Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα ανακοινώσει τις νέες Radeon R7 470 και R9 480 στην έκθεση Computex


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οσους κοροιδευουν την AMD και την θεωρουν κατωτερη,εχω να πω οτι εαν ειχαν τα χρηματα να αγορασουν και μια 390x για συγκριση...ισως να ελεγαν αλλα μετα!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτησα μια 290 8 μήνες , μετά 290χ για 3 μήνες και τώρα έχω μια 970 και ησύχασα.

Ναι αυτή με τα 3,5 gb. Αυτή που δεν ζεσταίνεται και τραβάει το μισό ρεύμα απο την Ati. Στο advanced warfare με της ίδιες ρυθμίσεις που η ati αγκομάχαγε , η 970 πάει νερό!

Πολύ μπροστά η nvidia. 


φιλε η 970 ειναι μπουρουχα μπροστα στην 290 -390 και εχει και ελεεινη ποιοτητα εικονας σε βιντεο αλλα και σε 2d .. ξεπλυμενα χρωματα και κλεβουν και στα driver , "paizei" ligotera pragmata h nvidia

http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

 

Οσα δεν φτάνει η αλεπού , πηδάει και τα φτάνει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτησα μια 290 8 μήνες , μετά 290χ για 3 μήνες και τώρα έχω μια 970 και ησύχασα.

Ναι αυτή με τα 3,5 gb. Αυτή που δεν ζεσταίνεται και τραβάει το μισό ρεύμα απο την Ati. Στο advanced warfare με της ίδιες ρυθμίσεις που η ati αγκομάχαγε , η 970 πάει νερό!

Πολύ μπροστά η nvidia. 

http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

 

Οσα δεν φτάνει η αλεπού , πηδάει και τα φτάνει!

 

Τοσο μεγαλη διαφορα ρε φιλε? Αυτο που ειδα εγω δηλαδη ειναι ψεμα μαλλον

δωσε βαση και στην διαφορα CPU οπως και στη μεγαλη διαφορα στην VRAM (αυτο δεν μπορω να το εξηγησω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν όλες αυτές οι αψιμαχίες.

Άμα το καλοσκεφτούμε μας συμφέρει να βγάζουν οι δύο εταιρίες νέες κάρτες γρηγορότερες και πιο οικονομικές, να μην υπάρχει μονοπώλιο...

Το ποιά παίρνει το "στέμμα" της καλύτερης δεν έχει μεγάλη σημασία αν μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας -όποια κι αν είναι αυτή- με λογικό κόστος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν όλες αυτές οι αψιμαχίες.

Άμα το καλοσκεφτούμε μας συμφέρει να βγάζουν οι δύο εταιρίες νέες κάρτες γρηγορότερες και πιο οικονομικές, να μην υπάρχει μονοπώλιο...

Το ποιά παίρνει το "στέμμα" της καλύτερης δεν έχει μεγάλη σημασία αν μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας -όποια κι αν είναι αυτή- με λογικό κόστος.

 

100% μαζι σου φιλε μου αλλα οταν διαβαζω ανακριβειες κατι με πιανει :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anyway, η 970 δεν είναι συγκρίσιμο μέγεθος με την 290/390.

 

καταρχάς σε dx12 η 970 εξαφανίζεται...

 

Όσον αφορά για τα χειρότερα χρώματα της nvidia:

 

Αφού τα φωνάζαμε χρόνια, πριν από περίπου 24 μήνες έσκασε το θέμα ότι  Nvidia GTX: 8 bit max / AMD Radeon:10 bit .

 

Αυτό σε συνάρτηση με μια σειρά  άλλες διαφορές στην διαχείρηση των χρωμάτων κοδηγούν τις nvidia gtx στο να αναπαράγουν χειρότερα χρώματα από τις amd radeon.

 

Με custom color profiles η nvidia μπορεί να πλησιάσει τα χρώματα της amd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαινονται οι γνώστες ρε παιδι μου...

 

πως φαινονται οι ασχετοι που δεν εχουν και κατι να πουνε ρε παιδι μου

anyway, η 970 δεν είναι συγκρίσιμο μέγεθος με την 290/390.

 

καταρχάς σε dx12 η 970 εξαφανίζεται...

 

Όσον αφορά για τα χειρότερα χρώματα της nvidia:

 

Αφού τα φωνάζαμε χρόνια, πριν από περίπου 24 μήνες έσκασε το θέμα ότι  Nvidia GTX: 8 bit max / AMD Radeon:10 bit .

 

Αυτό σε συνάρτηση με μια σειρά  άλλες διαφορές στην διαχείρηση των χρωμάτων κοδηγούν τις nvidia gtx στο να αναπαράγουν χειρότερα χρώματα από τις amd radeon.

 

Με custom color profiles η nvidia μπορεί να πλησιάσει τα χρώματα της amd.

 

αγαπητε 

 

δεν μπορει οχι .. εχω παρει ενα σωρο nvidia προσφατα δοκιμασα και την 980 στην 65αρα 4κ ..το ιδιο πολυ ξεπλυμενη εικονα σαν να εχεισ υπερβολικο γαμα και μετριο βιντεο με καποιο ghosting .. καμια σχεση με ατι ..απλα ..επισης οταν βγουν καινουργια μοντελα και σταματησουν την υπερυποστηριξη στα driver στο περας του χρονου οι ατι συνεχιζουν και παιζουν ..οι καποτε ανταγωνιστικες τους nvidia ομως χωλαινουν  .. το εχω δει απειρες φορες οπως και το οτι ενω οι nvidia των υπερ high end μοντελων εχουν ομαλο gameplay οι υπολοιπες απλα δε παιζουν ομαλα ..αν και ναμαι ειλικρινεις μια 750 που εβαλα σε ενα φιλο επαιζε καλα , εκτος φυσικα της εικονας που ηταν κλασσικη nvidia .. ειχα απειρες nvidia μεχρι και την 770 οπως και την 970 και την 980 που εβαλα στους υπολογιστες μου απο φιλους με σκοπο τη δοκιμη για αγορα .. ε οκ δεν... σε μονιτορ μικρουλι 24- 27 παρτε οτι θελετε ..καμια διαφορα ουσιαστικη.. σε μεγαλα πανελ ομως και projectors η διαφορα ειναι μεγαλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...