Προς το περιεχόμενο

Build 2016: Η ιστορία πίσω από το πρόγραμμα Windows Insider


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε τα Millennium υποθέτω ότι βάζεις, το πραγματικά χειρότερο λειτουργικό της MS :P

τρελο fail κι αυτα,τις παιζουν ανετα με τα vista..! ok,ο εγκεφαλος μου διαγραφει τις κακες αναμνησεις αυτοματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ημουν εκει σε ολες αυτες τις εκδοσεις και η κατασταση ηταν πολυ καλυτερη.Δεν ειχαν βγει ποτε με τοσα bugs και μισοτελειωμενα.

 

Τα vista δεν τα μετραω καν,δεν τα εβαλα καν,εκτος αν θες να συγκρινεις τα win10 με το πιο fail λειτουργικο που εχει βγει ποτε.

 

Δεν μετράμε τα Vista καν (επειδή δεν μας βολεύει), δεν μετράμε τα Millenium (επειδή και πάλι δεν μας βολεύει),

θεωρούμε πως τα XP δεν είχαν προβλήματα όταν βγήκαν (επειδή μάλλον έχουμε επιλεκτική μνήμη) =

= Μισοτελειωμένα τα Windows 10 (??)

 

And so the story goes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καραμέλα του buggy πότε λιώνει; 

Με τα 7 βάραγα bsod ακόμα και στο boot. Ότι test και να έκανα στο H/W μου έβγαινε πάντα καθαρό, ενώ στο ίδιο σύστημα με 10 και το μόνο crash που βλέπω είναι στο πεθαμένο από πολλές πλευρές L2 καμιά φορά....και σε αυτό φταίει η nc$oft.

Για μένα το μόνο ελάττωμα που έχουν τα 10 είναι το pebcak αλλά σπάνια το pebcak καταλαβαίνει ότι θέλει RU

εγω με τα 8αρια ημουν μια χαρα και απο τοτε που εβαλα τα 10αρια εχω ξεκωλι@στει στα bsod χωρις να εχει αλλαξει τιποτα σε hardware..τι μου λες τωρα!

 

και οχι σε ενα pc αλλα σε 3 με εντελως διαφορετικο hardware.Οποτε δεν μπορεις να πεις οτι ετυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μετράμε τα Vista καν (επειδή δεν μας βολεύει), δεν μετράμε τα Millenium (επειδή και πάλι δεν μας βολεύει),

θεωρούμε πως τα XP δεν είχαν προβλήματα όταν βγήκαν (επειδή μάλλον έχουμε επιλεκτική μνήμη) =

= Μισοτελειωμένα τα Windows 10 (??)

 

And so the story goes...

ναι μωρε.Ετοιμο προιον τα windows 10.Ετοιμο για την αγορα.

 

Γι αυτο ακομα αλλαζουν τα menu και τα settings που ειναι των w8 και τα αντικαθιστουνε σιγα σιγα με αλλα,ταιριαστα στο UI των 10.

Ετσι κανουν στα τελειωμενα προιντα.Αγοραζεις ας πουμε μια bmw και στην δινουν με χρωμα του 2016 μηχανη του 2012 και λαστιχα του 2010 και σου λενε :Δικε μου,αγορασε το εσυ και σιγα σιγα θα στα αντικαταστησω ολα με κομματια του 16,και θα σου φτιαξω σιγα σιγα και τα φωτα που αναβουν και σβηνουν μονα τους.

 

Αυτο κανουν ολες οι σοβαρες εταιριες ε?!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μωρε.Ετοιμο προιον τα windows 10.Ετοιμο για την αγορα.

 

Γι αυτο ακομα αλλαζουν τα menu και τα settings που ειναι των w8 και τα αντικαθιστουνε σιγα σιγα με αλλα,ταιριαστα στο UI των 10.Γι αυτο αλλαζουν συνεχεια πραγματα,προσθετουν αφαιρουν μενου και λοιπα.

 

Ετσι κανουν στα τελειωμενα προιντα.Αγοραζεις ας πουμε μια bmw και στην δινουν με χρωμα του 2016 μηχανη του 2012 και λαστιχα του 2010 και σου λενε :Δικε μου,αγορασε το εσυ και σιγα σιγα θα στα αντικαταστησω ολα με κομματια του 16,και θα σου φτιαξω σιγα σιγα και τα φωτα που αναβουν και σβηνουν μονα τους.

 

Τα οποία Windows 8 ας πούμε είναι το απόλυτο παράδειγμα λειτουργικού συστήματος που δεν είδε καμία αλλαγή από 8 σε 8.1 και που "έπεισε"... και σήμερα είναι στον πάτο, εκεί που ήταν εξαρχής! Αυτό λες?

