Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Μπορεις να ανεβασεις αρχειο config σε αυτο η δεν υπαρχει δυνατοτητα; (Μιλαω για config οχι firmware). Σε κακες γραμμες η ρυθμιση snr εχει αποτελεσμα; Μιλαμε για μεγαλη αποσταση με πολυ attenuation.

Θα τι κοιτάξω σε λίγο και θα σου απαντήσω για config,

Όσο για το snr όταν το πειράζω (6εχω κανονικά) και το βάλω στο 7 η και παραπάνω στο log το snr μεταβαλετε συνέχεια (και παρόλο που φαίνεται ότι έχω ίντερνετ δεν μπορεί να ανοίξει καμιά σελίδα) ίσως είναι θέμα της γραμμής μου - forthnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορεις να ανεβασεις αρχειο config σε αυτο η δεν υπαρχει δυνατοτητα; (Μιλαω για config οχι firmware). Σε κακες γραμμες η ρυθμιση snr εχει αποτελεσμα; Μιλαμε για μεγαλη αποσταση με πολυ attenuation.

Μπορείς να ανεβάσεις αρχείο αλλά δεν ξέρω αν θα παίξει από άλλο router.

 

Εγώ πάντως κράτησα τις ρυθμίσεις μου σε config αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις να ανεβασεις αρχειο config σε αυτο η δεν υπαρχει δυνατοτητα; (Μιλαω για config οχι firmware). Σε κακες γραμμες η ρυθμιση snr εχει αποτελεσμα; Μιλαμε για μεγαλη αποσταση με πολυ attenuation.

 

ναι σωζει κ επαναφερει config αλλα αυτο το κανουν ολα αν κ δεν ειναι ιδιαιτερα καλη πρακτικη οπως λενε ,αν μιλαμε για να μεταφερεις ρυθμισεις αναμεσα σε διαφορετικες εκδοσεις firmware

 

εχω παιξει με το snr αρκετα αυτες τις μερες ,ναι ειναι αποτελεσματικο με τον ιδιο τροπο που θα ηταν αν στο αλλαζε ο παροχος ,παντως σε κακη γραμμη με θορυβο το να ανεβασεις snr ειναι απλα ασπιρινη ,δεν λυνει το προβλημα απλα το κουκουλωνει

 

επισης ειχες ρωτησει για bridge και ναι υποστηριζει μετα απο καποιο firmware ,δλδ σε ολα τα συγχρονα ,απλα δεν εχει dedicated wan port αλλα χρησιμοποιει την ethernet 1

 

(επισης υποστηριζει dual wan με 3g,4g μεσω usb)

 

απο οτι εχω διαβασει κ επειδη εχει το τσιπακι που εχουν τα zte των παροχων συγχρονιζει ψηλα αλλα δεν ειναι καλο για μακρινες η πολυ προβληματικες γραμμες ,για τετοιες γραμμες ολοι συστηνουν technicolor

 

 

στην οχι ιδιαιτερα καλη forthnet γραμμη μου 

 

Capture.png

 

Capture2.png

Επεξ/σία από Nimda075
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες κ για το κοπο σου να γραψεις ολο αυτο. Η αληθεια ειναι εχω δωσει κατι λιγοτερο απο 200 ευρω για να κανω ξεχωριστο router για ενα προτζεκτ που ετοιμαζα απο το περασμενο καλοκαιρι κ δε ξερω κατα ποσο εχει νοημα να δωσω κ αλλα λεφτα σε τετοια γραμμη(θα τα εδινα σιγουρα αν το μοντεμ υποστηριζε after market firmware οπως το openwrt). Μιλαμε για 3.5 mbps στην Ανατολικη Θεσσαλονικη (wind). Με οτε ειχα 8-9 mbps αλλα με διπλασια-τριπλασια λεφτα παραπανω. Απεχω καπου 4χλμ απο Α/Κ (ροσταν). Αν καποιος εχει τη διαθεση να ανεβασει ενα config σε code tags θα ημουν υποχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, έχω forthnet Adsl με fast path με το Vdsl/Adsl router technicolor tg589 και κλειδώνω με 6.2 snr στα 16000/1000 αξίζει τον κόπο να πάρω το asus dsl-n14u και να παίξω με το snr ή να μείνω όπως είμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει αν σε guest ssid μπορεί να βάλει περιορισμο σε ταχύτητα. Θέλω να το αγοράσω αλλά αν δεν έχει την συγκεκριμένη δυνατότητα δεν θα με βολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει περιορισμο ταχυτητας στο guest 


