (λάμπα στον στύλο έβαλε μετά από ΔΥΟ χρόνια συνεχών οχλήσεων...), αναγκαστήκαμε να το δούμε ιδιωτικά. Ε λοιπόν, οι 7-8 ζητήσανε από 3χίλιαρο έως και ΤΑΛΗΡΟ, με εξαίρεση δύο "σάρτζιων" που ζητήσανε το κόστος των υλικών και "δυο μεροκάμματα", ήτοι ΠΕΝΤΑΚΟΣΑΡΙΚΟ ο ένας και 600 ο άλλος. Πήραμε τον πρώτο, μια χαρά δουλειά έκανε ο άνθρωπος και ήταν κι αυτός ευχαριστημένος.]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον καλό μάστορα θα τον πληρώσεις και ακριβά αλλά θα κάνει σωστή και ωραία δουλειά.

 

Υπάρχουν και οι αεριτζήδες (αυτοί που κάνουν όλες τις δουλειές) αλλά στο τέλος θα δεις το αποτέλεσμα το οποίο 

μπορεί να σε εκπλήξει θετικά αλλά τις περισσότερες φορές αρνητικά.

Διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με το πορτοφόλι σου και τα γούστα σου.

Ο καλός και τίμιος μάστορας πιθανά θα σε προστατέψει και από τυχόν βλακείες στην επιλογή χρώματος που 

έχεις κάνει γιατί έχει τη γνώση και την εμπειρία.

Μην ξεχνάς  ότι σε αυτό το χώρο εσύ ζεις καθημερινά και εσύ θα τον βλέπεις συνέχεια όμορφο ή άσχημο.

 

Δεν σου αρέσουν όλα αυτά,σου φαίνονται ακριβά και δεν αντέχει το πορτοφόλι σου;;;;

Πινέλα.ρολό, χρώματα και με διάθεση βάψτο μόνος σου.Εγώ αυτό κάνω εδώ και χρόνια.Θέλει όμως και

κάποια εμπειρία ειδικά σε σπατουλαρίσματα,γωνίες,πόρτες,ντουλάπες,διακόπτες να μην τα κάνετε όλα χάλια.

 

Μία συμβουλή.Στους εσωτερικούς χώρους αποφεύγεται τα έντονα χρώματα.Μπορεί με δυνατό φωτισμό να

φαίνονται όμορφα αλλά δεν μπορείτε συνεχώς να έχετε προβολείς αναμμένους μέσα στο σπίτι.

Εξάλλου όσο πιο απαλά είναι τα χρώματα τόσο πιο λίγο κοστίζουν.Αναφέρομαι βέβαια όταν επιλέγουμε εμείς

χρωματισμό και μας τον φτιάχνει με το μηχάνημα το κατάστημα.

 

Και μη ξεχνάμε.Ότι πληρώνουμε παίρνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εδώ βλέπω εσένα να τα ισοπεδώνεις. Διότι αν το πάμε με την λογική σου, ο γιατρός ευθύνεται για την αρρώστια μου, ο βαφέας για τους ξεφτισμένους τοίχους μου κ.ο.κ.

Κατά τ' άλλα, το κερατιάτικο είναι αναφορικά με το "τί δουλειές μου έχει ανοίξει" μία κατάσταση, και με την τσέπη μου. Και όχι αναφορικά με αυτόν που θα κάνει την δουλειά της "επιδιόρθωσης" (είτε γιατρός είναι, είτε μαραγκός).

 

Τώρα το πως ακριβώς διαστρεβλώθηκαν στο μυαλό σου όσα έγραψα για να βγάλεις το συμπέρασμα ότι ο γιατρός φταίει για την αρρώστια σου και ο μπογιατζής επειδή θέλει βάψιμο το σπίτι σου, μόνο εσύ το ξέρεις.

 

Κερατιάτικο στην κυριολεξία είναι αυτό που πληρώνει ο κερατάς για το ξενοπήδημα του/της συντρόφου του, και μεταφορικά είναι όταν κάποιος πληρώνει τις συνέπειες για κάτι που δεν ευθύνεται. Όλα τα λεξικά αυτή την ερμηνεία δίνουν, η ερμηνεία που δίνεις εσύ μόνο στο μυαλό σου υπάρχει.

