Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο σπιτιου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, 4saken είπε

Για αυτο ρωτησα αν χοντρικα ειναι επι 3

Σου απάντησα

Ουτε καν που φανταζεσαι το νούμερο, οχι επι 3  αλλα και επι 10 να το βαλεις εξω θα πέσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 4saken είπε

Oκ ευχαριστω, απλα ξεχασα να αναφερω οτι μιλαμε για βαψιμο μονο εσωτερικα.

και επειδη βλεπω οτι εχεις κολλήσει με το 3, και τωρα κατάλαβα γιατί, να σου πω οτι το 3 αυτο που σου είπαν ειναι το υψος της τοιχοποιίας που οπως σού έγραψα και εγω δεν είναι 3 άλλα  3+

Αρα: Τρέχοντα μετρα τοιχοποιίας που θα βάψεις επι το υψος, αυτά ειναι τα τετραγωνικά σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ο τιμοκατάλογος είναι κομπλέ :-)

(υποθέτω 3€/τμ το τρύψιμο-αστάρωμα, 4€/τμ το χρωμάτισμα και 5€/τμ το σπατουλάρισμα-τρίψιμο.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, ναι ασυζητητί...

αφενός τεχνικά προσφέρει μεγαλύτερη προστασία στον τοίχο μειώνοντας(ή μικραίνοντας, όπως το βλέπει ο καθένας) τους πόρους του, αφεταίρου δίνει μια λεία όψη και υφή που προσδίδει "πολυτέλεια"...

(παράλληλα συμβάλει στην οικονομία ασταριού και χρώματος στα μετέπειτα φρεσκαρίσματα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/1/2019 στις 9:02 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Σου απάντησα

Ουτε καν που φανταζεσαι το νούμερο, οχι επι 3  αλλα και επι 10 να το βαλεις εξω θα πέσεις

Πηρα 3 προσφορες, οι 2 το μετρησαν ο ενας το εβγαλε 330 ο αλλος 335 (μηδαμινη διαφορα).

Οι προσφορες που εχω ειναι

1. 7-12 (Εχει κανει δουλειες σε σπιτια συγγενων, εμειναν ευχαριστημενοι)

2. 6-10 (εβαψε εξωτερικα τη διπλανη μεζονετα,ευχαριστημενη και ωραια δουλεια)

3. 4.5-9 (τον προτεινει ο μηχανικος μου)

Με προβληματιζει η η τοσο μεγαλη διαφορα του 1ου με τον 3ο, ειναι υποπτα χαμηλη η 3η τιμη η παιζει λογω αναδουλειας κτλ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, 4saken είπε

Πηρα 3 προσφορες, οι 2 το μετρησαν ο ενας το εβγαλε 330 ο αλλος 335 (μηδαμινη διαφορα).

Οι προσφορες που εχω ειναι

1. 7-12 (Εχει κανει δουλειες σε σπιτια συγγενων, εμειναν ευχαριστημενοι)

2. 6-10 (εβαψε εξωτερικα τη διπλανη μεζονετα,ευχαριστημενη και ωραια δουλεια)

3. 4.5-9 (τον προτεινει ο μηχανικος μου)

Με προβληματιζει η η τοσο μεγαλη διαφορα του 1ου με τον 3ο, ειναι υποπτα χαμηλη η 3η τιμη η παιζει λογω αναδουλειας κτλ?

το να φτιαξει καποιος ενα νεο τοιχο σπατουλαριστο ειναι μανικι και εχει πολλα που μπορεις να μην κανεις, αν θελεις τον τοιχο "χαρτι" τοτε θελεις δυο χερια σπατουλα πολλα τριψίματα και πολλα ασταρια

Οι τιμες σαφως και μπορει να ειναι οι μισες σε προσφορά και ακομα πιο κάτω

Για να καταλάβεις καποιοι απο αυτους τους μαστορους που ρώτησες μπορει να μην εχουν καν μηχανή τριψίματος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...
  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

Ψάχνοντας για οδηγίες αναφορικά με το βάψιμο του υπο κατασκευή σπιτιού μου, μιας και τα χρήματα δεν περισσεύουν πλέον, έπεσα πάνω σε αυτό το ενδιαφέρον site.

Θα ήθελα, λοιπόν να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί κυριολεκτικά έχω χαθεί.

Πρόkειται για ένα σπίτι κοντά σε θάλασσα που θέλω να το βάψω εσωτερικά σπατουλάρωντάς το φυσικά.

Ψάχνοντας στο Internet κυριολεκτικά χάθηκα και θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και βλέπω ότι το κατέχετε το σπορ πολύ καλά θα έλεγα.

1) Κατ' αρχήν χρειάζεται ένα ή και δύο καλά χέρια τρίψιμο ο σοβάς (μαρμαρόσκονη κατασκευασμένη από το 2002). Έχω ήδη προμηθευτεί ένα τριβείο τύπου Flex αλλά δεν ξέρω με τι πάχη γυαλόχαρτων να προχωρήσω.

2) Θα ήθελα να μου αναφέρεται τα στάδια κατασκευής και αν είναι δυνατόν τα υλικά - εργαλεία κατασκευής για να βγάλω ένα προϋπολογισμό των εξόδων.

3) Πότε πιστεύετε ότι είναι η κατάλληλη εποχή να ξεκινήσω. Μέσα Φεβρουαρίου είναι καλά:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Gerry1 είπε

Καλησπέρα,

Ψάχνοντας για οδηγίες αναφορικά με το βάψιμο του υπο κατασκευή σπιτιού μου, μιας και τα χρήματα δεν περισσεύουν πλέον, έπεσα πάνω σε αυτό το ενδιαφέρον site.

Θα ήθελα, λοιπόν να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί κυριολεκτικά έχω χαθεί.

Πρόkειται για ένα σπίτι κοντά σε θάλασσα που θέλω να το βάψω εσωτερικά σπατουλάρωντάς το φυσικά.

Ψάχνοντας στο Internet κυριολεκτικά χάθηκα και θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και βλέπω ότι το κατέχετε το σπορ πολύ καλά θα έλεγα.

1) Κατ' αρχήν χρειάζεται ένα ή και δύο καλά χέρια τρίψιμο ο σοβάς (μαρμαρόσκονη κατασκευασμένη από το 2002). Έχω ήδη προμηθευτεί ένα τριβείο τύπου Flex αλλά δεν ξέρω με τι πάχη γυαλόχαρτων να προχωρήσω.

2) Θα ήθελα να μου αναφέρεται τα στάδια κατασκευής και αν είναι δυνατόν τα υλικά - εργαλεία κατασκευής για να βγάλω ένα προϋπολογισμό των εξόδων.

3) Πότε πιστεύετε ότι είναι η κατάλληλη εποχή να ξεκινήσω. Μέσα Φεβρουαρίου είναι καλά:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έχεις ξαναπιάσει σπάτουλα στα χέρια σου;;;;;;;;;;;; Το νομίζεις κάτι απλό και εύκολο;;;;;;Αν όχι μην επιχειρήσεις να το κάνεις μόνος σου.

Αν τελικά δεν μας ακούσεις και προχωρήσεις δεν θέλει τρίψιμο με απλό τριβείο ο τοίχος.Βγάζεις με μία ειδική σπάτουλα τίποτε χοντρά σπατουλάρεις δύο χέρια τον τοίχο και μετά τον λειαίνεις με ειδικό μηχάνημα (αυτό μόνο καλοί επαγγελματίες το έχουν) ή ψιλό γυαλόχαρτο σφουγγάρι με το χέρι.Όχι παλμικό τριβείο χεριού. Λακούβες θα κάνεις με αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...