Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με τέτοιο budget να την κρατήσεις και 5 χρόνια δεν γίνεται. Εκτός αν παίζεις τέρμα low μετά από ένα σημείο. Η καλύτερη λύση θα ήταν η 1660 Super που έχει και 6GB και είναι μια χαρά για 1080p αλλά ξεφεύγει από το budget. Μετά είναι η 5500ΧΤ με 8GB μεν αλλά χαμηλότερη απόδοση από την 1660S. Με την 5500ΧΤ θα είσαι κομπλέ πιστεύω για χαλαρές καταστάσεις.. 

Κοίταξε, το 2012 αγόρασα την 7770. Με πήγε 3 και χρόνια, μέχρι που το 2015 αγόρασα την R9270X. Με πήγε μέχρι σήμερα χωρίς παραχωρήσεις για τα δικά μου δεδομένα. Δεν πρόκειται θέλω να πω σε αυτή την πενταετία να αγοράσω Day1 έναν βαρύ ΑΑΑ τίτλο. Αν το 2025 παίζω το Pro Evolution της χρονιάς εκείνης σε medium γραφικά θα είμαι κομπλέ.

Κατανοητό πάντως ότι η 1050ti δεν μου κάνει. Θα περιμένω μείωση τιμών ή θα πάω για 5500...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, nickts1 είπε

Κοίταξε, το 2012 αγόρασα την 7770. Με πήγε 3 και χρόνια, μέχρι που το 2015 αγόρασα την R9270X. Με πήγε μέχρι σήμερα χωρίς παραχωρήσεις για τα δικά μου δεδομένα. Δεν πρόκειται θέλω να πω σε αυτή την πενταετία να αγοράσω Day1 έναν βαρύ ΑΑΑ τίτλο. Αν το 2025 παίζω το Pro Evolution της χρονιάς εκείνης σε medium γραφικά θα είμαι κομπλέ.

Κατανοητό πάντως ότι η 1050ti δεν μου κάνει. Θα περιμένω μείωση τιμών ή θα πάω για 5500...

αν μπορείς να περιμένεις μέχρι το πάσχα θα έχεις στην διάθεση σου νέας γενιάς mid-range GPU και από τις 2 εταιρίες με σημαντικά υψηλότερη απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, JLEE είπε

Με σημερινές τιμές τι κάρτα γραφικών προτείνεται μέχρι 250€ ?

1660super , τίποτε λιγότερο για να παίζεις ΑΑΑ games σε 1080

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1660super , τίποτε λιγότερο για να παίζεις ΑΑΑ games σε 1080

Επειδή είμαι άσχετος ποια απο τις παρακάτω υλοποιήσεις προτείνεις:

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/1180088/GeForce-GTX-1660-Super.html?availability_enum=10&o=1660+super&order_by=pricevat&order_dir=desc

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JLEE είπε

Επειδή είμαι άσχετος ποια απο τις παρακάτω υλοποιήσεις προτείνεις:

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/1180088/GeForce-GTX-1660-Super.html?availability_enum=10&o=1660+super&order_by=pricevat&order_dir=desc

 

https://www.skroutz.gr/s/20765320/Palit-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-StormX-NE6166S018J9-161F.html

 

πάρε τηλέφωνο τα eshops και ρώτα τους πότε μπορούν να σου παραδώσουν , αν μπορείς να περιμένεις 5-6 εργάσιμες το 90% αυτών θα σου πει ότι θα στην φέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

https://www.skroutz.gr/s/20765320/Palit-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-StormX-NE6166S018J9-161F.html

 

πάρε τηλέφωνο τα eshops και ρώτα τους πότε μπορούν να σου παραδώσουν , αν μπορείς να περιμένεις 5-6 εργάσιμες το 90% αυτών θα σου πει ότι θα στην φέρει.

Την προτείνεις γιατί είναι μέσα στο budget μου? Νομίζω μπορώ να πάω και προς 300€ (αν έχει νόημα και αξίζει).

Ποιο πολύ το λέω γιατί μου φαίνεται μικρή με μία ψύκτρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, JLEE είπε

Την προτείνεις γιατί είναι μέσα στο budget μου? Νομίζω μπορώ να πάω και προς 300€ (αν έχει νόημα και αξίζει).

Ποιο πολύ το λέω γιατί μου φαίνεται μικρή με μία ψύκτρα!

μια χαρά θερμοκρασία θα έχεις , αυτές με μεγάλες ψύκτρες που είναι OCed έχουν 1-4% μεγαλύτερη απόδοση για 10-15% μεγαλύτερη τιμή

όπως είναι την χρησιμοποιείς και δεν την πειράζεις .

