Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση μπάνιου και προβληματισμοί


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μπάνιο στο σπίτι χρειάζεται ολοκληρωτική ανακαίνιση, δηλαδή, ξήλωμα όλα κι απ την αρχή.

Πρόκεται για ένα τυπικό μπάνιο εμβαδού 3-4 τ.μ. και εμβαδού τοίχων 13-15 τ.μ.

 

Γενικά δεν πολυγνωρίζω από ανακαινίσεις και έχω πολλές απορίες:

 

1. Ως προς τους τεχνικούς:

α. Τί είδη τεχνικών χρειάζομαι? Υποθέτω έναν πλακά και έναν υδραυλικό?

β. Πού κυμαίνεται περίπου το κόστος των εργατικών?

 

2. Ως προς τα υλικά:

α. Πού κυμαίνεται περίπου το κόστος των υλικών για ένα συνηθισμένο μπάνιο με μέση ποιότητα?

β. Από που με συμβουλεύετε να αγοράσω τα υλικά? (Θεσσαλονίκη)

 

3. Ως προς την χρονική διάρκεια:

α. Πόσες μέρες χρειάζεται?

β. Υποθέτω πως έχετε μπει και άλλοι σε αυτή την διαδικασία οπότε ο μέγας προβληματισμός είναι: Πώς την παλέψουμε χωρίς μπάνιο κατά τις μέρες της ανακαίνισης?

 

Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή και πέρα των ερωτήσεων είναι καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσφατα εκανα ανακαινιση σε ενα παλιο σπιτι που ειχα, για το μπανιο χρειαστικα υδραυλικο, πλακα, ηλεκτρολογο, μαραγκο (για ενα μικρο επιπλο τοιχου που ηθελα) και το βαψιμο το εκανα μονος μου. Ο πλακας μου πηρε καπου στα 300 ευρω για τοποθετηση δαπεδου και τοιχων, τα πλακακια πηγαιναν στα 16 ευρω το τετραγωνικο, επιπλο μπανιου 220, βαψιμο-στοκαρισμα κλπ μου βγηκε καπου στα 40 ευρω, οι μπαταριες για την μπανιερα-επιπλο ηταν καπου στα 100 ευρω συνολικα και μια καμπινα που προσάρμοσα στην ντουζιερα βγηκε καπου στα 180. Γενικα σου βγαινουν διαφορα που δεν τα υπολογιζεις αν μπεις σε αυτην την διαδικασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάθεις εγκεφαλικό αν μάθεις το κόστος

 

 

Τι θελει το μπάνιο εκτος απο πλακάκια, πχ μπανιέρες? έπιπλο μπάνιου?

 

Ξήλωμα τα πάντα και όλα απ την αρχή.

Πόσο δηλαδή?

Προσφατα εκανα ανακαινιση σε ενα παλιο σπιτι που ειχα, για το μπανιο χρειαστικα υδραυλικο, πλακα, ηλεκτρολογο, μαραγκο (για ενα μικρο επιπλο τοιχου που ηθελα) και το βαψιμο το εκανα μονος μου. Ο πλακας μου πηρε καπου στα 300 ευρω για τοποθετηση δαπεδου και τοιχων, τα πλακακια πηγαιναν στα 16 ευρω το τετραγωνικο, επιπλο μπανιου 220, βαψιμο-στοκαρισμα κλπ μου βγηκε καπου στα 40 ευρω, οι μπαταριες για την μπανιερα-επιπλο ηταν καπου στα 100 ευρω συνολικα και μια καμπινα που προσάρμοσα στην ντουζιερα βγηκε καπου στα 180. Γενικα σου βγαινουν διαφορα που δεν τα υπολογιζεις αν μπεις σε αυτην την διαδικασια.

 

Ο υδραυλικός πόσα πήρε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξήλωμα τα πάντα και όλα απ την αρχή.

Πόσο δηλαδή?

 

Ο υδραυλικός πόσα πήρε?

 

Στα 350 αλλα ηταν γνωστος μου και στην τιμη ειχε μεσα και κατι αλλαγες στα υδραυλικα της κουζινας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλη ταλαιπωρία τέτοιες δουλειές!Θέλουν πολυ υπομονή...Απο πλευράς χρόνου,θα σου πρότεινα να βρεις ενα μάστορα που αναλαμβάνει τέτοιες εργασιες(υδραυλικά,πλακάκια,βαψιματα,τυχόν σοβάδες κ ότι αλλο προκύψει)διότι αν πας σε μεμονωμένα συνέργεια πολυ φοβάμαι ότι ο χρόνος θα πάει σε άλλα επίπεδα!Ένας λογικός χρονος για μένα,με συνεννόησημο συνεργείο πάντα,είναι 4-5 μέρες!

