Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johnykim είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Έχω bottleneck  με αυτόν τον επεξεργαστή, ε; Ρωτάω επειδή αντικατέστησα πριν 3 χρόνια τον Intel Pentium E6300 και είχα δει τεράστια διαφορά.

Αν είσαι Αθήνα-Πειραιά έχω μία NVIDIA 650/1GB να την δοκιμάσεις (θα βγάζει περίπου 3πλασια FPS και νομίζω παίρνει directX 11)

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Συμφωνώ , εξαιρετικά αργή CPU για τα σημερινά δεδομένα.

Οσο ακριβή gpu και να πάρεις τα αποτελέσματα θα σε απογοητεύσουν.

Αν βρεις καμια φθηνή μεταχειρισμένη gaming-gpu που να είναι πραγματικά ευκαιρία (κάτω από 70ευρώ) θα το έκανα το "άλμα".

Πιο πολύ έλεγα να αλλάξω επειδή δεν υποστηρίζει καν το νεότερο DirectX. Δηλαδή για την οθόνη που έχω, πίστευα ότι δεν έχω πολλές απαιτήσεις. Όσο για τον CPU, όντως είναι αρκετά παλιός, όμως στη δουλειά μου μέχρι στιγμής με ανεβασμένους application servers και android development, με έχει βγάλει πολύ καλά μέχρι τώρα.

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν είσαι Αθήνα-Πειραιά έχω μία NVIDIA 650/1GB να την δοκιμάσεις (θα βγάζει περίπου 3πλασια FPS και νομίζω παίρνει directX 11)

Η NVIDIA 650/1GB, είναι αυτή: https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-gtx-650.c894;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τι νομίζει:

Αξίζει αγορά zotac 3090 trinity με 1173€?

Θα κάνει παρέα σε 10850k κ monitor xiaomi 34 curved.

Για παιχνίδια κυρίως...

Τώρα παίζω cod modern warfare κ με όλα τα settings full έχω περίπου 100fps average με μια pny 3070 uprising dual fan.

Η κάρτα +200 ο πυρήνας κ +900 η μνήμη...

Δεν πέρασε ποτέ τους 64c.

Δευτέρα περιμένω μια pny 3080 gaming evil-x rgb.

Ελπίζω να χτυπήσω τα 144fps σταθερά αν κ δύσκολο το βλέπω...

Ρωτάω για τη zotac επειδή την έχω παραγγείλει από Amazon κ δεν έχω βάλει λεφτά στη κάρτα...σήμερα μου έστειλαν μνμ ότι δεν έχει να τραβήξει!!

Να βάλω για να την στείλουν τη Δευτέρα η δεν αξίζει σαν υλοποίηση?

Την έχει κανείς?

Από τα reviews που είδα ίδια πάνω κάτω με fe...

Να πω πως δεν με ενδιαφέρουν rgb κ εμφάνιση....

Το κουτί σχεδόν δεν φαίνεται...

Είναι κ μια asus 3090 strix oc που περιμένει πληρωμή στα 1545 αλλά μήπως είναι μεγάλη η διαφορά στη τιμή από zotac ? αξίζει?

Ζήτω συγγνώμη για το μακροσκελές post αλλά έχει ζοριστει το μυαλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnykim είπε

αντικατέστησα πριν 3 χρόνια τον Intel Pentium E6300 και είχα δει τεράστια διαφορά.

Περίπου 4 φορές πιο γρήγορος. Ακόμα και ο φθηνότερος i3-10100 είναι 5 φορές πιο γρήγορος.

Πάντως εγώ με X5460, 4GB DDR2 1.066MHz και 750Ti O.C. το μόνο που με εμποδίζει να ανεβάσω τα γραφικά είναι τα 2GB της κάρτας γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, isaias1983 είπε

Αξίζει αγορά zotac 3090 trinity με 1173€?

Θα κάνει παρέα σε 10850k κ monitor xiaomi 34 curved.

Μια χαρά σετάκι είναι

Προσωπικά θα περίμενω το 3080upgrade που έχει περισσότερη RAM γιατί το θέλω για 4Κ

Επιτρέπεται 1000$ gpu (RTX3080) να έχει τόση λίγη RAM? Σίγουρα στο μέλλον θα μας "κόβει".

