Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Android Studio


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

 

Μετά το σημερινό release της Google πιστεύω πως στο καβούρι μου θα τρέχω ευκολότερα το Android Studio από ότι το Eclipse και θέλω να ρωτήσω κάτι.

 

Το Android Studio χρειάζεται και αυτό το adt-bundle με όλα τα κατεβασμένα SDK των ξεχωριστών εκδόσεων Android, ή τα περιέχει από μόνο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω την εντύπωση ότι το android studio είναι μόνο το IDE. Emulators, SDKs για τις διάφορες εκδόσεις του android κλπ τα κατεβάζεις έξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic

Δεν το έχω δοκιμάσει (δεν φτιάχνω android εφαρμογές), αλλά εδώ μιλάμε για τη QB64 (www.qb64.net) μια ανοιχτού κώδικα BASIC που δουλεύει σε Windows, Linux, Mac, Android.

 

http://www.qb64.net/forum/index.php?topic=13162.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θέλω να δω αφού ασχολήσαι με Android, αν έχεις ψάξει εναλλακτικές λύσεις, και αν έχεις ιδέα για αυτήν την QB64.

Αν σου είναι εντελώς άγνωστή, οκ, άρα η απάντηση είναι.."Όχι δεν την γνωρίζω, ας επικεντρωθούμε, στην αρχική μου επιλογή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

θα τρέχω ευκολότερα το Android Studio από ότι το Eclipse

Όχι, σε καμία περίπτωση.

 

Το android studio έχει δικό του manager για add ons, και δικό του emulator (ο οποίος δεν δουλεύει σε amd cpus). Αν θες να γυρίσεις σε A.S.  κούμπωσε το κινητό σου στο pc και κάνε εκεί τις δοκιμές σου... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σε καμία περίπτωση.

 

Το android studio έχει δικό του manager για add ons, και δικό του emulator (ο οποίος δεν δουλεύει σε amd cpus). Αν θες να γυρίσεις σε A.S.  κούμπωσε το κινητό σου στο pc και κάνε εκεί τις δοκιμές σου... 

 

 

 

??? Όλα τον ίδιο emulator απο το sdk της google έχουν.

 

 

Τώρα όσο για το sdk, το android studio θα σου ανοίξει διάλογο και θα κατεβάσει μόνο του το sdk. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι ούτε να το ρυθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? Όλα τον ίδιο emulator απο το sdk της google έχουν.

 

 

Τώρα όσο για το sdk, το android studio θα σου ανοίξει διάλογο και θα κατεβάσει μόνο του το sdk. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι ούτε να το ρυθμίσεις. 

Δεν είναι ακριβώς ο ίδιος...

Σου βάζει να διαλέξεις ποια συσκευή θέλεις  να κάνει emulate και ποια έκδοση του android.

 

Για κάθε ένα κινητό που δημιουργείς, σου εμφανίζει και διαφορετικό emulator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε νομίζω πως θα είναι πιο σώφρον να συνεχίσω να δουλεύω το Eclipse και να κάνω τις δοκιμές στο κινητό μου όπως κάνω τόσο καιρό, μιας που έχω amd. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε νομίζω πως θα είναι πιο σώφρον να συνεχίσω να δουλεύω το Eclipse και να κάνω τις δοκιμές στο κινητό μου όπως κάνω τόσο καιρό, μιας που έχω amd. :P

Και εγω δεν εχω δυνατο pc ειχα eclipse και εβαλα android studio ...καλυτερο απο το eclipse τελικα...το sdk τα κατεβασε μονο του το τελευταιο διαθεσιμο ..και για emulator βαλε το genymotion εμενα μου παει σφαιρα και εχει και plugin για το android studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rafinos, το Android Studio, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, κατά την εγκατάσταση σε προτρέπει να επιλέξεις τα Android versions που θές να κάνεις target. Μπορείς ανά πάσσα στιγμή να το κάνεις μέσα από το Android Studio, αν θελεις περισσότερες ή παλαιότερες εκδόσεις. Η δική μου εμπειρία ως προς το emulation και το testing, μου έχει δείξει οτι έχεις και άλλες εναλλακτικές πέραν του να κοτσάρεις κάποια συσκευή για deployment ή να χρησιμοποιήσεις τον Android Emulator. Η Microsoft πχ στον δικό της Mobile Emulator πλέον υποστηρίζει Android Emulation.. και βάσει των όσων έχω δει είναι αρκετά γρήγορος.

