Προς το περιεχόμενο

Αεροπορική αρνείται να μου δώσει απόδειξη


Grace_Georgia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αποδεικνύεις με τα boarding pass στο 95% των περιπτώσεων αυτο ζητανε κ αυτο τους αρκει μαζι με το α4 που σου δωσανε.. Το οτι σου δινουν απόδειξη πώλησης εισητηριων (αυτος ειναι ο ορισμός γιατι δεν ειναι η κλασικη αποδειξη καθώς διαφοροποιητε, δεν υφίσταται ο κλασικός ορισμος απόδειξης ορισμός ούτε φορολογιτε αφού πληρωνεις φορους αεροδρομίου) δε σημαίνει οτι ειναι παρονομοι και αν δεν στη δωσουν. Και γω για να γλυτωσω βαβουρα για κάποιον που δε καταλαβαίνει θα εκοβα κατι που θα ελεγε πανω απόδειξη. Για την ιστορια και μονο, μονο σε δρομολογια εσωτερικου ειναι υποχρεωμένοι να κοβουν απόδειξη γιατι εκει φορολογητε το τελος εξυπηρέτησης

 

Δυστυχώς ομως με το boaeding δεν αποδυκνειεις το κοστος.. Θες να κανεις ενα κοπο να μου στείλεις αυτο το τχτ;

 

Οσο για την iata μη πεις στο κόπο δεν έχει να κανει μς το θεμα σου ☺

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωτιστική απάντηση. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες περί αποδείξεων.

Θα μπορούσε ο καθένας ή εγώ η ίδια να ετοιμάσω ένα παρόμοιο έγγραφο τχτ στο οποίο πάνω να γράψω ό.τι τιμή θέλω. Νιώθω γελοία να το προσκομίσω ως αποδεικτικό της τιμής.

Άρα, από ό.τι φαίνεται, πρέπει να πληρώσω τα 15δολλάρια που ζητάνε;


Είναι "υποχρεωμένοι να κόβουν απόδειξη στα δρομολόγια εσωτερικού"; 

Σε πτήσεις; Ή λεωφορεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τώρα εγώ, υπάρχουν και άλλες χώρες με το σύστημα διάτρησης αποδείξεων όπως στην Ελλάδα; Απ' όσο ξέρω μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτό το σύστημα στα υπόλοιπα κράτη μια απλή εκτύπωση αρκεί ως επίσημο έγγραφο/απόδειξη αλλά ή εμπειρία μου περιορίζετε σε 2 χώρες, έχουν περάσει χρόνια από τότε και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τώρα εγώ, υπάρχουν και άλλες χώρες με το σύστημα διάτρησης αποδείξεων όπως στην Ελλάδα; Απ' όσο ξέρω μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτό το σύστημα στα υπόλοιπα κράτη μια απλή εκτύπωση αρκεί ως επίσημο έγγραφο/απόδειξη αλλά ή εμπειρία μου περιορίζετε σε 2 χώρες, έχουν περάσει χρόνια από τότε και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Δεν υπάρχουν διάτρητες πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν διάτρητες πλέον.

αντικατάσταθηκαν από το τον μηχανισμό; και αυτό αλλάζει το σύστημα πως; Και πριν και τώρα θεωρείσαι κλέφτης που πρέπει να αποδείξει ότι δεν κλέβει κάθε τέρμινο. Εκτός θέματος όμως το θέμα είναι κατα πόσο η παλή εκτύπωση μπορεί να θεωρηθεί επίσημο έγγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε aegean είχα ζητήσει για το ποσό που είχα πληρώσει για αλλαγή ημερομηνίας μέσω του helpdesk και μου την έστειλαν την επόμενη στο email μου χωρίς επιπλέον χρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινη την στιγμη δεν το αντιληφθηκε αλλα αργοτερα καταλαβε το ολο κολπο. Στην ουσια οι front desk υπαλληλοι παιρνουν μαυρα χρηματα για να σε επιβιβασουν ως "last minute entry" και σε συννενοηση με κανα δυο αλλους υπαλληλους στην πυλη, περνας στη "ζουλα" χωρις να φαινεσαι στο passenger's list .

Αυτη τη σαχλαμαρα την εμπνευστηκες μονος ή στη μετεφερε αλλος και τη μεταφερεις κι εσυ και σε παιρνουν στα σοβαρα κιολας?

 

Τι νομιζετε μωρε οτι ειναι τα αεροδρομια, ταξι στα Σεπολια να βαζουν πανω οποιον να ναι, οποτε να 'ναι και να εισπραττουν μαυρα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νομιζετε μωρε οτι ειναι τα αεροδρομια, ταξι στα Σεπολια να βαζουν πανω οποιον να ναι, οποτε να 'ναι και να εισπραττουν μαυρα?

 

Δεν ξέρω τι λες εσύ, αλλά εγώ κάποτε σταμάτησα διερχόμενο ζμπόινγκ για να με πάρει, λόγω στραβής που μού έκατσε και δεν προλάβαινα να πάω εγκαίρως στο αεροδρόμιο για κανονική επιβίβαση.

 

Λίγο λαχάνιασμα μού βγήκε βέβαια, μέχρι να τρέξω εκεί που προσγειώθηκε - αν ήταν sea harrier θα το γλίτωνα... - αλλά τη δουλειά μου την έκανα. Ουσιαστικά, η οικονομική επιβάρυνση, ήταν το κόστος τής φωτοβολίδας (φώναζα, αλλά δεν άκουγε ο μπαγλαμάς...)  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο το εισιτήριο είναι η απόδειξη συνήθως.   Εφόσον αναφέρει τους φόρους (φπα - τέλη αεροδρομίων κλπ.) και την αξία, είναι εντάξει.

Και ναι, είναι ένα απλό Α4, αφού πλέον δεν υπάρχει θεώρηση στοιχείων.

Το boarding pass, απλά επιβεβαιώνει ότι μπήκες στην πτήση.

Η aegean εκδίδει ξεχωριστό παραστατικό (με pdf στο στέλνει ηλεκτρονικά), είτε απόδειξη είτε τιμολόγιο.

Οι ξένες αεροπορικές δεν ξέρω αν το κάνουν.

Αν είναι πάνω από 300 ευρώ καθαρή αξία, πρέπει να εκδοθεί τιμολόγιο στην εταιρεία σου για να περαστεί στα έξοδα της εταιρείας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kfyros, χρήσιμα αυτά, ευχαριστώ. 
Ένα σωρό ξένες εταιρείες και πρακτορεία στέλνουν αυτομάτως με ημέηλ κάποιο παραστατικό.

Το χαρτί που μου έδωσε Ukraine International Airlines δε γράφει πάνω ούτε "Ukraine International Airlines" ούτε κάποια άλλη ονομασία. Δεν αναφέρεται καθόλου το όνομα της εταιρείας. Λέει δρομολόγιο και αξία+φόρους. Δεν φαίνεται ποιά εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...