Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά SSD


White_Cat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα !

 

Γνωρίζει κανείς άμα υπάρχουν δίσκοι SSD που να βγαίνουν στις 3.5 ίντσες αντί των 2.5 που συναντάμε συνήθως ; Έχετε δει κάποιον 3.5in SSD στο Amazon ή το e-Bay ή κάπου αλλού ;

 

Σας ευχαριστώ,

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The technology easily fits into a 2.5" case. There is no need to “artifically” produce a bigger case than necessary.

 

 

Για desktop κοιτας κατι σαν αυτό

 

Προφανως ο φιλος ρωταει με την λογικη του :  μεγαλυτερου φυσικου μεγεθους == μεγαλυτερο μεγεθος αποθηκευσης

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν θα ειχα προβλημα για εναν μεγαλο ssd αλλα πιο αργο με τεχνολογια 3-4 χρονων ας πουμε.

 

Παντως αν ανοιξεις το κουτι του ssd η αληθεια ειναι και εκει χωραει και αλλα chip μνημων αν ηθελαν να τα βαλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ρωτήσει κι εγώ παλιότερα αυτό αλλά δεν είχε δωθεί απάντηση.

Για ποιό λόγο να μην βγουν SSD σε 3.5 διάσταση. Λογικά, λόγω περισσότερου χώρου, θα μπορούσαν να δώσουν τουλάχιστον την ίδια χωρητικότητα με ακόμα λιγότερο κόστος, μιας και το ίδιο chip θα είχε μεγαλύτερο μέγεθος και να αποθηκεύει τον ίδιο όγκο πληροφορίας χωρίς να χρειάζεται κάποια τόσο advanced τεχνολογία που να συμπυκνώνει το ίδιο capacity σε μικρή επιφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ρωτήσει κι εγώ παλιότερα αυτό αλλά δεν είχε δωθεί απάντηση.

Για ποιό λόγο να μην βγουν SSD σε 3.5 διάσταση. Λογικά, λόγω περισσότερου χώρου, θα μπορούσαν να δώσουν τουλάχιστον την ίδια χωρητικότητα με ακόμα λιγότερο κόστος, μιας και το ίδιο chip θα είχε μεγαλύτερο μέγεθος και να αποθηκεύει τον ίδιο όγκο πληροφορίας χωρίς να χρειάζεται κάποια τόσο advanced τεχνολογία που να συμπυκνώνει το ίδιο capacity σε μικρή επιφάνεια.

 

και εγω αυτο σκεφτομουν. πχ ο πανω δισκος εχει 8 τσιπ μνημης γιατι οχι 16 ή παραπανω σε ενα μεγαλυτερο κουτι , αλλά υποθετω οτι παλιοτερα/αργοτερα τσιπ δεν τα κατασκευαζουν πια οι κατασκευαστες τους οποτε δεν θα μπορει και ο κατασκευαστης του δισκου να τα βρει φτηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ρωτήσει κι εγώ παλιότερα αυτό αλλά δεν είχε δωθεί απάντηση.

Για ποιό λόγο να μην βγουν SSD σε 3.5 διάσταση. Λογικά, λόγω περισσότερου χώρου, θα μπορούσαν να δώσουν τουλάχιστον την ίδια χωρητικότητα με ακόμα λιγότερο κόστος, μιας και το ίδιο chip θα είχε μεγαλύτερο μέγεθος και να αποθηκεύει τον ίδιο όγκο πληροφορίας χωρίς να χρειάζεται κάποια τόσο advanced τεχνολογία που να συμπυκνώνει το ίδιο capacity σε μικρή επιφάνεια.

 

Το wafer που βγάζουν τα chip έχει συγκεκριμένο εμβαδό και κόστος. Άρα με πιο μεγάλο chip ίδιας χωρητικότητας βγάζεις λιγότερα chip και άρα μεγαλύτερο κόστος ανά chip. Οπότε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μαγική λέξη,που ισχύει για τα πάντα.

+1000..

 

φανταζομαι η λογικη ειναι οτι για παλιοτερη τεχνολογια το κοστος να ηταν πιο μικρο

 

το ρεζουμε ειναι οτι ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝ για ολους θα ειχε γινει. αν ηταν εστω και λιγο συμφερον καποιος θα το ειχα κανει. αρα δεν ειναι και δεν εχει νοημα να τα ψαχνουμε πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ, καθόμαστε τώρα και γράφουμε σελίδες, "Γιατί να μην γκουμουτσοποιήσουν τους SDD?" Seriously? :P

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ρωτήσει κι εγώ παλιότερα αυτό αλλά δεν είχε δωθεί απάντηση.

Για ποιό λόγο να μην βγουν SSD σε 3.5 διάσταση. Λογικά, λόγω περισσότερου χώρου, θα μπορούσαν να δώσουν τουλάχιστον την ίδια χωρητικότητα με ακόμα λιγότερο κόστος, μιας και το ίδιο chip θα είχε μεγαλύτερο μέγεθος και να αποθηκεύει τον ίδιο όγκο πληροφορίας χωρίς να χρειάζεται κάποια τόσο advanced τεχνολογία που να συμπυκνώνει το ίδιο capacity σε μικρή επιφάνεια.

 

Ευτυχισμένο το 2016.

 

Εγώ αναρωτιέμαι γιατί δεν κάνουν το ίδιο και στους επεξεργαστές,και πάνε και στριμώχνουν τόσα κυκλώματα,λες και δεν έχουμε χώρο στις μητρικές.

Έλεος πια.

 

-M20S6.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...