Προς το περιεχόμενο

Μεγάλη διαρροή δεδομένων αποκαλύπτει offshore δραστηριότητες


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εφαγες εκκατομυρια απο υποβρυχια την siemens ,το χρημαστιστηριο κλπ κλπ

 

η θεωρεις οτι το να σβησεις ενα προστιμο πχ ειναι το ιδιο  

 

Αυτά είναι χιλιοειπωμένα, αλλά ας το ξαναθίξουμε το ζήτημα.

 

Προφανώς λοιπόν δεν είναι το ίδιο από άποψη ποσού, αλλά σίγουρα είναι το ίδιο από άποψη νοοτροπίας. Είναι τόσο απλό κι όμως δεν έχει γίνει ακόμα κατανοητό σε μεγάλη μερίδα του κόσμου (οπου θερίζει ο λαϊκισμός) ότι η νοοτροπία μας μας έφερε εδώ σήμερα: ο καθένας θεωρεί οτι δε ζημιώνει κανέναν κλέβοντας ένα "μικροποσό", όταν δίπλα του γίνονται τέρατα και κομπίνες (δισ)εκατομμυρίων. Όχι φίλε, αν έσβησες ένα πρόστιμο μία και δύο και τρείς φορές ή αν πήρες έκπτωση στην αγορά μιας μπλούζας με αντάλλαγμα να μη κοπεί απόδειξη, ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να διαμαρτύρεσαι ούτε για τα λαμόγια τους πολιτικούς, ούτε για τα μνημόνια που τρώς. Τα καλά χρόνια δε μιλούσε κανείς, τώρα επανάσταση παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ αυτό λέγεται για σας ελευθερία, να την καταργήσουμε .

Δεν έχετε συνειδητοποιήσει φαίνεται τα μεγέθη και μιλάτε για επιφανειακή νομιμότητα.

Ή μήπως υπερασπίζεστε το δικαίωμα του μεροκαματιάρη να βγάζει σε offshore τα 1000 ευρώ που του μένουν στο τέλος του μήνα. ;

Και τέλος όπως ίσως ξέρετε αυτοί οι άνθρωποι ποτέ δεν τα βάζουν όλα σε ένα καλάθι. Ο νοών νοείτω .

 

Η επίφαση της "ελευθεριας" δημιουργήθηκε από διεφθαρμενους πολιτικούς , κοπρόσκυλα βασιλικών οικογενειών, μαφιόζους ,μεγαλοκαρχαριες ,ποδοσφαιριστες, τραγουδιστες κλπ.και όχι από ανάγκη ελεύθερης επιχειρηματικοτητας.

Όποιος πιστεύει το αντίθετο αιθεροβατεί ηθελημένα ή αθέλητα.

Το αντίστοιχο λένε οι συντηρητικοί για το Tor, αλλά στην πράξη όλοι ξέρουμε ότι αν και το Tor αποτελεί το... άνδρο της ακολασίας του διαδικτύου, παράλληλα είναι ένα φοβερό εργαλείο εξασφάλισης της ιδιωτικότητάς μας.

 

Δεν υπερασπίζομαι κανέναν, αλλά προσπαθώ να θέσω ένα προβληματισμό. Άμα κάθε πλούσιος είναι λαμόγιο, γιατί δεν απαγορεύουμε τον πλουτισμό; Απλά τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες λένε ότι ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν άντεξε που ήταν στη λίστα ο Μέσι και όχι αυτός και μεταφέρει όλα τα λεφτά του σε διάφορες offshore.

χαχαχα να σε καλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, βάζετε στο ίδιο καζάνι την ελευθερία του λόγου με το κρύψιμο δισεκατομμυρίων σε off shore για να μην φορολογηθούν ή για να κρυφτούν παράνομες ενέργειες;

 


Δεν υπερασπίζομαι κανέναν, αλλά προσπαθώ να θέσω ένα προβληματισμό. Άμα κάθε πλούσιος είναι λαμόγιο, γιατί δεν απαγορεύουμε τον πλουτισμό; Απλά τα πράγματα...

 

Γιατί αυτοί που νομοθετούν συνήθως είναι πλούσιοι, λαμόγια ή και τα δύο. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι χιλιοειπωμένα, αλλά ας το ξαναθίξουμε το ζήτημα.

