Προς το περιεχόμενο

Μου σπαμμαρει το site μου συνέχεια κάποιος.


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου σπαμμαρει το site μου συνέχεια κάποιος με διαφημιστικά σχόλια και μου κάνει και σπαμ λοαγαρισμούς.Το site μου είναι φτιαγμένο με wordpress και έχω το theme "Sahifa"

Πήρα ήδη σήμερα τηλεφωνο τη Δίωξη Ηλεκτρονικού εγκληματος και μου είπανε οτι μπορώ να τον εντοπίσω μέσω εισαγγελεα απο τα email του και να βρούνε την IP και μπορούν να κινηθούν δικαστικά.

Τί άλλο μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ ωραίο θέμα το sahifa. Χρειάζεται όμως ένα κορυφαίο firewall (wordfence) και ένα plugin για τα σχόλια στην ανεύρεση των πρόσθετων θα τα βρεις εύκολα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το να αποφύγεις το spamming στα σχόλια ειναι εύκολο με plugins. Μην το ψάξεις να κάνεις μηνύσεις, εισαγγελείς κλπ δεν θα καταφέρεις τίποτα.

 

Και το spam το κάνουν σο 99% των περιπτώσεων bots.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα:  

 

"Ένας νέος χρήστης έκανε εγγραφή στον ιστότοπό σας :

Όνομα χρήστη: gracielawysock

Ηλ. διεύθυνση : [email protected]"

 

Καταφερε και παρακαμψε και την εγγραφη νέων μελών που έχω απενεργοποιήσει καί τα plugins wordfence και WP-SpamShield

 

Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση σ αυτα τα plugins; γιατί εγω απλώς τα εγκατέστησα και τα ενεργοποιήσα.

 

Εντωμεταξύ είμαι 100% σίγουρος οτι κάποιο μέλος απο δω απ το ινσομνια την κάνει την δουλίτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εντωμεταξύ είμαι 100% σίγουρος οτι κάποιο μέλος απο δω απ το ινσομνια την κάνει την δουλίτσα

Μην τα λες ετσι αυτα. Το πιο πιθανο ειναι επειδη το theme σου δεν το αγορασες να εχει malware και να ανοιγει backdoors. Δες οτι τα plugin σου ειναι αξιοπιστα και ενημερωμενα. Στην τελικη πες στον provider να απενεργοποιησει το mail function της PHP και κανε τις φορμες σου να δουλευουν με SMTP.

 

Και κανε και ενα scan με το iThemes Checker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το theme είναι απο θειο  να πας να το αγορασεις κανονικά.

 

Σαν developer με δικό μου application στο codecanyon είναι ξεφτιλα για 30-40€ να κατεβάζεις themes-plugins-php applications απο τον θειο και να ρισκαρεις το security.

 

Ρε σεις με μιση γραμμηη js κώδικα σας κανει κυριολεκτικά οτι θέλει και για κανέναν λόγο δεν μπορείς να τσεκάρεις 30-40.000 γραμμές κώδικα ενος theme κλπ (εκτος αν ξερεις τα original hashes).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ θεε μου.ποσες φορές θα το πω; Το χα αναφέρει σε προηγούμενο τοπικ οτι το χω αγορασμένο. 60 € ειχα δωσει.εχω και την απόδειξη

 

Λοιπόν οκ ,πάντως τώρα από τις 15.00 ηώρα δεν έχω ξαναδεχτεί καποιο συμβαν.οπότε μπορεί να δούλεψαν τα plugins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...