Προς το περιεχόμενο

Βαφή αυτοκινήτου, κόστη και τι να προσέξω


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να βαψω ένα mazda 3 στο εργοστασιακό κόκκινο μεταλικό που ήταν εξαρχής βαμμένο. Του έφαγε ενα φτερό η μάνα μου και έχει κι άλλα σημάδια οπότε είπα να το κάνω όλο. Το αμάξι έχει 240.000 χλμ αλλά είναι τζετ μηχανικά. Σκέφτομαι επίσης να του αλλάξω κάθισμα οδηγού γιατί έχει φθαρεί.

Για το βάψιμο πόσο πάει γενικά στη Θεσσαλονίκη;

Τι να προσέξω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τωρα ειναι σε αλλο χρωμα ??? Αν οχι να υπολογιζεις αν δεν εχει και φανοποιοια πολυ καπου στα 800 ευρω . Τοσα εδωσα χθες για ενα Honda CRV . Εκτος βαψιμο ουρανου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμενα που το αψαξα πολυ το θεμα βαψιματος, και πηγα σε αρκετους βαφεις, οι τιμες που μου εδειναν ηταν 1000-1200 ευρω για εξωτερικο ολικο βαψιμο του αυτοκινητου στο ιδιο χρωμμα. και 1900-2000 ευρω για αλλαγη χρωμματος αυτοκινητου και βαψιμο μεσα-εξω. (το οποιο προηποθετει λυσιμο ολοκληρου του αυτοκινητου, και καμια 15αρια μερες δουλεια)

 

Τελικα ομως μετα απο αρκετο ψαξιμο πηγα στον καλυτερο που ακουγα που υπαρχει απο γνωστους κλπ... και καταφερα να μου δωσει προσφορα 1500 ευρω για ολικο βαψιμο του αυτοκινητου μεσα -εξω   με αλλαγη χρωματος σε ασπρο που ηθελα ,στα 1500 ευρω. Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο απο το εργοστασιακο, θα ανεβασω και φωτογραφιες απο εβδομαδα το πριν και το μετα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμενα που το αψαξα πολυ το θεμα βαψιματος, και πηγα σε αρκετους βαφεις, οι τιμες που μου εδειναν ηταν 1000-1200 ευρω για εξωτερικο ολικο βαψιμο του αυτοκινητου στο ιδιο χρωμμα. και 1900-2000 ευρω για αλλαγη χρωμματος αυτοκινητου και βαψιμο μεσα-εξω. (το οποιο προηποθετει λυσιμο ολοκληρου του αυτοκινητου, και καμια 15αρια μερες δουλεια)

 

Τελικα ομως μετα απο αρκετο ψαξιμο πηγα στον καλυτερο που ακουγα που υπαρχει απο γνωστους κλπ... και καταφερα να μου δωσει προσφορα 1500 ευρω για ολικο βαψιμο του αυτοκινητου μεσα -εξω   με αλλαγη χρωματος σε ασπρο που ηθελα ,στα 1500 ευρω. Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο απο το εργοστασιακο, θα ανεβασω και φωτογραφιες απο εβδομαδα το πριν και το μετα...

 

 

Ρωτησα τον φανοποιο που μο εφτιαξε το αμαξι αν μπορει καποιος εμπειρος να δει οτι ειναι βαμμενο . Η απαντηση ηταν φυσικα και  οτι ο πιο καλος φανοποιος/βαφεας δεν μπορει να πετυχει οτι το ρομποτ που βαφει ενα αυτοκινητο .Νομιζω τα λεει ολα .

Όχι θα το κρατήσω στο ίδιο χρώμα. Άρα κάπου στο χιλιάρικο.

 

Μεγιστο τοσο....Ισως εξαρταται και απο το μεγεθος του αμαξιου .Αλλο ενα smart και αλλο ενα SUV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα τον φανοποιο που μο εφτιαξε το αμαξι αν μπορει καποιος εμπειρος να δει οτι ειναι βαμμενο . Η απαντηση ηταν φυσικα και  οτι ο πιο καλος φανοποιος/βαφεας δεν μπορει να πετυχει οτι το ρομποτ που βαφει ενα αυτοκινητο .Νομιζω τα λεει ολα .

 

Μεγιστο τοσο....Ισως εξαρταται και απο το μεγεθος του αμαξιου .Αλλο ενα smart και αλλο ενα SUV.