 

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=κερατιάτικα&dq=

 

https://www.slang.gr/lemma/8981-keratiatika

 

 

Κι όποιος θίγεται επειδή ο άλλος έχει μπει σε οικονομικούς μπελάδες και τραβάει τα βυζιά του και το δηλώνει, δεν έχει απλώς την μύγα, έχει θέμα.

Όταν μάλιστα ο κάποιος το τραβάει μακρυά και λέει "μήπως θες να σε πληρώσω κι όλας για να σε ξεβρωμίσω", έχει κάτι παραπάνω.

Έχεις χαθεί για τα καλά... ο φίλος παραπάνω θίχτηκε όχι για το λόγο που αναφέρεις, αλλά επειδή αποκάλεσες την αμοιβή για την εργασία του "κερατιάτικα". Περίεργο θα μου φαινόταν αν ΔΕΝ θιγόταν και αν ΔΕΝ σου απαντούσε έτσι.

 

Η ουσία είναι ότι ο ορισμός που δίνεις στα "κερατιάτικα" είναι λάθος, και όσο επιμένεις να αντιλαμβάνεσαι λάθος αυτή τη λέξη τόσο δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις πόσο μεγάλη κοτσάνα ήταν αυτό που έγραψες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ζήτησε ένας πριν λίγες μέρες, μόνο για εργατικά ενός δωματίου 15 τετραγωνικών, 140€!

Και μιλάμε για υπνοδωμάτιο. 3 τοίχοι και το ταβάνι ουσιαστικά. Ο ένας είναι όλος ντουλάπα

Μπογές κτλ, είχα πάρει εγώ. Λέω άστο... Θα κάτσω 2 ώρες ένα σάββατο και άλλες 2 μια κυριακή, και θα το βάψω μόνος μου...

 

Ακριβώς για την ίδια δουλειά 3 τοίχοι και το ταβάνι σε πολύ καλή κατάσταση και τα χρώματα αγορασμένα, έρχεται μάστορας βλέπει το υπνοδωμάτιο και μου ζητάει θέλω 150 ευρώ εργασία !

του λέω 'πόσο' ? μου λέει 150!

του λέω 'από εδώ ειναι η πόρτα, γεια' !

μου λέει 'οκ φίλο 100 δώσε μου'!

του λέω 'φίλο γεια είπα' !

 

Το καλοκαίρι ανακαίνισα το εξοχικό μου, ήταν βαμμένο πριν καμιά 6ετια, έβαλα  μεσα το σουπερ μαστορι

post-438829-0-01979800-1507035013_thumb.jpg

και μου το μεταμόρφωσε τελείως

post-438829-0-03875400-1507035043_thumb.jpg

 

3 μεροκάματα / 150 ευρώ που τα άξιζε μέχρι το τελευταίο σεντς και τα υλικά δικά μου !

 

==== 

 

σορι για το οφτοπικ, συνεχίστε την μανούρα ελεύθερα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς για την ίδια δουλειά 3 τοίχοι και το ταβάνι σε πολύ καλή κατάσταση και τα χρώματα αγορασμένα, έρχεται μάστορας βλέπει το υπνοδωμάτιο και μου ζητάει θέλω 150 ευρώ εργασία !

του λέω 'πόσο' ? μου λέει 150!

του λέω 'από εδώ ειναι η πόρτα, γεια' !

μου λέει 'οκ φίλο 100 δώσε μου'!

του λέω 'φίλο γεια είπα' !

 

Το καλοκαίρι ανακαίνισα το εξοχικό μου, ήταν βαμμένο πριν καμιά 6ετια, έβαλα μεσα το σουπερ μαστορι

2.jpg

και μου το μεταμόρφωσε τελείως

3.jpg

 

3 μεροκάματα / 150 ευρώ που τα άξιζε μέχρι το τελευταίο σεντς και τα υλικά δικά μου !

 

====

 

σορι για το οφτοπικ, συνεχίστε την μανούρα ελεύθερα :)

Οι τοίχοι ξυθηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τώρα το πως ακριβώς διαστρεβλώθηκαν στο μυαλό σου όσα έγραψα για να βγάλεις το συμπέρασμα ότι ο γιατρός φταίει για την αρρώστια σου και ο μπογιατζής επειδή θέλει βάψιμο το σπίτι σου, μόνο εσύ το ξέρεις.