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο σκεψη,λεω να παω προς την Gtx 1050.Εχω ομως μερικες βασικες αποριες σχετικα.Στο skroutz σε μια αναζητηση για την συγκεκριμενη καρτα   παιρνω αποτελεσματα για παρα πολλα μοντελα (1050) και δε ξερω ποια να διαλεξω.Επισης εχει διαφορα η 1050 με την 1050ti;Τι ειναι το ti;Και κατι τελευταιο.Στα ιδια χρηματα που θελω να διαθεσω για την 1050 (περιπου 150 ευρω) μηπως υπαρχει καποια αλλη καρτα που αξιζει/συμφερει περισσοτερο;

 

Σας ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, vagelis81 said:

Μετα απο σκεψη,λεω να παω προς την Gtx 1050.Εχω ομως μερικες βασικες αποριες σχετικα.Στο skroutz σε μια αναζητηση για την συγκεκριμενη καρτα   παιρνω αποτελεσματα για παρα πολλα μοντελα (1050) και δε ξερω ποια να διαλεξω.Επισης εχει διαφορα η 1050 με την 1050ti;Τι ειναι το ti;Και κατι τελευταιο.Στα ιδια χρηματα που θελω να διαθεσω για την 1050 (περιπου 150 ευρω) μηπως υπαρχει καποια αλλη καρτα που αξιζει/συμφερει περισσοτερο;

 

Σας ευχαριστω!

 

η 1650super,1660super,5500XT αυτές είναι το vfm αυτή την στιγμή με υποστήριξη του freesync/gsync compatible. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagelis81 είπε

Μετα απο σκεψη,λεω να παω προς την Gtx 1050.Εχω ομως μερικες βασικες αποριες σχετικα.Στο skroutz σε μια αναζητηση για την συγκεκριμενη καρτα   παιρνω αποτελεσματα για παρα πολλα μοντελα (1050) και δε ξερω ποια να διαλεξω.Επισης εχει διαφορα η 1050 με την 1050ti;Τι ειναι το ti;Και κατι τελευταιο.Στα ιδια χρηματα που θελω να διαθεσω για την 1050 (περιπου 150 ευρω) μηπως υπαρχει καποια αλλη καρτα που αξιζει/συμφερει περισσοτερο;

 

Σας ευχαριστω!

 

αν δεν έχεις λεφτά μην πάρεις τόσο αργή γιατί δεν θα παίζεις , κράτα τα λεφτά και φάτα σε σουβλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vagelis81 είπε

Μετα απο σκεψη,λεω να παω προς την Gtx 1050.Εχω ομως μερικες βασικες αποριες σχετικα.Στο skroutz σε μια αναζητηση για την συγκεκριμενη καρτα   παιρνω αποτελεσματα για παρα πολλα μοντελα (1050) και δε ξερω ποια να διαλεξω.Επισης εχει διαφορα η 1050 με την 1050ti;Τι ειναι το ti;Και κατι τελευταιο.Στα ιδια χρηματα που θελω να διαθεσω για την 1050 (περιπου 150 ευρω) μηπως υπαρχει καποια αλλη καρτα που αξιζει/συμφερει περισσοτερο;

 

Σας ευχαριστω!

 

Ουτε 1050 ουτε 1050Τι και κουραφεξαλα. Με αυτές τις κάρτες ούτε πασιέντζα δεν παίζεις. Τίποτα λιγότερο κάτω από 1650 σούπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, vagelis81 said:

Μετα απο σκεψη,λεω να παω προς την Gtx 1050.Εχω ομως μερικες βασικες αποριες σχετικα.Στο skroutz σε μια αναζητηση για την συγκεκριμενη καρτα   παιρνω αποτελεσματα για παρα πολλα μοντελα (1050) και δε ξερω ποια να διαλεξω.Επισης εχει διαφορα η 1050 με την 1050ti;Τι ειναι το ti;Και κατι τελευταιο.Στα ιδια χρηματα που θελω να διαθεσω για την 1050 (περιπου 150 ευρω) μηπως υπαρχει καποια αλλη καρτα που αξιζει/συμφερει περισσοτερο;

 

Σας ευχαριστω!

 

Θέλεις οπωσδήποτε καινούργια; Οι προτάσεις γιά μεταχειρισμένες , δεν σε κάλυψαν;

Γιατί στα 150e, άντε κάποια 1650 σκέτη (όχι super) παίρνεις

Είναι άσχημος καιρός γιά αγορά νέας gpu

Από την άλλη, άμα έχεις αδύναμο τροφοδοτικό, μέχρι την 1650 είσαι

Από τι αποτελείται το pc σου;

Το Ti στην 1050, σημαίνει titanium και είναι η καλύτερη έκδοση της απλής 1050 

Να μην  μπερδεύεσαι με τα μοντέλα. Το πιό φτηνό θα παίρνεις και ετοιμοπαράδοτο (άλλη πίκρα αυτό). Αυτά με τους πολλούς ανεμιστήρες , είναι γιά overclocking. Κάτι δλδ που λίγοι απλοί χρήστες κάνουν ποτέ

