Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα!

έχω την EVGA 960 ssc και σκέφτομαι μήπως κάνω την μετάβαση σε 1060

http://eu.evga.com/Products/Product.aspx?pn=06G-P4-6163-KR

και να την κρατήσω για κάποια χρόνια. Το σύστημα είναι της υπογραφής παρακάτω. Γενικά παίζω κανα παιχνιδάκι 4-5 ωρες τη βδομάδα σε 1080P(GTA V, Witcher και γενικά λίγα  καινούργια παιχνίδια επιλεκτικά και αρκετά παλια.)

αξίζει να προχωρήσε σε μια τέτοια κίνηση? 

σκέφτομαι οτι ισως μελλοντικά η 960 πέσει αρκετα σε επιδόσεις και απλώς οταν την αλλάξω δεν θα πιάνει μία, ενω αν την αλλάξω τώρα δεν θα χασω πολύ.  γενικά τι τιμή μπορώ να δώσω την τωρινή 960 με σχεδόν 4,5 χρόνια εγγυηση ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημέρα!

έχω την EVGA 960 ssc και σκέφτομαι μήπως κάνω την μετάβαση σε 1060

http://eu.evga.com/Products/Product.aspx?pn=06G-P4-6163-KR

και να την κρατήσω για κάποια χρόνια. Το σύστημα είναι της υπογραφής παρακάτω. Γενικά παίζω κανα παιχνιδάκι 4-5 ωρες τη βδομάδα σε 1080P(GTA V, Witcher και γενικά λίγα  καινούργια παιχνίδια επιλεκτικά και αρκετά παλια.)

αξίζει να προχωρήσε σε μια τέτοια κίνηση? 

σκέφτομαι οτι ισως μελλοντικά η 960 πέσει αρκετα σε επιδόσεις και απλώς οταν την αλλάξω δεν θα πιάνει μία, ενω αν την αλλάξω τώρα δεν θα χασω πολύ.  γενικά τι τιμή μπορώ να δώσω την τωρινή 960 με σχεδόν 4,5 χρόνια εγγυηση ακόμα?

κοιτα το να μη πιανει μια δε παιζει..σιγουρα φυσικα οσο περναει ο καιρος χανει αξια μια καρτα...

αλλα ειναι μια καρτα με την οποια παιζεις παιχνιδια..οποτε δε παει χαμενη...μη το σκεφτεσαι ετσι λοιπον...

το θεμα ειναι κατα ποσο εισαι ευχαριστημενος με την αποδοση της...

αν παιζεις τα παιχνιδια που θες στα σεττινγκς που θες τοτε οκ...

αν θες κατι παραπανω...μπορεις να πας σε μια 470 ας πουμε...

αν θες τουμπανακι για 1080π ε ναι πας σε 1060...αλλα προς το παρον με καπως τσιμπημενες της τιμες τους...

παντως για αυτα που ειπες πως παιζεις ως τωρα η 960 ειναι μια χαρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!

έχω την EVGA 960 ssc και σκέφτομαι μήπως κάνω την μετάβαση σε 1060

http://eu.evga.com/Products/Product.aspx?pn=06G-P4-6163-KR

και να την κρατήσω για κάποια χρόνια. Το σύστημα είναι της υπογραφής παρακάτω. Γενικά παίζω κανα παιχνιδάκι 4-5 ωρες τη βδομάδα σε 1080P(GTA V, Witcher και γενικά λίγα  καινούργια παιχνίδια επιλεκτικά και αρκετά παλια.)

αξίζει να προχωρήσε σε μια τέτοια κίνηση? 

σκέφτομαι οτι ισως μελλοντικά η 960 πέσει αρκετα σε επιδόσεις και απλώς οταν την αλλάξω δεν θα πιάνει μία, ενω αν την αλλάξω τώρα δεν θα χασω πολύ.  γενικά τι τιμή μπορώ να δώσω την τωρινή 960 με σχεδόν 4,5 χρόνια εγγυηση ακόμα?

 

Η 1060 ειναι περιπου 80% καλυτερη αναλογα το παιχνιδι σε σχεση με την 960

 

FNFTPhF.png

 

 

Το θεμα ειναι αν αυτη τη στιγμη δεν σου επαρκει η 960 και θες να την αλλαξεις, ή την αλλαζεις επειδη μπορεις. Οτι θα κερδισεις θα κερδισεις αρκετα. Και σε επιδοσεις, και σε καταναλωση και σε υποστηριξη σε βαθος χρονου. Πουλας την παλια κανα 150αρι αλλα θες αλλα τοσα για την 1060. Εξαρταται τι θες να κανεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγοράσω σύντομα μια gtx 1060 και θέλω να ρωτήσω αξίζει να κρατήσω στο σύστημα την τωρινή μου gtx 660 σαν Physx κάρτα ή δεν θα δω κάποια ουσιώδης βελτίωση σε παιχνίδια που υποστηρίζουν Physx και θα 'ναι στην ουσία άχρηστη?

