Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @ E-Shop.gr 52.90€ (eshop specials)


Mixalis.Kerpesis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εβαλα στο stability adjustment 7db και ξανασυνδεθηκε 4mbs ψηλότερα με το snr στο status πάλι στο 9 (έπεσε μέχρι 8.5).  Η τιμή 7 τι σημαίνει, οτι θα επιτρέψει μέχρι 7 στο snr?

 

 

τι κερδίζουμε ακριβώς εάν το βγάλουμε από το αυτόματο και το ανεβάσουμε manual μέχρι εκεί που αντέχει η γραμμή?Για το stability adjustment μιλάω...

P.s. όντως και εμένα δεν μου γέμισε το μάτι για 53 ευρώ modem/router. Ειδικά για asus μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μηχάνημα δεν είναι άσχημο. Απλά είναι ένα σκαλοπάτι πάνω απο τα δωρεάν που δίνουν οι ISP δωρεάν και ώς εκεί. Δεν είναι και κανένα τέρας.

 

Πειράζοντας το SNR και κοιτώντας μετά το status, η ένδειξη παραμένει και σ'εμένα 9. Δηλαδή όσο και να αλλάζω το SNR, στην αρχική σελίδα το ενδεικνυόμενο ήταν πάντα το ίδιο παρόλο που φαινόταν η αλλαγή στην ταχύτητα της σύνδεσης.

 

Δυστυχώς δεν το έχω συνδεδεμένο και δεν μπορώ να δοκιμάσω να δώ αν το interface που χρησιμοποιώ είναι παλιό. Σίγουρα όμως δεν είναι το ίδιο με της εικόνας που ανέβηκε μερικά post πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Asus είμαι 2mbps πάνω σε σχέση με το Technicolor TD 5130 σε forthnet. Από σταθερότητα δεν έχω ακόμα κάποιο disconnect σε σχέση με 1 την ημέρα που είχα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το latency πέφτει με το stability adjustment ή κερδίζουμε μόνο σε μεγαλύτερο κλείδωμα γραμμής?

Επίσης εμένα φορούσε firmware 1.0.7.1 και μέσα από το router μου έλεγε ότι φοράω την τελευταία έκδοση(όταν έκανα check firmware version).

Ψάχνωντας στο site της asus βρήκα την τελευταία έκδοση που είναι η 1.0.9.2. και την πέρασα με manual τρόπο. Όποτε asus μηχάνημα και δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση μέσω ιντερνετ.... και όχι μόνο αυτό αλλά μου έλεγε και ότι φοράω την τελευταία version...

 

Το μόνο θετικό επί της ουσίας είναι  η εμβέλεια του wifi λόγω του ότι χρησιμοποιεί μπάντες των 2,4Ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πριν, για τα χρήματα του είναι μια χαρά. Με 50 ευρώ πας ένα βήμα πάνω απο τα δωρεάν router, δεν είναι δα και το πρώτο βήμα στο φεγγάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να ενεργοποιήσω QoS με torrent ανοίχτο και κόλλησε το router. Σε σημείο που του έκανα hard reset και ξεκολλησε.

Χίλιες φορές να έπερνα το tp-link στα ίδια λεφτά,που το έχει ένας φίλος μου και είναι σε όλα άψογο.

Όποιος θέλει να πέξει με το SNR του πάει Administrator ---> DSL settings ---> Dynamic Line adjustment & Stability Adjustment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να ενεργοποιήσω QoS με torrent ανοίχτο και κόλλησε το router. Σε σημείο που του έκανα hard reset και ξεκολλησε.

Χίλιες φορές να έπερνα το tp-link στα ίδια λεφτά,που το έχει ένας φίλος μου και είναι σε όλα άψογο.

Όποιος θέλει να πέξει με το SNR του πάει Administrator ---> DSL settings ---> Dynamic Line adjustment & Stability Adjustment

εχω ρυθμίσει το transmission να κατεβάζει με 1400 kB/s και να ανεβάζει με 50,το QoS το εχω κλειστό και εδώ και 6 μήνες δεν έχει κολλήσει,δεν έχει κάνει reboot,εχω φτάσει 60 μέρες χωρίς disconnect  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ρυθμίσει το transmission να κατεβάζει με 1400 kB/s και να ανεβάζει με 50,το QoS το εχω κλειστό και εδώ και 6 μήνες δεν έχει κολλήσει,δεν έχει κάνει reboot,εχω φτάσει 60 μέρες χωρίς disconnect  

και εγώ τις ίδιες περίπου ρυθμίσεις έχω αλλά άλλο να έχεις QoS στο internet,και άλλο να δουλεύεις με limiter στον torrent client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να ενεργοποιήσω QoS με torrent ανοίχτο και κόλλησε το router. Σε σημείο που του έκανα hard reset και ξεκολλησε.

Χίλιες φορές να έπερνα το tp-link στα ίδια λεφτά,που το έχει ένας φίλος μου και είναι σε όλα άψογο.

Όποιος θέλει να πέξει με το SNR του πάει Administrator ---> DSL settings ---> Dynamic Line adjustment & Stability Adjustment

 

ναι ειναι καλο το tp link αλλα δεν εχει SNR adjustment κ το qos του ειναι επισης γτπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα. Μια χαρά εκ πρώτης.

Με τη μία συνδέθηκε 1Mbit πάνω από το router της HOL.

Ένα σωρό ρυθμίσεις για τα ΠΑΝΤΑ.

Θα παίξω λίγο με το SNR και θα ενημρώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

administration-dsl setting

 

Μόλις τώρα έκανα firmware update στην 1.0.9.2 χάθηκε η δυνατότητα αλλαγής του SNR. 

leo06 γνωρίζεις γιατί έγινε αυτό; Στην εικόνα που έχεις ανεβάσει δηλαδή, εκεί στο SNR εμένα είναι σταθερό Disabled και δεν μου δίνει

δυνατότητα αλλαγής.

 

Edit : Ήθελε μια αλλαγή στην απο επάνω επιλογή και τώρα Ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...