Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε η πρώτη σταθερή έκδοση του Vivaldi browser


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω το ειχα βαλει οταν πρωτοβγηκε. Η ταχυτητα τοτε ηταν δικοπο μαχαιρι. Αλλου πηγαινε συγλονιστικα γρηγορα, αλλου ηταν αισθητα πιο αργος.

 

Παντως ειναι ωραια προσπαθεια γιατι εχει πολλα ωραια στοιχεια  που στον mozilla τα βαζεις με extensions. Κατι πολυ καλο αφου ανεβαζει την ασφαλεια, γιατι καθε τοσο καποια extensions μυριζουν λιγο παραξενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μια προσπάθεια να του φορτώσουμε πράγματα για τα οποία δεν φταίει, αλλά anyway. Όχι, δεν κρασάρει συνέχεια, δεν έχει ακόμη "χρόνια μπροστά του" και δεν έχει τόσα προβλήματα. Χρησιμοποιώ από χθες την τελική έκδοση και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα.

 

Τέλος πάντων, η ύπαρξη του Vivaldi στην αγορά των browser είναι ένα εξαιρετικά θετικό γεγονός. Η ύπαρξη επιλογών είναι πάντα θετική, ειδικά μετά την πορεία που διάλεξε η Opera.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χρησιμοποιώ και εγω κανα 2 μέρες τώρα δεν ειδα καμιά τεράστια διαφορά με τον Firefox,απλά μου άρεσε το UI του,θυμίζει όμως λειτουργικά πάρα πολύ τον Chrome.
•Metro Ui
•Chrome Webstore
•Ublock
•Multi process

•Insmonia.gr + Ublock 220Mb(6*exe) έναντι του φορτωμένου μου Firefox στα 216Mb

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και εγω, καλουλι ειναι μοιαζει πολυ σε Οπερα, αλλα οχι σε σημειο ωστε να με πεισει να αντικαταστησω την εκδοση της Οπερα 12.17 που χρησιμοποιω...

Βασικα εχω θεματακι με τις εξαγορες και την περιεργες αναβαθμισεις, πχ μTorrent εχω 1.6.1 την τελευταια "αυθεντικη" αν μπαινουν διαφημεις ή εξαγορες μεσα περιπλεκονται τα πραγματα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και εγω, καλουλι ειναι μοιαζει πολυ σε Οπερα, αλλα οχι σε σημειο ωστε να με πεισει να αντικαταστησω την εκδοση της Οπερα 12.17 που χρησιμοποιω...

 

Εγώ θα πρότεινα να μεταβείς σε έναν νεότερο browser, καθώς ο Opera 12.17 που χρησιμοποιείς είναι δύο ετών και αποτελεί σημαντικό security risk για τα δεδομένα σου. Ανακαλύπτονται τρύπες στους browsers συνεχώς, άρα το να χρησιμοποιείς τόσο παλιό λογισμικό για μια τόσο ευαίσθητη λειτουργία (web surfing κτλ) κρύβει πολλούς κινδύνους, όσο συναισθηματικά δεμένος και εάν είσαι μαζί του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yet another WebKit browser η κάνω λάθος.

Όλη θέλουν να αρπαξουν κανα χρήστη λογω Opera και καλα, αλλα δυστυχως εκείνη η engine παει, κρίμα

 

blink engine εχει. και το interface του ειναι laggy επειδη ειναι html based. μακρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς τουλάχιστον που οι όροι ‘power users’ και ‘gestures’ βρίσκονται σε διαφορετικές παραγράφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και εγω, καλουλι ειναι μοιαζει πολυ σε Οπερα, αλλα οχι σε σημειο ωστε να με πεισει να αντικαταστησω την εκδοση της Οπερα 12.17 που χρησιμοποιω...

Βασικα εχω θεματακι με τις εξαγορες και την περιεργες αναβαθμισεις, πχ μTorrent εχω 1.6.1 την τελευταια "αυθεντικη" αν μπαινουν διαφημεις ή εξαγορες μεσα περιπλεκονται τα πραγματα!! 

 

offtopic αλλά το utorrent μέχρι και την 1.8.5 είναι μια χαρά (χωρίς bloat κλπ.).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω δοκιμάσει από τότε που πρωτοανακοινώθηκε, καθώς και πριν 2-3 μήνες. Όταν είχα διαβάσει ότι είναι δημιούργημα του συνιδρυτή του Oper πίστευα ότι θα έχει σαν βάση του τον παλιό (12.17) Opera. Όταν τον εγκατέστησα και είδα ότι είναι ένα ακόμα αντίγραφο του Chrome έφαγε με την μια uninstall και συνέχισα με τον Firefox, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή κάποιος θα ασχοληθεί με τον Opera 12...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω δοκιμάσει από τότε που πρωτοανακοινώθηκε, καθώς και πριν 2-3 μήνες. Όταν είχα διαβάσει ότι είναι δημιούργημα του συνιδρυτή του Oper πίστευα ότι θα έχει σαν βάση του τον παλιό (12.17) Opera. Όταν τον εγκατέστησα και είδα ότι είναι ένα ακόμα αντίγραφο του Chrome έφαγε με την μια uninstall και συνέχισα με τον Firefox, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή κάποιος θα ασχοληθεί με τον Opera 12...

 

Δυστηχώς η Presto είναι νεκρή. Ο Vivaldi έχει στόχο να αντικαταστήσει την τρύπα που άφησε ο θάνατος του Opera Presto αλλά δύσκολο με Blink μηχανάκι. Είχαν γράψει στο forum τους ότι επέλεξαν Blink αντί για Gecko μόνο και μόνο επειδή υπάρχει καλύτερη υποστήριξη και περισσότερος κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...