Κι' εγώ, την 1050 Ti έχω (την Palit 1050 Ti 4GB StormX με τον μονό ανεμιστήρα) και είναι μιά χαρά δροσερή και απροβλημάτιστη καρτα, αλλά την εχω 2 χρόνια και πάλιωσε

Παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής σου και οι μνήμες

Ποιά games θα τρέχεις; 

Οσο γιά το τι θα αγοράσει κανείς και πώς θα κουμαντάρει την τσέπη του, είναι δικαίωμά του και οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί να λείπουν από κάποιους

25 minutes ago, litmane said:

Ουτε 1050 ουτε 1050Τι και κουραφεξαλα. Με αυτές τις κάρτες ούτε πασιέντζα δεν παίζεις. Τίποτα λιγότερο κάτω από 1650 σούπερ

Σοβαρά; Εγώ, πώς τρέχω Assassin's Odyssey στα high (44 fps μέσο όρο) και RDR2 στα medium; (γύρω στα 35-40fps)

Μην λέτε υπερβολές  

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Coscas είπε

Θέλεις οπωσδήποτε καινούργια; Οι προτάσεις γιά μεταχειρισμένες , δεν σε κάλυψαν;

Γιατί στα 150e, άντε κάποια 1650 σκέτη (όχι super) παίρνεις

Είναι άσχημος καιρός γιά αγορά νέας gpu

Από την άλλη, άμα έχεις αδύναμο τροφοδοτικό, μέχρι την 1650 είσαι

Από τι αποτελείται το pc σου;

Το Ti στην 1050, σημαίνει titanium και είναι η καλύτερη έκδοση της απλής 1050 

Να μην  μπερδεύεσαι με τα μοντέλα. Το πιό φτηνό θα παίρνεις και ετοιμοπαράδοτο (άλλη πίκρα αυτό). Αυτά με τους πολλούς ανεμιστήρες , είναι γιά overclocking. Κάτι δλδ που λίγοι απλοί χρήστες κάνουν ποτέ

Κι' εγώ, την 1050 Ti έχω (την Palit 1050 Ti 4GB StormX με τον μονό ανεμιστήρα) και είναι μιά χαρά δροσερή και απροβλημάτιστη καρτα, αλλά την εχω 2 χρόνια και πάλιωσε

Παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής σου και οι μνήμες

Ποιά games θα τρέχεις; 

Οσο γιά το τι θα αγοράσει κανείς και πώς θα κουμαντάρει την τσέπη του, είναι δικαίωμά του και οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί να λείπουν από κάποιους

Σοβαρά; Εγώ, πώς τρέχω Assassin's Odyssey στα high (44 fps μέσο όρο) και RDR2 στα medium; (γύρω στα 35-40fps)

Μην λέτε υπερβολές  

αν εσύ θεωρείς κάτι playable στα 30 και 40 fps με medium γραφικά οκ.. με 200€ παίρνεις 1660super ποιος ο λόγος να πάει σε μτχ 1650.για 150 χδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, LIGHT1NG said:

αν εσύ θεωρείς κάτι playable στα 30 και 40 fps με medium γραφικά οκ.. με 200€ παίρνεις 1660super ποιος ο λόγος να πάει σε μτχ 1650.για 150 χδ

Ο άνθρωπος ξεκίνησε με 70e

Το πήγε στα 150

Αν τώρα του προτείνουμε να πάρει κάρτα με 270 (τόσα κάνει η πιό φτηνή 1660 super τώρα) τι να πω...

Κανείς δεν του πρότεινε μτχ 1650. Στα 70e που έδινε, του προτείναμε μτχ 1050, RX 560, gtx 960, rx 470 κλπ

Στα 150e, δεν συμφέρει αγορά τώρα, αφού θα βγούν οι 3050 λογικά και μάλλον θα πέσουν οι 1660 super

Aμα όμως βιάζεται και έχει αδύναμο pc, μιά 1050 Ti δεν θα του είναι άχρηστη

Μιά χαρά playable είναι τα 40 fps σε high στο Odyssey 

Και όπως θα ξέρεις, οι πιό πολλοί το RDR2 το τρέχουν στα med, καθώς δεν χάνει πολλά από τα γραφικά

Και μιλάμε γιά 2 απο τα πιό απαιτητικά games που κυκλοφόρησαν

Το να είναι κάποιοι υπεραπαιτητικοί με επιδόσεις σε κάρτες και συστήματα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό είναι ο κανόνας σ'αυτούς που δεν πολυασχολούνται και δεν γνωρίζουν (και ούτε θέλουν να γνωρίζουν ε;) 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...