Προς το περιεχόμενο

Gaming pc 600-650Ε


alimentas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια.Σκεφτομαι εδω και καιρο να στησω απ την αρχη ενα desktop,δεν το χω ξανακανει οποτε θα χρειαστω τα φωτα σας.

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε:ΓΥΡΩ στα 600 με ταβανι τα 650(ισως μια πολυ μικρη υπερβαση να γινει αν ειναι απαραιτητο)

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή : Gaming κυριως, ταινιες κ γενικα multimedia

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: ΟΧΙ

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? ΟΧΙ

 

v) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? ΟΧΙ απαραιτητα.

 

vi) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? Οχι,υπαρχουν ηδη τα windows 7

 

vii) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)?   : Iσως στο πολυ μελλον

 

viii) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> Ισως,και να γινει δεν θα γινει αμεσα

 

ix) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> Ισως

 

x) Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε : Αθηνα

 

 

2 πραγματα για συμπληρωμα.Πρωτον,θα ηθελα το κουτι να ειναι οσο το δυνατον πιο μαζεμενο(οσο γινεται για να ειναι απολυτα λειτουργικο το μηχανημα χωρις προβληματα).Δευτερον,οσο αφορα την καρτα γραφικων θα ηθελα την καλυτερη δυνατη γι αυτο το μπατζετ.Aς γινει σκοντο στα υπολοιπα κομματια.Επειδη εχω ριξει αρκετο διαβασμα σε αναλογα ποστ απ οτι εχω καταλαβει η r9 (http://www.skroutz.gr/s/8092305/XFX-Radeon-R9-380X-4GB-DD-Black-Edition-OC-R9-380X-4DB5.html) παιζει μονη της.

 

Ευχαριστω και περιμενω τις προτασεις σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λειτουργικο δεν ειναι προβλημα.Υπαρχουν και τα win 8 και τα 10.

 

Δυνατη η συνδεση jimako.Μια σκεψη μου ειναι να μην βαλω καθολου hdd ωστε να παρω ενα καλο sdd και ισως μια 16αρα ram.Νομιζω ειδικα ο hdd δεν θα μου χρειαστει.Ολα τα αρχεια μου τα εχω σε εξωτερικους σκληρους.

 

Περιμενω κ αλλες προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα διαφωνήσω στον i3 που έχουν και οι δυο παραπάνω προτάσεις διότι πλέον θεωρώ ότι οι 4 πυρήνες είναι must. . Εάν θες να είσαι κάπως(γιατί καλώς ή κακώς με ένα σύστημα σε αυτά τα λεφτά θα χρειαστούν αρκετές αναβαθμίσεις σε βάθος χρόνου) futureproof εγώ προτείνω το παρακάτω σύστημα:

 

CPU      : Intel Core i5 4460

MOBO  :  Gigabyte H81M-DS2V

RAM     :  HyperX Fury Black 8GB(2x4) 1600ΜΗz

GPU     :  EVGA GeForce GTX 950 FTW ACX 2.0

CASE   :  BitFenix Nova

PSU     :  CoolerMaster G550M

SSD    :   Samsung 850 EVO 250GB

 

Σύνολο 642,23

 

Είπες ότι σκέφτεσαι να μην έχεις καθόλου HDD και πάτησα πάνω σε αυτό προσπαθώντας να εξισορροπήσω την απώλεια του HDD με έναν πολύ καλό SSD.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο i3 σαν διπυρηνος με hyperthreading που ειναι συμπεριφερεται σαν τετραπυρηνος (και τα παιχνιδια που απαιτουν τετραπυρηνους σαν τετοιον τον βλεπουν).
Να εμφανιζεται ως πιο futureproof συστημα βασισμενο σε 1150 αντι για 1151 πρωτη φορα βλεπω ειναι η αληθεια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λειτουργικο δεν ειναι προβλημα.Υπαρχουν και τα win 8 και τα 10.

 

Δυνατη η συνδεση jimako.Μια σκεψη μου ειναι να μην βαλω καθολου hdd ωστε να παρω ενα καλο sdd και ισως μια 16αρα ram.Νομιζω ειδικα ο hdd δεν θα μου χρειαστει.Ολα τα αρχεια μου τα εχω σε εξωτερικους σκληρους.

 

Περιμενω κ αλλες προτασεις.

