Προς το περιεχόμενο

Fujitsu AH531 αλλαγή κάρτας γραφικών


alexkoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλως θα ξανα στειλω το βραδυ η αυριο αναλογος ποτε θα στεγνωσει!!


οπως εγραψα και στην αρχη δεν ειναι δικο μου ηταν του φιλου μου το οποιο το παρατησε και δεν ασχοληθηκε και σκεφτηκα εγω γιατι να το φαει πεταμα αν μπορει να φτιαχτει....και οχι η οθονη δεν ανοιγει ασπρα ολα ειναι ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδια πηρα τελικα αλλη οθονη και δεν ειχε τελικα θεμα η παλια γιατι και η καινουρια ακομα ασπρη ειναι αλλα σε διαφορετικο μονιτορ λειτουργει κομπλε παλι.... τα καλωδια που συνδεουν οθονη με μητρικη τα κοιταξα με ενα βολτομετρο ενα ενα με το μπιπερ...τι αλλο να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να ανεβάσεις FULL HD++++ εικόνες απο τα παρακάτω σημεία;

image.png

image.png

 

 

Για δοκίμασε να πατήσεις κάμποσες φορές το Fn+F5-6 που είναι για το clone στην εξωτερική οθόνη ή αυτό που εναλλάσσει οθόνες μπας και το πάρει χαμπάρι και δείξει μέσα.

Βγάλε το πληκτρολόγιο τελείως αφού κολλάει για την ώρα μέχρι να δεις τι θα κάνεις με την οθόνη. Κάνε δουλειά με εξωτερικό.

 

 

PS: Άνοιξε το πάνελ και βάλτο ανάποδα. Βρες πως πάνε τα πινάκια και μέτρα τροφοδοσίες. Εδώ τι πρέπει να δίνουν: link

Λογικά η 12ρα είναι οκ μιας και έχεις φως στα led, αλλά η 3.3 δεν ξέρω, δες την. Δηλαδή βρες τα πινάκια 2 και 3 και δες να έχουν 3.3 βόλτ~. Όλα αυτά με ανοικτό λάπτοπ για αυτό πρόσεχε να μην κάνεις βραχυκύκλωμα και καεί τίποτα (έξτρα :P).

Μετά δες και όλες τις γειώσεις να είναι συνδεμένες μεταξύ τους (με έλεγχο συνέχειας, beeper), αυτό γίνεται και με το λάπτοπ εκτός ρεύματος και καλό θα είναι να το κάνεις έτσι μην μπερδευτείς και βάλεις καμιά γείωση με καμιά τροφοδοσία και γίνει Λας-Βέγλας εκεί... :-D

 

PS2: Ποιο πάνελ έχει απάνω απο την εταιρία και πιο δοκίμασες εσύ;

Επεξ/σία από nikos903
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνωμη για την καθυστερηση, δοκιμασα αυτο με το Fn αλλα τπτ δεν αλλαξε ακομα ασπρη οθονη να και οι φωτο που μου ζητησες

Μηπως να παρω αυτο το καλωδιακι??Μηπως φταιει αυτο ξερω γω...

post-229841-0-60205600-1469106726_thumb.jpg

post-229841-0-27395300-1469106729_thumb.jpg

post-229841-0-07629000-1469122382_thumb.jpg

Επεξ/σία από alexkoukou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα LED είναι το πάνελ, τι να το κάνεις αυτό το καλώδιο; Δεν σου κάνει χρήση... Όπως και να έχει δεν έχεις θέμα με τον φωτισμό, με την απεικόνιση σου βγάζει πρόβλημα, δηλαδή με την επικοινωνία με την κάρτα γραφικών κάτι δεν πάει καλά.

 

Απο τις φωτογραφίες δεν φαίνεται τίποτα.... Δες την εσύ που την έχεις μπροστά σου, ακολούθα τα traces απο τον κονέκτορα στην μητρική προς την κάρτα γραφικών και δες ενδιάμεσα αν έχει τίποτα "στραβό".

Τις τροφοδοσίες μην ξεχάσεις να δεις, μπορείς να τις μετρήσεις και απάνω σε αυτόν τον κονέκτορα αν δεν σε βολεύει πίσω απο την οθόνη, απλά πρέπει να βρεις που πάει τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν δεν το έχεις σίγουρο άστο... Αλλά πέραν της αλλαγής οθόνης μετά πας σε αλλαγή flex (που είπες την μέτρησες άρα οκ) και τέλος μένει θέμα στην μητρική. Άρα κάπου έχει θέμα η μητρική (όπως σου είπαν και παραπάνω). Για να την φτιάξεις πρέπει είτε να την πας για επισκευή είτε να πάρεις άλλη. Βέβαια αφού κάνεις δουλειά και έτσι άστο όπως είναι και όσο αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με συμφερει να το εχω σε εξωτερικη οθονη γτ το θελω για εργασιες στο τει μου και καμια φορα θα πρεπει να το κουβαλαω μαζι μου...λετε να μου πουν τιποτα αν παρω και οθονη μαζι μεσα στην αιθουσα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τότε είτε την αλλάζεις είτε την επισκευάζεις... Για επισκευή αφού δεν βάζεις χέρι την πας έξω σε κανένα μαγαζί μπας και στην φτιάξουν... Το θέμα είναι να βρεις μαγαζί που να ασχολείται με επισκευές σε μητρικές (και να μην παίρνει όσο κάνει η καινούργια :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τότε είτε την αλλάζεις είτε την επισκευάζεις... Για επισκευή αφού δεν βάζεις χέρι την πας έξω σε κανένα μαγαζί μπας και στην φτιάξουν... Το θέμα είναι να βρεις μαγαζί που να ασχολείται με επισκευές σε μητρικές (και να μην παίρνει όσο κάνει η καινούργια :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο είδα αυτή η μητρική δεν είναι η δικιά σου. Βρες τον κωδικό της (DA0FH5MB6F0 πρέπει να γράφει) και ψάχνεις με αυτόν για την ίδια. Μια που είδα στην Αγγλία παίζει στα 90€ κοντά, link, δεν ξέρω αν αξίζει...

Ρώτησες σε κανένα μαγαζί για την επισκευή της δικιάς σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...