Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, petran91 είπε

Δυστυχώς είμαι Ρόδο οπότε οι επιλογές μου είναι πολύ περιορισμένες.

Για Foxstore με βλέπω που την έχει 470.

πάρε από fox , τους έχω κοντά και έχω πάρει πολλές φορές και πήγα και παρέλαβα απο το μαγαζι τους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

πάρε από fox , τους έχω κοντά και έχω πάρει πολλές φορές και πήγα και παρέλαβα απο το μαγαζι τους

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petran91 είπε

Δυστυχώς είμαι Ρόδο οπότε οι επιλογές μου είναι πολύ περιορισμένες.

Για Foxstore με βλέπω που την έχει 470.

Έχεις βρει κάποιο κατάστημα στη Ρόδο που να φέρνει hardware της προκοπής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν αξίζει αγορά 3060ti για 1440p σύστημα τη συγκεκριμένη περίοδο που πέφτουν σιγά σιγά ή τιμές ή είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο να τσιμπήσω τη 4060 που θα είναι και fresh αν τη βρω κάνα 500αρικο ή 600 το πολύ ενοειται παραπάνω δεν δίνω για gpu. Πια είναι η γνώμη σας? 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν αξίζει αγορά 3060ti για 1440p σύστημα τη συγκεκριμένη περίοδο που πέφτουν σιγά σιγά ή τιμές ή είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο να τσιμπήσω τη 4060 που θα είναι και fresh αν τη βρω κάνα 500αρικο ή 600 το πολύ ενοειται παραπάνω δεν δίνω για gpu. Πια είναι η γνώμη σας? 

Αν δεν έχεις "ανάγκη" τώρα, περίμενε είτε να πέσουν κοντά στο MSRP οι τιμές στις τωρινές είτε για καινούργιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν αξίζει αγορά 3060ti για 1440p σύστημα τη συγκεκριμένη περίοδο που πέφτουν σιγά σιγά ή τιμές ή είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο να τσιμπήσω τη 4060 που θα είναι και fresh αν τη βρω κάνα 500αρικο ή 600 το πολύ ενοειται παραπάνω δεν δίνω για gpu. Πια είναι η γνώμη σας? 

για 1440p πήγαινε σε 3070 , η διαφορά είναι μικρή

Αν μπορείς να περιμένεις και αν η αγορά είναι ομαλή σε 6 μήνες σίγουρα θα συμφέρει η 4ΧΧΧ σειρά.  Σους υπολογιστές πάντα έχουμε αυτό το δίλλημα και μόνο οι ίδιοι μπορούμε να το απαντήσουμε αν αξίζει να περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

για 1440p πήγαινε σε 3070 , η διαφορά είναι μικρή

Αν μπορείς να περιμένεις και αν η αγορά είναι ομαλή σε 6 μήνες σίγουρα θα συμφέρει η 4ΧΧΧ σειρά.  Σους υπολογιστές πάντα έχουμε αυτό το δίλλημα και μόνο οι ίδιοι μπορούμε να το απαντήσουμε αν αξίζει να περιμένουμε.

Προσωπικά δε νομίζω με τη καμία να ρισκάρω να περιμένω να βγει η 4XXX να κάνει 3000 ευρώ και να λέω μετά θα περιμένω για τη 5XXX και πάμε πάλι απ την αρχή, εξάλλου ήδη μια φορά με αυτή τη λογική που λειτούργησα έπεσα πολύ έξω και έμεινα 1 χρόνο πίσω χωρίς gpu, για αυτό με βλέπω να τσιμπάω ότι φθηνότερο υπάρχει τώρα που γυρίζει πριν γ@#€#ν τα πάντα πάλι αλλά θα περιμένω κάνα 20ημερο με μήνα ακόμα να πέσει και άλλο η 3060ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη αξίζει η θα πέσουν και άλλο οι τιμές; γενικά θυμάται κανένας σας πόσο είχαν οι 3060 όταν προτο ήρθαν ;

 https://www.bestprice.gr/item/2156822965/asus-geforce-rtx-3060-12gb-dual-oc-v2.html?qid=9TehqKE1yD9_17da6&seq=1&qo=3060&from=cat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Η συγκεκριμένη αξίζει η θα πέσουν και άλλο οι τιμές; γενικά θυμάται κανένας σας πόσο είχαν οι 3060 όταν προτο ήρθαν ;

 https://www.bestprice.gr/item/2156822965/asus-geforce-rtx-3060-12gb-dual-oc-v2.html?qid=9TehqKE1yD9_17da6&seq=1&qo=3060&from=cat

