Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με HD κανάλια σε Samsung


toshibam8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω μια Samsung TV 40'' UE40H5500 με την οποία πιάνω μόνο ERT HD και Ε HD, ενώ σε μια άλλη PHILLIPS πιο παλιά που έχω στο σπιτι  με αποκωδικοποιητή τα πιάνω όλα τα κανάλια HD. Τι πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω μια Samsung TV 40'' UE40H5500 με την οποία πιάνω μόνο ERT HD και Ε HD, ενώ σε μια άλλη PHILLIPS πιο παλιά που έχω στο σπιτι  με αποκωδικοποιητή τα πιάνω όλα τα κανάλια HD. Τι πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει;;;

 

Τι εννοείς "όλα τα κανάλια HD"? Γιατί σχετικά πρόσφατα άρχισαν και τα ιδιωτικά να εκπέμπουν σε HD (δοκιμαστικά και σε διαφορετικές συχνότητες). Για ξανακάνε μια σάρωση για κανάλια στην Samsung σου (που έχει δέκτη..) και αν δε βρει τα κανάλια δοκίμασε στις αντίστοιχες ρυθμίσεις να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά πάλι αναζήτηση. Επίσης δοκίμασε αναζήτηση έχοντας συνδέσει τη Samsung στην κεραία (πρίζα) που παίρνει σήμα η Phillips μήπως φταίει η γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχει δεκτη mpeg4 γι αυτο δεν τα πιανει.

ENNOEITAI ΠΩΣ ΕΧΕΙ...

Τι εννοείς "όλα τα κανάλια HD"? Γιατί σχετικά πρόσφατα άρχισαν και τα ιδιωτικά να εκπέμπουν σε HD (δοκιμαστικά και σε διαφορετικές συχνότητες). Για ξανακάνε μια σάρωση για κανάλια στην Samsung σου (που έχει δέκτη..) και αν δε βρει τα κανάλια δοκίμασε στις αντίστοιχες ρυθμίσεις να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά πάλι αναζήτηση. Επίσης δοκίμασε αναζήτηση έχοντας συνδέσει τη Samsung στην κεραία (πρίζα) που παίρνει σήμα η Phillips μήπως φταίει η γραμμή.

Σήμερα έκανα τη δοκιμή και η phillips (παλιότερο μοντέλο) με αποκωδικοποιητή τα πιάνει όλα αυτά που εκπέμπουν HD (ERT,SKAI,ANT1,STAR,E,MTV) ενώ η samsung μόνο ΕΡΤ και Ε. Θα δοκιμάσω με επαναφορά εργοστασιακων και θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ENNOEITAI ΠΩΣ ΕΧΕΙ...

Σήμερα έκανα τη δοκιμή και η phillips (παλιότερο μοντέλο) με αποκωδικοποιητή τα πιάνει όλα αυτά που εκπέμπουν HD (ERT,SKAI,ANT1,STAR,E,MTV) ενώ η samsung μόνο ΕΡΤ και Ε. Θα δοκιμάσω με επαναφορά εργοστασιακων και θα σου πω

Δεν διορθώθηκε δυστυχώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H H 5500 εχει Mpeg 4 δεκτη 100%, οποτε δεν ειναι αυτο.

Ενδεχομένως να λαμβάνεις σε χαμηλη ισχυ οποτε να παιζει ρολο η ευαισθησία του δεκτη, (ακομα και 1% αρκει για να κλειδώσει ενα καναλι dvb-t). 

 

Οι καθε tv εχουν διαφορα στην ευαισθησια ληψης UHF συχνοτητων. Αναλογα τον τυπο tunner που χρησιμοποιουν. Σε μια σωστη προς μετρια εγκατασταση ολες ομως  μπορουν να ανταπεξέλθουν, 

 

Εσυ μαλλον παιζεις σε οριακο επιπεδο. Αυτο μονο με οργανο μπορει να διαγνωστει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H H 5500 εχει Mpeg 4 δεκτη 100%, οποτε δεν ειναι αυτο.

Ενδεχομένως να λαμβάνεις σε χαμηλη ισχυ οποτε να παιζει ρολο η ευαισθησία του δεκτη, (ακομα και 1% αρκει για να κλειδώσει ενα καναλι dvb-t). 

 

Οι καθε tv εχουν διαφορα στην ευαισθησια ληψης UHF συχνοτητων. Αναλογα τον τυπο tunner που χρησιμοποιουν. Σε μια σωστη προς μετρια εγκατασταση ολες ομως  μπορουν να ανταπεξέλθουν, 

 

Εσυ μαλλον παιζεις σε οριακο επιπεδο. Αυτο μονο με οργανο μπορει να διαγνωστει σωστα.

Από θέμα ποιότητα σήματος μου δείνει 100% και σφάλμα 0%. Παίζει ρόλο που έχω έναν κεντρικό ενισχυτή για πολλές πρίζες?Το έχω ακούσει ότι το κάνουν και άλλες samsung με κεντρική κεραία και 1 ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση με τις Samsung. Ισα ισα εχουν σχετικα ευκολο δεκτη. Εχει να κανει καθαρα με την τοπολογια διανομης και την μελετη αυτης. Βγαζοντας εξω τους παραγοντες φθορας, αν υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καμια σχεση με τις Samsung. Ισα ισα εχουν σχετικα ευκολο δεκτη. Εχει να κανει καθαρα με την τοπολογια διανομης και την μελετη αυτης. Βγαζοντας εξω τους παραγοντες φθορας, αν υπαρχουν.

Μετα απο πολυ ψαξιμο και σε συνδυασμο με μια αλλη samsung UE40H5000 στον χειροκινητο συντονισμο διαπιστωσα οτι δεν μπορει να βρει το καναλι 42 συχνοτητα 642000khz bandwidth 8mhz (εκει πιανει τα hd καναλια).τι μπορει να φταιει; ο αποκωδικοποιητης της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν βρισκετε στον ιδιο χωρο ο αποκωδικοποιτης+δευτερη οθονη γιατι δεν κανεις τον κοπο να τον τσεκαρεις πανω στην 5500 για να αποκλεισεις τουλαχιστων οτι εχει καποιο προβλημα η κεραια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

γεια σας παιδια , επειδή εχω και εγω με 2 Samsung tv σαλονι και δωμάτιο στο σπίτι( καινούργιες 2016) έχει βρεθεί λύση τελικά ? βρήκε κάποιος τι φταίει ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...