 

Προφανώς λοιπόν δεν είναι το ίδιο από άποψη ποσού, αλλά σίγουρα είναι το ίδιο από άποψη νοοτροπίας. Είναι τόσο απλό κι όμως δεν έχει γίνει ακόμα κατανοητό σε μεγάλη μερίδα του κόσμου (οπου θερίζει ο λαϊκισμός) ότι η νοοτροπία μας μας έφερε εδώ σήμερα: ο καθένας θεωρεί οτι δε ζημιώνει κανέναν κλέβοντας ένα "μικροποσό", όταν δίπλα του γίνονται τέρατα και κομπίνες (δισ)εκατομμυρίων. Όχι φίλε, αν έσβησες ένα πρόστιμο μία και δύο και τρείς φορές ή αν πήρες έκπτωση στην αγορά μιας μπλούζας με αντάλλαγμα να μη κοπεί απόδειξη, ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να διαμαρτύρεσαι ούτε για τα λαμόγια τους πολιτικούς, ούτε για τα μνημόνια που τρώς. Τα καλά χρόνια δε μιλούσε κανείς, τώρα επανάσταση παντού.

 

κατ αρχας δεν ειμαι εδω για να γραφω βολικες υποκριτικες μλκες που υποτιμουν την νοημοσυνη των συνομιλητων μου κ εν τελει κανουν ξεκαθαρο σε οσους μπορουν να δουν την σκοπιμοτητα των γραφομενων μου

 

δεν αναφερομαι σε σενα απλα πρεπει επιτελους καποια πραγματα να γραφονται 

 

στο θεμα τωρα , προφανως καταλαβαινεις οτι το να κυβερνας σημαινει οτι οριζεις τους νομους κ την εφαρμογη τους η οχι

 

αρα λοιπον το να κανει τα στραβα ματια στην μικροπαρανομια για να μπορεις εσυ να παρανομεις χοντρα μαλλον σε κανει προτεργατη του προβληματος

 

οχι λοιπον ,η εξισωση αποδεδειγμενα απατεωνων κυβερνωντων με την μαριδα που ατιμωρητα αφηνεται να μικροπαρανομει οχι μονο ειναι εκ του πονηρου συγκαλυψη αλλα κ αθλιο επιχειρημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, βάζετε στο ίδιο καζάνι την ελευθερία του λόγου με το κρύψιμο δισεκατομμυρίων σε off shore για να μην φορολογηθούν ή για να κρυφτούν παράνομες ενέργειες;

 

 

Δεν ξέρω αν πάει και σε μένα αυτό. Αλλά απαντάω

 

Δεν είναι "ελευθερία του λόγου". Είναι γενικά ελευθερία, και συγκεκριμένα στο παράδειγμα της Ελβετίας/ΕΕ/ΕΟΧ προφανώς αναφερόμαστε σε "ελευθερία των αγαθών, των ανθρώπων, των υπηρεσιών και των κεφαλαίων"

 

 

Σε παρόμοια λογική μπαίνει στο ίδιο καζάνι το transparency (διαφάνεια) και το privacy (μυστικότητα/ιδιωτικότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας δεν ειμαι εδω για να γραφω βολικες υποκριτικες μλκες που υποτιμουν την νοημοσυνη των συνομιλητων μου κ εν τελει κανουν ξεκαθαρο σε οσους μπορουν να δουν την σκοπιμοτητα των γραφομενων μου

 

δεν αναφερομαι σε σενα απλα πρεπει επιτελους καποια πραγματα να γραφονται 

 

στο θεμα τωρα , προφανως καταλαβαινεις οτι το να κυβερνας σημαινει οτι οριζεις τους νομους κ την εφαρμογη τους η οχι

 

αρα λοιπον το αν κανει τα στραβα ματια στην μικροπαρανομια για να μπορεις εσυ να παρανομεις χοντρα μαλλον σε κανει προτεργατη του προβληματος

 

Σύμφωνοι. Άρα την ευθύνη έχουν ΜΟΝΟ οι κυβερνώντες που άφησαν εμένα, εσένα κι άλλα 10 εκατομμύρια κόσμο να "ψιλοκλέβουν" για να κάνουν το χοντρό παιχνίδι τους ανενόχλητοι; Εγώ κι εσύ δεν έχουμε καμία ευθύνη; Δε τα φάγαμε μαζί στην τελική;

 

Ξέρεις τι μου θυμίζει αυτό; "Εγώ τι φταίω που με διόρισε πολιτικό πρόσωπο στο δημόσιο σε θέση που δε χρειάζεται να υπάρχει και ξύνομαι, αυτός προσφέρθηκε, αυτός είναι η εξουσία και άρα έχει την ευθύνη"

 