Δεν χρειάζονται ακόμα 16GB για games, ακόμα με 8 είσαι καλυμένος. Τώρα για τον ssd, ο πιο value for money + επιδόσεις είναι ο samsung 850 evo 250 gb, αλλά έχει 90 ευρώ. Με την ίδια τιμή σου έχω βάλει ένα HDD+SSD. αν κρίνεις ότι δεν θα χρειαστείς άμεσα πανω από 250 GB και θα είσαι ενταξει απο θέμα χώρου, τότε θα σου πρότεινα να τον τσιμπήσεις και να βάλεις έναν μηχανικό στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εμφανιζεται ως πιο futureproof συστημα βασισμενο σε 1150 αντι για 1151 πρωτη φορα βλεπω ειναι η αληθεια.

 

Futureproof με την έννοια ότι θα του επιτρέπει εύκολα να παίζει τα παιχνίδια των επόμενων χρόνων χωρίς να χρειαστεί κάποια αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Futureproof με την έννοια ότι θα του επιτρέπει εύκολα να παίζει τα παιχνίδια των επόμενων χρόνων χωρίς να χρειαστεί κάποια αναβάθμιση.

o i3 6100 είναι κοντα σε επιδόσεις 3570k-4690K αν δεις κάποια benchmarks, λόγω πολύ καλου ΙPC που έχουν οι skylake και των όλων και καλύτερων αλγόριθμων στο Hyperthreading

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για τον ι3 6100 (σχετικό βίντεο). Όσο για την GPU θα την 380Χ, αλλά μιας και δεν χωράει, η 380 είναι καλή (χάνεις ~15% απόδοση). Στο κουτί, αφού θες κάτι "μαζεμένο", δες αυτό ( +1 fan για μπροστά που δεν έχει). Τα 8GB είναι εντάξει, αν είναι προσθέτεις του χρόνου, ας πούμε, άλλο ένα dimm. Μητρική, δες και αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o i3 6100 είναι κοντα σε επιδόσεις 3570k-4690K αν δεις κάποια benchmarks, λόγω πολύ καλου ΙPC που έχουν οι skylake και των όλων και καλύτερων αλγόριθμων στο Hyperthreading

Δεκτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα για να μην ανοίξω αλλο θέμα εχω παραγγείλει σχεδόν το ίδιο pc gaming με i3 6100 , απλά εχω βάλει την 960 2gb gigabyte, δεν νομίζω να τρώει μπουκάλι από τον 6100 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα για να μην ανοίξω αλλο θέμα εχω παραγγείλει σχεδόν το ίδιο pc gaming με i3 6100 , απλά εχω βάλει την 960 2gb gigabyte, δεν νομίζω να τρώει μπουκάλι από τον 6100 ?

δε ξερω τι λενε οι απο πανω για τα benchmark εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ακομα και οι ι5 πλεον σε κατι παιχνιδια βαρανε 100αρια χρηση cpu ... σιγουρα θα τρως σε καποια παιχνιδια...και αν εχει καποιος ι3 ας με καμια 960 η ακομα καλυτερα με 970 ας με διαψευσει...

αφου πρωτα βαλει κανα  batman - division - assasin - gta - κλπ κλπ ...και η λιστα θα μακρυνει στο κοντινο μελλον...

και χωρις να ψαξω ιδιετερα με το πρωτο βιντεο που βρηκα μπροστα μου με 960 και τον ι3 

ο επεξεργαστης βαραει κατοσταρες με αυτα τα settings και τα fps drop πανε συννεφο (που να μπει και στο αμαξι και να αρχισει της βολτες σε high speed...)

εγω με παρομοια και  settings σε 1080p με τον ι5 4460 και την 960 ειμουν κολλημενος στα 60φπς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω τι λενε οι απο πανω για τα benchmark εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ακομα και οι ι5 πλεον σε κατι παιχνιδια βαρανε 100αρια χρηση cpu ... σιγουρα θα τρως σε καποια παιχνιδια...και αν εχει καποιος ι3 ας με καμια 960 η ακομα καλυτερα με 970 ας με διαψευσει...

αφου πρωτα βαλει κανα  batman - division - assasin - gta - κλπ κλπ ...και η λιστα θα μακρυνει στο κοντινο μελλον...

και χωρις να ψαξω ιδιετερα με το πρωτο βιντεο που βρηκα μπροστα μου με 960 και τον ι3 

ο επεξεργαστης βαραει κατοσταρες με αυτα τα settings και τα fps drop πανε συννεφο (που να μπει και στο αμαξι και να αρχισει της βολτες σε high speed...)

εγω με παρομοια και  settings σε 1080p με τον ι5 4460 και την 960 ειμουν κολλημενος στα 60φπς 

Ισχυει. Θα επρεπε να ειχα ρωτησει πρωτα ποια παιχνιδια παιζει. Τα cpu bound παιχνιδια ειναι λιγοτερα αλλα αλλα δεν ειναι και λιγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...