 

Απο οικονομικά τώρα,εξαρτάται απο πολλά πράγματα...

Πχ τις ιδιαιτερότητές του χώρου,τι σωληνώσεις ύδρευσης θα βάλεις,το αν θα βάλεις πίνακα υδροληψίας,τι μέγεθος πλακάκια θα βάλεις,τι ποιότητα θα βάλεις στα έπιπλα του μπάνιου,μέχρι κ σε τι όροφο είναι το σπίτι...Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι φωνάξεις ενα μαστορα,να το δει,να σου εξηγήσει κ κάποια πράγματα απο τα παραπάνω,να δεις κ συ τι θέλεις να κάνεις κ μετα το βλέπεις για το κόστος!

Αλλά για να έχεις μια ιδέα μην περιμένεις κάτω απο 1800-1900 για μια σοβαρή δουλειά!Κ μια συμβουλή,μην τρέξεις να πάρεις τον πιο φθηνό,την έχουν πατήσει πολυ έτσι,μιλά με πολλούς κ αν μπορείς να δεις κ προηγούμενες δουλειές τους για να κ μια εικονα...

 

Αυτά ότι αλλο χρειαστείς εδω ήμαστε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις,ειδικά αν έχεις κ οικογένεια μικρά παιδιά κ τέτοια,είναι να μετακομίσεις προσωρινά σε κάποιο συγγενικό φιλικό σπιτι...

Αν δε γίνεται,σε συνενώησει με τον μάστορα του λες να κρατήσει όσες περισσότερες μέρες μπορεί την λεκάνη στην Θέση της για να εξυπηρετηστε,αλλά κ πάλι μια δυο μέρες θα μείνεις χωρίς μέρος:-) με ότι αυτο συνεπάγεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον φιλαρακι πριν απο 7-8 χρονια εκανα κ γω τα ιδια αλλες τιμες βεβαια...

 

αν δεν εμπλακεις καθολου στην διαδικασια και περιμενεις απο τεχνικους να τα κανουν ολα το 1200-1500 αναλογα τι θα βαλεις δεν θα το γλιτωσεις, τωρα δεν ξερω που μενεις αλλα καλο θα ηταν να ρωτησεις για πακετα. Εχω ακουσει κατα καιρους στο ραδιο προσφορες για ολοκληρη ανακαινιση

 

εγω ξηλωσα τα παντα μονος τα πεταξα και φωναξα μονο παιδι για τα πλακακια να κανουμε την αρχη και τα τελειωσα μονος και ειχα φιλο υδραβλικο που μου ειπε πως να περασω την λεκανη και ειχα δωσει κοντα στα 800 ευρο αλλα εβαλα καλη ποιοτητα

 

τωρα αν μιλαμε για μετρια ποιοτητα και οικονομικα χοντρικα

 

μπανιερα 100Ε

βρυσες-μπαταριες 80Ε

λεκανη με καζανακι φουλ 120Ε

ντουλαπακι καθρευτης κτλ 120Ε

νιπτηρας 50Ε

πλακακι με 5Ε το τετραγωνικο αμα βρεις 80Ε??

 

550Ε υλικα , αν και δεν νομιζω να τα βρεις τοσο φθηνα και βρες εναν υδραβλικο που να εχει φιλο για πλακακια να σε κανει καμια καλη τιμη να σε παρουν και αυτοι μαζι καμια 450αρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι WC, γείτονες με καλές σχέσεις, φίλοι-συγγενείς που μένουν κοντά, ξενοδοχείο. Στην ξεφτίλα πας τουαλέτα σε κανένα μαγαζί εκεί κοντά και κάνεις μπάνιο με το λάστιχο.

Μπορείς να γλιτώσεις λεφτά στο ξήλωμα με το να φωνάξεις έναν εργάτη και με ένα 50ρικο να στα βγάλει όλα. Για τα υπόλοιπα θα γλιτωσεις χρονο αν τα αναθεσεις ολα σε ενα γραφειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζει και ανεβαίνει επικίνδυνα το κόστος.

Οκ με όλα αυτά αλλά όσοι κάνατε ανακαίνιση πως την παλέψατε για 5 μέρες χωρίς μπάνιο?

