Προς το περιεχόμενο

Τέσσερις τελικά οι συνέχειες του Avatar


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο γίνεται σύγκριση και τόσο μεγάλη κουβέντα για 2 τόσο διαφορετικές ταινίες όπως το Avatar και το Matrix!

Ούτε μου αρέσει να'ναι απόλυτοι κάποιοι, του στυλ "αφού δεν μου άρεσε ΕΜΕΝΑ, δεν αξίζει - ΤΕΛΟΣ"! Ούτε εμένα μου άρεσε το Matrix, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει. Απλά δεν ανήκει στο είδος ταινιών που μου αρέσουν. Αυτοί που αγαπάνε αυτού του είδους ταινίες, σαφώς και αξίζει να το δουν και σαφώς γι'αυτούς θεωρείται (και είναι) ταινιάρα.

Ό,τι αφορά το Avatar... χαλαρώστε λίγο (κάποιοι)! Μπορεί για σας να μην είναι ταινιάρα, αλλά δεν το λες και b-movie, πόσο μάλλον με τόσες π@π@ριές που έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς.

Απλά ανταποκρίνεται σε εντελώς διαφορετικό κοινό από αυτό του Matrix, κι αν ανήκουν (θεωρητικά) στην ίδια κατηγορία ταινιών φαντασίας.

 

 

Μα δεν μιλαμε για οποια και οποια ταινεια αλλα για μια ταινεια που το box office της ειναι ακομα μετα απο τοσα χρονια ειναι στην κορυφη του κοσμου , για reviews που την αποθεωναν (για το τεχνολογικο κομματι κυριως...) , για κοσμο που εβγαινε εξτασιασμενος απο τις αιθουσες και ελεγε οτι ηταν οτι καλυτερο ειχε δει στη ζωη του και αλλα πολλα.

 

Οταν ακους τετοια, τοτε περιμενεις να δεις το Lotr στο διαστημα τουλαχιστον και οχι την Ποκαχο(νο)ντας.

 

 

original.jpg

 

 

 

Οποτε δε μιλαμε απλα για προσωπικο γουστο "μαρεσει-δε μαρεσει", αλλα για να δουμε αν αξιζε ολος αυτος ο μυθος και το hype που χτιστηκε γυρω απο την ταινεια. Oταν κατι γινεται παγκοσμιο φαινομενο τοτε ξεφευγει απο την σφαιρα του απλου γουστου οποτε ναι, θα υποστει και κριτικη ακομα και απο οσους κοινους θνητους δεν ειμαστε κουροσαβες, τι να κανουμε.

 

Κατι αντιστοιχο μπορει να γινει και με τα Transformers πχ που στο box office σαρωσαν και συνεχιζουν να σαρωνουν αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι ... (αντε μην αρχισουμε τωρα με τον μαικλ μπει!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ μια γνώμη,η ταινία είχε δυο επίπεδα,αυτοί που δεν μπόρεσαν να περάσουν στο δεύτερο επίπεδο γιατί δεν βρήκαν κάποιο κομμάτι "ταύτισης""σκέψης" και έμειναν στα effects έχουν δίκιο να λένε ότι ήταν ναι μεν μια καλή ταινία αλλά όχι αυτό που της αποδίδεται,όσοι τώρα πέρασαν στο δεύτερο επίπεδο,στην φιλοσοφία της ταινίας,γιατί βρήκαν κομμάτια τους και ταυτίστηκαν την βρίσκουν πραγματικά ένα μοναδικό αριστούργημα,(εγώ ανήκω στους δεύτερους).

Όλοι οι δημιουργοί έχουν κάτι να πουν,η πρώτη ταινία το είχε,τώρα οι επόμενες αν συνεχίσουν να διευρύνουν αυτό και να το πάνε πιο μακριά θα είναι καλές,αν γίνονται όπως οι περισσότερες "πατάμε σε μια επιτυχία για να βάλουμε και άλλο χρήμα απλά στο ταμείο" θα χάσουν κομμάτι και από την αίγλη της πρώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μιλαμε για οποια και οποια ταινεια αλλα για μια ταινεια που το box office της ειναι ακομα μετα απο τοσα χρονια ειναι στην κορυφη του κοσμου , για reviews που την αποθεωναν (για το τεχνολογικο κομματι κυριως...) , για κοσμο που εβγαινε εξτασιασμενος απο τις αιθουσες και ελεγε οτι ηταν οτι καλυτερο ειχε δει στη ζωη του και αλλα πολλα.

 

Οταν ακους τετοια, τοτε περιμενεις να δεις το Lotr στο διαστημα τουλαχιστον και οχι την Ποκαχο(νο)ντας.

 

 

original.jpg

 

 

 

Οποτε δε μιλαμε απλα για προσωπικο γουστο "μαρεσει-δε μαρεσει", αλλα για να δουμε αν αξιζε ολος αυτος ο μυθος και το hype που χτιστηκε γυρω απο την ταινεια. Oταν κατι γινεται παγκοσμιο φαινομενο τοτε ξεφευγει απο την σφαιρα του απλου γουστου οποτε ναι, θα υποστει και κριτικη ακομα και απο οσους κοινους θνητους δεν ειμαστε κουροσαβες, τι να κανουμε.

