Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο σπιτιου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι τελικής πτώσης.

Δεν βλέπεις την πρώτη φωτο?

 

Γι αυτό χρειάστηκε 3 μερες / αλλιώς θα μου το τελείωνε σε 2 μεροκάματα.

(μεγάλο σαλόνι/ κουζίνα συν διάδρομος/χωλ)

Ωραιος στο έκανε καλή δουλειά

σίγουρα το φαγητό κόστισε παραπάνω... :-D :-D :-D :-D

 

30 ευρώ μεροκάματο + 25 το ένσημο = 55 ευρώ. Τόσα παίρνει ένας βοηθός ελαιοχρωματιστής ο οποίος το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να πλένει τα πινέλα και να στρώνει - ξεστρώνει χαρτια και νάιλον.

Ένας τεχνίτης ελαιοχρωματιστής σήμερα παίρνει μεροκάματο 50 ευρώ + 35 ευρώ ένσημο = 85 ευρώ.

Ένα καλό πλαστικό χρώμα κοστίζει 35 έως 50 ευρώ το δεκαλιτρο (vitex vivechrom xrotex)

όλες οι εταιρίες βεβαια έχουν βγάλει για ανταγωνιστικους λόγους και φτηνά "χρώματα" αλλά αντί για χρώμα είναι χώμα. :shifty: :shifty: :shifty:

υπάρχει "πλαστικό" στην αγορά και με 13 ευρώ το 10λιτρο :shifty: :shifty: :shifty:

 

Διαβάζω σε παραπάνω σχόλια για το πόσες ώρες δουλεύει ένας τεχνητής.... δυστυχώς στην Ελλάδα έχει μεινει αυτό το καθεστώς ακόμα του ημερομισθίου.

αν υποθέσουμε ότι ένας μάστορα που θα έρθει από τον άγιο Δημήτριο στο Γέρακα να βάψει ένα ταβάνι και τελειώσει 1 η ώρα πιστεύετε ότι μετά της μια θα προλάβει να πάει και όλου? ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ. Δυο λύσεις υπάρχουν εδω η μια είναι ο μάστορα να πάει ένα μεροκάματο στο σπίτι του και να ταΐσει τα παιδιά του και η άλλη είναι να μεινει το ταβάνι άβαφτο.

 

μακάρι κάποια στιγμή να αλλαξει και να κοστολογούνται οι δουλειές αυτές με την ώρα που δεν το βλέπω και να γίνει όπως πχ στο Βέλγιο που αυτές οι εργασίες κοστολογούνται μεχρι και 40 ευρώ την ώρα μικτά πάντα γιατί εκεί δεν μαγειρεύουν στο μάστορα .

 

καλή συνέχεια σε όλους!!!

Καλός μάστορας ήταν, αλλά θέλει καλά χρώματα αυτό που λες. Του χρόνου πρώτα ο Θεός θα αγοράσω βιολογικά. ( ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΕΝΤΑΞΕΙ-Δεν το σβηνω μπας και γινει viral

Επεξ/σία από vairass
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Καλός μάστορας ήταν, αλλά θέλει καλά χρώματα αυτό που λες. Του χρόνου πρώτα ο Θεός θα αγοράσω βιολογικά.

 

Χωρίς φυτοφάρμακα? :-D :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικολογικά. :P

ναι ρε ενταξει - απο την κουραση ειναι ηρεμηστε  ...

εχουν Γ@μηθει στις παραγγελιες ολοι ( ολα τα χωρια) αυτες τις ημερες και τρεχω-Βιολογικα χαχα

ουτε η Μενεγακη να ημουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ( ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΕΝΤΑΞΕΙ-Δεν το σβηνω μπας και γινει viral

 

Θεούλης  :-D

 

 

Συνήθως όταν η προσφορά είναι πολύ χαμηλή ο μάστορας βάφει τοίχο,μπριζες,πλακάκια και μπάνιο.

 

...υπόκλιση... ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να γίνει όπως πχ στο Βέλγιο που αυτές οι εργασίες κοστολογούνται μεχρι και 40 ευρώ την ώρα μικτά πάντα γιατί εκεί δεν μαγειρεύουν στο μάστορα .

 

...μακάρι να γίνει έτσι - αλλά πρώτα θα πρέπει να γίνουν το ίδιο "βελγικοί" και οι μισθοί των πελατών που θα πληρώνουν  - γιατί αλλιώς θα τον μαγειρεύουν τον μάστορα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και α, όσο για τον sargio, ας μάθει πρώτα

α) να μην παίρνει προσωπικά ό,τι δεν του έχει απευθυνθεί

β) να μην το χειροτερεύει πετάγοντας κι από πάνω ατάκες όπως "δεν ήξερα να σε πληρώσω κι από πάνω για να σε ξεβρωμίσω", λες και του είπα εγώ "έλα να βάψεις, αλλά κανόνισε, ένα 20άρι και πολύ σου είναι"...