Παιδιά καλησπέρα, έχω forthnet Adsl με fast path με το Vdsl/Adsl router technicolor tg589 και κλειδώνω με 6.2 snr στα 16000/1000 αξίζει τον κόπο να πάρω το asus dsl-n14u και να παίξω με το snr ή να μείνω όπως είμαι;

 

ημουν περιπου οπως εσυ ,πηρα περιπου 1 μεγαμπιτ απευθειας σε σχεση με το technicolor td5130 κ ενα μεγαμπιτ κατεβαζοντας snr στο 3 απο 6

 

επισης πηρε κ λιγο καλυτερα στο ping κ στην αποκρισημοτητα στο web, αρκετα πιο δυνατο wifi κ δεν κολλαει αν πεσουν ταυτοχρονα καμποσοι χρηστες

 

σε σχεση με ρουτερ παροχων κ στα 35 αξιζει 

 

αν εχεις καποιο αξιοπρεπες εμποριου δεν νομιζω εκτος κ αν καποιος θελει να παιξει με το snr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει περιορισμο ταχυτητας στο guest 

 

ημουν περιπου οπως εσυ ,πηρα περιπου 1 μεγαμπιτ απευθειας σε σχεση με το technicolor td5130 κ ενα μεγαμπιτ κατεβαζοντας snr στο 3 απο 6

 

επισης πηρε κ λιγο καλυτερα στο ping κ στην αποκρισημοτητα στο web, αρκετα πιο δυνατο wifi κ δεν κολλαει αν πεσουν ταυτοχρονα καμποσοι χρηστες

 

σε σχεση με ρουτερ παροχων κ στα 35 αξιζει 

 

αν εχεις καποιο αξιοπρεπες εμποριου δεν νομιζω εκτος κ αν καποιος θελει να παιξει με το snr

 

 

Όχι δεν έχω κάποιο άλλο αξιοπρεπές από εμπόριο, θέλω να παίξω και με το snr να ανεβάσω λίγο ταχύτητα, οπότε σκέφτομαι να το αγοράσω. Γενικά, η γραμμή μου είναι πάρα πολύ σταθερή, αποσυνδέσεις δεν έχω για μήνες με το tg589, οπότε θα το πάρω να παίξω λίγο με το snr. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω παρολο που κλειδωσε κοντα στο 1 mbit πανω σε σχεδη με το παλιο router (td 5130) το asus στo crc down ανεβαινει συνεχεια μεσα σε 3-4 λεπτα εχει φτασει κοντα στην 1000αδα , αν βαλω επανω το παλιο δεν μαζευει καθολου error ξερει κανεις τι παιζει με αυτο ?

post-339798-0-71074800-1460745684_thumb.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κατεβασες το snr η με 6αρι παιζεις κανονικα?

 

επισης εχεις τσεκαρει φιλτρακια κ την καλωδιωση σου γενικοτερα?

Ναι τα εχω τσεκαρει το προβλημα ενφανιζεται μονο με το asus το TD5136 (αυτο εχω τελικα οχι 5130) και ενα tomson tg587v7 δεν βγαζουν error , κανονικα παιζω με 6αρι  εγω κολλαω πως γινεται με το ενα modem να μαζευει crc ενω στο αλλο οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...