Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @ E-Shop.gr 52.90€ (eshop specials)


Mixalis.Kerpesis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ χτύπησα μια παραγγελία και ελπίζω πως θα δώ διαφορά, σύμφωνα με όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω. Έψαχνα κάτι έως 90-100 ευρώ...περίσσεψε έναι 50ευρω λοιπόν το οποίο θα επενδυθεί σε τοπική σουβλακερί. :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις το πήρα στα χέρια μου. Πρώτη εντύπωση...σιγά τα αυγά. Περίμενα κάτι αρκετά καλύτερο απο τα "δωρεάν" των ISP.

Με το που το σύνδεσα, είμαι 1.8Mbps κάτω στο Download και ίδιο Upload με αυτό που είχα στο κλασσικό ZTE της Wind. Μπορεί κάποιος να μου πεί πως θα αλλάξω το SNR της γραμμής μου με το εν λόγω router;

 

Edit: Τελικά τα κατάφερα και πείραξα το SNR μέχρι και 8 μονάδες, Στις 9 δεν έχω σύνδεση στο Internet ενώ το Routerάκι δείχνει αρχικά ότι συγχρονίζει.

 

Εν βρασμώ ψυχής έγραψα το παραπάνω γιατί περίμενα ότι στις default ρυθμίσεις, με το που θα κούμπωνα το καινούριο, θα έβλεπα καλύτερα στατιστικά αλλά δεν...

 

Σαν ποιότητα κατασκευής δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, τουλάχιστον όχι όπως το περίμενα με την εικόνα που είχα απο τις φωτογραφίες. Ωστόσο από την λίγη ώρα που ασχολήθηκα, παρατηρώ ότι έχει δυνατό Wi-fi, Το menu της Asus είναι αρκετά όμορφο και κατανοητό ακόμη και για τον αρχάριο. Θα παίξω λίγο και με τις extra εφαρμογές που έχει για να έχω πλήρη εικόνα.

Επεξ/σία από teo20net
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απο την mobile ios εφαρμογή και δεν μπορώ να σου γράψω αναλυτικό post. Το έψαξα στο google και σε κάποιο ελληνικό forum εξηγούσε ένα μέλος. Αν δεν το βρείς απόψε, θα σου γράψω οδηγίες αύριο πρωί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιο και πολυ βασικο μοντελο, μην περιμενετε θαυματα. Απο εκει και περα διαφορες με κατι ZTE, Huawei και κατι Thomson (Σοβαρες διαφορες) θα δειτε με καλες εκδοσεις και οχι βασικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rakeesh Στην παραπάνω εικόνα πειράζουμε το stability adjustment. Ανεβάζεις 5-6-7 και μέχρι να δείς ότι σε κάποια τιμή, η σύνδεση γίνεται ασταθής ή την χάνεις τελείως. Οπότε διαλέγεις την τελευταία τιμή που λειτουργούσε normal.

 

P.s. Σήμερα που το κοιτούσα (γιατί προς το παρόν το έβαλα πάλι στο κουτί του μέχρι να επιστρέψω σπίτι) είδα ότι εμένα max ρύθμιση έχει τα 5 απο εκεί και πέρα έκανα manual ρύθμιση. Επίσης η συγκεκριμένη καρτέλα είναι αρκετά διαφορετική απο την αντίστοιχη καρτέλα που είχε το δικό μου N14U. Παίζει να έχω παλιό firmware? Αν και έκανα έλεγχο και μου έβγαλε ότι είμαι up to date.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stability Adjustment (ADSL) Disabled

 Γιατί έτσι? πρέπει να επικοινωνήσω με ΟΤΕ?

 

δεν κατάλαβα τι εννοείς?

@rakeesh Στην παραπάνω εικόνα πειράζουμε το stability adjustment. Ανεβάζεις 5-6-7 και μέχρι να δείς ότι σε κάποια τιμή, η σύνδεση γίνεται ασταθής ή την χάνεις τελείως. Οπότε διαλέγεις την τελευταία τιμή που λειτουργούσε normal.

 

P.s. Σήμερα που το κοιτούσα (γιατί προς το παρόν το έβαλα πάλι στο κουτί του μέχρι να επιστρέψω σπίτι) είδα ότι εμένα max ρύθμιση έχει τα 5 απο εκεί και πέρα έκανα manual ρύθμιση. Επίσης η συγκεκριμένη καρτέλα είναι αρκετά διαφορετική απο την αντίστοιχη καρτέλα που είχε το δικό μου N14U. Παίζει να έχω παλιό firmware? Αν και έκανα έλεγχο και μου έβγαλε ότι είμαι up to date.

1.0.9.2 είναι το τελευταίο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εβαλα στο stability adjustment 7db και ξανασυνδεθηκε 4mbs ψηλότερα με το snr στο status πάλι στο 9 (έπεσε μέχρι 8.5).  Η τιμή 7 τι σημαίνει, οτι θα επιτρέψει μέχρι 7 στο snr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εβαλα στο stability adjustment 7db και ξανασυνδεθηκε 4mbs ψηλότερα με το snr στο status πάλι στο 9 (έπεσε μέχρι 8.5).  Η τιμή 7 τι σημαίνει, οτι θα επιτρέψει μέχρι 7 στο snr?

δεν ξέρω,με αυτή τη ρύθμιση στο δικό μου είναι 1.5-3 το snr down

post-140603-0-73717700-1431119259_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κερδίζουμε ακριβώς εάν το βγάλουμε από το αυτόματο και το ανεβάσουμε manual μέχρι εκεί που αντέχει η γραμμή?Για το stability adjustment μιλάω...

P.s. όντως και εμένα δεν μου γέμισε το μάτι για 53 ευρώ modem/router. Ειδικά για asus μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...