 

Κατι αντιστοιχο μπορει να γινει και με τα Transformers πχ που στο box office σαρωσαν και συνεχιζουν να σαρωνουν αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι ... (αντε μην αρχισουμε τωρα με τον μαικλ μπει!!!)

 

Συμφωνώ σε όσα λες, αλλά η απάντηση μου (που συγχρόνως είναι και ερώτηση) ήταν "γιατί να συγκρίνουμε το Matrix με το Avatar", κι όχι το (ευκόλως εννοούμενο) ότι το Avatar (για τους προαναφερόμενους λόγους) θα γινόταν είτε αρέσει, είτε όχι, στόχος σχολιασμού και κριτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλυτερο ατου της ταινιας φυσικα και ηταν το 3D,σιγουρα το πιο πετυχημενο που εχω δει σε αιθουσα,αλλα ακομα και οταν το ειδα σε DVD.Ολος ο virtual κοσμος του,ηταν υπεροχος,ακομα και χωρις 3D

 

Oσο για το "φτωχο" σεναριο,αυτο ειναι υποκειμενικο λιγο.

Παντως,το μηνυμα που περναει και η συμπαθεια σε αυτους τους χαρακτηρες,ισως να μην εβγαιναν αν εδειχνε,την καταστροφη των ινδιανων π.χ ή κατι αντιστοιχο.Που επι της ουσιας αυτο ειναι το μηνυμα,ειτε το εκανε εσκεμενα ο Καμερον,ειτε οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι ακόμα την πρώτη φορα που πήγα σε προβολή 3d!! Ο κόσμος ήταν τοσου ενθουσιασμένος με την καινούρια τεχνολογία που στην αίθουσα ακούγονταν περισσότερες φωνές από ότι σε ένα καφενείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ μια γνώμη,η ταινία είχε δυο επίπεδα,αυτοί που δεν μπόρεσαν να περάσουν στο δεύτερο επίπεδο γιατί δεν βρήκαν κάποιο κομμάτι "ταύτισης""σκέψης" και έμειναν στα effects έχουν δίκιο να λένε ότι ήταν ναι μεν μια καλή ταινία αλλά όχι αυτό που της αποδίδεται,όσοι τώρα πέρασαν στο δεύτερο επίπεδο,στην φιλοσοφία της ταινίας,γιατί βρήκαν κομμάτια τους και ταυτίστηκαν την βρίσκουν πραγματικά ένα μοναδικό αριστούργημα,(εγώ ανήκω στους δεύτερους).

Όλοι οι δημιουργοί έχουν κάτι να πουν,η πρώτη ταινία το είχε,τώρα οι επόμενες αν συνεχίσουν να διευρύνουν αυτό και να το πάνε πιο μακριά θα είναι καλές,αν γίνονται όπως οι περισσότερες "πατάμε σε μια επιτυχία για να βάλουμε και άλλο χρήμα απλά στο ταμείο" θα χάσουν κομμάτι και από την αίγλη της πρώτης.

 

Πολλοί νομίζουν ότι παρακολουθούν κάτι απλά κοιτώντας προς το μέρος του. Όπως την βρίσκει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως σενάριο/πλοτ, η ταινία ήταν μέτρια - ή αν θέλετε, προβλεπόμενο και χιλιοειπωμένο στόρυ...

 

Αλλά... είχε ωραία οπτικά εφέ... είχε φοβερό εξωγήινο κόσμο (πλάσματα, είδη εξωγήινης ζωής)... ενώ όπως ειπώθηκε ΑΝ ΠΟΤΕ ΠΗΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΕΙ 3D... είναι η "must-see" ταινία για 3D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το είδα σε 3d γιατί ένας από την παρέα "ζαλιζόταν". Η χειρότερη απόφαση της ζωής μου. Ευτυχώς θα έχει άλλες 4 συνέχειες να το χαρώ όπως πρέπει.

 

Ναι, το story δεν ήταν τπτ το εξωπραγματικό αλλά να υπάρχουν άνθρωποι που γκρινιάζουν ή γράφουν μπούρδες; Κι εγώ βλέπω ψαγμενες ταινίες αλλά ξέρω τι πάω να δω. Η ταινία ήταν must-see. Θάνατος στους τεχνολογικούς δεινόσαυρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο και η νοοτροπια της ηλικιας.

 

Παραδειγμα αν εβλεπα την εξαισια ταινια Hugo στα 15-20 μου χρονια μπορει να βαραγα τον ταμεια να μου δωσει τα λεφτα μου πισω επειδη θα ελεγα τι αϊδια ειναι αυτη.

 

Ευτυχως ομως που την ειδα στα 40 μου.

Flashbang... :P

Αφού σου άρεσε το Hugo, δες αν δεν έχεις δει το The Fall

Πιστεύω θα σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...