Επιλέγω τα Windows 10 μπροστά σ'αυτό, που τουλάχιστον το κάθε τι παραμένει στη θέση του, ακόμη και μετά από ένα major update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οποία Windows 8 ας πούμε είναι το απόλυτο παράδειγμα λειτουργικού συστήματος που δεν είδε καμία αλλαγή από 8 σε 8.1 και που "έπεισε"... και σήμερα είναι στον πάτο, εκεί που ήταν εξαρχής! Αυτό λες?

Επιλέγω τα Windows 10 μπροστά σ'αυτό, που τουλάχιστον το κάθε τι παραμένει στη θέση του, ακόμη και μετά από ένα major update.

η αληθεια ειναι οτι με τα 8 και τα 8.1 δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα περα απο το παναθλιο start menu.

 

Mε τα 10ρια εχω και bugs και εχω κανει και του κοσμου τα workarounds για να τα κανω να δουλεψουν σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι με τα 8 και τα 8.1 δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα περα απο το παναθλιο start menu.

 

Mε τα 10ρια εχω και bugs και εχω κανει και του κοσμου τα workarounds για να τα κανω να δουλεψουν σωστα.

 

Ε,τότε εγώ μάλλον θα χρησιμοποιώ "άλλα" Windows 10 χωρίς προβλήματα, χωρίς του κόσμου τα workarounds και χωρίς bugs (και μάλιστα όλα αυτά από το προηγούμενο build)! Δεν εξηγείται διαφορετικά...

...ή μάλλον εξηγείται, αλλά δεν έχει νόημα να κάτσω να το αναλύσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,τότε εγώ μάλλον θα χρησιμοποιώ "άλλα" Windows 10 χωρίς προβλήματα, χωρίς του κόσμου τα workarounds και χωρίς bugs (και μάλιστα όλα αυτά από το προηγούμενο build)! Δεν εξηγείται διαφορετικά...

...ή μάλλον εξηγείται, αλλά δεν έχει νόημα να κάτσω να το αναλύσω!

 

Tα 8 οτι και να πει κανεις για το ηληθιο interface ήταν σταθερα οσο δεν παει και πραγματικη βελτιωση σε σχεση με τα 7. Τα 10 απο την αλλη ειχαν ενα εξαιρετικης τεχνολογιας spyware με πολλα bugs (εικονιδια, χανονται, to start χανεται, to start  κολαει, boot σε προηγουμενο refresh point για μια φορα, κολημα με drivers γιατι η MS αποφασισε να τα κολησει update της : αυτα εχουν συμβει σε εμενα, α και κατι που στα  8 ειχα 3-4 φορες στα 3 και χρονια που τα ειχα restarted display drivers) .

 

Η μονη πραγματικα καλη προσθηκη στα 10 ειναι η αισθητικη και το quad snap. Για τα virtual desktop γελαμε ακομα.

 

Αν ειχε διαχειριστει την ολη αλλαγη καλυτερα δεν θα ειχε γινει ολος  ο πανικος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα windows 10 δεν είναι άσχημο λειτουργικό, είναι αισθητικά όμως κακάσχημο. Μαύρα και άραχνα μενού που με hacks μπορείς να αλλάξεις απλά χρώμα το 2016?!?

Βάλτε απλά aero και κάτι πιο κοτνά στο παλιό start και ξεκολλήστε με τα (άβολα) πλακάκια και επιστρέψτε στα widgets και μια χαρά θα είναι το λειτουργικό.

 

Αυτή τη στιγμή τον νο 1 πρόβλημα των 10αριών είναι η ασχήμια τους... Αυτό περιμένω να λυθεί με κάποιο update (ή feature pack όπως το πάλε ποτέ plus των win 95 για όσους το έζησαν αν και εκείνο σκότωνε τις επιδώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα 8 οτι και να πει κανεις για το ηληθιο interface ήταν σταθερα οσο δεν παει και πραγματικη βελτιωση σε σχεση με τα 7. Τα 10 απο την αλλη ειχαν ενα εξαιρετικης τεχνολογιας spyware με πολλα bugs (εικονιδια, χανονται, to start χανεται, to start  κολαει, boot σε προηγουμενο refresh point για μια φορα, κολημα με drivers γιατι η MS αποφασισε να τα κολησει update της : αυτα εχουν συμβει σε εμενα, α και κατι που στα  8 ειχα 3-4 φορες στα 3 και χρονια που τα ειχα restarted display drivers) .

 

Η μονη πραγματικα καλη προσθηκη στα 10 ειναι η αισθητικη και το quad snap. Για τα virtual desktop γελαμε ακομα.

