Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή τι εμπειρίες;

οντως ολοι λενε οτι δεν εχουν καλες εμπειριες απο την amd αλλα ποτε δεν λενε τι προβλημα υπηρξε. και γω θα ηθελα να μαθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή είχα δύο 7950 και μου είχαν χαλάσει και οι δύο και αναγκάστηκα να πάω σε 770 σώθηκα. Αν και όχι τόσο δυνατός λόγος απλά δεν θέλω να ξαναπάω σε amd εγώ προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ολοι λενε οτι δεν εχουν καλες εμπειριες απο την amd αλλα ποτε δεν λενε τι προβλημα υπηρξε. και γω θα ηθελα να μαθω.

Μια ζωη amd ειχα , δεν είμαι φαν απλά τύχαινε. Όλες δούλευαν ρολόι.

*είχα και nvidia μια φορά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει ολα τα parts για νεο PC κ εχει μεινει GPU για 1080p 60hz

gigabyte gtx 1060 g1 gaming 6gb vs asus  rx 480  strix oc 8gb ???????  καταστημα που θελω να παρω εχουν ιδιες τιμες 350.

σκεφτομουνα Nvidia επειδη εχει adaptive vsync κ fast sync αλλα δεν μου αρεσει  υλοποιηση της gigabyte! 2 heatpipes wtf 2 fans με τρελο coil whine (το ειδα στο youtube) 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω παρει ολα τα parts για νεο PC κ εχει μεινει GPU για 1080p 60hz

gigabyte gtx 1060 g1 gaming 6gb vs asus  rx 480  strix oc 8gb ???????  καταστημα που θελω να παρω εχουν ιδιες τιμες 350.

σκεφτομουνα Nvidia επειδη εχει adaptive vsync κ fast sync αλλα δεν μου αρεσει  υλοποιηση της gigabyte! 2 heatpipes wtf 2 fans με τρελο coil whine (το ειδα στο youtube) 

 

 

350 € Δεν θα έδινα για καμία από τις 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω παρει ολα τα parts για νεο PC κ εχει μεινει GPU για 1080p 60hz

gigabyte gtx 1060 g1 gaming 6gb vs asus  rx 480  strix oc 8gb ???????  καταστημα που θελω να παρω εχουν ιδιες τιμες 350.

σκεφτομουνα Nvidia επειδη εχει adaptive vsync κ fast sync αλλα δεν μου αρεσει  υλοποιηση της gigabyte! 2 heatpipes wtf 2 fans με τρελο coil whine (το ειδα στο youtube) 

 

 

Αν έχεις το budget δώσε περίπου 50 ευρώ παραπάνω για 980 ti. Δεν νομίζω να αξίζουν για 350 ευρώ οι κάρτες που αναφέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα...Έχω το παρακάτω σύστημα και θα ήθελα τα φώτα σας στην επιλογή κάρτας γραφικών που θα καθορίσει με τη σειρά της και την ψύξη του επεξεργαστή.


Case (Κουτί):Silverstone SG13 mini Itx


PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair 600 SFF 600Watt


Motherboard (Μητρική):MSI Z170i Gaming Pro AC


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):I5 6600k


RAM (Μνήμη συστήματος):GSKILL 16 GB 3200Mhz


GPU (Κάρτα γραφικών):?


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG 4k ΤV 40'' 60hz


ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 10


Οπότε οι επιλογές μου είναι


A)H EVGA GTX 980 ti Hydro την ψύκτρα Silverstone ΑR06 στον cpu οπότε όχι και τόσο ευκολία σε overclocking ή


B)H MSI GTX 1070 Founders edition με την ΑΙΟ υδρόψυξη Η60 της Corsair με σαφώς περισσότερη ευκολία στο overclocking.


Με ενδιαφέρει το σύστημα να είναι αθόρυβο.Δεν με ενδιαφέρει η τιμή τους οπότε θα ήθελα να εστιάσουμε στις επιδόσεις τη θερμοκρασία και το θόρυβο της gtx 1070 founders vs της hybrid.


Eυχαριστώ εκ των προτέρων όλους και συγνώμη για τη δημοσίευση σε άλλο θέμα.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας στο συστημα μου εχω

 

cpu : i5 3570k

gpu : gigabyte gtx 560 oc

mod : asus p8z77-vlx

 

 

επαιζα το Battlefild το καινουργιο και επειδη ειχα βαλει και προγραμμα καραγραφης οθονης ειχε καποια κολληματα , αν της κανω Overclock θα λυθουν τα προβληματα ?? αν ναι πως κανω Overclock ?? αν οχι ποια αλλη καρτα μου προτεινεται να παρω κατω απο 200 ευρω αν γινεται??

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας στο συστημα μου εχω

 

cpu : i5 3570k

gpu : gigabyte gtx 560 oc

mod : asus p8z77-vlx

 αν οχι ποια αλλη καρτα μου προτεινεται να παρω κατω απο 200 ευρω αν γινεται??

ευχαριστω

 

Για oc ούτε καν το συζητώ στην σειρά 500series ....Για μένα βάλε 40 ευρώ ακόμα και παίρνεις καρτόνι μπόμπα http://www.e-gate.gr/xfx-rx-470-4gb-rs-oc-rx-470p4lfb6.html

 

 

 

 

Οκ ρε παιδια αλλα 980τι κανει 400 + :| και  δεν ειναι πολu overkill για 1080p?  μηπως εννοουσες απλη εκδοση με 4gb ?

 

 

Για 1080p κοίτα σε rx 470 4gb /rx 480 8gb / gtx 1060 6gb και πάντα μέχρι 300 ευρώ max.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 1060 βγαζει πιο πολλα frames σε καθε περιπτωση. Απλα αν γεμισουν τα 3gb της 1060 τοτε θα εχεις framedrops. Για αναλυση μεχρι 1080 πιστευω η 1060 ειανι καλυτερη επιλογη. Η 470 σου δινει τη δυνατοτητα για καλυτερες υφες ομως ειναι αισθητα πιο αργη απο την 1060. Σε σπανιες περιπτωσεις ειναι πιο γρηγορη η 470, ειτε γιατι ειναι optimized για amd το παιχνιδι ειτε γιατι η 1060 γεμιζει απο ραμ. 

 

Για 1080 ειναι πολυ καλες και οι 2 για high/ultra και fps πανω απο 60. Η 1060 σου δινει περισσοτερα fps ενω η 470 σου δινει δυνατοτητα για καλυτερη λεπτομερεια στα γραφικα σε καποια παιχνιδια που τα 3gb της 1060 δεν επαρκουν αλλα με λιγοτερα fps.

 

Για 1440p νομιζω καμια δε σε καλυπτει αφου ειτε θα εχεις χαμηλα fps ειτε θα πρεπει να ριξεις τα settings. Ακομα χειροτερα σε 4Κ. Εξαρταται τι παιχνιδια παιζεις, σε τι αναλυση και με τι settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει να μου πει κάποιος εαν αξίζει η 1070 founders σε σχέση με την 980ti hydro.Και αν η founders εκδοση της 1070 θα κάνει θόρυβο...Από αλλά παιδιά που ξέρω δεν κάνει και τόσο θόρυβο...Διάβασα πως από 980 ti υποστηρίζεται 4κ σε 60hz.

Είχα την 980 ti sc της evga και την πούλησα λόγω θερμοκρασία στο μικρό κουτί.

Οπότε θα πάω με hydro ή blower καμια ιδεα λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...