Και ξαναλέω, το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν αφορά (στην ουσία του) οικονομικά μεγέθη. Αυτά είναι η κορυφή του παγόβουνου. Το πραγματικό πρόβλημα είναι η νοοτροπία. Όσους φόρους κι αν βάλεις, όσα λεφτά κι αν μαζέψεις, σε λίγα χρόνια ο Έλληνας θα ξαναδημιουργήσει το ίδιο μπάχαλο. Όσο λοιπόν συνεχίζει να επικρατεί η λογική "ΑΥΤΟΙ τα φάγανε, εγώ είμαι καθαρός", όταν όλοι ξέρουμε τι συνέβη από το 2000 και μέτα σε όλα τα στρώματα της κοινωνίας, η νοοτροπία δεν αλλάζει. Για 100 χρόνια μνημόνια θα έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειπα αυτο ,εγραψα προτεργατης του προβληματος

 

φυσικα κ εχουμε συνολικα ευθυνη ,αλλα φυσικα η ευθυνη εχει αλλο βαρος για οσους εχουν πολιτικη εξουσια κ γενικοτερα εξουσια στα χερια τους

 

περαν ομως των θεωριων ,ολοι ξερουμε ποιοι τρωνε τα φραγκα χοντρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντίστοιχο λένε οι συντηρητικοί για το Tor, αλλά στην πράξη όλοι ξέρουμε ότι αν και το Tor αποτελεί το... άνδρο της ακολασίας του διαδικτύου, παράλληλα είναι ένα φοβερό εργαλείο εξασφάλισης της ιδιωτικότητάς μας.

 

Δεν υπερασπίζομαι κανέναν, αλλά προσπαθώ να θέσω ένα προβληματισμό. Άμα κάθε πλούσιος είναι λαμόγιο, γιατί δεν απαγορεύουμε τον πλουτισμό; Απλά τα πράγματα...

Συγκρίνουμε το Tor με τις offshore που μοναδικό σκοπό έχουν το ξέπλυμα μαύρου χρήματος? Τέτοια αντιστοιχηση ελευθερίας δεν την χρειαζομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για την ουσία, να σου διευκρινίσω ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων πας σε οff-shore, όταν έχεις μαύρο χρήμα να κρύψεις. Δηλαδή είναι παράνομοι.

Αλλά και όταν πας σε off-shore εκμεταλευόμενος κενά στο σύστημα, για να αποφύγεις φορολογία, φαντάσου πως νιώθουν εκατομμύρια απλοί πολίτες που σφυροκοπούνται φορολογικά και δεν μπορούν να γλιτώσουν τίποτα, και ζουν στην εξαθλίωση. Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και απαραίτητα ηθικό.

O Πάγκαλος διαφωνεί κάθετα.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνουμε το Tor με τις offshore που μοναδικό σκοπό έχουν το ξέπλυμα μαύρου χρήματος? Τέτοια αντιστοιχηση ελευθερίας δεν την χρειαζομαι.

 

Αφού απορρίπτεις γενικότερα την ελευθερία (ή, ανάποδα, την αποδέχεσαι υπό συγκεκριμένους υποκειμενικούς όρους και προϋποθέσεις), τότε θέλεις να γίνεις σκλάβος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα ολα αυτα δε μ'αρεσουν γενικοτερα. οι δηθεν αποκαλυψεις και υποκλοπες που εχουν αποτερους σκοπους με αφηνουν αδιαφορο. αφου ολα αυτα αναμεταξυ τους τα κανουν, εμας τι μας μπλεκουν στα "παιχνιδια εξουσιας τους"?

μπορεις και θελεις να πιασεις τον απατεωνα επι το εργον?

αν ναι, καλως. αν οχι, μην ερχεσαι εκ των υστερων και "κυνηγας μαγισσες"!

αν εισαι μαγκας τραβα πιασε τον καμιμαζι οταν προμηθευεται τα υλικα και φτιαχνει μπομπες. μετα που ανατιναζεται τι να το κανω να τον "πιασεις"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνουμε το Tor με τις offshore που μοναδικό σκοπό έχουν το ξέπλυμα μαύρου χρήματος? Τέτοια αντιστοιχηση ελευθερίας δεν την χρειαζομαι.

Και εγώ που νόμιζα ότι το Tor υπαρχει με μοναδικο σκοπο να εχουν ενα καταφυγιο τζιχαντιστες,εκβιαστες,κυκλωματα παιδικής πορνογραφίας,για να παρουμε κανένα χαπακι/μπαφο και οτι αλλη εγκληματικη δραστηριοτητα πίσω από την ελευθερία της ανωνυμιας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού απορρίπτεις γενικότερα την ελευθερία (ή, ανάποδα, την αποδέχεσαι υπό συγκεκριμένους υποκειμενικούς όρους και προϋποθέσεις), τότε θέλεις να γίνεις σκλάβος μου;

Τρία πουλάκια κάθονταν και καπνιζαν χορτάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία πουλάκια κάθονταν και καπνιζαν χορτάρι.

 

Σε ευχαριστώ. Μόλις έσπασες την παρθενιά στο καινούριο μου project

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...