τους στέλνεις διακοπές και κάθεσαι πίσω να επιβλέπεις και να τσακώνεσαι.

Για ποιο λόγο χρειάζεται ολοκληρωτική ανακαίνιση ρε φίλε;

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό..

 

Η μπανιέρα επισμαλτώνεται,

υπάρχουν καθαριστικά και προϊόντα αναζωογόνησης για τα πάντα (πλακάκια - αρμούς πλακακιών - σιφώνια - λεκάνη κλπ.) ,

φάρμακα για τη μούχλα , ξύσιμο φουσκωμάτων, στέγνωμα - βάψιμο ξανά με ειδικά χρώματα κλπ.

Πορτοπαράθυρα το ίδιο (βάψιμο - περιποίηση)..

 

Άντε να πεις ότι το έπιπλο έχει φουσκώσει και θέλει πέταμα.

 

Ένα μπογιατζή να φέρεις , τα άλλα τα κάνεις και μόνος σου. Μπαταρίες και βρύσες φτηνές (όχι φτηνιάρικες) με κανένα πενηντάρικο τις παίρνεις ..

 

Τώρα άμα θες να αλλάξεις διαρρύθμιση, να το γκρεμίσεις και να το ξαναφτιάξεις όλο, το 1500 άρι είναι στάνταρ.

και καμιά βδομάδα τουλάχιστον, που θα γίνει και το υπόλοιπο σπίτι μπουρδ....

Είναι και τα γκρεμίσματα - μεταφορά μπαζών κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο χρειάζεται ολοκληρωτική ανακαίνιση ρε φίλε;

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό..

 

Πίστεψέ με δεν έχω καμιά διάθεση να σκάσω τόσο λεφτά, χρειάζεται γιατί όλα έχουν παλιώσει πολύ και έχουν και λειτουργικά θέματα και δεν διορθώνονται.

Η λύση είναι WC, γείτονες με καλές σχέσεις, φίλοι-συγγενείς που μένουν κοντά, ξενοδοχείο. Στην ξεφτίλα πας τουαλέτα σε κανένα μαγαζί εκεί κοντά και κάνεις μπάνιο με το λάστιχο.

Μπορείς να γλιτώσεις λεφτά στο ξήλωμα με το να φωνάξεις έναν εργάτη και με ένα 50ρικο να στα βγάλει όλα. Για τα υπόλοιπα θα γλιτωσεις χρονο αν τα αναθεσεις ολα σε ενα γραφειο.

 

Δεν γουστάρω να πηγαίνω σε γείτονες και φίλους, με βλέπω σε ξενοδοχείο οπότε +100 το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω εδώ και μερικές μέρες προσφορές και έχω φρίξει με τις τιμές.

 

Μέχρι τώρα σε αυτούς που ρώτησα μου ζητάνε από 1100 μέχρι 1500€ χωρίς ΦΠΑ και χωρίς τα υλικά (βάζουν μόνο τα υδραυλικά που έχουν ελάχιστο κόστος και πλακάκια και είδη υγιεινής τα αγοράζω εγώ).

Η δουλειά που θέλω υπενθυμίζω πως είναι:

  • Ολικό ξήλωμα όλων από το παλιό μπάνιο (πλακάκια, είδη υγιεινής, υδραυλικά, πάτωμα)
  • Τοποθέτηση νέας υδραυλίκής εγκατάσταστης, ειδών υγιεινής, πλακακίων.
  • Απόρριψη των μπαζών.

 

Αν υποθέσουμε πως θα δουλέψουν 2 άτομα για 5 μέρες (που υπεραρκεί για ένα μπάνιο 3τ.μ. για τις παραπάνω εργασίες) μιλάμε για 10 μεροκάματα.

Δηλαδή αυτοί που ζητάνε 1500 θέλουν να τους δίνω 140€ το 8ωρο για την δουλειά τους. (αφαίρεσα και 100 ευρώ για διάφορα έξοδά τους)

 

Εγώ είμαι επιστήμονας και βγάζω με το ζόρι κανα 50άρι την μέρα για 14ωρο.

Αυτοί σε ποιά χώρα και σε ποια χρονολογία νομίζουν πως ζουν?

 

Προσπαθώ να είμαι καλοπροαίρετος αλλά αναρωτιέμαι:

Είναι τόσο κλέφτες σε αυτόν τον κλάδο ή δεν υπολογίζω κάτι σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...