 

Επειδή όμως κυρίως κάνω ανάπτυξη για Cross Platform εφαρμογές,, βρήκα την υγειά μου με το Xamarin, που πλέον μετά το συνέδριο Built 2016 έγινε διαθέσιμο Free, και για το visual studio 2015 με το Update 2, Android / iOS / WP κλπ είναι διαθέσιμα στο ίδιο σχεδόν Code base. Το καλύτερο απ'όλα είναι οτι δεν χρειάζεται ΚΑΝ να ασχοληθείς με το Setup.. Το αναλαμβάνει μόνο του.. 

Δες το σχολιό μου ως μια εναλακτική προσέγγιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και πήγαινε στο android studio(το μόνο κακό που έχει είναι ότι είναι πιο βαρύ από το eclipse). Τώρα να το παίξω λίγο κράχτεις και να το διαφημίσω? :P
Αρχικά είναι ο official πλέον τρόπος που προτείνει η google για dev, κατά 2ον στειρίζεται στο Ιntellij IDEA ότι καλύτερο IDE έχω δουλέψει ποτέ, κατά 3ον έχεις το gradle ότι βιβλιοθήκη θες να βάλεις στο project σου το κάνεις απλά και μόνο σε ΜΙΑ γραμμή. Τώρα δε που βγήκε και η 2 έκδοση σε stable και έχεις και instant run και ο emulator τους σταμάτησε να είναι καρκίνος(έκανε 4 λεπτά να ανοίξει, πλέον υποστηρίζουν πως το testing θα είναι γρηγορότερο σε emulator απ ότι σε real device).
Kάνε την αλλαγή και θα αναρωτιέσαι γιατί τόσο καιρό δεν πήγαινες στο studio(βέβαια ξαναλέω πως από θέμα ραμ τρώει αρκετά, ειδικά αν ανοίξεις και emulator)

Edit: Μιας κ είχαμε πιάσει κ τους emulators Genymotion επίσης αξίζει, εχει κ plugin απεθείας για eclipse και android studio
 

Εdit2: ´Οσον αφορά το xamarin και τα λοιπά cross platform είμαι λίγο της άποψης ότι για γενικού σκοπού εφαρμογές είναι εντάξει. Αν θες να κάνεις κάτι πιο συγκεκριμένο πιο ειδικό πιο...Δε ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ, νομίζω ότι εκεί σε περιορίζει και στη τελικη θα χρειαστεί περισσότερο κόπο απ ότι αν το έκανες στη native πλατφόρμα...Aσε που όταν έρθει η στιγμή που κάπου θα κολλήσεις κάτι δε θα βρίσκεις το ιντερνετ θα είναι γεμάτο με πολύ περισσότερα native προβλήμα σαν το δικό σου παρά με το xamarin..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μόλις διαπίστωσα πως το Android Studio δεν υποστηρίζει το javax.tools API.

Αυτά που με ενδιαφέρουν από το συγκεκριμένο API, είναι τα: JavaCompiler, StandardJavaFileManager, ToolProvider.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα πρόγραμμα που θα δημιουργεί και θα εκτελεί ένα άλλο πρόγραμμα.

Έχετε καμιά ιδέα για το αν είναι εφικτό; Ή μήπως να το κάνω σε Java Applet μιας κι έχω έτοιμο τον κώδικα ήδη; 

Θέλω να το κάνω κάπου που δεν θα αναγκάζει τον μέσo χρήστη να εγκαταστήσει το Java SDK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...