 

Αν ειχε διαχειριστει την ολη αλλαγη καλυτερα δεν θα ειχε γινει ολος  ο πανικος.

 

Το θέμα spyware με ξεπερνάει, μια και έχω δώσει ως απάντηση και σε προηγούμενα topics ότι στην εποχή του facebook, του Instagram, του Twitter & του Google Search, είναι τραγικό να θεωρούμε έγκλημα αυτό που κάνει η microsoft, όταν με τη συγκατάθεση μας έχουμε φακελωθεί ήδη όλοι μας στις προαναφερόμενες περιπτώσεις!

 

Ό,τι αφορά τα προβλήματα που αναφέρεις, εγώ προσωπικά δεν τα συνάντησα στο δικό μου PC και ως τώρα κολλήματα του είδους τα έχω συναντήσει μόνο σε αναβαθμίσεις από προηγούμενες εκδόσεις Windows ή σε παμπάλαια μηχανήματα.

 

Ό,τι αφορά τους drivers... τι πρωτότυπο ρε παιδί μου να υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας σε νέα έκδοση Windows? Δεν έχει ξαναγίνει, πραγματικά! (............)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα spyware με ξεπερνάει, μια και έχω δώσει ως απάντηση και σε προηγούμενα topics ότι στην εποχή του facebook, του Instagram, του Twitter & του Google Search, είναι τραγικό να θεωρούμε έγκλημα αυτό που κάνει η microsoft, όταν με τη συγκατάθεση μας έχουμε φακελωθεί ήδη όλοι μας στις προαναφερόμενες περιπτώσεις!

 

Ό,τι αφορά τα προβλήματα που αναφέρεις, εγώ προσωπικά δεν τα συνάντησα στο δικό μου PC και ως τώρα κολλήματα του είδους τα έχω συναντήσει μόνο σε αναβαθμίσεις από προηγούμενες εκδόσεις Windows ή σε παμπάλαια μηχανήματα.

 

Ό,τι αφορά τους drivers... τι πρωτότυπο ρε παιδί μου να υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας σε νέα έκδοση Windows? Δεν έχει ξαναγίνει, πραγματικά! (............)

 

Το θεμα του spyware εμενα δεν με ξεπερναει. Δεν εχω facebook,twitter, gmail, tumblr, instagram και δεν ξερω πιο αλλο social media και μεγαλο site που κανει τρακιν. Δεν χρησιμοποιω το ονομα μου και δεν ανεβαζω τπτ στο δικτυο. Οποτε μου ειναι θεμα οταν απο το πουθενα η ΜS το περναει στο συστημα της. Για τους υπολοιπους που δεν εχουν βαλει μονο το αφμ στο facebook ναι ειναι αξιοι της μοιρας τους. Αλλα υπαρχουμε και εμεις που ειμαστε πιο προσεκτικοι. Το οτι θελουμε να κανουμε την δουλεια μας χωρις keyloggers δεν ειναι αρχη εκβιασμου ' αφου δεν σου αρεσουν πηγαινε αλλου'. Ασε που το επομενο βημα θα ειναι κανα  drm, να μας τερματισει ολους.

 

Τα προβληματα τα συναντησα ολα οσα εγραψα και καποια τα συναντω ακομα. Και αν ανεφερεις τα παμπαλαια ειναι δουλεια της Microsoft αφου εχει προσβαση στο hardware να κρινει αν το pc μπορει η οχι τα 10. Αλλα για να φουσκωσει τα νουμερα μαλλον θα το ξεχασε. Οποτε ουτε αυτο ειναι δικαιολογια (για σοβαρη εταιρεια τουλαχιστον).

 

Οσο για τους drivers προφανως μιλαμε για αλλο πραγμα. Τα προβληματα στα οποια αναφερωμαι δεν ηταν της nvidia/amd. Οπως τις αλλες φορες. Αλλα θεμα καθαρα του λειτουργικου, οπου η MS αποφασισε να περασει τους drivers updates μεσα στο δικο της update συστημα. Με αποτελεσμα να εχεις conflict αναμεσα στο Geforce expirience και το system update.  Εδω να πουμε οτι στα 8 δεν ειχα ουτε μισο ιχνος προβληματος με τους display drivers. Και γενικοτερα ηταν αρκετα πιο σταθερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα του spyware εμενα δεν με ξεπερναει. Δεν εχω facebook,twitter, gmail, tumblr, instagram και δεν ξερω πιο αλλο social media και μεγαλο site που κανει τρακιν. Δεν χρησιμοποιω το ονομα μου και δεν ανεβαζω τπτ στο δικτυο. Οποτε μου ειναι θεμα οταν απο το πουθενα η ΜS το περναει στο συστημα της. Για τους υπολοιπους που δεν εχουν βαλει μονο το αφμ στο facebook ναι ειναι αξιοι της μοιρας τους. Αλλα υπαρχουμε και εμεις που ειμαστε πιο προσεκτικοι. Το οτι θελουμε να κανουμε την δουλεια μας χωρις keyloggers δεν ειναι αρχη εκβιασμου ' αφου δεν σου αρεσουν πηγαινε αλλου'. Ασε που το επομενο βημα θα ειναι κανα  drm, να μας τερματισει ολους.

