Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από το μέγεθος της μνήμης σε συνάρτηση με την απόδοση. Θα δεις ότι, πλέον, με 2gb δεν τερματίζεις ούτε σε 1080 χωρίς ΑΑ - αρκετά καινούρια games. Ε, και για 1080 χωρίς ΑΑ, κανονικά θα σε έφτανε οριακά κάτι σε στυλ 960, για κάποιο καιρό ακόμα, αλλά θα έτρωγες drops ή stutter επειδή θα έκανε swap στη ram, αν δεν έκοβες settings. Κατά τα άλλα, ναι. Κάρτα μετρίων απαιτήσεων για κανα 6μηνο ήταν... Μην περιμένουμε ότι θα φεύγει και εύκολα σε αυτά τα χρήματα...

Από την άλλη υπάρχουν και πολλά που τη τερματίζεις μόνο τα textures να πάρεις.

Δεν έχει νόημα ή συζήτηση για μνήμες, τα 2 είναι λίγα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί δεν την πουλάς να πάρεις 1070;

 

Μάλλον όντως θα την πουλήσω, αλλά δεν θα βγάλω τα 150€ διαφοράς της 1060 με την 1070. Έτσι κι αλλιώς για 1080p/60fps την θέλω οπότε η 1070 θα είναι λίγο overkill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα το να μη πιανει μια δε παιζει..σιγουρα φυσικα οσο περναει ο καιρος χανει αξια μια καρτα...

αλλα ειναι μια καρτα με την οποια παιζεις παιχνιδια..οποτε δε παει χαμενη...μη το σκεφτεσαι ετσι λοιπον...

το θεμα ειναι κατα ποσο εισαι ευχαριστημενος με την αποδοση της...

αν παιζεις τα παιχνιδια που θες στα σεττινγκς που θες τοτε οκ...

αν θες κατι παραπανω...μπορεις να πας σε μια 470 ας πουμε...

αν θες τουμπανακι για 1080π ε ναι πας σε 1060...αλλα προς το παρον με καπως τσιμπημενες της τιμες τους...

παντως για αυτα που ειπες πως παιζεις ως τωρα η 960 ειναι μια χαρα...

 

Γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο από την καρτα, αθόρυβη είναι και δεν εχω ξεμείνει από δυναμη μεχρι τώρα, δηλ δεν ειδα κανένα κόλημα σε high settings(η διαφορά ultra με High είναι μικρή στα μάτια μου). H αλήθεια είναι οτι ο μόνος λόγος που ψιλοτρώγομαι είναι μην σε κανα χρόνο δεν μπορώ να παίξω ανετα σε high και πρεπει να δώσω από την αρχή πιο πολλά, αν και με το ρυθμό που παίζω λόγω παιδιών μαλλον fallout 4(δεν το εχω βαλει ακομα..) θα παίζω ακόμα καθώς θέλω καιρό να τερματίσω παιχνίδι......

Μεχρι τώρα το πιο απαιτητικό που εχω παίξει είναι GTA & witcher(σταθερά πάνω από 50 frames, αν και γεμίζουν τα 4 GB) μετά παίζω και αρκετα ρετρο που είναι χαλαρά(unepic, baldur, civilization 5 κλπ).

Οπότε μάλλον να κάτσω στα αυγά μου? :-)

και να παρακαλάω να πάθει τίποτα μπας και μου στείλουν καινούργια αφου έχει εγγυηση ως το 2020 :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι για rx480 8gb ποιο brand λετε να αγορασω?για το asus εχω ακουσει καλα λογια οπως και για το msi.τι λετε?

Μsi/Asus καλές αλλά οι πιο ακρβές.Κοίτα πρός XFX.Saphire κοίτα τελευταία  γιατί πολλά reviews την βγάζουν πιο θερμή απο τις άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μsi/Asus καλές αλλά οι πιο ακρβές.Κοίτα πρός XFX.Saphire κοίτα τελευταία  γιατί πολλά reviews την βγάζουν πιο θερμή απο τις άλλες.

Reviews και @@... Η Sapphire έχει 2-3 χρόνια που βγάζει ΚΑΡΤΑΡΕΣ B)

i5 2400 εχω και 8gb ram

Με την RX 470 θα είσαι σε καλό επίπεδο και χωρίς να ξοδέψεις κάποιο υπερβολικό ποσό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη ερώτηση παλικάρια, πάνω απο τρία χρόνια εγγύηση ποια εταιρία (πέρα απο evga) δίνει?

 

Τελικά με 1.3gb Vram στα 1080p τίποτα δεν κάνεις, (σκτ στα μούτρα μου που δεν σε άκουγα Occultist :P ).

 

Και αξίζει να περιμένω Χριστούγεννα για να πέσουν οι τιμές (λογικά λόγω καλύτερων yields)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη ερώτηση παλικάρια, πάνω απο τρία χρόνια εγγύηση ποια εταιρία (πέρα απο evga) δίνει?

 

Τελικά με 1.3gb Vram στα 1080p τίποτα δεν κάνεις, (σκτ στα μούτρα μου που δεν σε άκουγα Occultist :P ).

