Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με συγκάτοικο - αρούρια στον καταψύκτη


LongTom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τα σκαθαρια τρώνε σκατα ... τι πάει να πει αυτό;

Οπότε θα σου φανεί φυσιολογικό αν ανοίξεις μια μέρα τον κοινόχρηστο καταψύκτη και δεις κουράδες μέσα, right?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θα σου φανεί φυσιολογικό αν ανοίξεις μια μέρα τον κοινόχρηστο καταψύκτη και δεις κουράδες μέσα, right?

Δε με κατάλαβες... ακριβώς το αναποδο είπα ....

 

Το "τι να κάνουμε τα φίδια τρώνε ποντίκια" είναι αδιάφορο δηλαδή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με κατάλαβες... ακριβώς το αναποδο είπα ....

 

Το "τι να κάνουμε τα φίδια τρώνε ποντίκια" είναι αδιάφορο δηλαδή

Όντως, απάντησα πριν γράψεις και τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ας μην είστε τόσο υπερβολικοί. Δε νομίζω να έχει τα ποντικάκια ένα ένα απλωμένα μέσα στην κατάψυξη! Ας τα βάλει σε ένα κουτάκι που δεν θα φαίνονται. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην είστε τόσο υπερβολικοί. Δε νομίζω να έχει τα ποντικάκια ένα ένα απλωμένα μέσα στην κατάψυξη! Ας τα βάλει σε ένα κουτάκι που δεν θα φαίνονται. :)

Σε μπωλάκι παγωτού πχ, για να πάθεις διπλό σοκ όταν ορμήσεις με το κουταλάκι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποντίκια στο ψυγείο;

Θα έφευγε όλο το ψυγείο απο το μπαλκόνι.

Δε ξέρω τι λέτε αλλά αν ήμουν στη θέση σου το φίδι θα είχε γίνει μπότες.

 

Είμαι κακός;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποντίκια στο ψυγείο;

Θα έφευγε όλο το ψυγείο απο το μπαλκόνι.

Δε ξέρω τι λέτε αλλά αν ήμουν στη θέση σου το φίδι θα είχε γίνει μπότες.

 

Είμαι κακός;

Είσαι...

 

ΥΓ

Αν δεν μπορείς μόνος σου, ευχαρίστως να δώσω ένα χεράκι να φύγει το ψυγείο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά δεν ήξερα, νόμιζα ότι ήταν αλλιώς τα πράματα.

Ότι νομίζω ότι είναι αηδία σαν ιδέα,το πιστεύω,αλλά δεν θα έκανα θέμα εάν ήξερα ότι τα πουλάν στάνταρτ αυτά και δεν έχει περισσότερους κινδύνους από ότι τα άλλα κρέατα.

Άκουσα αρούρια και με σηκώθηκε η τρίχα.

 

Επαναλαμβάνω: Δεν με νοιάζει το φίδι. Ποτέ δεν ήταν το πρόβλημα αυτό!

 

Σαν ιδέα είναι αηδιαστική και το καλαθάκι στο μπάνιο για να πετάς τα κολόχαρτα (π.χ.).

 

 

Το να αιφνιδιαστείς είναι λογικό. Αυτό που ήταν υπερβολή (κατά την γνώμη μου) ήταν η αντίδρασή σου όπως την κατάλαβα από το πρώτο post. It's a wild world και οι άνθρωποι σε διάφορες χώρες έχουν εντελώς διαφορετικά standards (π.χ. καλαθάκι τουαλέτας, φίδι για κατοικίδιο κτλ).

 

Το να σε αηδιάζει η θέα των ποντικιών στο ψυγείο, είναι επίσης φυσιολογικό. Δεν νομίζω ότι θα έχει αντίρρηση ο/η συγκάτοικος να τα βάζει σε τάπερ για να μην φαίνονται εάν σε πειράζει τόσο.

 

Τέλος, το φίδι είναι πολύ όμορφο ζώο. Αξίζει να ασχοληθείς μιας και έχεις την ευκαιρία και δεν επιβαρύνεσαι και με την φροντίδα του :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι συγκεκριμενο ειδος ποντικιων (σπανια αρουραιοι, μιας και αυτοι ειναι ακριβοι) οπου τους πουλανε καταστηματα οπου εξειδικευονται σε ερπετα και αμφιβια.

Εννοειται πως ειναι συγκεκριμενα ειδη οπου αναπαραγοντε γιαυτο το σκοπο, και δεν τα πιανουν πχ απο υπονομους.

Τωρα, αν αηδιαζεις απο αυτο, συζητησε μαζι του για να αλλαξει την διατροφη του. Αναλογος το ειδος και την ηλικια του, μπορει και να αλλαξει η διατροφη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάτω-κάτω, εάν δεν γουστάρω φίδια, θα ζητούσα ευγενικά από τη νέα συγκάτοικο να μην το αφήνει να κυκλοφορεί ελεύθερο στο σπίτι. 

Μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο φίδι να κυκλοφορεί ελεύθερο σε σπίτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο φίδι να κυκλοφορεί ελεύθερο σε σπίτι;

Προφανώς και σε άλλους που δεν ξέρουν πως είναι να έχεις ένα φίδι μέσα στο σπίτι και νομίζουν ότι θα είναι σαν τον σκύλο ή την γάτα.

 

 

 

Αφού δεν ξέρεις και δεν έχεις δει ποτέ κατοικίδιο φίδι, τότε γιατί βγάζεις συμπέρασμα για το πως θα είναι μέσα στο σπίτι και μάλιστα απορείς κιόλας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και σε άλλους που δεν ξέρουν πως είναι να έχεις ένα φίδι μέσα στο σπίτι και νομίζουν ότι θα είναι σαν τον σκύλο ή την γάτα.

Αφού δεν ξέρεις και δεν έχεις δει ποτέ κατοικίδιο φίδι, τότε γιατί βγάζεις συμπέρασμα για το πως θα είναι μέσα στο σπίτι και μάλιστα απορείς κιόλας;

Καταρχάς δεν συσχετίζω το κατοικίδιο φίδι με το σκύλο και τη γάτα.

Κατά δεύτερον δεν έβγαλα οποιοδήποτε συμπέρασμα.Μια απορία εξέφρασα.Απορία που δημιουργήθηκε μιας και δεν έχω δει κατοικίδιο φίδι.

Συγγνώμη που ενόχλησα τη ζαχαρένια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν συσχετίζω το κατοικίδιο φίδι με το σκύλο και τη γάτα.

Κατά δεύτερον δεν έβγαλα οποιοδήποτε συμπέρασμα.Μια απορία εξέφρασα.Απορία που δημιουργήθηκε επειδή προφανώς δεν έχω δει κατοικίδιο φίδι. Συγγνώμη που ενόχλησα τη ζαχαρένια σου.

Καθόλου δεν την ενόχλησες... απορώ πού και πώς το κατάλαβες αυτό; Προφανώς είναι και αυτό δικό σου συμπέρασμα.

 

 

Τέλος, έβγαλες συμπέρασμα το οποίο είναι το:

 

φίδι να κυκλοφορεί ελεύθερο σε σπίτι

προφανώς επειδή είχες το δεδομένο ότι το (συγκεκριμένο) φίδι είναι κατοικίδιο.

 

Δηλαδή, διάβασες ότι ένα φίδι είναι κατοικίδιο και συμπέρανες ότι κυκλοφορεί ελεύθερο.

 

 

Αλλά είναι εντελώς offtopic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...