Γιατί δεν την πουλάς να πάρεις 1070;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πουλας την παλια κανα 150αρι αλλα ...

 

Και πολλά λές μιας και καινούργια (gtx 960) έχει στα 180+ ευρώ...Μία καλή κίνηση (για μένα) είναι να πουλήσει την gtx 960 (αν δεν του επαρκεί στα games) και πάει στην rx 470 http://www.skroutz.gr/s/9656239/XFX-Radeon-RX-470-4GB-RX-470P4LFB6.html και είναι κομπλέ στα 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολλά λές μιας και καινούργια (gtx 960) έχει στα 180+ ευρώ...Μία καλή κίνηση (για μένα) είναι να πουλήσει την gtx 960 (αν δεν του επαρκεί στα games) και πάει στην rx 470 http://www.skroutz.gr/s/9656239/XFX-Radeon-RX-470-4GB-RX-470P4LFB6.html και είναι κομπλέ στα 1080p.

αν ειδα καλα εχει την 960 με 4gb. Ξεκινανε απο 230 στην ελλαδα και καπου 200 στο εξωτερικο. Οποτε τα 150 πιστευω τα πιανει. Αν ηταν η 2gb θα ελεγα 120-130. Και εχει και 4,5 χρονια εγγυηση ακομα απ οτι λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πουλας την παλια κανα 150αρι αλλα θες αλλα τοσα για την 1060. Εξαρταται τι θες να κανεις

Ποιος θα δώσει 150 € για μεταχείρω 960; Ειδικά για τη 2άρα... :blink: Μην ξεχνάς ότι, στην ουσία και λόγω καλοκαιριού που δεν ψωνίζει κανένας, η 1060 τώρα μπήκε στην αγορά. Η 960 θα πέσει πολύ σε κανα 2-μηνο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειδα καλα εχει την 960 με 4gb. Ξεκινανε απο 230 στην ελλαδα και καπου 200 στο εξωτερικο. Οποτε τα 150 πιστευω τα πιανει. Αν ηταν η 2gb θα ελεγα 120-130. Και εχει και 4,5 χρονια εγγυηση ακομα απ οτι λεει.

 

Ναι μόνο που τα gb της μνήμης δεν κάνουν διαφορά στην απόδοση.....Μου φαίνεται και λίγο δύσκολο να μην ξεμένει από δύναμη ο πυρήνας της gtx 960 μέχρι να γεμίσει τα 4gb οπότε έρχομαι στα λεγόμενά μου.....Πολλά μου φαίνονται τα 150 ευρώ ακόμα και για την 4gb version της gtx 960.

 

Must επιλογή στα 1080P είναι η rx 470 4gb / rx 480 8gb /gtx 1060 6gb (σαν λίγο δυνατότερη από την rx 480)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο που τα gb της μνήμης δεν κάνουν διαφορά στην απόδοση.....Μου φαίνεται και λίγο δύσκολο να μην ξεμένει από δύναμη ο πυρήνας της gtx 960 μέχρι να γεμίσει τα 4gb οπότε έρχομαι στα λεγόμενά μου.....Πολλά μου φαίνονται τα 150 ευρώ ακόμα και για την 4gb version της gtx 960.

 

Must επιλογή στα 1080P είναι η rx 470 4gb / rx 480 8gb /gtx 1060 6gb (σαν λίγο δυνατότερη από την rx 480)

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από το μέγεθος της μνήμης σε συνάρτηση με την απόδοση. Θα δεις ότι, πλέον, με 2gb δεν τερματίζεις ούτε σε 1080 χωρίς ΑΑ - αρκετά καινούρια games. Ε, και για 1080 χωρίς ΑΑ, κανονικά θα σε έφτανε οριακά κάτι σε στυλ 960, για κάποιο καιρό ακόμα, αλλά θα έτρωγες drops ή stutter επειδή θα έκανε swap στη ram, αν δεν έκοβες settings. Κατά τα άλλα, ναι. Κάρτα μετρίων απαιτήσεων για κανα 6μηνο ήταν... Μην περιμένουμε ότι θα φεύγει και εύκολα σε αυτά τα χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 3 gb της 1060 θα εχουμε κανενα προβλημα για 1080p gaming?

Σε πολλές περιπτώσεις, όχι, αλλά και σε αρκετές, ναι. Και αυτό για τώρα άμεσα. Πάρε την 6-άρα - να τελειώνεις (εκτός και ψάχνεις για προσωρινή λύση)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλές περιπτώσεις, όχι, αλλά και σε αρκετές, ναι. Και αυτό για τώρα άμεσα. Πάρε την 6-άρα - να τελειώνεις (εκτός και ψάχνεις για προσωρινή λύση)...

Μηπως να παω στη rx 470 με τα 4gb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως να παω στη rx 470 με τα 4gb?

Κάπου τίθεται και θέμα αν έχεις κόλλημα με την πράσινη ή την κόκκινη. Για τι cpu μιλάμε, καταρχήν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...