 

...θες κα'να 6μηνο βλέπω για να καταλάβεις το γιατί σύμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα "φταίει ο γιατρός".

Θα στο ξαναθέσω κατά το Πάσχα λοιπόν (και θα γλυτώσεις και τα γκουγκλαρίσματα για ν' απαντήσεις σε ό,τι αντιλαμβάνεσαι μικρόνοα ως "κοτσάνες").

Περί κερατιάτικων, όχι μόνο θα συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, αλλά επειδή ούτε μετά το Πάσχα του '27 θα συνεννοηθούμε, δεν σκοπεύω να χαλάσω άλλα byte  και ΑΤΡ για να εξηγηθώ.

 

...και α, όσο για τον sargio, ας μάθει πρώτα

α) να μην παίρνει προσωπικά ό,τι δεν του έχει απευθυνθεί

β) να μην το χειροτερεύει πετάγοντας κι από πάνω ατάκες όπως "δεν ήξερα να σε πληρώσω κι από πάνω για να σε ξεβρωμίσω", λες και του είπα εγώ "έλα να βάψεις, αλλά κανόνισε, ένα 20άρι και πολύ σου είναι"...

Αλλά μεγάλο παιδί είναι, δεν χρειάζεται εσένα να τα σαλατοποιείς, κατά την προσπάθεια "υπεράσπισής" του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τοίχοι ξυθηκαν;

 

Μέχρι τελικής πτώσης.

Δεν βλέπεις την πρώτη φωτο?

 

Γι αυτό χρειάστηκε 3 μερες / αλλιώς θα μου το τελείωνε σε 2 μεροκάματα.

(μεγάλο σαλόνι/ κουζίνα συν διάδρομος/χωλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδωσα για δωμάτιο , κουζίνα και χωλ 30 ευρώ + φαγητό στο μάστορα, μαζί με τα χρώματα γύρω στα 120 με ταινίες κλπ.

σίγουρα το φαγητό κόστισε παραπάνω... :-D  :-D  :-D  :-D 

 

30 ευρώ μεροκάματο + 25 το ένσημο = 55 ευρώ. Τόσα   παίρνει ένας βοηθός ελαιοχρωματιστής ο οποίος το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να πλένει τα πινέλα και να  στρώνει - ξεστρώνει χαρτια και νάιλον. 

Ένας τεχνίτης ελαιοχρωματιστής σήμερα παίρνει μεροκάματο 50 ευρώ + 35 ευρώ ένσημο = 85 ευρώ.

Ένα καλό πλαστικό χρώμα κοστίζει 35 έως 50 ευρώ το δεκαλιτρο (vitex vivechrom xrotex)  

όλες οι εταιρίες βεβαια έχουν βγάλει για ανταγωνιστικους λόγους και φτηνά "χρώματα" αλλά αντί για χρώμα είναι χώμα. :shifty:  :shifty:  :shifty: 

υπάρχει "πλαστικό" στην αγορά και με 13 ευρώ το 10λιτρο    :shifty:  :shifty:  :shifty:

 

Διαβάζω σε παραπάνω σχόλια για το πόσες ώρες δουλεύει ένας τεχνητής.... δυστυχώς στην Ελλάδα έχει μεινει αυτό το καθεστώς ακόμα του ημερομισθίου.

αν υποθέσουμε ότι ένας μάστορα που θα έρθει από τον άγιο Δημήτριο στο Γέρακα να βάψει ένα ταβάνι και τελειώσει 1 η ώρα πιστεύετε ότι μετά της μια θα προλάβει να πάει και όλου? ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ. Δυο λύσεις  υπάρχουν εδω η μια είναι ο μάστορα να πάει ένα μεροκάματο στο σπίτι του και να ταΐσει τα παιδιά του και η άλλη είναι να μεινει το ταβάνι άβαφτο.

 

μακάρι κάποια στιγμή να αλλαξει και να κοστολογούνται οι δουλειές αυτές με την ώρα που δεν το βλέπω και να γίνει όπως πχ στο Βέλγιο που αυτές οι εργασίες κοστολογούνται μεχρι και 40 ευρώ την ώρα μικτά πάντα γιατί εκεί δεν μαγειρεύουν στο μάστορα .

 

καλή συνέχεια σε όλους!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...