 

ΥΓ

Εγώ αν βιαζόμουν θα αγόραζα όποια AIB έβρισκα σε προσφορά - έτσι και αλλιώς 2-3% διαφορά απόδοσης έχουν μεταξύ τους.

https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-RTX-3080-Ti-will-allegedly-launch-in-January-2021-for-US-999-to-combat-the-AMD-RX-6900-XT.503616.0.html

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Μια χαρά σετάκι είναι

Προσωπικά θα περίμενω το 3080upgrade που έχει περισσότερη RAM γιατί το θέλω για 4Κ

Επιτρέπεται 1000$ gpu (RTX3080) να έχει τόση λίγη RAM? Σίγουρα στο μέλλον θα μας "κόβει".

ΥΓ

Εγώ αν βιαζόμουν θα αγόραζα όποια AIB έβρισκα σε προσφορά - έτσι και αλλιώς 2-3% διαφορά απόδοσης έχουν μεταξύ τους.

Το  ψυχολογικο ειναι λιγο που με ενοχλει αλλα απο χθες που κουμπωσα την pny 3070 και ειδα οτι δεν υστερει πουθενα ισως και να παω στη zotac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, isaias1983 είπε

monitor xiaomi 34 curved

η ανάλυση της είναι απαιτητική και ενδεχομένως η ποσότητα RAM των σημερινών RTX3080 αποδειχθεί στο μέλλον οριακή.

Εμένα που με ενδιαφέρει το 4Κ , σίγουρα θα μου φανεί "λίγη" στο μέλλον

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Το  ψυχολογικο ειναι λιγο που με ενοχλει αλλα απο χθες που κουμπωσα την pny 3070 και ειδα οτι δεν υστερει πουθενα ισως και να παω στη zotac...

για αρχή που βρήκες 3090 στα 1100 xd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

για αρχή που βρήκες 3090 στα 1100 xd

Amazon.es 

Την πλήρωσα μόλις...Δευτέρα λογικά θα έχει φύγει κ το πολύ Πέμπτη θα την έχω...

IMG_20201121_190726.jpg

Επεξ/σία από isaias1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με τη Black Friday, μέχρι τι λεφτά θεωρείται ότι αξίζει να δώσει κανείς για 1660ti/super ή 2060 απλή ή super? Θέλω να αναβαθμίσω την 1060 3GB που έχω. Τα χρήματα δεν είναι τόσο πρόβλημα, με την έννοια ότι θα μπορούσα να δώσω μέχρι και 500 για κάρτα, απλά 1) παίζω σε 1080p 144hz και 2) δεν με ενδιαφέρει να τα έχω όλα ultra, οπότε θέλω να παίξω στη vfm κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimitris21gr είπε

Τώρα με τη Black Friday, μέχρι τι λεφτά θεωρείται ότι αξίζει να δώσει κανείς για 1660ti/super ή 2060 απλή ή super? Θέλω να αναβαθμίσω την 1060 3GB που έχω. Τα χρήματα δεν είναι τόσο πρόβλημα, με την έννοια ότι θα μπορούσα να δώσω μέχρι και 500 για κάρτα, απλά 1) παίζω σε 1080p 144hz και 2) δεν με ενδιαφέρει να τα έχω όλα ultra, οπότε θέλω να παίξω στη vfm κατηγορία.

εγώ θα έπαιρνα μια budget 1660super (220-230ευρώ) γνωρίζοντας ότι σε 3-4 μήνες που θα βγάλουν AMD/NVIDIA mid-range gpus με διπλάσιες επιδόσεις θα χάσει μεγάλο μέρος της αξίας της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ψάχνω μια οικονομική λύση για να δουλεψουν δυο οθόνες , οι Xiaomi 34 curved sta 3440x1440 και μια Dell 2713 sta 2560x1440.

Τώρα έχω μια παλιά 6950 που δεν μπορει να υποστηρίξει την Xiaomi αλλα μεχρι στιγμης με 2 27" + 1 24 που είχα κάποια στιγμή δεν είχα αντιμετωπίσει θέμα

Δεν παιζω παιχνίδια και θα ήθελα να είναι "ετοιμοπαράδοτη".