Δεν θυμάμαι όμως από τιμές msrp μπορείς να υπολογίσεις, εκτιμώ κάπου στα 350

https://www.google.com/search?q=3060 msrp&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-m

Πάντως αυτή την εποχή παίζει η 6600 xt,  στα ίδια watt,  λίγο καλύτερες επιδόσεις, περίπου στα 450. Είναι μια περίπτωση που πρέπει τουλάχιστον να την σκεφτείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε σύστημα με i3-4170, 8GB RAM, μητρική μια H81-M3 και τροφοδοτικό ένα σαπάκι 450άρι Turbo-X, τι vfm GPU (μεταχειρισμένη λογικά) μπορώ να βάλω να μπορεί να παίξει κανά παιχνιδάκι αυτός που θα το έχει;

Και να έχει σημαντική διαφορά από την ενσωματωμένη HD-4400 του επεξεργαστή εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, phanispal είπε

σαπάκι 450άρι Turbo-X

κακό και παλιό , σε κάθε περίπτωση πρέπει να το αλλάξεις

ιδανικά ανεβαίνεις μέχρι 1660ΤΙ ΜΑΧ και το ΜΙΝ είναι η 1650

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, phanispal said:

Καλησπέρα, σε σύστημα με i3-4170, 8GB RAM, μητρική μια H81-M3 και τροφοδοτικό ένα σαπάκι 450άρι Turbo-X, τι vfm GPU (μεταχειρισμένη λογικά) μπορώ να βάλω να μπορεί να παίξει κανά παιχνιδάκι αυτός που θα το έχει;

Και να έχει σημαντική διαφορά από την ενσωματωμένη HD-4400 του επεξεργαστή εννοώ.

Αν το τροφοδοτικό, αντέχει ακόμα, βάλε του μιά 1050 Τi μτχ που δεν θελει ρεύματα από psu. Πόσα διαθέτεις; Και ποιά ακριβώς games θα παίζει;

Πάντως τα psu, έπεσαν πολύ. Πήρα Corsair TXM550 Gold με 54e!!!

Και όλα έπεσαν (είναι που θα ανέβαιναν , όπως κάποιοι "προφήτες" έλεγαν...χα χα!)

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Coscas είπε

Και όλα έπεσαν

Το pc σήμερα είναι πολύ ακριβότερο από ότι πριν 2 χρόνια που το συζητούσαμε , μπορεί να πέσει ένα ανταλλακτικό αλλά έχουν ανέβει όλα περισσότερο. Κάνε μια σουμα να δεις πόσο στοιχίζει ένα budget gaming σήμερα σε σχέση με 2 χρονια πριν. 

 

ΥΓ , δοκίμασε να φτιάξεις ένα budget gaming pc και γράψε σύνθεση και parts να δουμε πόσο στοιχίζει.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, jgeorgiou said:

Το pc σήμερα είναι πολύ ακριβότερο από ότι πριν 2 χρόνια που το συζητούσαμε , μπορεί να πέσει ένα ανταλλακτικό αλλά έχουν ανέβει όλα περισσότερο. Κάνε μια σουμα να δεις πόσο στοιχίζει ένα budget gaming σήμερα σε σχέση με 2 χρονια πριν. 

Αντε πάλι τα ίδια...

Ολα τα psu, έχουν πέσει

Επεξεργαστές, βρίσκεις καλύτερους και πιό φτηνούς από τους αντίστοιχους πριν 2 χρόνια (10400F vs 2600 Ryzen)

Οι μνήμες το ίδιο

Μητρικές, βρίσκεις με 60e, B550 με PCI 4! (όσο δλδ πήρα μιά Β450 με PCI3 πριν 2,5 χρόνια)

Οι κάρτες, άρχισαν να πηγαίνουν σε λογικά επίπεδα και θα πάνε και άλλο

Αν αφαιρέσεις την gpu, ένα budget σύστημα σήμερα, είναι φτηνότερο από πριν 2-3 χρόνια

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις

Σαν να βρίσκεσαι εκτός πραγματικότητας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Καλησπέρα, σε σύστημα με i3-4170, 8GB RAM, μητρική μια H81-M3 και τροφοδοτικό ένα σαπάκι 450άρι Turbo-X, τι vfm GPU (μεταχειρισμένη λογικά) μπορώ να βάλω να μπορεί να παίξει κανά παιχνιδάκι αυτός που θα το έχει;

Και να έχει σημαντική διαφορά από την ενσωματωμένη HD-4400 του επεξεργαστή εννοώ.

rx 570 αν βρεις κάτω από 150 αλλιώς 6500 ΧΤ καινούργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...