 

οτι μπορει να καταλαβει οτι ειναι βαμμενο ναι μπορει.  αλλα πιστεψε με ενας καλος βαφεας που ξερει πολυ καλα την δουλεια του μπορει να πετυχει πολυ καλα αποτελεσματα. Ενα θα σου πω μονο, μεσα απο το εσωτερικο του καπο του αμαξιου μου απο το εργοστασιο δεν το ειχαν βαξει καν το ειχαν μονο ασταρωσει. Μου το εδειξε και επαθα πλακα. Δεν λεω οτι ειναι παντα ετσι αλλα υπαρχουν περιπτωσεις  που το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο. να φανταστεις το δικο μου δεν ειχε καν μεταλικο χρωμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι μπορει να καταλαβει οτι ειναι βαμμενο ναι μπορει.  αλλα πιστεψε με ενας καλος βαφεας που ξερει πολυ καλα την δουλεια του μπορει να πετυχει πολυ καλα αποτελεσματα. Ενα θα σου πω μονο, μεσα απο το εσωτερικο του καπο του αμαξιου μου απο το εργοστασιο δεν το ειχαν βαξει καν το ειχαν μονο ασταρωσει. Μου το εδειξε και επαθα πλακα. Δεν λεω οτι ειναι παντα ετσι αλλα υπαρχουν περιπτωσεις  που το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο. να φανταστεις το δικο μου δεν ειχε καν μεταλικο χρωμμα

 

Το μεταλικο χρωμα οταν υπαρχει  πληρωνεται επι πλεον.Το ειχες πληρωσει για μεταλικο .Αυτο που λες ειναι κακοτεχνια κατασκευαστη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να βαψω ένα mazda 3 στο εργοστασιακό κόκκινο μεταλικό που ήταν εξαρχής βαμμένο. Του έφαγε ενα φτερό η μάνα μου και έχει κι άλλα σημάδια οπότε είπα να το κάνω όλο. Το αμάξι έχει 240.000 χλμ αλλά είναι τζετ μηχανικά. Σκέφτομαι επίσης να του αλλάξω κάθισμα οδηγού γιατί έχει φθαρεί.

Για το βάψιμο πόσο πάει γενικά στη Θεσσαλονίκη;

Τι να προσέξω;

Μια καλη τιμη βαφης μεταλλικο διπλης ειναι 700 με 750ε και ανεβαινει η τιμη οπου χρειαζεται φαναρτζοδουλεια

Το σωστο βαψιμο ειναι καλη προεργασια ασταρωμα-χρωμα-βερνικι.

 

Αποτελεσματα:

Δεν πρεπει να υπαρχει ιχνος μπογιας πανω σε λαστιχα(πορτες-παρμπριζ)

Δεν πρεπει να εχει πολλα ρινισματα(μπιμπικακια πανω στο χρωμα) αντε 5-6

θα κοιταξεις τις επιφανειες απο διαφορες οπτικες γωνιες να μην κανει νερα..

Τελος το βερνικι(θαμπαδα)

 

Του λες τα παραπανω και στην πληρωμη οτι δεν σου αρεσει αρχιζεις και του κατεβαζεις τιμη..

Τα υλικα τους για βαψιμο ειναι κοντα στα 150ευρω!!!

 

Υ.Γ Για ευνοητους λογους εχει μαζι σου πεταλουδα ή περιστροφο..!!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα κάνε μια ασφάλεια για χαλάζι..και βαφτω τσάμπα ....

 

 

Και κανε παραγγελια μια μερα με...χαλαζι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κανε παραγγελια μια μερα με...χαλαζι!!!!

έλα μωρε αυτο ειναι εύκολο ..μαθαίνεις που έριξε και λες ότι ειςουν εκεί ..ενα Χάρτι θέλουν αυτοί απο την ΕΜΥ ...

οι μισοί φαναρτζήδες έτσι έχουν επιβιώσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη τιμη βαφης μεταλλικο διπλης ειναι 700 με 750ε και ανεβαινει η τιμη οπου χρειαζεται φαναρτζοδουλεια

Το σωστο βαψιμο ειναι καλη προεργασια ασταρωμα-χρωμα-βερνικι.

 

Αποτελεσματα:

Δεν πρεπει να υπαρχει ιχνος μπογιας πανω σε λαστιχα(πορτες-παρμπριζ)

Δεν πρεπει να εχει πολλα ρινισματα(μπιμπικακια πανω στο χρωμα) αντε 5-6

θα κοιταξεις τις επιφανειες απο διαφορες οπτικες γωνιες να μην κανει νερα..

Τελος το βερνικι(θαμπαδα)

 

Του λες τα παραπανω και στην πληρωμη οτι δεν σου αρεσει αρχιζεις και του κατεβαζεις τιμη..

Τα υλικα τους για βαψιμο ειναι κοντα στα 150ευρω!!!

 

Υ.Γ Για ευνοητους λογους εχει μαζι σου πεταλουδα ή περιστροφο..!!!!

 

Να κάνεις παζάρι επειδή δεν σου αρέσει η ποιότητα της δουλειάς αν όντως δεν σου αρέσει  ή να απαιτήσεις να το βάφει μέχρι να βγει αυτό που πρέπει να το δεχτώ και εγώ μαζί σου. 

 

Να κάνεις παζάρι επειδή τα υλικά του είναι 150€ και έχετε συμφωνήσει στα 750€ συγγνώμη αλλά είσαι τζαμπατζής. Πήγαινε στα μπουζούκια παράγγειλε ένα μπουκάλι ουίσκι πιές το και πες σας στοιχίζει 7€ γιατί να σας δώσω 150 δώσε 7€ και φύγε. Πήγες εις γνώση σου με αυτή την τιμή και αν το κέρδος του είναι 600 ή 100€ είναι δικό του πρόβλημα και όχι δικό σου 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...