 

Τα προβληματα τα συναντησα ολα οσα εγραψα και καποια τα συναντω ακομα. Και αν ανεφερεις τα παμπαλαια ειναι δουλεια της Microsoft αφου εχει προσβαση στο hardware να κρινει αν το pc μπορει η οχι τα 10. Αλλα για να φουσκωσει τα νουμερα μαλλον θα το ξεχασε. Οποτε ουτε αυτο ειναι δικαιολογια (για σοβαρη εταιρεια τουλαχιστον).

 

Οσο για τους drivers προφανως μιλαμε για αλλο πραγμα. Τα προβληματα στα οποια αναφερωμαι δεν ηταν της nvidia/amd. Οπως τις αλλες φορες. Αλλα θεμα καθαρα του λειτουργικου, οπου η MS αποφασισε να περασει τους drivers updates μεσα στο δικο της update συστημα. Με αποτελεσμα να εχεις conflict αναμεσα στο Geforce expirience και το system update.  Εδω να πουμε οτι στα 8 δεν ειχα ουτε μισο ιχνος προβληματος με τους display drivers. Και γενικοτερα ηταν αρκετα πιο σταθερα.

 

Αυτό παρόλα αυτά δεν δικαιολογεί το γεγονός ότι επιμένετε κάποιοι να θέλετε να παρουσιάσετε τα Windows 10 σαν ένα χάλια λειτουργικό σύστημα γεμάτο bugs, επειδή δεν είναι αυτή η αλήθεια! Το ότι ο Α', ο Β' ή ο Γ' έτυχε να έχει πρόβλημα με drivers ή να παρουσίασαν κολλήματα στους δικούς τους υπολογιστές, δεν ακυρώνει τον Γ', τον Δ' και τον 'Ε που δεν είχε προβλήματα με drivers και δεν παρουσίασαν κόλλημα στους δικούς τους υπολογιστές.

Κάποιοι συνάντησαν προβλήματα, κάποιοι όχι!

Δεν είναι Vista τα Windows 10, κι ευτυχώς δεν είναι Windows 8/8.1, που όσο καλά κι αν τα παρουσιάζετε κάποιοι, δεν αγαπήθηκε το άθλιο interface τους και πέρασαν στις αποτυχίες της microsoft, παρέα με τα Vista και τα Millenium σε ποσοστά... όσο καλύτερα κι αν ήταν από τα προαναφερόμενα.

 

Όσο για τα site κοινωνικής δικτύωσης, ένα τεράστιο ποσοστό τα χρησιμοποιεί, όπως και οι 9 στους 10 χρησιμοποιούν το google σαν μηχανή αναζήτησης. Αν ένα μικρό ποσοστό έχει ΤΟΣΟ σοβαρό πρόβλημα με την καραμέλα "spying" (που έχει ξεπεράσει τη γραφικότητα πλέον), ας παραμείνει στα Windows 7 & τελειώνει εκεί το παραμύθι του FBI, της CIA και της Scotland Yard των Windows 10.

 

Την έχουμε διαβάσει τη γνώμη σας, δεν συμφωνούμε και έχουμε βαρεθεί να την διαβάζουμε και να την ξαναδιαβάζουμε... και να την ξαναδιαβάζουμε, κάθε φορά που ανοίγεται κάποιο topic για το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιούμε εμείς και όχι εσείς! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα του spyware εμενα δεν με ξεπερναει. Δεν εχω facebook,twitter, gmail, tumblr, instagram και δεν ξερω πιο αλλο social media και μεγαλο site που κανει τρακιν. .

1. Τι mobile os έχεις ;

2. Δεν κανεις google search ;

3. Αν σε ενοχλεί τόσο το δήθεν spying άλλαξε OS.

4. Δεν μπορείς να αλλάξεις OS λόγο κάποιον προγραμμάτων για την δουλεια σου; Τοτε μη μιλάς ή άλλαξε δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η εμμονη καποιων να υπερασπιζονται πρακτικες των εταιρειων κατα των δικαιωματων των χρηστων ειναι να ξερνας κ να γελας μαζι

Επεξ/σία από Nimda075
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...