Αλλά μεγάλο παιδί είναι, δεν χρειάζεται εσένα να τα σαλατοποιείς, κατά την προσπάθεια "υπεράσπισής" του.

Ρε φίλε, τόσες ενοχές πια(!);; Βλέπεις οτι κατάλαβα την έννοια με την οποία χαρακτήρισες τα εργατικά και σταμάτησα να συζητάω και παρ' ολα αυτά συνεχίζεις...

 

α) Εφόσον αναφέρθηκες στο εργατικό κόστος του κλάδου μου, ΕΜΜΕΣΑ απευθύνθηκες σ' εμένα.

 

β) Σύγκρινε στο μυαλό σου ενα νορμάλ σπίτι, καθαρό με ενα φρεσκοβαμμένο: Ποιό θεωρείς οτι είναι καθαρότερο; Αντικειμενικά...

Σε πείραξε όμως ο τόνος και η διατύπωση του μηνύματος. Έτσι ακριβώς με πείραξε η δική σου διατύπωση...

 

Bonus: Ο Joshua σου είπε ό,τι ακριβώς είχα στο μυαλό μου, δεν συνεννοηθήκαμε, δεν τον όρισα δικηγόρο μου. Αυτό κάτι πρέπει να σου λέει για το ποιός τα 'χει μπερδέψει...

 

Φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κοίτα να δεις sargio, επειδή σε έκοψα για εντάξει άτομο (που όμως μου την έδωσες στην αρχή που τα παίρνεις προσωπικά ενώ κανείς δεν είχε απευθυνθεί σε εσένα, και, ΚΥΡΙΩΣ, κανείς δεν έθιξε -με κανέναν τρόπο- ούτε την δουλειά που κάνεις, ούτε το μεροκάματό σου / ΚΑΙ ΟΜΩΣ έκανες λες και σου είπα τίποτα για μάνα και πατέρα, και μια συγγνώμη ΔΕΝ σε βλέπω ούτε να νιώθεις, ούτε και να λες), γιατί αλλιώς θα σου έγραφα...αλλιώς :

 

Τα παραπάνω που κουόταρες (και δεν έχουν ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση με "ενοχές"...;!; ), δεν τα ΞΑΝΑ-πα σε 'σένα, αλλά εκεί που τα 'πα, επειδή αναφέρθηκε σε εσένα. Δεν τα ΞΑΝΑ-έγραψα για να ξανανοίξουμε κουβέντα μαζί, όχι τουλάχιστον για τα συγκεκριμένα.

Το λοιπόν, ούτε...ενοχές έχω, ούτε ΕΜΜΟΝΕΣ, ούτε τραβάω κα'να ζόρι με εσένα. Όταν εγώ μίλησα για τα ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ που συνεπάγεται μια "ζημιά" οικοδομικής απόψεως, τα οποία είναι απ' τη μια τα υλικά (και ενδεχομένως και τα σύνεργα) και ΚΥΡΙΩΣ τα μεροκάμματα που πρέπει να πληρώσει κανείς που είτε δεν προλαβαίνει/δεν ξέρει/δεν μπορεί για να αποκαταστήσει το βάψιμο/το γκρέμισμα ή ό,τι άλλο σκατό έχει πάθει το σπίτι του, δεν αναφέρθηκα ούτε σε "άχρηστα μαστόρια", ούτε σε "χαραμοφάηδες τεχνίτες", ούτε ξερωγώ σε "αλήτες/απατεώνες/γαμιόληδες τεχνικούς που μου μασάνε τα ωραία μου λεφτάκια". Τα μεροκάμματα ΣΟΥ που θα πάρεις για την δουλειά ΣΟΥ, είναι δικό σου θέμα, και αν θες πέρνα και από τα γένια σου τα χαρτονομίσματα και ευχαρίστησε και τον θεό στον οποίο ίσως πιστεύεις που σε ευλόγησε και είχες δουλειά για να συνεχίσεις να ζεις την ζωή σου κτλκτλ και χαρακτήρισέ τα όπως θες και εμένα δεν μου πέφτει κανένας λόγος να στα χαρακτηρίσω. Τα λεφτά που πιθανώς "ΔΕΝ ΕΧΩ" ΚΑΝ και θα πρέπει για να βρω για να σε πληρώσω, είναι ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΟ για εμένα και την τσέπη μου (όπως είναι και οι μπογιές και όλα τ' άλλα, μόνο που το ΦΕΣΙ της φάσης είναι ΚΥΡΙΩΣ τα μεροκάμματα. Αν θα ζοριστώ χ για τα υλικά, θα ζοριστώ χχχχ για τα μεροκάμματα).

ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ : Δεν μου φταις ΕΣΥ, δεν σε κατηγορώ που πληρώνεσαι για την δουλειά σου. ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΩ;

Αν τόσα χρόνια στην δουλειά έχεις συνηθίσει να πέφτεις πάνω σε γαϊδούρια που σε βρίζουν, σε απειλούν, σε λοιδωρούν και πάει λέγοντας και κλαίγοντας σου λέμε "κόψε κάτι ρε μάστορααααα" ή χλευαστικά σου λένε "σιγά που θα σου δώσω τόσα" μετά την δουλειά, ε ΔΕΝ σου φταίω εγώ να μου την πέφτεις και να μου λες "σιγά να μη σε πληρώσω κι όλας για να σε ΞΕΒΡΩΜΙΣΩ" (...με ξέρεις κι από κοντά για να το λες αυτό ρε σαρτζ; Ειλικρινά δηλαδή...). Και δεν σχολίασα (γιατί δεν είχα διάθεση ούτε τέτοιο σκοπό, παρ' όλο που μια χαρά θα μπορούσα να θάβω για ώρες και άτομα "του κλάδου σου", και από τόσους άλλους σχετικούς κλάδους. γιατί η ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ είναι ΑΡΠΑΧΤΡΕΣ και φαντάζομαι το ξέρεις) ούτε εσένα, ούτε τον κλάδο σου, και είναι απορίας άξιο πώς εσύ κατάλαβες ότι εγώ τα έβαλα με τους μαστόρους και όχι με την κατάσταση που συνεπάγεται οικονομικό ζόρι για 'μένα.

 

Τέλος, προσπάθα να καταλάβεις ότι δεν απευθύνθηκα σε εσένα, ούτε σου ζήτησα λογαριασμό "γιατί μιλάει ο άλλος για εσένα". 

Από εκεί και πέρα, αν ο σκοπός σου είναι να συνεχίσεις να "υπερασπίζεσαι τον κλάδο σου" και μόνο που ακούς γι' αυτόν (χωρίς να διευκρινίσεις μέσα σου εάν αυτός που άκουσες/διάβασες είπε κάτι εναντίον του ή όχι) με τον ίδιο τρόπο που το ξεκίνησες, πες το να το ξέρω για να σταματήσουμε από τα εχθρικά μέχρι και τα "φιλικά" και να ησυχάσουν έτσι μαχαίρι και όσοι τρώνε στην μάπα την παρούσα "μανούρα" που είπε κι ο Μάους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θες κα'να 6μηνο βλέπω για να καταλάβεις το γιατί σύμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα "φταίει ο γιατρός".

Θα στο ξαναθέσω κατά το Πάσχα λοιπόν (και θα γλυτώσεις και τα γκουγκλαρίσματα για ν' απαντήσεις σε ό,τι αντιλαμβάνεσαι μικρόνοα ως "κοτσάνες").

Περί κερατιάτικων, όχι μόνο θα συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, αλλά επειδή ούτε μετά το Πάσχα του '27 θα συνεννοηθούμε, δεν σκοπεύω να χαλάσω άλλα byte  και ΑΤΡ για να εξηγηθώ.

 

Όσο το μοναδικό σου επιχείρημα σου είναι "γιατί... έτσι!" τόσο δεν πρόκειται να καταλάβει ο άλλος τι έχεις στο μυαλό σου, ούτε μετά το Πάσχα του 27 όπως είπες και εσύ. Το μόνο που συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα ξεκαθάρισες στο τελευταίο μήνυμα, κομπλέ. Φυσικά με συγχωρείς για την ανακατωσούρα και εννοείται οτι παίρνω πίσω την επίμαχη φράση μου καθώς είναι πλέον άκυρη.

 

(προσοχή όμως, οι χαρακτηρισμοί σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να συνοδεύονται απο επεξήγηση(έστω σε παρένθεση) γιατί παρεξηγούνται εύκολα. Ιδανικά βεβαίως να λείπουν :-) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ πάντως που εξακολουθείτε να μιλάτε για δουλειές με μεροκάματα...

 

Προσωπικά το αποκλείω ως τρόπο, κατ' αποκοπή οι δουλειές και σε όποιον αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...