Επίσης αν υπαρχει δυνατότητα και για 3η μελλοντικη οθόνη ανάλογων δυνατοτήτων θα ηταν +

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, jgeorgiou said:

εγώ θα έπαιρνα μια budget 1660super (220-230ευρώ) γνωρίζοντας ότι σε 3-4 μήνες που θα βγάλουν AMD/NVIDIA mid-range gpus με διπλάσιες επιδόσεις θα χάσει μεγάλο μέρος της αξίας της

Δλδ, με 220-230e θα παίρνεις κάρτα με 2πλάσια απόδοση; Δεν το νομίζω

Θα έχουν επίδοση 3070;;; Αυτή έχει διπλάσια επίδοση από την 1660 Super 

Mην πω 3080 - 3090...( 12670 η 1660 super στο passmark και 23791 η 3080 και 24997 η 3090 αντίστοιχα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Coscas είπε

Δλδ, με 220-230e θα παίρνεις κάρτα με 2πλάσια απόδοση; Δεν το νομίζω

Θα έχουν επίδοση 3070;;; Αυτή έχει διπλάσια επίδοση από την 1660 Super 

Mην πω 3080 - 3090...( 12670 η 1660 super στο passmark και 23791 η 3080 και 24997 η 3090 αντίστοιχα)

Γελάω και κλαίω με τις τιμές στις κάρτες γραφικών στην μικρομεσαία και μικρή κατηγορία, για 1080p.

Φέτος την Άνοιξη πήρα του ανηψιού δώρο μία AMD RX 570 στα 140€ που είχε βγάλει το Πλαίσιο σε προσφορά. Οι τιμές της ίδιας κάρτας έοχυν παγώσει έκτοτε και μιλάμε για κάρτα διετίας.

Από τότε οι τιμές και των Nvidia 1050 έχουν σχεδόν στα ίδια. Μόνο οι ελεεινές 1030 έχουν πέσει για τα καλά (όχι σε όλα τα μαγαζιά) ενώ η αθλιότητα των 710, 550 κλπ έχει τιμές όσο έναν AMD 2200, AMD 3200 που είναι τετραπύρηνοι επεξεργαστές και κάρτα μαζί με ανώτερες επιδόσεις παντού.

Value for Money λοιπόν παίρνει κανείς μόνο από 200++ και πάνω. Διαφορετικά πληρώνει υπερβολικά πολλά χρήματα για να σέρνεται η κάρτα των 150€ στα παιχνίδια.

Μικρή εξαίρεση, ψιλοτίμια είναι η Nvidia 1650 super που σώζει την κατάσταση από την απαράδεκτη 1650 την απλή.

Γενικά όλες οι εταιρείες έχουν δώσει έμφαση στο 2Κ και 4Κ gaming και κάρτες από 300€ και πάνω.

Θυμάμαι εποχές προ δεκαπενταετίας που όποιος έδινε 500€ για κάρτα έπαιρνε την καλυτερότερη flagship, τώρα είναι στην καλύτερη mainstream, αν όχι κι εκείνος φτωχός συγγενής θα πρέπει να παίζει σε οθόνη χαμηλότερης ανάλυσης ή με υποχωρήσεις, χωρίς Ray Tracing, κλπ.

Επομένως έχει μερικό δίκιο ο φίλος να περιμένει πολύ καλύτερες επιδόσεις ΔΙΟΤΙ το Λιζάκι (Lisa Su) έκανε δουλειά και στις AMD RX και λογικά θα αυξήσει τον ανταγωνισμό και στις χαμηλότερες κατηγορίες γιατί οι επιδόσεις από  RX570, 1050-1050Ti, κάρτες τριετίας έχουν μείνει στάσιμες. Ελπίζουμε!

Επεξ/σία από EmpYristis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χελοου παιδιά!!
Είμαι στη φάση του στησίματος ενός low budget gaming pc και έχω κολλήσει αναμέσα στην gtx 1650 super και την rx 5500 xt 8gb που είναι και οι δύο κάτω από 200 ευρώ, το όριο του budget για την κάρτα, και έχουν παρόμοιες απ'ότι έχω καταλάβει επιδόσεις για 1080p gaming. Ψάχνοντας λίγο σε βίντεο σύγκρισης και reddit είδα πολύ κόσμο να προτείνει εν τέλει την 1650s και να αναφέρει προβλήματα στην 5500 και πως τα 8gb ραμ δεν κάνουν την κάρτα καλύτερη. Εσείς ποιά καρτα θα προτείνατε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...