 

Και αξίζει να περιμένω Χριστούγεννα για να πέσουν οι τιμές (λογικά λόγω καλύτερων yields)?

Βγάλε στο σφυρί - τώρα που γυρνάει :P Για ποια λες;; :rolleyes:

Για φρεσκότατα μοντέλα και με ένα κάρο νέους και ζόρικους τίτλους μέχρι τα xmas, εγώ δεν θα υπολόγιζα σε σοβαρές μειώσεις τιμών πριν από Μάρτη-Απρίλη. Το θεωρώ αυτονόητο ότι δεν είσαι σε φάση να κοιτάς για περσινό μοντέλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έλεγε ο Αίλουρος στο άλλο thread, για τα Χριστούγεννα-νέο έτος, αλλά anyway.

 

Σκέφτομαι κάπου στα 250 περίπου, η 970 με την 1060 την 3άρα είναι σχετικά κοντά βλέπω, η 970 επιτρέπει και sli (δεν μ’αρέσει να είναι άδειο το κουτί, ηλίθιος λόγος το ξέρω), οπότε σκέφτομαι αν αξίζει ή περιμένω σχετικά κανα 3μηνο.

 

Ξέρω με το να περιμένουμε δεν είναι η καλύτερη λύση, αλλά αφού κρατάω τις κάρτες καμια 5ετία, οι 3μήνες δεν είναι τίποτα.

 

Ανάλυση 1080p, τροφοδοτικό ΗΧ850, το σύστημα της υπογραφής, και προτίμηση σε Nvidia γιατί χρειάζομαι Cuda στην δουλειά. Προτιμάω φυσικά 5 ή και δέκα ( :P ) χρόνια εγγύηση απο 3, αφού τις κρατάω μέχρι να μαραθούν και να πέσουν απο το pci express!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτήν εδώ τι λέτε?? http://www.e-shop.gr/vga-xfx-amd-radeon-rx480-gtr-8gb-gddr5-true-oc-1288mhz-triple-x-edition-pci-e-retail-p-PER.519802 σκέφτομαι και εξωτερικο αλλά δεν ξέρω κάποιο κατάστημα.ν α κοιτάξω να πάρω μία με ρολόι πάνω από 1280 παίζουν ρόλο αυτά που αναφέρονται στις κάρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτήν εδώ τι λέτε?? http://www.e-shop.gr/vga-xfx-amd-radeon-rx480-gtr-8gb-gddr5-true-oc-1288mhz-triple-x-edition-pci-e-retail-p-PER.519802 σκέφτομαι και εξωτερικο αλλά δεν ξέρω κάποιο κατάστημα.ν α κοιτάξω να πάρω μία με ρολόι πάνω από 1280 παίζουν ρόλο αυτά που αναφέρονται στις κάρτες?

Μην κάνεις κανα αστείο και την πάρεις σε αυτήν την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι έλεγε ο Αίλουρος στο άλλο thread, για τα Χριστούγεννα-νέο έτος, αλλά anyway.

 

Σκέφτομαι κάπου στα 250 περίπου, η 970 με την 1060 την 3άρα είναι σχετικά κοντά βλέπω, η 970 επιτρέπει και sli (δεν μ’αρέσει να είναι άδειο το κουτί, ηλίθιος λόγος το ξέρω), οπότε σκέφτομαι αν αξίζει ή περιμένω σχετικά κανα 3μηνο.

 

Ξέρω με το να περιμένουμε δεν είναι η καλύτερη λύση, αλλά αφού κρατάω τις κάρτες καμια 5ετία, οι 3μήνες δεν είναι τίποτα.

 

Ανάλυση 1080p, τροφοδοτικό ΗΧ850, το σύστημα της υπογραφής, και προτίμηση σε Nvidia γιατί χρειάζομαι Cuda στην δουλειά. Προτιμάω φυσικά 5 ή και δέκα ( :P ) χρόνια εγγύηση απο 3, αφού τις κρατάω μέχρι να μαραθούν και να πέσουν απο το pci express!

Ε, σε Nvidia θα πατήσουν φρένο στο driver για όλα τα περσινά μοντέλα - κλασσικά. Οπότε, για 1060 3άρα σε κόβω; Ξηλώσου για 6-άρα, άμα είναι να την παντρευτείς και αυτήν :P

Τα σάντουις, πέρα από τα γνωστά και ακόμα παρόντα προβλήματα που έχουν, τα παρατάνε, σιγά-σιγά. Ήδη, στην πράσινη, κόψανε τα 3-way, 4-way - όχι ότι υπήρχε και σενάριο που κάνανε διαφορά, αλλά λέμε...

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Sheogorath για την περίπτωσή* σου συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του Occultist ,δώσε κάτι παραπάνω για την έκδοση με τα 6gb και αν θέλεις και παραπάνω εγγύηση ψώνισε από evga ,(με το αζημίωτο βεβαίως)  http://eu.evga.com/Products/ProductList.aspx?type=0&family=GeForce+10+Series+Family&chipset=GTX+1060+6GB  ,  http://eu.evga.com/support/warranty/extended.asp

 

Υ.Γ Έτσι κάνω και'γώ,δυστυχώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...